בדקו: האם אתם צריכים מדרסים?

באילו מצבים ולמי מומלץ להשתמש במדרסים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 24/04/2019
באילו מצבים ולמי מומלץ להשתמש במדרסים?

לא כל אדם צריך מדרסים. כדי לדעת באם צריך מדרסים, המומחה במכון האורתופדי צריך להבין את מבנה כף הרגל.

כף הרגל בנויה כמבנה בעל שתי קשתות - קשת אורכית וקשת רוחבית.

העצמות הבונות את הקשת הרוחבית נמצאות בבסיס האצבעות. כשקצוות הקשת נוגעות ברצפה, עצמות אלו הן גם קצה הקשת האורכית ומהן יוצאות עצמות הבנויות בצורה קשתית ומגיעות עד לנגיעת עצם העקב ברצפה, הנמצאת בצד השני של הקשת האורכית.

השטח הנוגע ברצפה הוא עצם העקב, הצד החיצוני של הקשת האורכית ושתי העצמות הקיצוניות (הפנימית והחיצונית) של הקשת הרוחבית.

מתחת למשטחי המגע הללו, ישנן כריות שומניות המרככות את הלחץ ומשמשות כבולם זעזועים. לכן ניתן לאבחן באם יש לחץ מיותר בנקודות מסוימות על ידי אבחון הצטברות עור נוקשה או יבלות באזורי החיכוך.

הבעיות היכולות לפגום מכאנית בכף הרגל ולהוביל שימוש במדרסים כוללות: זווית הנגיעה של העקב ברצפה, הטיה פנימה או החוצה - דבר המעביר עומסים צדיים למפרק הקרסול והברך, שקיעת הקשת האורכית (פלטפוס), עליית יתר של הקשת האורכית (הייפוס), נוקשות במפרקי הקשת האורכית, שקיעת הקשת הרוחבית, בליטת עצמות הקשת פנימה או החוצה ושינוי זוויות האצבעות.

כתוצאה מבעיות אלו יכולות להיווצר בעיות משנה המצריכות מדרסים, כגון היווצרות של זיז גרמי בחיבור בין עצם העקב לשריר בונה הקשת האורכית – מצב המוכר כדורבן.

בעיות משנה נוספות יכולות לכלול כאבים בשרירי הקשת האורכית, בליטה בצד הפנימי של הקשת הרוחבית (בסיס הבוהן), השטחת הקשת הרוחבית והיווצרות עור נוקשה בתחתית, הטיית הבוהן לכיוון חיצוני ודחיקת שאר האצבעות הצידה ואולי גם למעלה, נפילת מרכז הקשת האורכית עד לנגיעה בקרקע ויצירת עור נוקשה בקצה התחתון ואף בצד, כאבי ברכיים, כאבי גב תחתון ואף עייפות מהירה.

על ידי לבחון האם יש צורך במדרסים, יש להעמיד את המטופל, על משטח דריכה ממוחשב המזהה ומסמן את עוצמת הלחצים ומיקומם, ורק אז נדע להתאים מדרסים מהסוג הנכון לסוג הבעיה בהתחשב בפרמטרים נוספים.


רוצים לדעת אם גם אתם צריכים מדרסים? כנסו לפורום מדרסים שלנו.


הכתבה בחסות אורתוטיסט שמואל להב, אורתוטיסט ומנהל את מכון אורתופדי ברזילי-להב. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם אורתוטיסט שמואל להב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עקמת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מעקב עקמת אתי 19/01/2020 10:21
 • בני בן 19, היה במעקב עקמת. העקמת קלה מאוד ולא דרשה כל טיפול. האם ניתן להפסיק לעקוב כי סיים לצמוח? תודה

 • + הוסף תגובה
מעקב עקמת אורתוטיסט שמואל להב 19/01/2020 14:56
 • היי אתי, קרוב לודאי שכן. מתי נערך הצילום האחרון? מה היה הריסר (כמות סגירת העצמות) בצילום?

