סרטן שד אצל נשים צעירות

סרטן שד אצל נשים צעירות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


נתונים סטטיסטיים מראים כי רק חמישה אחוז ממקרי סרטן השד מתרחשים אצל נשים לפני גיל ארבעים. על פי נתונים אלו, הסיכוי לחלות במחלה בקבוצת גיל זו, הינו אחד למאה חמישים נשים. 

אולם, עדיין סרטן שד עלול להתפתח בכל גיל ולכן על הנשים הצעירות להיות מודעות לגורמי הסיכון של המחלה, להכיר את אפשרויות האבחנה של המחלה ולדעת מהו אופי הטיפול בה.

אומנם נשים מתחת לגיל ארבעים, אינן נמצאות בקבוצת סיכון לחלות במחלת סרטן השד, אך ישנן נשים שנמצאות בקבוצת סיכון גבוהה יותר גם בגיל זה עקב גורמי סיכון שונים: סרטן שד בו חלו בעבר, היסטוריה משפחתית (בעיקר מקרים של סרטן שד אצל אמא, אחות או בת), הקרנות שבוצעו בעבר באיזור החזה, נשיאת מוטציות כגון BRCA1/BRCA2, ווסת ראשונה בגיל צעיר ביחס לממוצע, לידה ראשונה בגיל מאוחר יחסית ונטילת גלולות למניעת הריון. חשוב לציין, שהדעות חלוקות לגבי אופי השפעתן של הגלולות על הסיכוי לחלות במחלת סרטן השד.

סרטן השד אצל נשים מתחת לגיל ארבעים אינו שונה ממחלת סרטן השד אצל נשים מעל גיל זה, אך היכולת לאבחן את המחלה, קשה יותר. מאחר ורקמת השד דחוסה יותר, עובר זמן רב יותר עד שגוש נמוש (מורגש באמצעות מישוש) ולכן המחלה מתגלה בשלב מתקדם יותר. סרטן שד אצל נשים מתחת לגיל ארבעים, נחשב לאגרסיבי יותר ויגיב פחות לטיפול כנגדו. 

מאחר והנתונים מראים שהסיכוי של נשים לחלות במחלה בגיל זה הינו נמוך רבות מהנשים מתעלמות מסימני האזהרה כמו גוש בשד או הפרשה לא שיגרתית המופרשת מהפיטמה. לעיתים קרובות גם הצוות הרפואי מתעלם מסימנים אלו, ופוטר את הנשים בטענה שמדובר בציסטה או שיש צורך להמתין ולראות. 

למרות שלא ניתן למנוע סרטן שד אצל נשים צעירות, גילוי מוקדם של המחלה מעלה את הסיכוי להחלים ממנה יותר מתשעים אחוז. מכאן החשיבות הגדולה במודעות למחלה ובבדיקות לגילוייה.

איגוד הסרטן האמריקאי ממליץ לנשים מעל גיל 20 לבדוק את עצמן בכל חודש, רצוי אחרי סיום הווסת. הבדיקה צריכה להתבצע על פי תחושת מישוש ומראה. 

האיגוד ממליץ לעבור בדיקה אצל רופא אחת לשלוש שנים, עד גיל ארבעים. החל מגיל ארבעים יש לבצע בדיקות ממוגרפיה ואחת לשנה גם בדיקת אולטראסאונד. נשים שנמצאות בקבוצת סיכון לחלות במחלה, עקב הגורמים שהוצגו קודם לכן, צריכות להיבדק על פי המקרה שלהן ובהתאם להמלצת הרופא. 

יש לציין כי אין זה מומלץ לעבור בדיקת ממוגרפיה לפני גיל ארבעים, למרות שכיום רמת הקרינה במכשירים החדשים הינה נמוכה. בדיקות ממוגרפיה יש להתחיל רק במידה והאישה מצויה בקבוצת סיכון, וגם אז החל מגיל שלושים, ויש להשלים אותה בבדיקת אולטראסאונד. נשים שהינן נשאיות גנים של BRCA1, BRCA 2 נדרשות לעבור גם בדיקתMRI (תהודה מגנטית), עם חומר ניגוד, לצורך השלמת הבדיקות.

טיפול סרטן השד אצל נשים צעירות תלוי בסוג הגידול, גודלו, האם הוא נושא גרורות מרוחקות, האם יש גידול בבלוטת הלימפה וכמובן במצב הבריאותי של האישה. אפשרויות הטיפול נעות מטיפול תרופתי הורמונאלי, טיפול כימותרפי, ניתוח מקומי ועד ניתוח לכריתה מלאה של השד, שוב בהתאם לסוג ולגודל הגידול.

