צום בהריון - כדאי?

צום בהריון - מותר או אסור? עד איזה שלב בהריון מותר לצום, אם בכלל? ומתי יש צורך לאישה בהריון להפסיק מיידית את הצום?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 10/10/2016


ביום כיפור ובט' באב עולה השאלה האם מותר לנשים בהריון לצום? מה הסכנות הצפויות לעובר? ומתי יש צורך להפסיק לצום?
ככלל, מסקירה ספרותית בנושא, עולה כי אין הרבה מחקרים שעונים על השאלה הזו. וגם מעט המידע הקיים בנושא זה, מתייחס דווקא לצום הרמאדן האורך חודש שלם ונמשך כל יום עד הערב, לעומת צום של יממה בודדת.


מה עובר על הגוף בעת הצום?
כאשר הגוף לא מקבל את המזון והמים להם הוא זקוק, הוא פונה למאגרים הנמצאים בגוף כדוגמת המאגרים בכבד, רקמות השומן והשריר ומתחיל לפרק אותם בצורה מטבולית על מנת לקבל את מרכיבי התזונה אותם הוא צריך לתפקודו.


כך לדוגמה, ברקמת השומן באופן ביוכימי, במהלך הצום הגוף מנסה ליצור אנרגיה זמינה, ובזמן התהליך נוצרים גם גופיפי קטו (ketone bodies). מבחינת נוזלים, בעת צום, זרימת הדם יורדת בגוף, ומופרשים הורמונים שמונעים השתנה של נוזלים כדי לצמצם את איבוד הנוזלים מהגוף.מהן הסכנות הצפויות לעובר בצום?
בזמן הריון, גוף האישה זקוק לכמות גדולה של אנרגיה, כאשר מקור האנרגיה העיקרי הוא רקמת השומן. נוצרים גופיפי קטו רבים, שעל פי מחקרים שנעשו עולה כי הם גורמים למלפורמציות (malformations) בעובר. עם זאת חשוב לציין כי המחקרים נעשו על צום של מספר ימים, ולא על צום של 24 שעות.


חוסר בשתייה מוריד את זרימת הדם האימהית שבה תלויה זרימת הדם לעובר, כך שייתכן מצב שנפח הדם האימהי יירד והעובר יקבל זרימת דם שהיא פחות מהסף הקריטי.


כמו כן, התייבשות הנובעת מחוסר נוזלים, יכולה לגרום לעילפון ונפילה, שעלול להסתבך ולגרום לדברים חמורים הרבה יותר כמו למשל מצוקה עוברית והיפרדות שלייה. תופעה נוספת שמתלווה להתייבשות היא צירים מוקדמים.

מדוע צום עשוי לזרז לידה?
במהלך יום כיפור, למשל, וגם יממה לאחריו ישנה עלייה במספר הלידות. עובדה זו ניתן להסביר על ידי עלייתו של הורמון הנקרא ADH – Anti Diuretic Hormone (נקרא גם ואזופרסין- Vasopresin) במהלך הצום. הורמון זה הוא בעל דמיון להורמון הנקרא אוקסיטוצין - שניהם מורכבים מחומצות אמינו זהות ברובן ועל כן הם בעלי מבנה דומה. רמות גבוהות של ADH תופסות חלק מהקולטנים של אוקסיטוצין, שבין יתר תפקידיו גורם גם לצירים. כך קורה שהרבה מן הלידות מתרחשות לאחר יום כיפור.עד איזה שלב בהריון מותר לצום?
כל עוד האישה בדרך כלל בריאה, וההריון מתנהל בצורה תקינה, אפשר לצום לכל אורך ההריון. עם זאת ישנן תקופות יותר רגישות, כמו החודשים הראשונים להריון בהם הבחילות וההקאות מרובות, האישה חלשה מהרגיל, ויש חשש מוגבר להתייבשות.


בנוסף, ישנה דעה רווחת בקרב הרבנים המקלה על נשים בהריון מהחודש השמיני, ופוטרת אותן מהצום בגלל החשש לצירים מוקדמים וללידה מוקדמת.למי אסור בכלל לצום?

לא בכל הריון מותר לצום, יש נשים הרות שהצום אסור להן במיוחד - כמו נשים בהריון בסיכון, נשים עם צירים מוקדמים, נשים עם רעלת הריון או נשים שחוו הפלות בעבר. צום אינו מומלץ גם לנשים אשר סובלות מנטייה להתייבשויות, התעלפויות או כאלה שעברו טיפולי פוריות וכיוצ"ב.


מתי יש צורך להפסיק את הצום?
סימנים שמחייבים הפסקת צום הם הקאות, סחרחורת, בחילות, עילפון וחולשה כללית מוגברת, כמו גם ירידת מים ודימום טרי. גם אם אינך סובלת מסימנים אלו, כל אישה מכירה את עצמה וגופה ולכן במידה ואת חשה ברע, יש לשבור את הצום ולשתות ולאכול. אם התחושה הרעה אינה חולפת יש ללכת ולהיבדק.הלכה ורפואה

על פי ההלכה, נשים מעוברות ומניקות צריכות לצום ולהתענות ביום כיפור ובט' באב. עם זאת, אישה הרה שרופא אמר לה כי הצום יכביד עליה והיא עלולה לסכן את עצמה או את העובר, עליה לאכול ולשתות, ויש להאכילה גם אם היא מסרבת. כמו כן, קיים המושג "שתייה לשיעורין" שבו מותר לשתות ולאכול כמות מוגבלת בכל תשע דקות. הרעיון הוא שההלכה מאפשרת אכילה ושתייה אך גם להישאר בעינוי הצום. הכוונה היא לשתייה של כ-35-40 סמ"ק ואכילה של "פחות מככתובת" והכוונה היא לנפח של כ-30 גרם ביצה.


