ריפוי בעיסוק – מה זה ולמי מתאים?

אנחנו קמים בבוקר, מצחצחים שיניים, שותים כוס קפה ונוסעים לעבודה. עבור רובנו מדובר בפעולות שאנו מבצעים באופן אוטומטי. אלא שעבור אלו המתמודדים עם מגבלות פיסיות ו/או נפשיות, פעולות אלו ואחרות מהוות אתגר משמעותי. טיפול באמצעות ריפוי בעיסוק הוא לפעמים הדרך היחידה למעבר מחיים של תלות ותפקוד לקוי לחיים של תפקוד עצמאי.

כתבה פרסומית
אנחנו קמים בבוקר, מצחצחים שיניים, שותים כוס קפה ונוסעים לעבודה. עבור רובנו מדובר בפעולות שאנו מבצעים באופן אוטומטי. אלא שעבור אלו המתמודדים עם מגבלות פיסיות ו/או נפשיות, פעולות אלו ואחרות מהוות אתגר משמעותי. טיפול באמצעות ריפוי בעיסוק הוא לפעמים הדרך היחידה למעבר מחיים של תלות ותפקוד לקוי לחיים של תפקוד עצמאי.


ריפוי בעיסוק מתמקד במגוון העיסוקים המבוצעים על ידי בני אדם בכל הגילאים, וחשיבותם לתפקוד האדם ותחושת השייכות החברתית ורווחתו. במילים אחרות, ריפוי בעיסוק הוא התערבות טיפולית המכוונת לאפשר לכל אדם לממש את הפוטנציאל התפקודי שלו ולתפקד באופן עצמאי ככל האפשר. 


בהתאם, ריפוי בעיסוק יכול לסייע במקרים הבאים:


- ילדים המתמודדים עם הפרעות ועיכובים התפתחותיים אשר פוגעים ביכולותיהם המוטוריות, הקוגניטיביות והרגשיות.


- ילדים המתמודדים עם קשיים ספציפיים הפוגעים ביכולותיהם התפקודיות, הארגוניות או המוטוריות. לקבוצה זו משתייכים בדרך כלל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, הפרעות בוויסות החושי וילדים עם עיכובים התפתחותיים ממוקדים ולא כוללניים (למשל, ילד עם קשיי מוטוריקה גסה/עדינה אשר אינו סובל מלקות רגשית או קוגניטיבית).


- בוגרים אשר יכולותיהם נפגעו בעקבות תאונות, התערבויות רפואיות או מחלות כרוניות.


- קשישים אשר יכולותיהם התפקודיות נפגעו. 


- ילדים ובוגרים עם לקויות נפשיות המשפיעות על תפקודם היומיומי.


ריפוי בעיסוק- מטרות ותהליך


ריפוי בעיסוק, כאמור, שואף להביא את המטופל למצב בו הוא ממצה את מלוא הפוטנציאל התפקודי שלו ומתפקד באופן התואם את גילו - עד כמה שאפשר בהינתן מגבלותיו וקשייו. בהתאם, תהליך של ריפוי בעיסוק נפתח בהגדרת יעדים אשר על בסיסם נבנית תכנית טיפולית המבוססת על ארבעה אלמנטים מרכזיים:


- רכישת מיומנויות ותרגולן: ריפוי בעיסוק מסייע למטופל לרכוש את המיומנויות החסרות, תוך כדי שימוש באסטרטגיות ייחודיות המתאימות לקשייו. במסגרת הטיפול נוצרת חוויה של הצלחה ושיפור תחושת היכולת אשר מלווה את המטופל גם מחוץ לחדר הטיפולים.


- מתן שיעורי בית: מתן מטלות לתרגול אשר יחזקו וישמרו את היכולות הנלמדות במסגרת המפגש עצמו.


