דמעת בקרב מבוגרים

מבוגרים רבים סובלים מדמעת. מצב בו ישנן דמעות בעיניים גם שלא בוכים. מקרים רבים של דמעת אצל מבוגרים נובעים מיובש בעיניים. עם הגיל איכות ו/או כמות הדמעות יורדת, מה שגורם לחשיפתה של הקרנית לאוויר אשר מובילה לצריבה והפרשת דמעות. התהליך חוזר שוב ושוב. כדי לטפל בבעיה זו, יש להשתמש בדמעות מלאכותיות מספר פעמים ביום.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר בנימין שלו


מבוגרים רבים סובלים מדמעת. מצב בו ישנן דמעות בעיניים גם שלא בוכים. מקרים רבים של דמעת אצל מבוגרים נובעים מיובש בעיניים. עם הגיל איכות ו/או כמות  הדמעות יורדת, מה שגורם לחשיפתה של הקרנית לאוויר אשר מובילה לצריבה והפרשת דמעות. התהליך חוזר שוב ושוב.  כדי לטפל בבעיה זו, יש להשתמש בדמעות מלאכותיות מספר פעמים ביום.

במקרים אחרים, יסבלו המבוגרים מדמעת, כתוצאה מגירוי אלרגי.  על מנת לדעת כיצד לטפל בבעיה, יש להבדיל בין שניהם. 

במקרים בהם יש דמעות עם הפרשות, יש לשלול תחילה חוסר ניקוז של הדמעות. 

במידה ואכן יש חוסר ניקוז של הדמעות (נבדק בד"כ ע"י "שטיפת דרכי דמעות), הדמעת תיגרם עקב חסימה של שק הדמעות, המקום אליו מתנקזות הדמעות בסופו של התהליך. החסימה תיגרם כתוצאה משינויים שנגרמים עם הגיל. השינויים בדופן תעלת ניקוז הדמעות, יכולים לגרום להיצרות של קוטר צינור הניקוז עד חסימתו המליאה. סיבות נוספות לשינויים בדופן תעלת הניקוז יכולים לנבוע מחבלה, פוליפים בארף, זיהומים, דלקות, גידולים ומחלת סינוסים. 

מלבד הצפת העיניים בדמעות, הפגיעה בניקוז הדמעות גורמת גם להפרשה מוגלתית בעיניים. טיפול בחסימה המוזכרת דורש ניתוח לשחזור דרכי דמעות. עד הניתוח - הטיפול בהפרשות מתבצע על ידי ניקיון העיניים וסביבתן באמצעות פד גזה ומים פושרים. במקרים נדירים, כאשר מאובחנת דלקת בשק הדמעות והשק מתנפח, המטופל צריך ליטול אנטיביוטיקה ולהמתין 3 שבועות עד שיהיה ניתן לבצע ניתוח במקום.

הניתוח לשחזור דרכי הדמעות נקרא DCR. הניתוח יכול להתבצע בשני דרכים. הדרך הראשונה היא באמצעות חתך עורי קטן בקפל העור בין העין לאף - ישר אל תוך האף. בניתוח מחדיר הרופא צינורית קטנה, דרך מערכת הניקוז העליונה, שק הדמעות ולאף. הצינורית תישאר באף מספר שבועות. הדמעות יתנקזו סביב הצינורית החוצה. סיכוי ההצלחה של ניתוח זה הם מעל לתשעים אחוז. הדרך השנייה לניתוח DCR, הוא ניתוח בחלל האף, ניתוח אנדוסקופי.

במקרה שמערכת ניקוז הדמעות העליונה חסומה בגלל היעדר פתח או היעדר צינורית ניקוז, יהיה צורך לבצע מעקף של מערכת הניקוז. המעקף מתבצע באמצעות השתלת צינורית עשויה זכוכית (JONES TUBE ) דרכה יעברו הדמעות. כל הניתוחים מתבצעים בחדר ניתוח ותחת הרדמה מלאה. 

על מנת לאבחן את הדמעת ולטפל בה, על המבוגרים לגשת לרופא עיניים כבר כאשר הם חשים במאפיינים ראשונים של התופעה. הרופא יסביר להם כיצד לטפל בה ויעקוב אחריה, עד שהם יחלימו ממנה.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר בנימין שלו, רופא בכיר במחלקת העיניים בי"ח איכילוב.  מומחה לניתוחי עפעפיים, דרכי דמעות ופזילה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 


פורומים, הסרת משקפיים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסרת משקפיים בפלוסים רוית 03/12/2019 16:23
  • האם ניתן להסיר משקפיים עבור פלוסים? 3ו-4. יש שיטה יעילה לכך?

  • + הוסף תגובה
שלום רב, ד"ר אורי מלר 05/12/2019 07:58
  • כן. באופן כללי ניתן לטפל בפלוסים ע"י ניתוח מסוג אינטרא-לאסיק גם במספרי פלוס 3 או 4 כל זאת במידה ושאר הפרמטרים תקינים בהצלחה ד"ר מלר

  • + הוסף תגובה
בעיות גנטיות בעיניים בעיות משפחתיות לוברבום 24/10/2019 13:21
  • שלום וברכה קראתי את האתר שכתבתם ויש לי שאלה אם יש בעיה בעיניים משפחתי האם אפשר לפנות לייעוץ גנטי עוד לפני החתונה או אפשר גם אחרי ( אני עכשיו גרושה בלי ילדים וחושבים להתחתן בשנית ) מחכה לתשובה תודה רבה

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 16/10/2019 20:48
  • שלום וברכה אני בת 26 יש לי שאלה קטנה הרופא רשם לי בביקור הקודם שתי עיניים טרסליות פפילות קטנות שאף פעם אל היה לי האם צריך להתייחס לזה מחכה לתשובה תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!