איך ניתן לפתור את מרבית כאבי גופנו בפשטות ובמהירות

חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 24/04/2019
חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף.

כאבי גב או כאבי צוואר הם מהפשוטות ומהמוכרות של הבעיות שמקורן בשרירי הגוף, אך גם כאבים כגון כאבי פריצת דיסק, בלט דיסק, כאבי ראש, תעלה קרפלית, הקרנות לידיים ולרגליים, כאבי שיניים, מרפק טניס, מרפק גולף, אישיאס ועוד מקורם במרבית המקרים בשרירי גופנו.

המקור של הכאב הינו בתפקוד בסיסי ביותר של הגוף הנקרא טריגר פוינט או בשמו העברי נקודות מעוררות כאב, והינו חלק ממנגנון ההגנה הכלל גופני. תפקידו של מנגנון זה הוא להגן על גופנו במקרה של טראומה גופנית או נפשית גם באמצעות כיווץ של מערכי שריר שונים. דוגמא פשוטה היא כאשר אנו חווים בהלה, התוצאה המידית היא כיווץ של מרבית שרירי הגוף על ידי אותו מנגנון הגנה גופני. באותה דרך מתנהל הגוף גם אל מול מכות שהגוף מקבל, פעולות חוזרות ונשנות העומדות לפגוע בגופינו, יציבה לקויה, פעילות ספורט מוגזמת או לחצים נפשיים.

מטרת המנגנון הינה להגן עלינו, ותמרור ההתרעה הוא הכאב. הכאב הוא למעשה ידידנו וכל מטרתו היא דיווח כי משהו לא תקין קורה כרגע ויש לתת תשומת לב אליו ולשפרו על מנת למנוע נזק.

הטריגרים הינן נקודות על גבי השרירים המייצרים כיווץ ומפעילים את השרירים לתחושת כאב וחוסר נוחות.
עד כאן אין בעיה אך הרפיית השריר או ליתר דיוק אי הרפייתו היא הבעיה. במרבית המקרים הגוף ירפה את עצמו לאחר מספר שניות וימשיך בתהליך ההרפיה עד למנוחה מלאה של השרירים, אך לעיתים הכיווץ נמשך מסיבות שונות ונוצרים טריגרים הגורמים לנו כאבים לאורך זמן. העדר ההוראה מהמוח להרפות את השרירים והיווצרות טריגרים פעילים בשרירי גופנו, הוא המקור של מרבית הכאבים שהוזכרו וגם אחרים.

הדרך לטיפול בחוסר פקודת ההרפיה מתבצע על ידי זיהוי נקודות הטריגר וביטולה, ובכך להוריד את הכאב, גם כאב כרוני הקיים שנים רבות.

חשוב מכך, בניתן ללמד את הגוף לפעול ללא נקודות הטריגר ולמנוע חזרה של הכאב, ובכך לשמר את הצלחת הטיפול לאורך זמן. בהמשך הטיפול מבצעים אבחון יציבתי, תנועתי והתנהגותי על מנת לאתר גורמים פוטנציאליים ליצירת טריגרים וללמד כל אחד איך למנוע מהם להפוך לכרוניים בעתיד.


סובלים מכאב כרוני? כנסו לפורום טיפול בכאב


הכתבה בחסות מר גבעון פלד, מטפל מומחה בהפגת כאב ושיקום. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מר גבעון פלד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בצלעות נוי 19/02/2020 11:26
 • שלום רב, אני נוי בת 25. לפני 3 חודשים נפצעתי בגב בעקבות סלטה בטרמפולינה, מייד הלכתי למיון עקב כאבי גב חזקים וקושי לנשום. בצילום ובבדיקות לא נראה שום דבר חריג. מאז הכאבים בגב עברו אך כאבים באיזור הצלעות התעצמו. הכאבים מורגשים בעיקר בשינה אחרי שכיבה ממושכת, בהליכה עם משקל על הגב, ופעילויות שגרתיות כמו שטיפת כלים ותליית כביסה. כאב חד שמרגיש כמו שריפה. רופא משפחה אמר שיעבור עם הזמן הפנה לאורתופד שאמר שהוא לא מתמחה בנושא. אני אובדת עצות מה זה יכול להיות ולמי אוכל לפנות. תודה רבה והמשך יום טוב !

 • + הוסף תגובה
כאבים בצלעות מר גבעון פלד 19/02/2020 17:38
 • בעקבות חבלה כמו שציינת נוצרים כאבים שונים גם בצלעות. אזוא זה רגיש יותר ושחרור הכאב בו איטי יותר. את יכולה להעזר בקינזיו טייפ להאיץ את הפחתת הכאב בהנחה שאכן אין נזק של סדק צלע...

 • + הוסף תגובה
Epiploic appendigitis אילנה 11/02/2020 09:37
 • שלום מכר שלי , גבר בן 32 , עם כאבי בטן מה 7.2.2020 אובחן עם epiploic appendigitis , מטופל בארקוקסיה מ 8.2.2020 . עדיין עם כאבים . האם תקין ? מה לעשות ? צודה

 • + הוסף תגובה
Epiploic appendigitis מר גבעון פלד 11/02/2020 13:38
שאלה עדי 07/02/2020 10:36
 • שלום וברכה לפני תשעה חודשיים נפגעתי תאונת דרכים נפגעתי בכתף בין השאר כל הזמן יש לי כאבים בכתף עשיתי פיזיוטרפיה הידותרפיה וזריקה סטרואידים הרופא הציע לי לעשות ניתוח עשו לי MRI ואלו התוצאות קרע קטן בלברום האחורי האמצעי ואי סדירות קלה הוא אומר שהתלונות לא מסבירות את הMRI לכן הוא מציע לעשות ניתוח ארטוסקופי ולהיכנס לכתף ולראות אם יש מה לתקן הם יתקנו ואם אין פשוט יצאו ולא יעשו כלום הייתי אצל עוד רופא באותו זמן שעשיתי את הפיזיוטרפיה והוא אמר לי שאם הפיזיוטרפיה לא יעזור נצטרך לעשות ניתוח באמת הפיזיוטרפיה לא עזרה הרבה הציעו לי ללכת לרופא שמרני והוא אמר לי שהוא מציע ללכת למרפאת כאב ושאלתי אותו כמה זמן החלמה הוא אמר שהוא לא יודע חוץ מזה יש לציין שאני בת 24 ושאלתי אותו אם זה יכול לקחת כמה שנים הוא אמר שכן מה אתה חושב על המקרה הזה מה שווה לי לעשות? כי הוא אמר להיכנס לכתף לא בטוח שימצאו משהו

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף מר גבעון פלד 09/02/2020 06:43
 • נשמע שעשית ביקורת והלכת להתיעצות. האם הכאב ל הזמן קיים או האם הוא הא והולך במהלך היום? האם הוא כואב גם במנוחה מוחלטת, מעיר מהשינה?

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף עדי 09/02/2020 19:49
 • תודה רבה על התשובה ועל ההתיחסות לא מעיר משינה אבל הרבה פעמים מקשה להירדם עקב הכאב, כמעט תמיד אני מרגישה את הכאב אבל על אש נמוכה אבל אם קורה ואני נוגעת במקום זה מחמיר את הכאב מגיע למצב שאני ממש ממש סובלת מזה

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף מר גבעון פלד 11/02/2020 13:30
 • מציע לגשת לביקורת מתחום השיקום האורטופדי/טריגר פוינט טראפי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!