//

אקנה במבוגרים – מה מחמיר אותה ואיך אפשר למתן את התסמינים לפני תרופות?

אקנה היא מחלת העור הנפוצה ביותר בעולם המערבי. יחד עם זאת, ישנן דרכים למתן התפרצות אקנה עוד לפני שפונים לפתרון התרופתי.
כתבה פרסומית כתבת חסות


אקנה היא מחלת העור הנפוצה ביותר בעולם המערבי. יחד עם זאת, ישנן דרכים למתן התפרצות אקנה עוד לפני שפונים לפתרון התרופתי.

חצ'קון הוא כינוי עממי למגוון נגעים בעלי הגדרות דרמטולוגיות שונות, החל מקומודן (לבן ושחור) וכלה בנגע דלקתי פופולארי. מאחורי כל הנגעים הללו, ישנה הפרעה בניקוז בלוטת החלב מסיבה בלתי מובנת.

בלוטת החלב היא חלק ממבנה שנקרא "טפולות העור" (יחידה שגם כוללת את זקיק השערה ועוד) וחיונית בהפרשת החלב- חומר שומני שמגן על העור והשיער.

שילוב של שלושה מצבים עיקריים יכול להוביל לבעיות בניקוז החומר השומני הזה, וכתוצאה לסתימה, נפיחות, דלקת, זיהום חיידקי, חמצון, ושאר תהליכים שיגרמו לתוצאה הקוסמטית הלא נעימה שאנחנו מכנים חצ'קון:

1. עליה בנשירה הטבעית של תאים מדופן התעלה המובילה חלב אל פני העור, ויצירת סתימה.
2. עליה בכמות החלב המופרש (תהליך מושפע הורמונאלית).
3. עליה בכמות ו/או בפעילות של חיידקי עור מסוימים (המצויים בכמויות נמוכות באופן תקין בעור), שיכולים לגרום לסתימה מכאנית (מתרבים על מצע החלב העודף) ודלקת מקומית.

למרות שאקנה נפוץ במיוחד בגיל ההתבגרות (ונוטה להשתפר עד העשור השלישי או הרביעי לחיים), מספר לא מבוטל של מבוגרים סובלים מאקנה.

אקנה בגיל מבוגר נפוצה יותר בנשים (בניגוד לאקנה של גיל ההתבגרות, שפוגעת יותר בגברים). במקרים רבים קיים קשר ברור בין אקנה לשינויים הורמונאליים כמו לפני ווסת או הריון למשל.

גורמים שיכולים להחריף אקנה -

מלבד המצב ההורמונאלי וכמובן נתונים גנטיים (מין, רגישות של בלוטות החלב להורמונים, סוג העור, ועוד גורמים, שחלקם לא מובנים), חשוב לדעת מה הוכח כקשור לסיכויים לפתח אקנה ולחומרתה:

תזונה - קיימות עדויות מספר כי יתכן וצריכה מוגזמת של חלב תורמת להתפתחות אקנה (ייתכן כתוצאה מהעובדה שחלב מכיל כמויות מזעריות של הורמונים שונים). יחד עם זאת, אין הוכחות חותכות לכך שתזונה כלשהי, כולל צריכה מוגברת של שומנים, שוקולד או פיצוחים, קשורה להופעת אקנה או חומרתה.

לחץ נפשי - הוכח במספר מחקרים כקשור להופעת אקנה, ובכל מקרה מדובר במצב לא בריא שעדיף להימנע ממנו במידת האפשר.

תכשירים עוריים - תכשירים שומניים יכולים להגביר את שיעורי ה"סתימות", ובכך להחמיר אקנה. מסיבה זו אנשים הסובלים מאקנה מומלצים להשתמש בתכשירים על בסיס מים. עם זאת, שטיפה מרובה מידי יכולה לגרום דווקא להגברת יצור החלב (כחלק ממנגנון ההגנה הטבעי של הגוף), ובכך להחמיר אקנה.

