צוחקים כשעצוב ובוכים כששמח – על תסמונת הבכי והצחוק הפתולוגי

אנשים רבים שעברו אירוע מוחי או סובלים ממחלות נוירולוגיות, כגון טרשת נפוצה או ניוון שרירים, עלולים לסבול מתסמונת הגורמת לצחוק ובכי שאינם רצוניים.
כתבה פרסומית כתבת חסות


אנשים רבים שעברו אירוע מוחי או סובלים ממחלות נוירולוגיות, כגון טרשת נפוצה או ניוון שרירים, עלולים לסבול מתסמונת הגורמת לצחוק ובכי שאינם רצוניים בישראל ובעולם מציינים בימים אלה את יום המודעות הבינלאומי לחולי ניוון שרירים – ALS. אירוע זה הוא הזדמנות להעלות למודעות מלבד המחלה עצמה, את אחת התסמונות הפחות מוכרות הנלוות לה – תסמונת הבכי והצחוק.

מהי תסמונת בכי וצחוק?
במהלך חיי השגרה שלנו, אנו לעתים נחשפים למצבים אשר מעוררים בנו רגש מסוים, שלעתים יכול לבוא לידי ביטוי גם בצורה פיזית – צחוק המבטא שמחה או בכי המבטא עצב, כעס או תסכול.

עבור רובנו מדובר בתגובה טבעית, אפילו מתבקשת. אך עבור הסובלים מסתמונת הבכי והצחוק הפתולוגית, הרגש מובע באופן בלתי רצוני ומחוץ להקשר.
התסמונת מתאפיינת בחוסר יציבות רגשית ובאה לידי ביטוי בצחוק ובכי לא רצוניים, המתקיימים ללא קשר לסביבה או למצב הנפשי של המטופל. אפקט זה יכול להתרחש בעקבות פגיעה עצבית דו צדדית במוח או בשל מגוון מחלות נוירולוגיות, כגון שבץ מוחי, פגיעת ראש טראומטית, מחלת טרשת נפוצה או מחלת ניוון שרירים - ALS.

בישראל מתרחשים כ-15,000 מקרים של שבץ מוחי בכל שנה, כאשר ההערכה היא כי קרוב ל-4,500 מתוך אלו שעברו אירוע מוחי, או הסובלים ממחלות נוירולוגיות שונות אחרות, סובלים מצחוק ובכי לא רצוניים. פרצי הבכי או הצחוק יכולים להימשך החל ממספר שניות ועד מספר דקות, כאשר המעבר בין שתי התגובות יכול להיות מיידי וקיצוני. מצב בלתי נשלט זה מוביל חולים רבים לבידוד חברתי מוחלט. על פי מחקרים, 43% מהם אינם יוצאים ביתם, מתוך פחד מאותן התפרצויות בלתי רצוניות בפומבי ותגובות הסביבה, ולכן נמנעים ממפגשים חברתיים.
.
עד לאחרונה, לא פותח אף טיפול במיוחד עבור התסמונת, כך שהטיפול העיקרי התרכז בתרופות נוגדות דיכאון. אך לאחרונה מצב זה השתנה עם מציאתו של מענה תרופתי לחולים הסובלים מצחוק ובכי פתולוגים.
התרופה, נודקסטה, הראשונה והיחידה המאושרת היום לשימוש בחולי טרשת נפוצה וניוון שרירים הסובלים מתסמונת זו, קיבלה את אישור ה-FDA , כאשר ישראל היא המדינה הראשונה מחוץ לארה"ב בה מוענק הטיפול בתרופה.

נודקסטה פותחה במקור כטיפול ועיכוב מחלת ה-ALS, מתוך מחשבה שמנגנון הפעילות מעכב את הפגיעה העצבית, ותוך כדי המחקר התגלה כי חולים דיווחו על הרגשה טובה הרבה יותר מבחינת התסמינים הפתולוגיים של הבכי והצחוק. מחקרים שבחנו את האפקטיביות של נודקסטה והתקיימו בקרב חולי ALS וטרשת נפוצה, הראו כי בקרב החולים שטופלו בתרופה, חלה הפחתה משמעותית באפיזודות הצחוק והבכי. בסופו של דבר, איכות חייהם של אותם חולים יכולה להשתפר בצורה משמעותית ואין זה דבר של מה בכך.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה במחר מיקי 22/10/2020 13:21
  • שלום רב במסגרת לימודי הרפואה בבית ספר .אצטרך לראיין חולי פרקינסון אשמח לשיץוף פעולה תודה 0546606888

  • + הוסף תגובה
רפואה משלימה ופרקינסון נויה 08/10/2020 14:15
  • אלו מהפעילויות של רפואה משלימה , ופעילויות ספורט מתאימות לחולה פרקינסון בסמוך לאיבחון ?

  • + הוסף תגובה
אובדן חוש טעם בת 07/10/2020 21:08
  • שלום אבי חולה פרקינסון מזה עשור בארבעה חודשים האחרונים אבד לו חוש הטעם וכתוצאה מזה רזה משמעותית. עדיין חש מעט טעם של מלח סוכר. האם התופעה מוכרת? במידה והינה תופעת לוואי של כדורים מה ניתן לעשות במקרה כזה ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!