לאילו בדיקות לצפות מהמיילדת שלך?

לאילו בדיקות לצפות מהמיילדת שלך?

כתבה פרסומית כתבת חסות


נשים בהריון מגיעות לחדר לידה, לא אחת עוד בטרם הלידה עצמה. הסיבות לכך רבות ותפורטנה בהמשך. על מנת להכין אותך היולדת למפגש עם המיילדת, מוצגת סקירה על מה שאת צפוייה לחוות בעת הבדיקה.

בין המקרים הנפוצים בגינם מגיעה אישה בהריון לבית החולים בטרם לידה, ניתן לציין את הבאים:

1. כאבים

2. ירידת מים שפירים

3. דימום

4. ירידה בתנועות עובר

5. נפילה

6. מעוט מי שפיר או ריבוי מי שפיר

7. גירוד

8. סחרחורת

9. הפניה מרופא מטפל עם תלונות לא ספציפיות להריון

כל יולדת שמגיעה לבית החולים, אל חדר לידה, חייבת להצטייד בכרטיס מעקב המכיל דווח מלא אודות מעקב ההריון. כרטיס זה כולל את כל המידע אודות בדיקות שבוצעו במהלך ההריון, תאריך וסת אחרון ותאריך לידה משוער. חשיבות כרטיס המעקב הוא בבחינתו על ידי המיילדת בעת תהליך הקבלה והשלכת הרשום בו על הבעיה בגינה הגיעה האישה אל בית החולים.
עם הגעת האישה לחדר הלידה, מתבצעות מספר בדיקות חיצוניות ופנימיות על מנת לקבל תמונת מצב ברורה. בדיקות אלו הן:

1. בדיקת חלבון בשתן, לחץ דם, דופק וחום.

2. בדיקה חיצונית

· הסתכלות כללית תוך דגש על בצקות, דליות, שטפי דם, סימני גירוד וכו...

· הסתכלות על גודל הבטן ההריונית ומישוש, תוך שימוש באמצעים שבאמצעותם ניתן להסיק האם גודל הבטן מתאים לגיל ההריון, האם התינוק מונח באופן אורכי או רוחבי, מה החלק המתקדם בתעלת הלידה.

3. חיבור למוניטור – החיבור למוניטור מאפשר להשמיע את הדופק העוברי, לרשום ולהתרשם לגבי קצב תקין ולצפות האם יש ירידות בדופק עוברי. המוניטור מאפשר לאמוד את מצב העובר באופן ספציפי יותר.

4. בדיקה פנימית (וגינאלית)

אחרי התרשמות המיילדת מההריון באופן חיצוני, היא חייבת לאמוד את מצבה של הדינמיקה הצווארית, כלומר פתיחת צוואר הרחם. על מנת שעובר יצא לאויר העולם דרך הנרתיק יש צורך בהכנת צוואר הרחם על ידי פתיחתו עד לפתיחה מלאה. פירושה של פתיחה מלאה היא שלא מרגישים כל צוואר רחם. במצב זה, מפלס לעצמו העובר את היציאה על ידי מעין "התברגות הראש" בתוך תעלת לידה.

מצב של צירים בא לידי ביטוי על ידי העלאת טונוס הרחם, שמבטא התכווצויות ברחם. התכווצויות אלה בדרך כלל מבשרות שתהליך לידה קרב, התכווצויות מתבטאות אצל רוב היולדות בכאב. למרות שישנם מקרים שמופיעות התכווצויות ללא כאב, אלה התכווצויות המכונות "ברקסטון היקס" או צירים מדומים שמכינות את הרחם להתכווצויות עתידיות ומזרימות דם לשריר הרחם, אך אין להם תפקיד פתיחת צוואר הרחם.

