ניתוח הקטנת חזה לגברים

ניתוח הקטנת חזה הוא אחד הניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר לנשים. אך גם גברים עוברים ניתוח הקטנת חזה, עקב תופעה הנקראת גניקומסטיה.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/11/2020


ניתוח הקטנת חזה הוא אחד הניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר לנשים. אך גם גברים עוברים ניתוח הקטנת חזה, עקב תופעה הנקראת גניקומסטיה.מהי גניקומסטיה, ממה היא נגרמת וכיצד ניתוח הקטנת חזה משפר את מראה החזה הגברי?

באופן טבעי בגיל ההתבגרות נערים רבים סובלים מרקמת שד מוגדלת, תופעה החולפת מעצמה בדרך כלל עד פרק זמן של שנתיים.

כאשר התופעה נמשכת מעבר לכך, והשד אינו קטן באופן טבעי יש לבדוק האם אכן מדובר בגניקומסטיה.
גניקומסטיה עלולה לנבוע ממספר רב של סיבות, ביניהן נטילת תרופות מסוימות, עישון מריחואנה ובעיות הורמונליות, אולם ברוב המקרים, לא נמצא מקור הגורם לגניקומסטיה.
צמיחת השד יכולה להיות חד או דו–צדדית.

הטיפול בגניקומסטיה – מהורמונים ועד ניתוח הקטנת חזה

במידה ואתה סובל מגניקומסטיה, מומלץ לגשת לרופא המשפחה ולבקש בדיקות הורמונליות ובדיקת אולטרסאונד. בבדיקת אולטרסאונד ניתן לראות האם מדובר ברקמה שרובה שומנית או נוקשה (בלוטה). בדיקות הדם יגלו הפרעה באיזון ההורמונלי במידה וישנה. בדיקות אלו יסייעו לרופאה הפלסטיקאית להחליט כיצד ניתן לטפל בבעיה, טרם ניתוח הקטנת חזה. יש לקחת בחשבון כי גניקומסטיה מחייבת טיפול קודם לניתוח הקטנת חזה.

במהלך הייעוץ אצל הרופאה הפלסטיקאית יבדקו מספר גורמים כמו גיל, כמות בלוטת השד שישנה, כמות עודפי השומן אם ישנם, וכמות העור העודף. ברוב המקרים ניתן להסיר את עודפי הבלוטה ו/או עודפי השומן מבלי להסיר עודפי עור כאשר העור מתכווץ לאחר הניתוח ומסתדר ומתאים את עצמו לנפח החדש.

במקרים מסוימים, כגון אחרי ירידה משמעותית במשקל, ישנם עודפי עור שאינם צפויים להתכווץ לאחר הסרה של רקמת שד ועל כן יש צורך להסיר גם אותם. הסרת עודפי עור משאירה צלקת מסביב העטרה או צלקת בצורך עוגן שאורכה תלוי בכמות עודפי העור שישנם.

ניתוח הקטנת חזה לגברים

לאחר ההתייעצות עם הכירורגית הפלסטית, החלטת לעבור ניתוח הקטנת חזה לטיפול בגניקומסטיה. ניתוח הקטנת חזה מתבצע בהרדמה כללית כאשר בסוף הניתוח ישנם פלסטרים הנשארים על פי הצורך לאורך חתכי הניתוח אם ישנם, וחבישת חלץ בצורת חגורה מסביב לבית החזה.

לעיתים רחוקות יישארו גם נקזים משני צידי בית החזה לניקוז הפרשות. ברוב המקרים ניתן להוציא את הנקזים לאחר יממה. במשך החודש הראשון לאחר הניתוח יש ללבוש בגד הלוחץ על המקום כגון "מחוך" או גופיית ספורט. ברוב המקרים הכירורגית הפלסטית תיתן מרשם לאנטיביוטיקה שיש לקחת למשך מספר ימים לאחר הניתוח.

הכאבים לאחר ניתוח הקטנת חזה אינם קשים, ודורשים לרוב טיפול עם משככי כאבים קלים כגון פראצטמול או איבופרופן. בימים הראשונים ועד כחודש לאחר הניתוח יתכנו נפיחות ושטפי דם הנספגים בהדרגה. מנוחה מאפשרת החלמה מהירה יותר.

הצלחת ניתוח הקטנת חזה תלויה, בין השאר, במידת התכווצות העור באזור החזה. במידה ולאחר הניתוח נשאר עור רפוי שלא התכווץ, ניתן להסירו בניתוח נוסף שיתבצע כחצי שנה-שנה לאחר הניתוח הראשון.

סיבוכים אפשריים בניתוח הקטנת חזה:

• דימום (שטפי דם או דימום חזק המצריך חזרה לחדר ניתוח לצורך צריבה של המקום).
זיהום.
• אסימטריה.
• ירידה בתחושה לפטמה קבועה או זמנית.
• צלקות בולטות ומגרדות.
• שאיבה ביתר או תוצאה שאינה מספקת.
• פטמה שקועה או בולטת מידי.
• עודפי עור שלא התכווצו דיים.
• אי סדירות של העור או נמק של העור.

בכל מקרה שאחת או יותר מתופעות אלו מופיעה לאחר הניתוח, יש ליצור מיד קשר עם הרופא המנתח.

*צילום: ד"ר קרן אגם

פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרשת נוזל צהוב ודמי אחרי ניתוח תם 30/11/2020 14:47
  • שלום, בתי עברה לפני כחודש וחצי ניתוח החלפת שתלים והרמה עקב אסימטריה מולדת. מאז הניתוח יש לה הפרשה צהובה ונוזל דמי מתחת לקפל של השד. לנוזל יש ריח לא נעים ואף הוא צכתים את בגדיה במהלך היום. המנתח בודק אותה בכל כמה ימים ולא נראה שיש שיפור. האם מצב זה שכיח או מסוכן? למה זה קורה ? בברכה

  • + הוסף תגובה
החלפת שתלים ליטל 30/11/2020 11:20
  • היי, עשיתי ניתוח הגדלה לפני כ14 שנים ונראה כי הכל תקין אבל אני יודעת שממליצים להחליף אחרי 10-15 שנים. אני לא רוצה להגיע למצב של דליפה אבל גם לא רוצה להכנס לניתוח שאינו הכרחי. מה כדאי לעשות? *אני עושה אולטרסאונד שד כל שנה למעקב אחרי השתלים.

  • + הוסף תגובה
נטייה של החזה לצדדים מאי 28/11/2020 15:18
  • היי אני שלוש שנים לאחר הגדלת חזה .. והחזה שלי ממש יוצא לצדדים יש לו צורה ממש מוזרה לא מצליחה להבין ממה זה נובע זה נראה כאילו הפטמות גם לא במיקום הנכון

  • + הוסף תגובה
נטייה של החזה לצדדים פרופ' ליאור הלר 28/11/2020 19:42
  • שלום מאי הסיבה השכיחה ביותר למצב שתיארת נובעת מהעובדה שהעור נמתח וכל השד נופל הצידה במיוחד כאשר שוכבים על הגב. מידת ההתארכות של העור נובעת מנתונים גנטים אבל גם מהיסטוריה רפואית כמו מספר הריונות, שינוים במשקל, עישון ועובי העור. קיימת גם האפשרות שלא מיקמו את השתלים במרכז השד אבל אם אחרי הניתוח השד עמד בסדר ועם הזמן התחיל להימתח הצידה...אז הסיבה קשורה להתארכות העור. בברכה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!