הפרעות קשב וריכוז - כל מה שצריך לדעת עליהן

הפרעות קשב וריכוז הן ההפרעות המאובחנות ביותר בקרב ילדים. הפרעה זו מגיעה פעמים רבות בשילוב עם היפראקטיביות ועל כן השם הנפוץ לה הוא ADHD.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>

הפרעות קשב וריכוז הן ההפרעות המאובחנות ביותר בקרב ילדים. הפרעה זו מגיעה פעמים רבות בשילוב עם היפראקטיביות ועל כן השם הנפוץ לה הוא ADHD. ילדים שלוקים בהפרעת קשב וריכוז יכולים להראות רק אספקט אחד של ההפרעה, אך במרבית המקרים ניתן לראות את השילוב בין הפרעת קשב להיפראקטיביות.

התדירות הגבוהה בה מאובחנת הפרעת קשב וריכוז הביאה למחלוקת בקרב מטפלים, כיוון שחלק טוענים לאבחון יתר שלה שנועדה על מנת להסיר מעל ההורים את האחריות לחינוך ילדיהם אך מקרים כלל עולמיים מצאו עדויות לקיומה של הפרעת קשב וריכוז גם בתרבויות שבהן החינוך משחק תפקיד מרכזי, כמו החברה הסינית. מחלוקת נוספת קיימת בדבר הטיפול בהפרעות קשב וריכוז בין המצדדים בטיפול תרופתי למצדדים בשיטת טיפול פסיכולוגי.

הפרעת קשב וריכוז מתבטאת באמצעות היפראקטיביות מוטורית, חלוקת קשב לא נכונה ובעייתית, חוסר יכולת לדבוק במשימה לאורך זמן ולהשלימה, וקושי בארגון. ילדים אלו מתקשים לשבת בשקט והבעיה שלהם אינה בעיה בתפיסה ובעיבוד אלא בעיה בויסות העצמי. 

בנים מאובחנים יותר כלוקים ב-ADHD, אך קיימת שכיחות של 1:4 להפרעות קשב וריכוז גם בקרב בנות. כתוצאה מההפרעה ילדים אלו נוטים להדחות על ידי חבריהם, לפתח הערכה עצמית נמוכה בשל ההישגים האקדמיים הנמוכים ואף לחוש כי הם מאכזבים את ההורים.

כאשר הורים ומורים טוענים שלילד יש קשיי ריכוז ופעלתנות יתר, הם בוחנים אותו פעמים רבות בהשוואה למבוגרים ולא לבני גילו. בכדי לוודא האם רמת הפעלתנות של הילד היא באמת בנורמה המתאימה לבני גילו ניתן להעביר את הילד אבחון ממוחשב העונה לשם מבחן טובה ( T.O.V.A). במבחן זה נבדקים תפקודי הילד במדדים של אימפולסיביות, הפניית קשב, זמן תגובה ועקביות בביצוע מטלות ביחס לבני גילו. בדיקה זו היא חלק מהאבחון לקביעת הפרעת קשב וריכוז.

ההתנהגות של ילדים משתנה עם השנים והופכת לבוגרת יותר. גם בקרב ילדים עם ADHD מתרחש תהליך התבגרות המחליש את הסימפטומים אך לא מעלים אותם כליל כתוצאה מכך יש צורך בטיפול ב-ADHD. 

הטיפול הנפוץ עבור הפרעת קשב וריכוז הוא הרטלין, ועליו נכתב כבר רבות ועל כן נתמקד באפיק טיפול פסיכולוגי – התנהגותי. השיטה הבסיסית ביותר לטיפול היא באמצעות התניה אופרנטית – מתן חיזוקים בעבור התנהגות רצויה. 

