מדוע חולי סוכרת חייבים להתחסן נגד שפעת?

מרבית חולי הסוכרת אינם מודעים לכך שמחלת השפעת עלולה להוות עבורם בעיה גדולה יותר מאשר אנשים ללא סוכרת, ולכן לא תמיד לוקחים בחשבון את אפשרות החיסון נגד שפעת, או טיפול מונע אחר כבר עם תחילת החורף.

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 16/01/2014
מרבית חולי הסוכרת אינם מודעים לכך שמחלת השפעת עלולה להוות עבורם בעיה גדולה יותר מאשר אנשים ללא סוכרת, ולכן לא תמיד לוקחים בחשבון את אפשרות החיסון נגד שפעת, או טיפול מונע אחר כבר עם תחילת החורף.מחקרים מראים כי חולי סוכרת, הן מסוג 1 והן מסוג 2, החולים בשפעת, סובלים בדרך כלל מתסמינים חמורים יותר ולאורך זמן ממושך יותר. כלומר, משך זמן השפעת אצלם ארוך מאצל אחרים והסיכוי שלהם להגיע לאשפוז ולסיבוכים קשים יותר של השפעת גבוה יותר מאשר אצל אנשים שאינם חולים בסוכרת.

חשוב לציין כי נתונים אלו נכונים בעיקר למטופלים בעלי סיבוכים של סוכרת, דוגמת מחלת לב או מחלת כליות.

כאשר חולה סוכרת לוקה בשפעת, הגוף עלול להיכנס לסטרס (עקה) וקשה יותר לשלוט ברמות הסוכר בדם. כאשר רמת הסוכר בדם עולה (במיוחד מעל 200 מ"ג/דצ"ל) תאי החיסון לא פועלים בצורה יעילה ולכן עלולות להיווצר חריגות בתפקוד החיסוני.

במקרים כאלה, ישנם מטופלים הזקוקים להגדלת מינון האינסולין, וכאלה שאינם מטופלים באינסולין לעיתים צריכים להגביר את מינון התרופות הפומיות או להשתמש באינסולין באופן זמני על מנת להחזיר את השליטה והאיזון ברמות הסוכר בדם.

נתון נוסף מצביע על כך שהסוכרת מגבירה את הנטייה להתייבשות בזמן מחלת השפעת, דבר שעלול גם הוא להפר את האיזון ברמות הסוכר בדם ולהוביל להתדרדרות פיזית.

כיום קיימות ראיות המעידות על כך שאנשים עם סוכרת הם בדרך כלל בעלי תגובות חיסוניות המתאימות לחיסון נגד שפעת, כך שיש באפשרותם להתחסן ולהפחית את הסיכוי לסיבוכי שפעת, אשפוז בבתי חולים בעת מגפת השפעת וכדומה, ועל כן מומלץ להם לבצע זאת.

פורומים, לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקרחות צלקתית אפרת 07/12/2019 01:02
  • האם ניתן לעבור השתלת שיער, לאחר התקרחות בעקבות דלקת בשקיקי שיער Lupus DL

  • + הוסף תגובה
שלום! אשמח למידע ספציפי לגבי אבחנת לופוס. מירב שטינברג 03/12/2019 23:27
  • שלום רב! יש לי מספר שאלות לגבי איבחון לופוס. מתנצלת על השאלות שבטח חוזרות על עצמן, אבל אני מבינה שעזרי לא יגיע מהרופאה המטפלת, קבעתי תור לרופא אחר- ובינתים אשמח להעזר בפורום כאן... 1. האם ה-ANA צריך להיות תמיד חיובי בכדי לומר שיש לופוס? כלומר- באם 4 בדיקות אחרונות הראו שלילי, אבל לפני כן היו בדיקות חיוביות- האם זה אומר שיש-או אין? 2. APLA. בטיטר גבוה, מעל 160. איך יודעים האם היא ראשונית או מישנית למחלה אחרת? אני נוטלת אספירין ופלקווניל . 3. נוגדן ששמו אנטי היסטון שיצא חיובי מעל הטווח ( אם אני לא טועה 1.6 במדדים של הכללית.) האם זה מרמז ללופוס, כאשר C3 C4 תקינים--בתוך הטווח? (מאז ומעולם היו בתוך הטווח) 4. האם תוכלי לכתוב אילו נוגדנים בודקים כשיש חשד ללופוס? 5. CRP תמיד מוגבר- 2.3 , כנל ESR. הגיע ל30. האם זה מרמז ללופוס? 6. מהי הבדיקה האבחנתית הכי טובה ללופוס? ביופסיה מהכליות? תודה רבה לך :)

  • + הוסף תגובה
חשד ללופוס תיתי 03/12/2019 09:29
  • שלום בעבר אובחנתי עם נוגדנים לאפלה.נוטלת קומדין בלבד.לאחרונה c3 וc4 בדיקות משלים בירידה מתחת לנורמהc3 הוא72 ןc413.בדיקות אנא ושאר נוגדנים כולל שתן תקינות.קראתי שזה סמן ברור ללופוס נפריטיס.האים זה מדוייק?מודאגת תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!