איך אפשר להלחם בתופעה? (עוד לפני תרופות המרשם)

כמה פעולות פשוטות יכולות לסייע מאוד במיגור התופעה הלא נעימה הזו. חשוב לזכור כי ה"חצ'קון" מתפתח בצורה איטית יחסית, בסביבות פרק זמן של חודשיים. לכן חשוב להתמיד בטיפול/ שינוי אורח חיים לתקופה של לפחות חודשיים-ארבעה לפני שמחליטים שהגישה הספציפית הזו לא יעילה עבורכם.

היגיינה - כאמור, שטיפה מוגברת מהווה בעיה ברבים מן הסובלים מאקנה. חשוב להקפיד לא לשטוף את הפנים יותר מפעמיים ביום, באמצעות תכשירים עדינים שלא על בסיס סבון (אל סבון, מבוססי מים). המים צריכים להיות פושרים, לא חמים מידי, ויש לשטוף בעדינות רבה עם הידיים).

"פיצוץ" חצ'קונים - מדובר בטכניקה לא יעילה. תהליך ה"פיצוץ" לא מונע את התפתחות החצ'קון או הצלקת, אלא להיפך - ברוב המקרים הטראומה הנגרמת לעור כתוצאה מהפעלת הכוח, והעובדה שהידיים שלנו לא באמת סטריליות, רק עוזרות להחרפת הזיהום המקומי ויכולות לגרום להיווצרות צלקות.

הגנה מן השמש - חשוב להשתמש בתכשירי הגנה, ובמידה ואתם סובלים מעור יבש גם קרמי לחות. עדיף להשתמש בתכשירים על בסיס מים.

מתי לפנות לרופא העור -

במרבית המקרים של אקנה קל, אפילו בגיל המבוגר, ניתן ואף מומלץ לנסות לטפל עצמית באמצעות העצות הנ"ל. במידה והבעיה לא נפתרת כעבור כשלושה חודשים, או במידה ומדובר באקנה קשה (הגורם להפרעה אסתטית קשה, גרד, צלקות ועוד) יש לפנות לרופא עור.

פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פצע בקרקפת שלא מחלים מני 12/08/2020 19:48
 • שלום, יש לי פצע בקרקפת קרוב לשנה שלא מחלים ולעיתים יש קילוף העור. הפצע אדום אך ללא דימום ונשאר באותו הגודל. מה לדעתכם הפצע? רק בעוד חודשיים אמור להיות תור פנוי לרופא עור.

 • + הוסף תגובה
תמונות מני 12/08/2020 19:53
 • תמונות http://www.siz.co.il/my.php?i=lzczjmrzw2mi.jpg http://www.siz.co.il/my.php?i=wmlmgdyzzaml.jpg

 • + הוסף תגובה
אדמומית סמי 24/01/2020 09:46
אדמומיות ד"ר אביקם הראל 26/02/2020 20:39
 • שלום רב, קשה מאוד להגיד מפה מה המשמעות יש צורך לראות רופא.

 • + הוסף תגובה
אדמומיות סביב האף ד"ר אביקם הראל 10/08/2020 22:18
 • שלום אדמומיות סביב האף יכולה להיווצר ממספר סיבות, החל ברגישות ואולי אפילו כתוצאה מכלי דם. יש להגיע לרופא עור ולקבל ייעוץ ממוקד.

 • + הוסף תגובה
כאב אחרי ניתוח יבלת בכף הרגל ח.ב 06/03/2020 17:32
 • שלום אני אחרי 3 שבועות של ניתוח יבלת בכף הרגל ויש לי כאבים מקום היבלת.. האם הכאב טבעי ולוקח זמן?!! תודה

 • + הוסף תגובה
יבלת בכף הרגל ד"ר אביקם הראל 10/08/2020 22:17
 • סביר שבימים הראשונים לאחר הסרת יבלת האזור יהייה רגיש יותר. אך לאחר מספר ימים יש לחזור לשגרה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!