דמעת בקרב מבוגרים

מבוגרים רבים סובלים מדמעת. מצב בו ישנן דמעות בעיניים גם שלא בוכים. מקרים רבים של דמעת אצל מבוגרים נובעים מיובש בעיניים. עם הגיל איכות ו/או כמות הדמעות יורדת, מה שגורם לחשיפתה של הקרנית לאוויר אשר מובילה לצריבה והפרשת דמעות. התהליך חוזר שוב ושוב. כדי לטפל בבעיה זו, יש להשתמש בדמעות מלאכותיות מספר פעמים ביום.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019

מבוגרים רבים סובלים מדמעת. מצב בו ישנן דמעות בעיניים גם שלא בוכים. מקרים רבים של דמעת אצל מבוגרים נובעים מיובש בעיניים. עם הגיל איכות ו/או כמות  הדמעות יורדת, מה שגורם לחשיפתה של הקרנית לאוויר אשר מובילה לצריבה והפרשת דמעות. התהליך חוזר שוב ושוב.  כדי לטפל בבעיה זו, יש להשתמש בדמעות מלאכותיות מספר פעמים ביום.

במקרים אחרים, יסבלו המבוגרים מדמעת, כתוצאה מגירוי אלרגי.  על מנת לדעת כיצד לטפל בבעיה, יש להבדיל בין שניהם. 

במקרים בהם יש דמעות עם הפרשות, יש לשלול תחילה חוסר ניקוז של הדמעות. 

במידה ואכן יש חוסר ניקוז של הדמעות (נבדק בד"כ ע"י "שטיפת דרכי דמעות), הדמעת תיגרם עקב חסימה של שק הדמעות, המקום אליו מתנקזות הדמעות בסופו של התהליך. החסימה תיגרם כתוצאה משינויים שנגרמים עם הגיל. השינויים בדופן תעלת ניקוז הדמעות, יכולים לגרום להיצרות של קוטר צינור הניקוז עד חסימתו המליאה. סיבות נוספות לשינויים בדופן תעלת הניקוז יכולים לנבוע מחבלה, פוליפים בארף, זיהומים, דלקות, גידולים ומחלת סינוסים. 

מלבד הצפת העיניים בדמעות, הפגיעה בניקוז הדמעות גורמת גם להפרשה מוגלתית בעיניים. טיפול בחסימה המוזכרת דורש ניתוח לשחזור דרכי דמעות. עד הניתוח - הטיפול בהפרשות מתבצע על ידי ניקיון העיניים וסביבתן באמצעות פד גזה ומים פושרים. במקרים נדירים, כאשר מאובחנת דלקת בשק הדמעות והשק מתנפח, המטופל צריך ליטול אנטיביוטיקה ולהמתין 3 שבועות עד שיהיה ניתן לבצע ניתוח במקום.

הניתוח לשחזור דרכי הדמעות נקרא DCR. הניתוח יכול להתבצע בשני דרכים. הדרך הראשונה היא באמצעות חתך עורי קטן בקפל העור בין העין לאף - ישר אל תוך האף. בניתוח מחדיר הרופא צינורית קטנה, דרך מערכת הניקוז העליונה, שק הדמעות ולאף. הצינורית תישאר באף מספר שבועות. הדמעות יתנקזו סביב הצינורית החוצה. סיכוי ההצלחה של ניתוח זה הם מעל לתשעים אחוז. הדרך השנייה לניתוח DCR, הוא ניתוח בחלל האף, ניתוח אנדוסקופי.

במקרה שמערכת ניקוז הדמעות העליונה חסומה בגלל היעדר פתח או היעדר צינורית ניקוז, יהיה צורך לבצע מעקף של מערכת הניקוז. המעקף מתבצע באמצעות השתלת צינורית עשויה זכוכית (JONES TUBE ) דרכה יעברו הדמעות. כל הניתוחים מתבצעים בחדר ניתוח ותחת הרדמה מלאה. 

על מנת לאבחן את הדמעת ולטפל בה, על המבוגרים לגשת לרופא עיניים כבר כאשר הם חשים במאפיינים ראשונים של התופעה. הרופא יסביר להם כיצד לטפל בה ויעקוב אחריה, עד שהם יחלימו ממנה.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר בנימין שלו, רופא בכיר במחלקת העיניים בי"ח איכילוב.  מומחה לניתוחי עפעפיים, דרכי דמעות ופזילה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 


פורומים סרטן העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
CIN בעחן קמי 16/01/2020 16:24
נקודת חן בעין חן 05/12/2019 11:21
  • האם לנקודת חן בעין יש סיכון רב יותר להפוך לסרטנית?

  • + הוסף תגובה
התמרה לסרטן דר' אהוד רייך 08/01/2020 07:15
  • ככלל רוב נקודות החן אינן מסוכנות. ציעוטן בהחלט יכול להשתנות לגידול ממאיר.

  • + הוסף תגובה
הבזקים בנהיגה ב נ 07/01/2020 13:50
  • הי ד"ר, הבזקים בנהיגה קורים לי לאחרונה. האם הם סימן לגידול בעין? יש במשפחה סרטן עין..

  • + הוסף תגובה
הבזקים דר' אהוד רייך 08/01/2020 07:14
  • נגעים בעין גורמים למגוון רב של הפרעות לא ספציפיות בראיה. הבזקים בהחלט ייתכנו. ממליץ לבצע בדיקה מלאה אצל אונקולוג עיניים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!