מדוע חולי סוכרת חייבים להתחסן נגד שפעת?

מרבית חולי הסוכרת אינם מודעים לכך שמחלת השפעת עלולה להוות עבורם בעיה גדולה יותר מאשר אנשים ללא סוכרת, ולכן לא תמיד לוקחים בחשבון את אפשרות החיסון נגד שפעת, או טיפול מונע אחר כבר עם תחילת החורף.
כתבה פרסומית כתבת חסות


מרבית חולי הסוכרת אינם מודעים לכך שמחלת השפעת עלולה להוות עבורם בעיה גדולה יותר מאשר אנשים ללא סוכרת, ולכן לא תמיד לוקחים בחשבון את אפשרות החיסון נגד שפעת, או טיפול מונע אחר כבר עם תחילת החורף.מחקרים מראים כי חולי סוכרת, הן מסוג 1 והן מסוג 2, החולים בשפעת, סובלים בדרך כלל מתסמינים חמורים יותר ולאורך זמן ממושך יותר. כלומר, משך זמן השפעת אצלם ארוך מאצל אחרים והסיכוי שלהם להגיע לאשפוז ולסיבוכים קשים יותר של השפעת גבוה יותר מאשר אצל אנשים שאינם חולים בסוכרת.

חשוב לציין כי נתונים אלו נכונים בעיקר למטופלים בעלי סיבוכים של סוכרת, דוגמת מחלת לב או מחלת כליות.

כאשר חולה סוכרת לוקה בשפעת, הגוף עלול להיכנס לסטרס (עקה) וקשה יותר לשלוט ברמות הסוכר בדם. כאשר רמת הסוכר בדם עולה (במיוחד מעל 200 מ"ג/דצ"ל) תאי החיסון לא פועלים בצורה יעילה ולכן עלולות להיווצר חריגות בתפקוד החיסוני.

במקרים כאלה, ישנם מטופלים הזקוקים להגדלת מינון האינסולין, וכאלה שאינם מטופלים באינסולין לעיתים צריכים להגביר את מינון התרופות הפומיות או להשתמש באינסולין באופן זמני על מנת להחזיר את השליטה והאיזון ברמות הסוכר בדם.

נתון נוסף מצביע על כך שהסוכרת מגבירה את הנטייה להתייבשות בזמן מחלת השפעת, דבר שעלול גם הוא להפר את האיזון ברמות הסוכר בדם ולהוביל להתדרדרות פיזית.

כיום קיימות ראיות המעידות על כך שאנשים עם סוכרת הם בדרך כלל בעלי תגובות חיסוניות המתאימות לחיסון נגד שפעת, כך שיש באפשרותם להתחסן ולהפחית את הסיכוי לסיבוכי שפעת, אשפוז בבתי חולים בעת מגפת השפעת וכדומה, ועל כן מומלץ להם לבצע זאת.

פורומים חוות דעת רפואית משפטית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אירוע מוחי קשה ללא טיפול דפנה 21/08/2020 20:35
  • ב-15.06.2015 עברתי אירוע מוחי קשה. בחצות הועברתי לאיכילוב לניקור מוחי. האחות הכניסה אותי לחדרון בין 2 מעליות, והסתלקה. במסדרון היתה מהומה איומה. רעש, צחוקים וכדומה. לא הצלחתי לצאת מהמיטה הנמוכה המחוברת, כולי שטופה פיפי, מתחננת שייפסקו הקידוחים בקירות לקראת תערוכה. לקראת הבוקר שקט. קפצתי מהמיטה, לא ראיתי לאן. נחתתי. גררתי כיסא, וחיכיתי. בבוקר עברה אחות. נדהמה. צעקה. הגיעו אחיות והועברתי לחדר גדול של נפגעו אירועי מוח, שהיה ריק. לאחר שבוע שוחררתי, אבל הרופא שכח לעשות לי בדיקת עיניים. בבית נפלתי, נתקלתי, בכול פינה וזוית כולי סימנים כחולים, עד שהגעתי לרופא העיניים הוותיק שלי ברעננה, שהתחיל לצעוק כאשר שמע שלא עברתי בדיקת ראייה. מאז, עברו כבר 6 שנים. רשיון הנהיגה נלקח ממני. יש לי נטיה קשה לנפילות פתאומיות קשות. אז אני נובלת, לאט אבל בטוח. לא עושה כלום!!! ישנה 20 שעות ביממה. מכינים לי אוכל. רוחצים. זהו! אני ממש זקוקה לעזרה וכוונה, כי כל הזמן עולים לי רעיונות התאבדות שקטים. שלא לקלקל את שלוות המשפחה. שלא להטריד אותם חו״ח. דפנה

  • + הוסף תגובה
שאלה אבא 09/08/2020 10:15
  • ד"ר, האם במסגרת קריטריונים שנבדקים לפגיעה, מוצג גם "הסיפור האישי", או רק עניינים פיזיים, נמדדים. מדבר על חיילת שממש השתנתה ואיבדה שמחת חיים אחרי חוויות לא פשוטות בצבא, בצוק איתן

  • + הוסף תגובה
שאלה ד"ר אליהו כץ 09/08/2020 14:23
  • מדובר בפגיענ נפשית שהפסיכיאטר בוודאי צריך לפרט ולתעד את הרקע שלה

  • + הוסף תגובה
תביעה חוזרת נוח 14/06/2020 14:17
  • אני בן 47, קיבלתי אחוזי נכות בעבר, מהצבא, בגלל פציעה בצבא. כיום, שוב מרגיש את הפציעה. יותר מבעבר. האם יש טעם בחזרה לתביעה מול הצבא? כבר כמה וכמה שנים שאין לי הטבות מהצבא. תודה

  • + הוסף תגובה
תביעה חוזרת ד"ר אליהו כץ 14/06/2020 16:29
  • עליך לפנות למומחה בתחום הרלוונטי לפגיעה (אורטופד,כירורג, נוירוכירורג....) לתאר את מצבך ולקבל מכתב מסודר המפרט את מצבך הנוכחי לאחר שיבצע בירור אם יהיה צורך. עם המכתב כדאי לפנות ל עו"ד המתמחה בתחום תביעות מסוג זה שינהל את התיק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!