במסגרת טיפול פסיכולוגי נעשה שימוש בהתניה אופרנטית ובכלים נוספים המסייעים לילד לרכוש דרכי פעולה חדשות וחיוביות ולחזק באופן זה את המיומנויות שלו ואת הביטחון העצמי. טיפול פסיכולוגי מסייע להפחתת התסמינים באמצעות שימוש בטיפול רגשי לילד, הדרכת ההורים והצוות החינוכי שבמסגרתו הילד לומד, וכן שימוש בהוראה מתקנת ובריפוי ועיסוק לשם שיפור הכישורים והמיומנויות.

ההשערות לגבי מקור הפרעת הקשב והריכוז מגוונות. יש הטוענים לבסיס גנטי הקשור לדופאמין, אך גם לסביבה יש השפעה – ילדים שעברו סיבוכים לפני הלידה נוטים יותר לADHD, חשיפה למזהמים כגון עופרת נמצאה קשורה גם היא להגדלת הסיכון ל-ADHD. 

מבחינת מבנה המוח, החוקרים טוענים כי ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז לוקים בעוררות חסר הגורמת להפרעות הקשב עקב בעיה במערכת הלימבית או באונות הפרונטאליות. ילדים שחוו גירושין או בעיות במשפחה נמצאים אף הם בסיכון ל-ADHD וכך גם ילדים שנולדו לאבות בעלי התנהגות אנטיסוציאלית.

* כותב המאמר הוא יורם ראובני, מנכ"ל מרכז אתרוג המתמחה בטיפול פסיכולוגי, אבחון והערכה, ייעוץ והדרכה לאנשי חינוך ולהורים, תגבור מיומנויות וסל שירותים להורים, למשפחות ולזוגות.


שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>


הכתבה בשיתוף עם ד"ר בועז רפפורט, מרפאת קשר- טיפול בהפרעת קשב וריכוז. 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר בועז רפפורט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, דיכאון אחרי לידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אמירות אובדניות במהלך החודשים שאחר הלידה מנחם 29/09/2019 01:32
  • אשתי ילדה לפני כ4 חודשים. סוף ההיריון והחודשים שלאחר מכן לווו בהתפרצויות בכי ויללות, לפעמים עד כדי אובדן שליטה שהתבטאה בצרחות ושאגות עד לב השמים.. יש לציין שאנחנו כשנה ורבע לאחר הנישואין והתקופה הזאת היתה מאוד מורכבת מבחינה זוגית: מצד אחד מלאה באהבה, חיבור ותקשורת ומצד שני מלאה באכזבות מצידי שתוקשרו ויצרו תחושות קשות אצל אשתי. לאחרונה בהתפרצויות מופיעים משפטים אובדניים: "אני אתפלל לאלוקים שיקח אותי. ואם לא אקח את עצמי". "בשביל מה לחיות". "רוצה למות". אני רוצה לדעת האם המצב בר סיכון ומה אני אמור לעשות בעניין יש לציין שאשתי הולכת לפסיכולוגית כל שבוע זה כמה חודשים ולפי מה שהיא אומרת לי, היא מתקשרת את ההתפרצויות שלה לפסיכולוגית ומקבלת הדרכה על כך הפחד שלי הוא שאולי היא מצנזרת את המחשבות והאמירות היותר חריפות כך שלפסיכולוגית אין אינדיקציה אמיתית למצב

  • + הוסף תגובה
תרופות לדיכאון בהנקה סול 25/09/2019 11:10
  • אובחנתי כסובלת מדיכאון עמוק שלאחר לידה (אני בד"כ דיכאונית), והוצע לי טיפול תרופתי. האם ניתן גם להיניק עם תרופות? מרגישה שאם לא אניק אהיה יותר בדיכאון..

  • + הוסף תגובה
דיכאון בילד שלישי יוכי 04/09/2019 12:17
  • הי, 2 הלידות הראשונות עברו עליי על מי מנוחות, וגם גידול הילדים היה שמח ונוח. עם לידת השלישי, החמוד והמקסים, אין בי את חדוות החיים והשמחה. האם ייתכן שדוקא בשלישי קיבלתי דיכאון שלאחר לידה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!