סרטן צוואר הרחם, האם יש גיל מאוחר לקבל חיסון ומדוע?

חיסון נגד סרטן צוואר הרחם הוא נושא מדובר, והוכח כי ביכולתו למנוע כ-2/3 ממקרי המוות מסרטן צוואר הרחם. לאחרונה אף הוגדל טווח הגילאים המומלץ לקבלת החיסון עד ל-45, אבל האם הוא אפקטיבי גם בגיל מאוחר?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 11/12/2012


חיסון נגד סרטן צוואר הרחם הוא נושא מדובר, והוכח כי ביכולתו למנוע כ-2/3 ממקרי המוות מסרטן צוואר הרחם. לאחרונה אף הוגדל טווח הגילאים המומלץ לקבלת החיסון עד ל-45, אבל האם הוא אפקטיבי גם בגיל מאוחר? סרטן צוואר הרחם הוא הסרטן השני הכי שכיח בקרב נשים ברחבי העולם, וגורם לתמותה בקרב הנשים שחולות בו. עישון, התחלת קיום יחסי מין בגיל צעיר, ריבוי פרטנרים והריונות מהווים רק חלק מגורמי הסיכון.

סרטן צוואר הרחם נגרם לרוב על ידי וירוס הפפילומה ( HPV), המועבר ביחסי מין- נרתיקיים, אוראליים ואנליים. אמנם ישנם כ-100 סוגים של וירוס הפפילומה, אך רק כ-15 מהם בעלי פוטנציטל סרטני, ולא כנגד כולם קיים חיסון.

חשוב לזכור שרוב הנשים הפעילות מינית ידבקו בוירוס הפפילומה (HPV) בשלב כזה או אחר בחייהם, וב-90% מהמקרים הווירוס יעבור מעצמו, אך הוא יכול לגרום לסרטן צוואר הרחם וליבלות וגינליות.

וירוס הפפילומה (HPV) לא גורם להתפתחות סימפטומים כלשהם, ולכן אין אפשרות לדעת אם נדבקת בוירוס מלבד–בדיקת משטח צוואר הרחם שמצביעה על שינויים סרטניים עוד טרם נוכחות הסימפטומים ומאפשרת טיפול בהתאם.

בדרך כלל לוקח 20 שנים לסרטן צוואר הרחם להתפתח, כאשר הגיל השכיח הוא 35-40, אם כי הוא יכול להופיע גם בגיל יותר מאוחר.

לכמה זמן יעיל החיסון נגד סרטן צוואר הרחם?

כיום שני החיסונים השכיחים הם גרדסיל וסרוואריקס, המכילים את מעטפת הוירוס בלבד, כך שגורמים לגוף ליצור את התגובה החיסונית כנגד הוירוס מבלי שהמטען הגנטי של הוירוס יוכנס לגוף. עם זאת גם הם לא מגנים באופן מלא מפני כל הזנים, אלא רק חלקם.

נכון להיום, עוד לא הוכחה יעילות הזריקה מעבר ל-5 שנים לגרדסיל ו-6 שנים לסרוואריקס.
גם לאחר מתן החיסון, יש לקיים בדיקות תקופתיות של משטח צוואר הרחם ללא תלות בגיל בו ניתן החיסון. כלומר החיסון אינו מהווה מניעה מלאה של סרטן צוואר הרחם.

מאיזה גיל כדאי להתחיל בחיסון נגד סרטן צוואר הרחם?

בקנדה, כמו במקומות נוספים בעולם, החלו לחסן את אוכלוסיית הבנות הצעירות לפני הגיל בו הן יחלו לקיים יחסי מין. באופן כללי, הגיל המומלץ לחסן כנגד סרטן צוואר הרחם הוא 9-25 בנשים שלא נחשפו לוירוס הפפילומה (HPV).

האם החיסון יעיל לאחר התחלת קיום יחסי מין?

כן, מחקרים אחרונים הראו, כי הגרדסיל וסרוויקס הוכחו כאפקטיביים גם בבנות 9-26 שכבר קיימו יחסי מין, ולאחרונה שונה באופן רשמי טווח הגילאים לקבלת החיסון ל-9-45. עם זאת ככל שכמות הפרטנרים גדולה יותר, הסיכוי להדבק בוירוס הפפילומה גדול יותר.

אז מה לגביי מבוגרות?

כיום משרד הבריאות ממליץ לחסן נשים עד גיל 45. במחקרים חדשים שפורסמו לאחרונה הוכח כי חיסונים כנגד וירוס הפפילומה יעילים רק עד גיל 45. מאחר ורוב הסיכויים הם שהייתה חשיפה לוירוס הפפילומה, ותגובת הגוף לחיסון כבר לא תועיל בהתמודדות מול הוירוס.

במידה ואת יודעת בוודאות כי נחשפת לוירוס הפפילומה, אין טעם לקבל את החיסון, אלא לעקוב אחר מצב הרחם באמצעות בדיקות פאפ, על מנת לאבחן שינויים טרום סרטניים בהקדם.

מתי אסור בכלל לקבל חיסון?

- אנשים בעלי רגישות למרכיבי החיסון - לדוגמה אלרגיים לשמרים לא יוכלו לקבל את החיסון.

- אנשים שכרגע חולים - אם כי ניתן לחסנם לאחר שיבריאו.

- נשים בהריון - מאחר וההשפעות ארוכות הטווח של החיסון אינן ידועות עדיין. במידה ואישה בהריון כבר החלה בנטילת החיסון, יש להפסיק את הזריקות ולחכות לסיום ההריון.

מה אפשר לעשות כדי למנוע סרטן צוואר הרחם אם עברת את גיל החיסון?

- שימוש בקונדום בעת קיום יחסי מין מגן מפני וירוס הפפילומה

- הגבלת מספר הפרטנרים כדי להוריד סיכוי חשיפה לוירוס.

- הימנעות מעישון, המגביר את הסיכוי לסרטן צוואר הרחם.

- מעקב אחר מצב הרחם באמצעות בדיקות פאפ תקופתיות.

- תשומת לב לסימנים חריגים כמו דימום וגינלי לאחר קיום יחסי מין, דימום שלא בזמן ווסת, כאב בזמן יחסי מין וכאב באגן הירכיים. פנייה לרופא וטיפול בהקדם.

פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דחוף! תשובה לא ברורה, אשמח לחוות דעת אסתר 15/09/2020 19:30
  • שלום ד"ר, עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

  • + הוסף תגובה
שבוע 37 +4 שני 09/09/2020 00:28
  • אני בשבוע 37+4 הריון שני , היופ הלכתי לבדיקה אחרי שכל הלילה הייתי כאובה במוניטור כן ראו ציריפ שבדקו אותי הרופאה אמרה שהצוואר קדמי ורך מחוק 40 אחוז אין פתיחה , אשמח לדעת מה זה אומר ? והאם זה אומר שהלידה קרבה?

  • + הוסף תגובה
בדיקת בטא א 03/09/2020 16:36
  • שלום אנחנו בתהליכי ivf , בבדיקת בטא ראשונה לאחר 12 יום מההחזרה התקבלו ערכים של 12.5, בבדיקה שניה לאחר יומיים הערכים היו 3.3. מה המשמעות והאם יש מה להמשיך לעקוב ? תודה .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!