בבדיקה הפנימית בודקת המיילדת את מצב הצוואר הרחם, עובי, אורך, מיקום, צוואר קשה או רך. על מנת שתוכל המיילדת לתת הערכה מקצועית על התקדמות תהליך הלידה, יש צורך לאמוד גם את מצב התקדמות הראש מתעלת הלידה. במצב רגיל, עם התקדמות הלידה הראש אמור לרדת ולהתאים את עצמו למצב של יציאה. הבדיקה הוגינלית היא בדיקה שנותנת לנו אינדיקציה להתקדמות לידה ולכן במצב של לידה פעילה הבדיקה נעשית בממוצע פעם בשעה. יש לציין שהבדיקה לא כואבת, היא אולי לא נעימה, אך כאשר היולדת משתפת פעולה ולא מגלה התנגדות ולא מתכווצת, אלא מרפה את השרירים היא לא חשה את הבדיקה.

חדר לידה תמיד ערוך ומוכן לביצוע הבדיקות הנדרשות על מנת לשמור על בריאות היולדת והעובר. הבדיקות שתוארו כאן אינן כואבות בבסיסן אם כי קיימת תלות לא מעטה בשיתוף הפעולה שבין יולדת ומיילדת.

פורומים, פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תגובה להורמונים נועה 11/12/2019 09:07
  • שלום ד"ר אמיר, אני בסבב ראשון של הזרעה לאחר 2 הריונות ספונטאנים בעברי שאחד הסתיים בלידה ואחד בהפלה בשבוע מוקדם (8). בת 37. צילום רחם תקין ובדיקות דם /זרע תקינות. לאחר 10 ימי קבלת גונאל אף מינון 75 נצפה זקיק אחד בגודל 18 אחד 14 והאחרים קטנים. האם זו תגובה נמוכה מאוד? הבנתי שגם בביוץ טבעי יש זקיק מוביל אחד כך שאולי אני לא מגיבה? האם זקיק מוכן אחד בלבד מנמיך משמעותית את הסיכוי? תודה

  • + הוסף תגובה
נועה שלום. כשאנחנו מתחילים בטפול הורמונלי קשה לצפות מה תהיה התגובה השחלתית . ד"ר אמיר רבהון 11/12/2019 11:15
  • בדרך כלל מתחילים במחזור ראשון במינון נמוך על מנת שלא ניכנס למצב של גירוי יתר ונאלץ לבטל את הטפול. זקיק יחיד במינון זה בגיל 37 זה סביר לגמרי. במידה ולא תהרי החודש אני מניח שהרופא ייעלה את המינון. בהצלחה.

  • + הוסף תגובה
תרומת ביצית עם זרע של קרוב משפחה רינה 06/12/2019 10:12
  • שלום. אני בת 45. אין לי זכאות לטיפולי ivf מהביצית שלי דרך המדינה אלא אם זו תרומת ביצית. האם אפשר לחבר תרומת ביצית בזרע של קרוב משפחה שלי מדרגה ראשונה (בתנאי מעבדה כמובן) כדי לשמור על המשכיות גנטית למשפחתי ואני אשא את ההיריון או שהדבר אסור עפ"י חוק במדינה?

  • + הוסף תגובה
רינה שלום. באופן כללי תרומות זרע בישראל הן אנונימיות. את מעלה כאן סוגיה מורכבת מבחינה משפטית ואתית ולדעתי התשובה עשויה להנתן עי היועץ המשפטי של משרד הבריאות. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 06/12/2019 23:34
דימומים לא פוסקים אחרי ציטוטק חני 27/11/2019 09:50
  • שלום , עברתי לצערי הפלה ע"י ציטוטק אחרי טיפול IVF בשבוע ה8 הפסיק הדופק. כבר עברו שבועיים וחצי והדימומים ממשיכים... לסירוגין... זה הפסיק לכמה ימים ואז שוב התחיל בהפתעה עם כאבים חזקים בבטן והרבה דם עם מעט מאוד קרישי דם. לפני שבוע היה בטא180 וUS הראה שהתוכן ריק אבל יש קרישי דם... שאלתי היא: האם המצב נורמאלי? מתי הדימום יפסק? מתי אוכל לחזור לטיפול נוסף? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
חני שלום, חשוב לדעתי לוודא שאין שארית בחלל הרחם ושאכן הבטא יורד. בהצלחה בהמשך. ד"ר אמיר רבהון 06/12/2019 23:31

הצטרפו לאינדקס הרופאים!