נשרפתם בשמש? כך תתמודדו עם כוויות שמש

כוויות שמש הן הפציעות הסביבתיות האופייניות ביותר בקיץ בישראל. יחד עם זאת, מדובר בתופעה מסוכנת שגם לאחר שהיא עוברת ממשיכה לסכן את העור שלנו... כך תימנוע מכוויות שמש.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/07/2016


כוויות שמש הן הפציעות הסביבתיות האופייניות ביותר בקיץ בישראל. יחד עם זאת, מדובר בתופעה מסוכנת שגם לאחר שהיא עוברת ממשיכה לסכן את העור שלנו... כך תימנעו מכוויות שמש.

כוויות שמש קורות כתוצאה מפגיעת קרני שמש עתירות אנרגיה, בעיקר קרינה אלקטרומגנטית בטווחי גל אולטרה סגוליים (UV).

וכאן מגיעה הסכנה העיקרית של כוויות שמש, והסיבה שמדובר בפגיעה כה נפוצה בארצנו. הקרינה שגורמת לכוויות שמש היא בעיקר קרינה שלא ניתן לראות בעיניים, ומלבד זאת מדובר בקרינה שחודרת מחסומי אור נראה כמו עננים. לכן גם ביום מעונן, ניתן בקלות לקבל כווית שמש, ולא כל מה שיחסום אור נראה, כמו צל, בהכרח מגן מפני קרני ה-UV והנזק שהן מסיבות.

למה בכלל להימנע מכוויות שמש?

מדובר בתופעה לא נעימה, אבל סך הכל יכאב קצת ויעבור, נכון? לא בדיוק. ראשית קרינת ה-UV לא רק גורמת לנזק מידי וקצר טווח, אלא גם לנזק מתמשך למרכיבים הגנטיים של תאי העור. הנזק הזה מצטבר עם השנים, ולא תמיד מנגנוני התיקון המרובים שבתא מצליחים לתקנו.

מלבד זאת, הגוף מנסה להתגונן מפני קרינת השמש באמצעות התחלקות ופעילות מוגברת של תאים מיצרי צבען (פיגמנט) בשם מלנוציטים- זו בדיוק התופעה שגורמת לשיזוף. החלוקה המוגברת יחד עם נזקים מצטברים לדנ"א הם מתכון בטוח להופעת שינויים סרטניים בעור ולהתפתחות סרטן העור.

ואכן, חשיפה לקרינת UV וכוויות שמש הם גורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחות סרטן תאי המונוציטים- מלנומה.

לא רק סרטן – גם הזדקנות מואצת

ואמנם סרטן הוא הסכנה הגדולה מכוויות שמש, יש גם חסרונות אסתטיים. חשיפה לקרינת UV, ובפרט חשיפה מוגברת שגורמת לכוויות שמש, גורמות להחשת תהליך ההזדקנות הטבעית של העור וכוללת קמטים, שינויים בצבע העור, יובש וסדקים.

בנוסף, מגוון בעיות עיניים, מבעיות אסתטיות ועד מסכנות ראיה, קשורות לחשיפה מוגברת ל-UV. קטרקט היא דוגמא לכך – אמנם מדובר בתהליך טבעי, אלא שחשיפה לקרינה לא מבוקרת מחישה אותו, ותביא לירידה בשקיפות עדשת העין הטבעית מהר יותר.

הקטנת גורמי סיכון

בקשר לחשיפה לשמש נוצרו לא מעט אמונות תפלות ומיתוסים, אבל עובדה אחת דווקא נכונה לגמרי- בעלי עור ושיער בהיר הם בעלי סיכון גבוה יותר לפתח כווית שמש.

כמו כן, ישנן תרופות שונות (שחלקן הגדול בכלל לא קשור לרפואת עור) אשר יכולות להגביר את הסיכון לפתח כווית שמש בעקבות חשיפה לאותה רמת UV.