- התאמת הסביבה לצרכים: בניית אסטרטגיה להתאמת הסביבה לצרכיו הייחודיים של המטופל באופן שיסייע לו לתפקד באופן עצמאי. לדוגמא, ריפוי בעיסוק לאדם לאחר קטיעת יד יתמקד בהתאמת הדירה למגבלה החדשה ובתכנון משותף של סדר היום וניהול המטלות (למשל, חלוקת תפקידים מחודשת בבית), ואילו ריפוי בעיסוק בילד עם הפרעות קשב וריכוז יתמקד בארגון סדר יום שימנע הסחות דעת בזמן המוקצה להכנת שיעורי בית, רכישת בגדים אשר אינם גורמים לגריית יתר חושית וכן הלאה.


- הדרכת הורים ובני משפחה: הדרכת ההורים או בני משפחתו של המטופל כיצד לסייע לו לפתח את מיומנויותיו התפקודיות. לדוגמא, הורים לאדם הסובל מסכיזופרניה יונחו לעודד אותו לעצמאות ולתפקוד בוגר ולא לגונן עליו יתר על המידה והורים לילד עם הפרעות קשב וריכוז יקבלו סיוע בבניית תוכנית חיזוקים התנהגותית והכוונה כיצד לסייע לילד לווסת את תסכולו ואת קשיי ההתארגנות שלו. 


לסיכום, ריפוי בעיסוק הוא התערבות שיקומית ממוקדת אשר מטרתה להקנות מיומנויות ולאפשר לאדם המתמודד עם מגבלה כלשהי לנהל אורח חיים עצמאי המכבד את האוטונומיה והיכולות שלו. ריפוי בעיסוק אמנם מתמקד בשיפור היכולות התפקודיות אך מספק חוויה של הצלחה, הישג, שיפור הביטחון העצמי וחיזוק תחושת השליטה והיכולת.

 //

פורום ילדים ומתבגרים

גב' הדס אורינגר וייס

גב' הדס אורינגר וייס
מטפלת בביבליותרפיה, בעלת ניסיון בעבודה עם ילדים, נוער ומבוגרים, ומנחת קבוצות מוסמכת. כיום, עובדת מזה כשלוש שנים בפנימיית "עדנים" - פנימייה פוסט אשפוזית לנוער עם רקע פסיכיאטרי וקשיים רגשיים עבודה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חרדה מחרקים ועוד
 • סילבי
 • 14/10/2015 15:03
 • שלום רב, בני בן 8 מפחד פחד אימיים מחרקים(כולל דבורות , יתושים וכו') עד כדי כך שהוא בוכה והסטרי ממש ולא ירד או לא יכנס לבניין אם ראה שם חרק.זה ממש משתק אותו איך ניתן לעזור לו. תודה

 • הדפס
 • ילד בן 8 חודש
 • הורה מודאג
 • 03/09/2015 20:20
 • שלום, התינוק שלי בן 8 חודש, שאני נכנס הביתה הילד תלוי בי תלות מחרידה למצב שאני לא יכול לזוז בבית בלי להרים אותו לידיים, שאמא מחליפה חיתול ואני בבית הוא בוכה בכי מחריד עד שאני נעמד לו ליד הראש, שעושה לו אמבטיה או מחליפה לו בגדים אותו דבר התינוק פורץ בבכי לא נורמלי עד שאני לידו ומלטף ומחבק אותו... המצב בלתי נסבל ומחריד אותי כהורה כל הסיטואציות הנ"ל במצב שאני שאמא שלו לבד איתו ההתנהגות היא של תינוק נורמלי אנחנו לא מבינים מה הבעייה, אשמח להתייחסות

 • הדפס
 • שאלה
 • דונא
 • 02/06/2015 11:49
 • אני בת 18 ורוצה ללמוד באוניברסיטה .... רוצה סיעוד ובאותו זמן רואה שהמורה יותר טוב לבת אבל לא יודעת מה לעשות.. האם הדבר הזה רוצה פסיכולוג ...ואפשר לומר מה היותר טוב בשבלי ???!

 • הדפס

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