כיצד להתכונן לצום?

על מנת לאגור נוזלים מומלץ להרבות בשתיית מים, להפחית ברמות הקפאין ולהימנע משתייה מתוקה. יחד עם זאת, חשוב לא להגזים, שכן שתייה מרובה עלולה לגרום לכאבי בטן והקאות. כמו כן, לפני הצום יש להשתדל לאכול פחמימות מורכבות, ירקות וחלבון, ולפרק אותם לארוחות קטנות.


בצום עצמו יש להשתדל להיות במנוחה, לא לאמץ את הגוף בצורה אינטנסיבית מדי ולשהות בסביבה נעימה. לסיכום, אישה בריאה שחווה הריון תקין, יכולה לצום. הגוף מכיל מספיק רזרבות על מנת לשרוד את הצום. ייתכן ובמהלך הצום תורגש מיעוט תנועתיות של העובר, וזה נורמלי. כדי לעודד תנועתיות, מומלץ לנשום נשימות עמוקות וללכת מספר דקות. אבל יש לתת תשומת לב יתרה לכך, ובמידה והאם אינה מרגישה את העובר, או לחילופין מרגישה הרגשה חריגה יש לגשת מיד לרופא.


חשוב להדגיש, כי על כל אישה הרה להיוועץ ברופא לפני הצום, ועליו להחליט בהתאם להריון הספציפי האם מותר לה לצום או לא.פורומים גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביופסיה אוסנת 13/09/2020 13:26
 • האם בבדיקת קולופוסקופיה שנלקחת ביופסיה ניתן לאבחן אדנוקרצינומה? או רק מסוג תאי קשקש או אף אחד משניהם ואיך בכל זאת ניתן לאבחן אדנוקרצינומה? תודה על תשובתך

 • + הוסף תגובה
מדד Microsatellite status - MS-Stable טליה 30/08/2020 14:27
 • שלום, רציתי לשאול מה משמעות התוצאה הנ"ל בבדיקת הרקמות בבדיקת פאונדשיון 1 שעברתי ? תודה

 • + הוסף תגובה
MSI STABLE ד"ר מריו ביינר 30/08/2020 17:04
 • זהו מדד הבודק אפשרות לטיפול באימונותרפיה כדוגמת קיטרודה. כאשר הגידול הוא MSI HIGH יש סיכוי לתגובה לטיפול. בגידול שהוא MSI STABLE, נראה שאינו מתאים לטיפול בתרופות ממשפחת האימונותרפיה.

 • + הוסף תגובה
תוספת לשאלה הנ"ל - טליה 01/09/2020 18:37
 • שלום, תודה על תשובתך. רציתי לשאול אם ידוע לך במקרה באלו מרכזים בארץ קיימים מחקרים בהם ניתן להשתתף בקבלת קיטרודה, לחולות ללא קשר לנשאות כלשהי או אי -נשאות ? או ללא קשר לתוצאות בדיקת רקמות שאינן מראות מוטציות בגידול? תודה

 • + הוסף תגובה
אינני חושב שיש מחקר למקרים של הישנות מחלה אלא רק לקו ראשון. תוכלי לברר בבי"ח בו את מטופלת או באתר של האגודה למלחמה בסרטן ושל החברה לגינקולוגיה אונקולוגית. ד"ר מריו ביינר 11/09/2020 12:14
סיכון חנה 05/09/2020 22:29
 • שלום רב אני נשאית לפפילומה כ-16 שנה.זנים בסיכון בינוני.נמצאת במעקב.תמיד פאפ תקין.לפני כשנה הפעם יצא פאפ לא תקין,נעשה לי קולקוסקופיה שבמהלכה חוסר "חלק לבן" מאזור שתמיד היו לי בו כאבים בזמן יחסי המין.התשובה של קולקוסקופיה יצא תקינה כמו גם פאפ לאחר מכאן. מאז עברה כמעט שנה.התחלפה הרופא והרופא החדש מסרב לעשות לי בדיקת פאפ בטענה שלפי הנוהל עושים בדיקה הזאת פעם בשנתיים ובדיקה קודמת היית תקינה אז אין צורך לעשות עוד פעם.לפני זמן קצר חזרו כאבים מאוד חזקים בזמן יחסי מין.רופא לא מוכן לעשות לי פאפ.אני די בלחץ.מה אלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
פאפ ד"ר מריו ביינר 11/09/2020 12:13
 • שלום, אם את סובלת מכאבים עלייך לפנות לרופא נשים לבדיקה מקיפה והוא יחליט אם יש צורך בבדיקת פאפ או קולפוסקופיה על פי הממצאים. כל טוב, ד"ר ביינר

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!