התקרחות גברית: ממה נגרמת התופעה וכיצד ניתן לטפל בה?

כמעט אצל כל הגברים קיימת נסיגה בקו השיער, המתחילה לאחר גיל ההתבגרות, ויכולה להמשיך עם השנים. התקרחות היא תופעה טבעית, המתחילה לרוב במפרצים בצידי המצח או בקודקוד הראש, שממשיכים להתפשט לאורך כל הקרקפת.
כתבה פרסומית כתבת חסות

התקרחות – מדוע זה קורה?
התקרחות גברית מתרחשת בגלל רגישות להורמון הזכרי דיהידרו-טסטוסטרון (DHT) באיזורים מסוימים בקרקפת. הורמון זה משפיע על זקיקי השיער באיזורי ההתקרחות, ובעקבות זאת הזקיקים יוצרים שערות יותר ויותר דקיקות עד להעלמותן המוחלטת. הזקיקים עדיין חיים אולם הם לא פעילים. במשך שנים רבות היו סבורים שגברים יורשים את דפוס ההתקרחות שלהם מאבותיהם, אך כיום ידוע שאין כך הדבר. הרגישות להורמון DHT אמנם מועברת בתורשה משני ההורים אך מערבת מספר גנים, ולא רק גן אחד בודד. בכל מקרה, צורת התורשה אינה ידועה עדיין.

מחקר חדש שהתפרסם ב-Science Translational Meidicine מצא קשר בין רמות גבוהות של החלבון פרוסטוגלנדין D2 על עור הקרקפת לבין הסיכוי להתקרחות. קיים סיכוי רב יותר שגבר הוא קרח, אם רמת החלבון על הקרקפת שלו הינה גבוהה. חלבון זה ידוע כבעל יכולת למנוע צמיחת שיער. מחקר עדכני שבוצע במכון לחקר הסרטן במדריד הראה קשר בין חיזוק המערכת החיסונית לבין צמיחת שיער. 


קיימות סיבות נוספות שיכולות לגרום לנשירת שיער ולהאיץ את הגנטיקה, כמו אנמיה כתוצאה מחוסר ברזל, תת פעילות של בלוטת התריס, פטריה בעור הקרקפת, תרופות מסויימות,  נטייה להתקפי לב, חיידקים בקיבה בעיות בכלי הדם, בעיות במערכת העצבים ובעיות מטבוליות.

כיצד ניתן להפסיק את תופעת ההתקרחות?
כיום, הבדיקה היחידה שיכולה לאבחן מהו המקור הפנימי לבעיית ההתקרחות היא סריקת מערכות הגוף בטכנולוגיה מתקדמת (בדומה לבדיקת MRI).
אם הסיבה היא הפיכה, אפשר לעצור את התהליך: לטפל באנמיה, בבלוטת התריס, בפטריה או בהתמודדות עם מצבי דחק.
אולם אם הסיבה להתקרחות היא גנטית או קשורה להורמון DHT, יש צורך בטיפול מיוחד המכוון להתקרחות. בישראל מוצעים מספר טיפולים למניעת התקרחות, ביניהם תרופות המיועדות לעצור ואף להפוך את תהליך ההתקרחות.

תרופות להתקרחות:

• תרופות המעודדות צמיחת שיער על  ידי השפעה על הזקיקים: דוגמת מינוקסידיל. מינוקסידיל פותחה במקור כתרופה להורדת לחץ דם ועידוד צמיחת השיער היא תופעת לוואי שלה, שמאוד רצוייה אצל אנשים עם בעיות התקרחות. התרופה מרחיבה את כלי הדם ומגבירה את זרימת הדם לקרקפת, וכך מזינה את הזקיקים ומונעת נשירת שיער.
התרופה ניתנת לרכישה ללא מרשם רופא. כ- 60% מהמשתמשים בה מדווחים על תועלת במידה זו או אחרת. חשוב לזכור שההשפעה שלה נמשכת כל עוד מקפידים למרוח את המשחה, אחרת ההשפעה דועכת.

• תרופות המונעות יצירה של ההורמון DHT: כמו פרופסיה, שהחומר הפעיל שלה, פינאסטריד, מונע ייצור ההורמון DHT בקרקפת על ידי חסימת האנזים 5-אלפא-רדוקטז, שמייצר אותו מטסטוסטרון. במינונים גבוהים, מסייע פינאסטריד להקטנת בלוטת הערמונית אצל גברים עם בלוטה מוגדלת שפירה והקלה על הסימפטומים שהיא גורמת.

מחקרים הראו שפרופסיה מונעת נשירת שיער נוספת, אך גם כאן, הפסקת השימוש תחזיר את נשירת השיער בתוך כמה חודשים ואפילו יותר. 

פרופסיה ניתנת במרשם רופא בלבד, אינה מיועדת לשימוש בנשים וילדים ואסורה לשימוש בנשים בהריון או בגיל הפוריות. דווחו תופעות לוואי הקשורות בתפקוד המיני. בחלק מהמקרים תופעות הלוואי לא חלפו גם לאחר הפסקת נטילת התרופה. 


השתלת שיער
 (FUE): בטיפול זה מעבירים שיער בעל תכונות חזקות מהאיזור שמעל העורף בחלק האחורי של הקרקפת אל איזורי ההתקרחות שרוצים למלא. התהליך נעשה בהרדמה מקומית. בחודשים הראשונים שלאחר ההשתלה, תהיה נשירת שיער של השיער המושתל, אולם השורשים עדיין נותרים במקומם. לאחר כשלושה חודשים מההשתלה, השיער מתחיל לצמוח במקומו החדש.