לבסוף, חשוב מאוד לזכור שאין קשר בין טמפרטורה לקרינת UV. דווקא במקומות גבוהים (וקרים) יותר יש פחות "סינון טבעי" של אור השמש על ידי האטמוספרה, וקרינת ה-UV חזקה יותר. זו הסיבה שבארצות קרות יותר מרבית כוויות השמש מתרחשות דווקא בתקופת הסקי- בחורף.

אז איך מאבחנים כווית שמש?

נשמע טריוויאלי, אבל האבחנה המבדלת (כלומר רשימת המחלות האחרות שיכולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים) במקרה של כוויות שמש היא די רחבה. מה שהכי עוזר לאבחנה מדויקת הוא זמן הופעת התסמינים ביחס לחשיפה לשמש.

בכווית שמש טיפוסית כבר כ-3-5 שעות אחרי החשיפה לקרינה האולטרא סגולית יכול להופיע כאב וחום מקומי בעור. רק תוך כ-12-24 שעות הסימנים יגיעו למלא חומרתם, ובדרך כלל העור יהפוך להיות אדום, חם וכואב. במקרים חמורים יכולות להופיע שלפוחיות ו"קילוף עור", שבדרך כלל יחלוף תוך כ-3 ימים.

איך מטפלים בכוויות שמש?

אף שכאמור מדובר בסיבה לא נדירה לפנייה לחדר המיון, במרבית כוויות השמש ניתן לטפל לבד בבית. במקרים של כוויות שמש קשות, ובייחוד כאלה שמלוות בקילוף העור ושלפוחיות כואבות מאוד, מומלץ לפנות לטיפול רפואי.

במקרים הקלים יותר, הטיפול הביתי הוא הטיפול המומלץ הראשון. תכשירים מקומיים, ובייחוד כאלה המכילים תרופות מאלחשות ותמציות נוגדות דלקת (כמו אלוורה למשל)- כל אלה יכולים לספק הקלה, ולאפשר לגוף לעשות את שלו.

במקרים קשים יותר ניתן להוסיף טיפול מאלחש סיסטמי (מערכתי).

הפעולה החשובה ביותר היא הימנעות מוחלטת מקרינת UV במהלך תקופת ההחלמה, שכן העור המגורה רגיש עוד יותר לנזקי הקרינה. כאמור מקרים קשים יותר דורשים לעיתים טיפול רפואי מקצועי, ולכן במידה והתסמינים קשים מנשוא או אינם משתפרים תוך יום-יומיים יש לגשת לבדיקת רופא.

פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלפוחית וכאבים באצבעות כף הרגל מיה 24/09/2020 17:15
  • שלום רב, יש לי גירודים כבר מספר חודשים והמשחות הרשומות שניתנו לי על ר.עור אינן עוזרות. מה ניתן לעשות?

  • + הוסף תגובה
שלפוחית וכאבים באצבעות כף הרגל ד"ר שמואל יורב 24/09/2020 18:51
פיגמנטציה ורואקוטן דניאלה 18/09/2020 17:29
  • דר ערב טוב וחג שמח, אני נוטלץ קריוטן כמה כמה חודשים 40 מג. נהייתה לי פיגמנטציה חומה מעל השפה. רופא העור נתן לי למרוח אזומד גל + רט אויט 0.25 לערבב את שניהם יחד למרוח. האם הטיפול תקין בזמן שימוש בקריוטן ? תודה!

  • + הוסף תגובה
פיגמנטציה ורואקוטן ד"ר שמואל יורב 22/09/2020 18:10
  • כל זמן שבחוץ עדיין קיץ ושמש הייתי נמנע ומחכה לחורף

  • + הוסף תגובה
רואקוטן והסרת שיער רלי 19/09/2020 18:48
  • דר שלום רב, האם מותר להסיר שיער בחוט בזמן שימוש ברואקוטן? תודה וחג שמח

  • + הוסף תגובה
רואקוטן והסרת שיער ד"ר שמואל יורב 22/09/2020 18:09

הצטרפו לאינדקס הרופאים!