טיפים להורדת כולסטרול

סובלים מכולסטרול גבוה? כדאי שתדעו כי רמות גבוהות של כולסטרול בדם נחשבות לגורם סיכון למחלות לב. אז איך ניתן להוריד את רמת הכולסטרול?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/11/2020


סובלים מכולסטרול גבוה? כדאי שתדעו כי רמות גבוהות של כולסטרול בדם נחשבות לגורם סיכון למחלות לב. אז איך ניתן להוריד את רמת הכולסטרול?

כולסטרול הוא מרכיב חשוב בתאי הגוף וכן בתהליכים ביוכימיים רבים כמו יצירת הורמונים, סטרואידים, ויטמין D, חומצות מרה. רוב כמות הכולסטרול בגופנו מורכבת מכולסטרול טוב - HDL וכולסטרול רע - LDL.

אם יש בגופנו רמות גבוהות של כולסטרול רע, הוא שוקע על דפנות כלי הדם, מצר אותן, מוריד את גמישותן וסותם אותן ובעקבות זאת נוצרת בעיה בזרימת הדם. מחלה זו נקראת טרשת עורקים, וכאשר היא מתרחשת בעורקים המזינים את הלב, היא מעלה את הסיכון להתקף לב. יש מי שעוזר למנוע את המחלה: הכולסטרול מסוג HDL עוזר למניעה של שקיעת LDL על דפנות כלי הדם ולהרחקתו מכלי הדם.

ניתן למדוד את ערכי הכולסטרול בבדיקת שומנים בדם (פרופיל שומנים) שנעשית במסגרת בדיקות הדם השגרתיות. רמות הכולסטרול הכללי המומלצות הן פחות מ- 200 מ"ג\ד"ל. רמות LDL באנשים ללא גורמי סיכון למחלות לב צריכות להישאר מתחת ל-160 מ"ג\ד"ל. רמות LDL באנשים עם גורמי סיכון (הכוללים השמנה, עישון, חוסר בפעילות גופנית ומחלת לב בבני משפחה אחרים) צריכות להשמר מתחת ל-130 מ"ג\ד"ל. באנשים עם סיכון קיים למחלות לב, או חולי סוכרת, יש לשמור על ערכים הנמוכים מ-100 מ"ג\ד"ל ולשאוף להוריד ל 70 מ"ג\ד"ל או פחות.

כמה הרגלים בריאים שיעלו את רמות הכולסטרול הטוב HDL ויקטינו את רמות הכולסטרול הרע LDL בדם ואת הסיכון למחלות לב:


1. שמרו על משקל תקין:

משקל גבוה מידי מעלה את רמות LDL וטריגליצרידים, ומוריד רמות HDL.

2. בצעו פעילות גופנית:

חוסר פעילות גופנית יכול לגרום לעליה בערכי הכולסטרול הרע וירידה בערכי הכולסטרול הטוב. פעילות גופנית מסודרת יכולה להעלות את רמות הכולסטרול הרע ולהוריד את רמת השומנים הנקראים טריגליצרידים בדם. בנוסף פעילות גופנית יכולה לסייע בירידה במשקל, וכך לעזור בהורדת הרמה של הכולסטרול הרע בדם. שלבו בין אימונים אירוביים לבין אימוני כוח (משקולות והתנגדות). השתדלו להשקיע חצי שעה בכל יום מימות השבוע לפעילות גופנית, גם אם מדובר בהליכה ממקום למקום או בנקיון הבית.

3. העדיפו את השומנים הנכונים:

א. הפחיתו בשומן רווי: שומן רווי מצוי לרוב במצב צבירה מוצק בטמפרטורת החדר ובמקרר. מקורו במזון מן החי כגון נתחי בקר שמנים, נתחי עוף הנאכלים עם העור, גבינות שמנות וגם בשמן קוקוס ושמן דקלים. הפחתה בכמות השומן הרווי הינה מאוד יעילה להורדת ערכי כולסטרול רע.

ב. העדיפו שומן בלתי רווי: שומן בלתי רווי מצוי לרוב במצב צבירה נוזלי בטמפרטורת חדר, ומקורו משמנים צמחיים, אגוזים, זיתים ואבוקדו. גם גרעיני חיטה, כותנה, פולי סויה וגרעיני תירס מכילים שומן בלתי רווי. אכלו דגים המכילים שומן בלתי רווי - כמו סלמון, מקרל, טונה לבנה, הליבוט וסרדינים. אלו מזונות המכילים שומנים בלתי רווים הנחשבים טובים, ומונעים שקיעה של כולסטרול רע על דפנות כלי הדם. אולם יש לשים לב לצרוך אותם במידה, כיון שיש בהם הרבה קלוריות ועודף צריכה שלהם באופן בלתי מבוקר יגרום להשמנה. הרשות האמריקאית למזון ותרופות (FDA) ממליצה על 2 כפות שמן זית ביום כתחליף לשומנים אחרים בתפריט.

ג. המנעו משומני טראנס: שומני טראנס מעלים את רמות הכולסטרול בדם בדומה לשומן רווי. שומני טראנס מצויים במזונות המכילים מרגרינה. ככל שהמרגרינה קשה יותר, יש סיכוי רב שהיא מכילה יותר שומן טראנס.

4. אכלו מזונות עשירים בסיבים תזונתיים:

שיבולת שועל, שעועית, ירקות ופירות כגון תפוחים, אגסים, שזיפים ודגנים מלאים. קיימים סיבים תזונתיים מסיסים וסיבים תזונתיים בלתי מסיסים. לסיבים מסיסים מיוחסת התכונה של הורדת כולסטרול, וסיבים בלתי מסיסים מסייעים לתנועות מעיים סדירות ויציאות קלות.

