הפרעות אכילה - תסמינים וטיפול

הפרעות אכילה - תסמינים וטיפול

כתבה פרסומית כתבת חסות

לא מעט פעמים אנו שומעים בתקשורת, על תופעות של הפרעות אכילה. מה זה אומר, מי סובל מהפרעות אכילה, מה גורם לכך וכיצד מתמודדים עם בעיות של הפרעות אכילה? מאמר זה יאיר מעט על תופעה קשה זו.

אנשים שיש להם הפרעות אכילה, סובלים מהפרעות בצריכת האוכל שלהם, אם זה לכיון צריכת יתר ואם זה לכיון תת צריכה. תהליך זה נובע מדרגה קיצונית למבנה גופם ומשקלם. לרוב הבעיה מתחילה במהלך גיל ההתבגרות, בשלביה המוקדמים או המאוחרים.

למי יש הפרעות אכילה? לפי מחקרים, לנשים יש סיכוי גבוה יותר לחלות בהפרעות אכילה. בין חמש לחמש עשרה אחוז מהסובלים מהפרעות אכילה הם גברים. הערכות הן, שבין 0.5 ל3.7 אחוז מהנשים סובלות במהלך חייהן מאנורקסיה נרווזה, אחוז אחד מהמתבגרות סובלות מאנורקסיה, ו-1.1 עד 4.2 אחוז מהנשים סובלות במהלך חייהן מבולימיה נרווזה. לפי המחקרים, חמישים אחוז מהאנשים שסבלו מאנרוקסיה, יפתחו בולימה או תבניות בולימיות בהמשך.

הסימנים והסימפטומים

אנרוקסיה נרווזה- אנשים הסובלים מאנרוקסיה, חשים שמנים ולפיכך ירצו לאבד משקל באופן קיצוני. הסימנים והסימפטומים למחלה הינם, דילוג על ארוחות שלמות, נטילת מנות קטנות מאוד של אוכל, לא לאכול מול אחרים, אכילת רק מאכלים דלי שומן ודלי קלוריות. 

מבחינה פיזית, הם יאבדון שיערם, המראה שלהם יהפוך חיוור ויאבדו משקל באופן קיצוני. מבחינה התנהגותית, הם יסלדו מגופם, יתלוננו כל העת על השמנה, יבצעו התעמלות באופן כפייתי ומופרז, יסתגרו רגשית ויגלו סימני כעס ועצבים כלפי הסביבה.

בולמיה נוורוזה-אנשים הסובלים מבולימיה, הינם אנשים שאוכלים הרבה ומנסים להתנקות מהאוכל שאכלו באמצעות הקאה, שימוש בחומרים משלשלים והתעמלות מופרזת. 

הסימנים והסימפטומים למחלה הינם, זלילה בחשאי (אך השארת סימנים לכך, באמצעות אריזות אוכל ריקות, מכלי קיא גלויים), קניית מוצרי אוכל לזלילה (בדרך כלל אוכל עשיר קלוריות), שימוש בחומרים משלשלים וגלולות שעוזרות לאבד משקל, דוגמאת גלולות דיאטה. 

לא אחת חולים בבולימיה יצרכו אלכוהול וסמים כדי לדכא את התיאבון. מבחינת התנהגותית , הם יפגינו היעדר שליטה בדחפים, אשר עלולים להוביל לקבלת החלטות חפוזות בתחומים שונים בחיים.


הגורמים להפרעות אכילה

ישנם גורמים רבים להפרעות אכילה, מגורמים סוציו תרבותיים ועד גורמים ביולוגיים.

כאשר מדברים על גורמים סוציו תרבותיים, אנו מדברים על הערכה עצמית נמוכה, לחץ להיות רזה, נורמות תרבותיות (היופי כערך חשוב בתרבות המערבית), שימוש במזון להתמודדות עם רגשות שליליים, חשיבה דיכוטמית (רזה זה יפה, שמן זה מכוער), עבר של התעללות מינית, הורים שאינם מביעים רגשות.

הגורמים הביולוגים הם, נטייה גנטית לדיכאון וחרדות, אישיות אובססיבית-כפייתית, מחסור או עודף בכימיקלים שנקראים נוירוטרנסמיטרים. כמו כן, מחלות נפש שונות מובילות לא פעם להפרעות אכילה, מדובר בדיכאון, חרדה, מחלות נפש כתוצאה מהתמכרות לסמים ולאלכוהול. לא פעם מחלת הנפש והפרעת האכילה מזינים אחת את השני ומונעות את ההחלמה.

ההשלכות של הפרעות אכילה לטווח הארוך

הפרעות אכילה מובילות למצב של תת תזונה, יובש של העור, ציפורניים ושיער, ניוון שרירים, בעיות שינה, אולקוס, לחץ דם נמוך, אנמיה, סוכרת, אי ספיקה של הכבד, לבלב וכליות, עקרות, התקפים, התקף לב, דלקת פרקים ואף מוות (כתוצאה מהמחלה או מהתאבדות עקב המחלה).

הטיפול

כדי לטפל במצב של הפרעות אכילה יש לאבחן אותה מוקדם. הטיפול יתבצע באופן אינדיווידואלי ומשפחתי. לעיתים הוא יכלול תרופות ואשפוז. לשם הצלחת הטיפול, כל המשפחה חייבת להתגייס ולתמוך במטופל, הן בתהליך הטיפול והן בתהליך השיקום שאחריו.

פורומים, טיפול במיגרנות, הפרעות שינה וטינטון בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר שינה מדאגה דנית 12/09/2019 09:40
 • אמי לקראת טיפולים כימותרפיים, והחשש שלי כבד. לא ישנה טוב. האם נוירופידבק יכול לעזור, שכן הדאגה צפויה..

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 24/09/2019 08:41
 • שלום רב במקרים של דאגה סבירה ניתן להיעזר גם בנוירופידבק וגם בביופידבק. בשני המקרים צפויה להיות רגיעה מסויימת. דווקא במקרה כזה אני ממליץ יותר על ביופידבק. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
כדורי שינה מעיין 07/08/2019 13:04
 • אני בת 37 רציתי לשאול האם יש כדורי שינה שיכולים לעזור לי לישון טוב מבלי להתעורר לאחר כמה שעות של שינה ולעזור לי להרדם טוב אבל מבלי לגרום לתלות ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 27/08/2019 08:37
 • שלום רב לצערי לא ניתן לענות על השאלה. הפרעת שינה היא בעיה בריאותית שיש לבחון אותה בטרם מציעים לאדם מענה. יש עשרות סוגים של הפרעות שינה. רק לאחר הבנת הבעיה יש טעם להציע טיפולים. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
מיגרנות ומחזור חנה 25/07/2019 11:24
 • אני כבת 50, לאחרונה מופיעות מיגרנות חזקות בסמוך ובמהלך המחזור. זו תופעה ידועה. האם נוירופידבק עשוי לעזור גם במצב כזה? לקראת הפסקת המחזור?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 05/08/2019 22:16
 • שלום רב נוירופידבק הוכח כיעיל בטיפול במגוון גדול של כאבי ראש ובניהם מיגרנה. זו אופציה טיפולית סבירה מאוד. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!