צוחקים כשעצוב ובוכים כששמח – על תסמונת הבכי והצחוק הפתולוגי

אנשים רבים שעברו אירוע מוחי או סובלים ממחלות נוירולוגיות, כגון טרשת נפוצה או ניוון שרירים, עלולים לסבול מתסמונת הגורמת לצחוק ובכי שאינם רצוניים.
כתבה פרסומית כתבת חסות


אנשים רבים שעברו אירוע מוחי או סובלים ממחלות נוירולוגיות, כגון טרשת נפוצה או ניוון שרירים, עלולים לסבול מתסמונת הגורמת לצחוק ובכי שאינם רצוניים בישראל ובעולם מציינים בימים אלה את יום המודעות הבינלאומי לחולי ניוון שרירים – ALS. אירוע זה הוא הזדמנות להעלות למודעות מלבד המחלה עצמה, את אחת התסמונות הפחות מוכרות הנלוות לה – תסמונת הבכי והצחוק.

מהי תסמונת בכי וצחוק?
במהלך חיי השגרה שלנו, אנו לעתים נחשפים למצבים אשר מעוררים בנו רגש מסוים, שלעתים יכול לבוא לידי ביטוי גם בצורה פיזית – צחוק המבטא שמחה או בכי המבטא עצב, כעס או תסכול.

עבור רובנו מדובר בתגובה טבעית, אפילו מתבקשת. אך עבור הסובלים מסתמונת הבכי והצחוק הפתולוגית, הרגש מובע באופן בלתי רצוני ומחוץ להקשר.
התסמונת מתאפיינת בחוסר יציבות רגשית ובאה לידי ביטוי בצחוק ובכי לא רצוניים, המתקיימים ללא קשר לסביבה או למצב הנפשי של המטופל. אפקט זה יכול להתרחש בעקבות פגיעה עצבית דו צדדית במוח או בשל מגוון מחלות נוירולוגיות, כגון שבץ מוחי, פגיעת ראש טראומטית, מחלת טרשת נפוצה או מחלת ניוון שרירים - ALS.

בישראל מתרחשים כ-15,000 מקרים של שבץ מוחי בכל שנה, כאשר ההערכה היא כי קרוב ל-4,500 מתוך אלו שעברו אירוע מוחי, או הסובלים ממחלות נוירולוגיות שונות אחרות, סובלים מצחוק ובכי לא רצוניים. פרצי הבכי או הצחוק יכולים להימשך החל ממספר שניות ועד מספר דקות, כאשר המעבר בין שתי התגובות יכול להיות מיידי וקיצוני. מצב בלתי נשלט זה מוביל חולים רבים לבידוד חברתי מוחלט. על פי מחקרים, 43% מהם אינם יוצאים ביתם, מתוך פחד מאותן התפרצויות בלתי רצוניות בפומבי ותגובות הסביבה, ולכן נמנעים ממפגשים חברתיים.
.
עד לאחרונה, לא פותח אף טיפול במיוחד עבור התסמונת, כך שהטיפול העיקרי התרכז בתרופות נוגדות דיכאון. אך לאחרונה מצב זה השתנה עם מציאתו של מענה תרופתי לחולים הסובלים מצחוק ובכי פתולוגים.
התרופה, נודקסטה, הראשונה והיחידה המאושרת היום לשימוש בחולי טרשת נפוצה וניוון שרירים הסובלים מתסמונת זו, קיבלה את אישור ה-FDA , כאשר ישראל היא המדינה הראשונה מחוץ לארה"ב בה מוענק הטיפול בתרופה.

נודקסטה פותחה במקור כטיפול ועיכוב מחלת ה-ALS, מתוך מחשבה שמנגנון הפעילות מעכב את הפגיעה העצבית, ותוך כדי המחקר התגלה כי חולים דיווחו על הרגשה טובה הרבה יותר מבחינת התסמינים הפתולוגיים של הבכי והצחוק. מחקרים שבחנו את האפקטיביות של נודקסטה והתקיימו בקרב חולי ALS וטרשת נפוצה, הראו כי בקרב החולים שטופלו בתרופה, חלה הפחתה משמעותית באפיזודות הצחוק והבכי. בסופו של דבר, איכות חייהם של אותם חולים יכולה להשתפר בצורה משמעותית ואין זה דבר של מה בכך.

פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיגרנה במחזור נועה 15/09/2020 10:50
 • לאחרונה החלו להופיע לי מיגרנות במחזור או לקראתו. מעולם לא סבלתי מזה. בת 47. יש מה לעשות כדי להפחית את התדירות ואת העוצמה? תודה

 • + הוסף תגובה
דקירות בראש ובאוזן בצד ימין דפנה 12/03/2013 20:22
 • שלום, שבוע שעבר התחיל לי דקירות חזקות וכואבות בראש בצד ימין, החל משעת אחר הצהריים ועד הבוקר, לאחר כיומיים הדקירות עברו לאוזן בצד ימין, הדקירות גורמות לחוסר ריכוז ולעצבים בכל הגוף, מאז יש לי כמעט יום יום דקירות בראש שבאות והולכות. קבעתי תור לרופא משפחה ליום חמישי, אבל בינתיים אני די מוטרדת אני בת 40 , ללא עבר בריאותי. אשמח לשמוע מה יכול להיות הסיבה לכך

 • + הוסף תגובה
תחושת דקירות בראש דר' דניאל עובד 12/03/2013 22:36
 • אם הדקירות באזור העורף, ייתכן על רקע דלקת של העצב העורפי הגדול. אם לא, ייתכן שמדובר בכאבי ראש מסוג Ice pick like headache שהטיפול בהם הוא די פשוט. כדאי לפנות למרפאת כאבי ראש...

 • + הוסף תגובה
כאב עמום בקוד קוד הראש אלון 28/08/2013 17:29
 • יומיים אני סובל מכאב עמום בקוד קוד הראש. לא מפריע לי לפעילות היום יומית. האם להיות מוטרד מכך? תודה מראש על התשובה

 • + הוסף תגובה
כאב עמום בקודקוד דר' דניאל עובד 28/08/2013 22:03
דקירות בצידו הימיני של הראש זהר 16/06/2014 18:46
 • אני בת 16 וחצי והבוקר התחילו לי דקירות באזור הימיני של הראש כרגע כבר ערב והלכתי לישון למקרה שזה יעבור אך זה לא עבר..הכאבים מתחזקים כשאני מזיזה את הראש לצדדים אלו כאבים מכשלים כאלה.. עליי להיבדק?

 • + הוסף תגובה
בדיקה? ד"ר דניאל עובד 17/06/2014 08:12
דקירות באוזן משה 26/12/2017 00:38
 • שלום, אני חייל בן 19 וחצי ואני אנמי. מזה חודש שיש לי מעין דקירות(עקצוצים חזקים) או מעין זרמים באזור האוזן השמאלית ובאזור הראש מסביב. זה בשבוע האחרון החל להתגבר הן בכמות והן בעוצמה. מה עליי לעשות?

 • + הוסף תגובה
דקירות באוזן שמאל לאה 14/09/2020 23:49
 • בשלושה ימים האחרונים אני מרגישה דקירות באוזן שמאל (חיצוני) היום זה החל לגרום לי לדקירות בראש בצד שמאל מה עלי לעשות

 • + הוסף תגובה
כאבי פנים כאוב 12/09/2020 20:28
 • שלום רב, לפני כ-5 שנים עברתי עקירה כירורגית של שן בינה תחתונה ומאז נותרתי עם כאב כרוני 24/7 בחצי פנים. מרגיש נוקשות, כאב עמום קבוע ותפוס. כאילו האזור קפא, הכאב רציף אך לעיתים נודד או כואב במקביל מאזור הלסת-לחי ויורד ללסת תחתונה ליד גבול הגרון. יש לציין שגם עברתי לפני עקירה כירורגית של בינה תחתונה בצד השני ונותרתי עם כאב קבוע באוזן. שאני מותח את העור או נוגע באזור או ישן על הצד הכאוב הכאב נחלש אך איך שאני עוזב זה חוזר חלילה. לאחרונה נאמר לי שהכאב מתאים לפגיעה טראומתית ברקמות נוירומה ומלקות בפאציות. חשד ללשון אחורית קשורה. אין לי פציאליס, יש סימטריה ותחושה. האם זריקה ביולוגית של AJOVY או orthokine או prp יכולה לסייע גם לכאב פנים מסוג זה? עברתי טיפולי פיזיותרפיה, דיקור יבש, ומס ואלטרסאונד ללא שיפור. אורטופד שלל מקור צווארי (ללא הדמיה). אשמח לעצתך.

 • + הוסף תגובה
כאב פנים ד"ר שלומית יוסט-כץ 12/09/2020 20:49
 • AJOVY הוכחה יעילה לכאב מיגרנוטי. הכאב שאתה מתאר לא עונה על קריטריונים של מיגרנה.

 • + הוסף תגובה
המשך כאוב 13/09/2020 10:02
 • האם יש טיפול כלשהו שטת ממליצה? האם לפנות שוב לכירורג פה ולסת אחר או רופא שיניים שמומחה לכאבי פנים ולסת או נוירולוג או רופא כאב?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!