 • + הוסף תגובה
ניתוח לתיקון עקמת עדן 17/11/2019 00:52
 • לבתי בת 11 יש עקמת מעל 60 מעלות ואנו ממתינים לניתוח דרך בית חולים איכילוב. מה הסיכוי לבצע ניתוח חוזר כעבור כמה שנים ? האם הקיבוע של עמוד השדרה לא יפריע לגדילת העצמות בעתיד ? יש טכנולוגיה מועדפת לניתוח זה ?

 • + הוסף תגובה
ניתוח לבת 11 אורתוטיסט שמואל להב 26/12/2019 13:33
 • שלום, אלו שאלות לרופא המנתח.. התשובה תלוייה בסוג הפרוצדורה, יש מוטות בעלי אפשרות שינוי אורך, באיכילוב הם מנוסים ומקצוענים, תתיעצו איתם.

 • + הוסף תגובה
גם הבת שלי לאה 15/01/2020 13:43
 • שלום עדן אנחנו באותו מצב, נשמח לדבר איתכם על הנושא 0556622451

 • + הוסף תגובה
מה עושים בזמן ההמתנה לניתוח אורתוטיסט שמואל להב 15/01/2020 18:33
 • באחד מהביקורים שלי אצל ד"ר ריגו בברצלונה, ראיתי מטופלת שלו בעלת 65 מעלות ותור לניתוח - עם מחוך, לשאלתי ענה שמכיוון שהניתוח לא חרום ניתן להמתין לו גם שנה, בינתיים המחוך שומר שלא תחמיר את מצבה ומתקן את הפיתול (התופעה בה בכיפוף הגב רואים הבדלי גובה בין השכמות). לידיעתכם. בהצלחה בניתוח, שמוליק

 • + הוסף תגובה
עקמת חן 06/01/2020 22:59
 • יש לי עקמת קלה קמורה ימינה ופלטפוס חמור בכף רגל שמאל בימין הרבה פחות הליכה לא מאוזנת נוטה לימין סובלת מכאבי גב כבר שנים משנות התיכון (בת 26) ( בעבר שחיתי וחיזק מאוד את השרירים והפחית בצורה משמעותית מהכאב) ממה שקראתי עקמת לא אמורה לכאוב...או שלא בהכרח או שתלוי בחוזק השרירים או שמא הכאבים מהפלאטפוס.....??? מה מקור הכאב? אגב הלכתי לפיזיותרפיה שלא הועילה ופילאטיס שביכלל החמיר לי את הכאב בצורה מבהילה לא להאמין ששילמתי על כל שיעור 150 שקלים לשעה שגרמה לי להרס!! לא לכל אחד זה מועיל...יש פתרון אחר חוץ משחייה? ולגבי הנאמר לעיל זה גם מוזר לי לקרוא בפורום על עקומות חמורות שהבעיה אסטטית בלבד?!?!?! שלי אפסית וגורמת לכאבים) ותודה

 • + הוסף תגובה
כאבים לא מוסברים בגב אורתוטיסט שמואל להב 07/01/2020 10:20
 • היי חן, יהיה מאד לא רציני לייעץ כך מבלי לראותך. אם תרצי להגיע אלי הייעוץ לא יעלה לך! רק לתאם 036121070 לשמוליק, מקור הכאב יכול להיות עמוד השדרה אם העקמת הקלה שלך נוגעת בעצב. הכאב יכול להיות כתוצאה מהבדלי מתח בין השרירים בגב, יכול להיות כתוצאה של קור, כאב יכול להגיע מכיין הרגליים, יש לך הבדל אורך בין רגל אחת לרעותה גם זה יכול להיות מקור כאב, מחלה.. בקיצור אם תרצי את עזרתי בואי עם צילום הרנטגן האחרון, סיכום ביקור , מדרסים אם ישנם ונעלי היום יום שלך. בהצלחה ובריאות. שמוליק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!