השתלת שיער בסיוע רובוט: FUE Robotic. שיטה זו פועלת בעיקרון דומה לזה המונהג בהשתלת שיער ידנית, אך הייחוד בה נעוץ בבחירת הזקיקים על ידי מערכת ממוחשבת ייחודית שמגיעה מארה"ב המזהה את הזקיקים הבריאים בלבד. הזקיקים מוצאים בשלמותם, תוך פגיעה מינמלית בעור הקרקפת. השתלת הזקיקים לאזור המושתל מתבצעת תוך שילוב של השיטה הידנית והממוחשבת. 


לנשים ברוב המקרים הטיפול המקיף לשיער דליל הוא מספיק, אך בקרב חלק מהנשים לרוב אחרי גיל המעבר ישנם אזורי שיער שאינם יכולים להשתקם (אינם חיים). לנשים אלו מוצעת השתלת שיער סינטטי, המותאם לאורך וצבע השיער הטבעי. טיפול זה מחזיק מספר שנים שאחריהן יהיה צורך בטיפול השלמה. 


טיפול במסרק לייזר/ מסרק יונים של אבץ: קיימים מכשירים אשר משתמשים בקרן לייזר ברמה נמוכה. מנגנון הפעולה הוא הגברה של זרימת הדם לקרקפת לשם האטת תהליך הנשירה. אין עדיין מספיק מידע שתומך ביעילות של טיפול זה. הטיפול באמצעות מסרק יונים של אבץ מעורר את זקיקי השיער וגורם להתעבות השיער הקיים בלבד בכ-10-15%. 


הטיפולים שמוצעים כיום מותאמים אישית למערכות הגוף והשיער. הטיפול המוצע למערכות הגוף הוא טיפול באמצעות התאמת תזונה ושינוי אורח חיים, נטילת פורמולות נטורופטיות ותוספי תזונה וכן טיפולי חשמל אלקטרו מגנטי (רפואת תדרים). הטיפול המקיף המוצע לקרקפת כיום כולל הזרקה של פורמולות טבעיות לקרקפת המכילות פפטידים (חלבונים ממקור טבעי) וצמחי מרפא המבוצע בשיטת
 המזותרפיה. בנוסף, מתבצע גם טיפול פלזמה תרפיה (PRP) טיפול שאינו הוכח מדעית אשר פועל על העור ולא על שורש זקיק השערה. מסיבה זו טיפול זה מהווה טיפול משלים המבוצע לקראת סוף התהליך.

לפורום נשירת שיער וטיפול בהתקרחות לחצו כאן


פורומים נשירת שיער וטיפול בהתקרחות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נשירת שיער ממש קשה נועה 30/05/2020 16:36
 • היי יש לי מזה תקופה נשירת שיער ממש נוראית, לא תקינה. ברמה שכבר זה מפריע לי כי כל הזמן יש לי על הבגדים, על המיטה, כל יום אני צריכה לנקות את הרצפה!! הרופא עור יר רשם לי מינוקסי אבל אני צעירה, בת 21, ואני בטוחה שזה לא משהו כזה וזה משהו מעבר. הייתי אצלו כבר פעמיים. רציתי לדעת האם יש רופא שאת ממליצה ללכת אליו באזור ירושלים? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער נועה 30/05/2020 16:37
 • אציין שהוא לא עשה לי בדיקות של למשוך בשיער או דברים כאלה הוא בכלל לא בדק ישר רשם. ולקופת חולים יש עוד המון זמן. אני ממש לחוצה ומפחדת להיות קירחת באמה כזאת! אשמח שתמליצי לי תודנ מראש

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער ראש קשה ביותר שרית 23/04/2020 10:20
 • שלום, אני בת 72. בדר"כ בריאה. בשנים האחרונות השיער קצת הידלדל ונעשה יותר דק, אבל בשנה וחצי האחרונות אני סובלת מנשירת שיער קשה ביותר. בדיקות דם לא מצביעות על בעיה כלשהי. רופא עור רשם לי כדורי רוטס, אני עומדת לסיים את כל כמות הכדורים ואין שום הטבה. להיפך, יש רושם של הרעה. מה ניתן לעשות? תודה

 • + הוסף תגובה
לא מצליחה לזהות את הגורם הפנימי המדוייק של דלילות השיער? ד"ר ענת אלקין PhD.ND 16/05/2020 17:13
 • שלום רב לפי דעתי עדיף שתגיעי אלינו ונבצע לך סריקת של כל המערכות הגוף ונבין יותר לעומק באמת מה חסר לך ומה לא מאוזן אצלך בגוף ולפי זה נמליץ לך בהתאמה אישית מה את צריכה, אורח חיים, תזונה, ויטמינים ופורמולות בהתאמה אישית. ורוב הסיכויים שזה יעזור הרבה יותר מהויטמינים שאת נוטלת כרגע.

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער שנטל 28/05/2020 13:20
 • לאחרונה אובחנתי כסובלת מפעילות יתר של בלוטת הטריס ומחלת הגרייס תטופלת בכדורים מרכפטיזול 20 מ״ג האים יש קשר לנשירה האיומה שלי וגם מקבלת זריקה אחת בחודש B12 ללא שום שינוי אפשר יעוץ בבקשה

 • + הוסף תגובה
השתלת שיער הקרנות דן 18/05/2020 23:07
 • האם יש בעיה או מניעה מלעשות השתלת שיער באזור שהשיער בו נשר (העורף) כתוצאה מהקרנות שניתנו לפני שלושים שנה ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!