איך ניתן לפתור את מרבית כאבי גופנו בפשטות ובמהירות

חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 24/04/2019


חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף.

כאבי גב או כאבי צוואר הם מהפשוטות ומהמוכרות של הבעיות שמקורן בשרירי הגוף, אך גם כאבים כגון כאבי פריצת דיסק, בלט דיסק, כאבי ראש, תעלה קרפלית, הקרנות לידיים ולרגליים, כאבי שיניים, מרפק טניס, מרפק גולף, אישיאס ועוד מקורם במרבית המקרים בשרירי גופנו.

המקור של הכאב הינו בתפקוד בסיסי ביותר של הגוף הנקרא טריגר פוינט או בשמו העברי נקודות מעוררות כאב, והינו חלק ממנגנון ההגנה הכלל גופני. תפקידו של מנגנון זה הוא להגן על גופנו במקרה של טראומה גופנית או נפשית גם באמצעות כיווץ של מערכי שריר שונים. דוגמא פשוטה היא כאשר אנו חווים בהלה, התוצאה המידית היא כיווץ של מרבית שרירי הגוף על ידי אותו מנגנון הגנה גופני. באותה דרך מתנהל הגוף גם אל מול מכות שהגוף מקבל, פעולות חוזרות ונשנות העומדות לפגוע בגופינו, יציבה לקויה, פעילות ספורט מוגזמת או לחצים נפשיים.

מטרת המנגנון הינה להגן עלינו, ותמרור ההתרעה הוא הכאב. הכאב הוא למעשה ידידנו וכל מטרתו היא דיווח כי משהו לא תקין קורה כרגע ויש לתת תשומת לב אליו ולשפרו על מנת למנוע נזק.

הטריגרים הינן נקודות על גבי השרירים המייצרים כיווץ ומפעילים את השרירים לתחושת כאב וחוסר נוחות.
עד כאן אין בעיה אך הרפיית השריר או ליתר דיוק אי הרפייתו היא הבעיה. במרבית המקרים הגוף ירפה את עצמו לאחר מספר שניות וימשיך בתהליך ההרפיה עד למנוחה מלאה של השרירים, אך לעיתים הכיווץ נמשך מסיבות שונות ונוצרים טריגרים הגורמים לנו כאבים לאורך זמן. העדר ההוראה מהמוח להרפות את השרירים והיווצרות טריגרים פעילים בשרירי גופנו, הוא המקור של מרבית הכאבים שהוזכרו וגם אחרים.

הדרך לטיפול בחוסר פקודת ההרפיה מתבצע על ידי זיהוי נקודות הטריגר וביטולה, ובכך להוריד את הכאב, גם כאב כרוני הקיים שנים רבות.

חשוב מכך, בניתן ללמד את הגוף לפעול ללא נקודות הטריגר ולמנוע חזרה של הכאב, ובכך לשמר את הצלחת הטיפול לאורך זמן. בהמשך הטיפול מבצעים אבחון יציבתי, תנועתי והתנהגותי על מנת לאתר גורמים פוטנציאליים ליצירת טריגרים וללמד כל אחד איך למנוע מהם להפוך לכרוניים בעתיד.


סובלים מכאב כרוני? כנסו לפורום טיפול בכאב


הכתבה בחסות מר גבעון פלד, מטפל מומחה בהפגת כאב ושיקום. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מר גבעון פלד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעקבות ניתוח גולי 25/09/2020 02:36
 • הי, עשיתי ניתוח לסת פתאומי ודחוף, לאחר הניתוח התעוררתי עם רעד ביד שמאל [יש לציין כי יש לי בעיה מורכבת מאוד ביד] ושרירים תפוסים לאורך כל היד בצורה מטורפת, היה צריך להפעיל כח פסיבי חזק מאוד כדי לפתוח לי את האצבעות, רציתי לשאול האם כזה דבר יכול לנבוע רק מסטרס או??? הצוות השיקומי שלי לא מבין איך קרה כזה דבר ביד בשעה שהניתוח היה בלסת אם תוכל לעזור לי אשמח מאוד, תודה מראש

 • + הוסף תגובה
כאבים בצד ימין בחזה מלכה 23/09/2020 13:02
כאבים בצד ימין בחזה מר גבעון פלד 23/09/2020 16:02
 • אבקש יותר פרטים כפי שמצויין לכל מי שפנה אלי. גם כך קשה מאוד לתת מענה בפורום. נא לפרט.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל אתי 15/09/2020 10:02
 • לפני כחצי שנה החלו כאבים בכתף שמאל, ביצעתי אולטראסאונד כתף ולא נמצא כלום, הכאב ירד לאורך כל הזרוע , הוזרקה לי זריקת סטרואידים שעזרה מעט ולשבועיים, כיום הכאב בזרוע חזק ולא עוזר משככי כאבים. מתעוררת בלילה עם כאבים ולחצים בחזה , לאחרונה מתחילה להרגיש גם את יד ימין ככואבת. האורטופד לא מוצא סיבה לכאבים. פיברומלגיה?

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל מר גבעון פלד 16/09/2020 18:06
 • תאורך תואם כאבים הנובעים מנעילה של טריגר פוינטס בשריר הרחב גבי, שריר המעלות ומספר שיריר נלווים באזור חזה עליון וצוואר. ממליץ לגשת לאיבבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינטס או איזון רקמות רכות.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל אתי 17/09/2020 06:47
 • טריגר פוינטס, למי צריך לפנות לטיפול? אורטופד? ראומטולוג? יש טיפול ברפואה הרגילה או שצריך רפואה אלטרנטיבית?

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל מר גבעון פלד 17/09/2020 11:12
 • כרגע זה תחת רפואה משלימה. יש לגשת לטיפול אצל מטפל שהוכשר בטריגר פוינטס או יורת טוב בשיקום אורטופדי או איזון רקמות רכות. בברכת שנה טובה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!