לסיכומו של עניין, מחלת סרטן השד אומנם איננה מוכרת כמחלה של נשים צעירות, אך שכיחות המחלה בקרב נשים מתחת לגיל ארבעים עולה, מכאן שיש חשיבות למודעות אליה ולביצוע בדיקות עקביות לגילוי המחלה בשלב מוקדם, כדי שיהיה ניתן להתמודד עמה.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר מיכל רביד, מומחית לממוגרפיה, אולטראסאונד ובריאות האשה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מיכל רביד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בקיטרודה שלי 09/09/2019 08:52
 • אבא שלי אובחן עם מזותליומה, עבר ניתוח להחדרת צינור וקיבל כימותרפיה שלא עזרה. כעת סובל מכאבים קשים בבית חזה, חלש מאד. שמעתי שקיטרודה יכול להיות יעיל במחלה שלו, אל זה לא בסל. האם נכון? תודה

 • + הוסף תגובה
מזותליומה - מקום של אימונותרפיה דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:10
 • אכן, טיפול אימונותרפי יכול להיות יעיל בחלק מהחולים עם מזותליומה. כך, קייטרודה ואופדיבו שניהן הראו תגובות בכ-20-30% מהמטופלים, שילוב של אופדיבו ויירבוי ייתכן ויעיל יותר אך מידע לגבי השילוב הוא טרם בשל. טיפול אימונותרפי עבור חולי מזותליומה זמין דרך הסל אך ורק לחולים עם MSI-HIGH (פרמטר מסויים שניתן לבדוק בתאי הגידול, מדובר במצב נדיר, שכיחותו כ-2% ). באם לא נמצא MSI-HIGH - ניתן לקבל טיפול אימונותרפי ברכישה עצמית/דרך ביטוח פרטי/עמותות חמלה.

 • + הוסף תגובה
מרינה צריכה עזרה מרינה 18/10/2019 09:30
 • 050-7534732 053-3723266 055-9419758 052-2880180 052-2886129 1919-121-936 1919-121-970 היא עשתה עליה ורוצה לעשות לך ירידה.. התקשר עכשיו לאנה בשיחות סקס חמות http://callmebabyimhot.com/

 • + הוסף תגובה
סרטן חגי 02/10/2019 03:01
 • שלום, מס' שאלות- 1. מדוע אי אפשר להתייחס לסרטן כאל מחלה "רגילה", לפתח נוגדנים ופשוט לחסן אנשים ? 2. מדוע אי אפשר לפתח תרופה שתזהה את התאים הסרטניים ותחסל אותם(מה שמערכת החיסון אמורה לעשות רוב הזמן אך לפעמים נכשלת)?

 • + הוסף תגובה
אדנוקרציומה שלב 4 גרורות במוח ובכבד אתי 16/09/2019 19:13
 • שלום, אבי חולה בסרטן ריאה תאים לא קטנים אדנוקרציומה שלב 4 מפושט. בבדיקת פאונדיישן נמצאו שלוש מוטציות Stk11 , keap1, kras(g12d . עבר עשר הקרנות לכל הראש וטיפול אחד של קיטרודה +אלימטה+קרבו. שאלתי היא האם לדעתך הטיפול שמקבל מתאים לפרופיל ושאלה נוספת , הפאונדיישן כתובות שמותיהן של שתי תרופות שיעילות לטיפול ב stk11 בסוגי סרטן אחרים everolimus. Temsirolimus האם בשלב מסויים שימוש בתרופות האלו יכול להיות יעיל וכדאי לנסות? תודה

 • + הוסף תגובה
מוטציות STK11 KEAP1 דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:41
 • שלום רב, לצערי, מוטציות בגנים LKB1/STK11 (שתי שמות של אותו הגן) ו- KEAP1 בסרטן ריאה, כל אחד לחוד מנבאות היעדר תועלת מטיפול אימונותרפי ( בין אם ניתן לבד ובין אם ניתן בשילוב עם טיפול כימותרפי). כמובן, שכל מקרה הוא אינדיבידואלי ויש לבצע הערכת תגובה של הטיפול אשר הוחל ולפעול בהתאם. שילוב של כימותרפיה אחרת עם תכישיר נוגד התפתחות כלי דם - היא אחת האופציות בהיעדר תגובה לטיפול שהוחל. אין נתונים של יעילות של טמסירולימוס או אברולימוס בגידולי ריאה נושאים מוטציות אלו.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!