5. שתו יין אדום במידה:

מחקרים מצאו כי צריכת משקה אלכוהולי אחד עד שניים ביום, יכולה לעודד ירידה ברמת הכולסטרול. יין אדום נחשב ליעיל ביותר כיוון שהוא מכיל חומרים כגון ספונין ורסברטול. ספונין מונע את ספיגת הכולסטרול ממערכת העיכול לגופנו וכן משמש כחומר נוגד דלקת, תהליך המעורב בנזק לכלי הדם. רסברטול מונע שקיעת כולסטרול רע על דפנות כלי הדם. האפקט המיטיב של יין אדום מוכר כבר שנים בתור "הפרדוקס הצרפתי", כיון שהצרפתים נודעו בצריכתם הגבוהה של גבינות שמנות ובשר שמן, אולם הודות לשתית יין אדום אינם סובלים מסיכון יתר למחלות לב. הצריכה המומלצת היא כוס יין ביום לנשים ושתי כוסות יין ליום לגברים.

אם רמות הכולסטרול עדיין גבוהות, רופא המשפחה יכול להמליץ על טיפול תרופתי מתאים.

פורומים אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם מדובר בתורשה? bhby 15/10/2017 10:54
 • שלום, יש לי ילד בן 3. ביצענו מספר בדיקות דם (כי לגדול שלנו בן 9 יש אטופיק דרמטטיטיס ואלרגיה לקרדית האבק). התוצאה של בדיקת lg-e total היא 976.3 U/ml כשהטווח הוא 0-60. מה זה אומר? מבינים שזאת חריגה רצינית. שאלנו את רופאת המשפחה אמרה שיש אלרגיה ובגיל כזה לא ניתן לבדוק למה הילד אלרגי. נשמע קצת תמוה.. אמרה לביניתיים שניתן להשתמש בתכשירים של הילד הגדול (זה אומר סירופ לורתרים / אריוס, טיפות עיניים אופטילסט ומשחות: אקווה קרם, אלוקום ומקלחת רק עם לקטופיל- טיפול קבוע הניתן מידי יום ביומו.נשמח למידע מה ניתן לעשות בעניין. חשוב לציין שלאחרונה נראים סימני אטופיק בעור (גירודים) והעיניים אדומות וצורבות. האם לבצע בדיקות במרפאת אלרגיה או שזה ברור שהילד הקטן הולך בעקבות הגדול? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
רמת IGE גבוהה ד"ר רמית מעוז סגל 01/11/2017 22:26
 • כן רמת ה- IGE שלו גבוהה, אבל זה די טיפוסי לאסטמה של העור כדאי להבדק ע"י אלרגולוג מומחה כדי לקבל פרטים נוספים על מצבו הרפואי על מנת להמליץ האם יש צורך בבדיקות אלרגיה נוספות בברכה,

 • + הוסף תגובה
רמת ה- IGE בדם מרים 19/09/2020 10:00
 • לד"ר רמית מעוז סגל שלום רב ושנה טובה. אני בת 75 ורמת ה-IGE בדם היא:47.3IU/ml האם זה גבוה? בתודה מרים

 • + הוסף תגובה
אימונוגלובולין e ד"ר רמית מעוז-סגל 19/09/2020 17:01
הקשר בין אלרגיה לחלבון החלב לבין אטופיק דרמטיטיס לילך 15/09/2020 12:40
 • אני מעוניינת להבין האם יש קשר בין אלרגיה לחלבון החלב בתנוקות לבין אטופיק דרמטיטיס והאם מתן פורמולה מפורקת כמו נוטרמיגן יכולה לסייע בהפחתה או מניעה של האטופיק אני שואלת בגלל הפרוביוטיקה שיש בה?

 • + הוסף תגובה
אלרגיה לחלב ד"ר רמית מעוז-סגל 16/09/2020 18:58
 • יש קשר. כיום הגישה הטיפולית מאד השתנתה לגבי זה. לגבי פרוביוטיקה- יש עבודות מחקריות שהצביעו על הטבה מסויימת עם פרוביוטיקה.

 • + הוסף תגובה
גרד בכף האגודל מזה שנים ,.אני מקבלת :בטאקורטן אילוש 12/08/2020 12:58
 • אני מקבלת קרם של :בטאקורטן נגד אלרגיה ,וזה לא עוזר הרופא מומחה ,אמר לי שיש לי :ספוייסיס מכוון שבגרד לא מפסיק ,ומכול פעם זה מתפרץ מחדש למרות שאני עם כפפות כמו שאמרה לי רופאת עור אחרי בדיקת אלרגיה בבית חולים העמק נאמר לי שאני לא אלרגית לתכשירי ניקיון מה עליי לעשות ,ובאיזה משפחה ,טיפול טבעי ,או כל דבר שהוא .אני סובלת הגירוד עד זוב דם שוב הפצע נפתח .ממש מתסכל

 • + הוסף תגובה
בטאקורטן ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 14:30
 • מריחת סטרואידים לזמן ממושך לא מומלצת בכלל בגלל תופעות לוואי שמשפיעות הן על העור והן בכל הגוף. כדי לתת לך טיפול מירבי עבורך את צריכה להבדק.

 • + הוסף תגובה
תודה אילוש 12/08/2020 18:54
 • אני מודה לך מאוד ,השאלה ?איזה תופעות על הגוף זה עושה ,ולמה לא הזהירו אותי ? וכל פעם נתנו לי את הקרם כטיפול קבוע .

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של סטרואידים ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:18
 • מריחה ממשוכת על העור עלולה. לגרום להדקקות העור, שיעור יתר, פיגמנטציה ועוד

 • + הוסף תגובה
פצע פתוח ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:19
 • אני מצטערת אך פורום זה לא יכול להחליף בדיקה גופנית וייעוץ רפואי אמיתי במרפאה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!