רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון, נקראת בלשון החוק "הולדה בעוולה" הפיצוי שנדרש הוא בגין ילד שנולד עם פגמים קשים, שהיה ניתן לזהות את הפגמים/מומים הללו במהלך ההריון ולבצע הפסקת הריון, וכך למנוע ממנו ומהוריו חיים רצופי כאב וסבל. דוגמא אחת למקרה, הינה תסמונת דאון/מונגולואידים- תסמונת השכיחה ביותר בקרב התסמונות שמקורן וסיבתן סטייה כרומוזומלית.תוחלת החיים של לוקיי תסמונת דאון היא כ-49 שנה בלבד.

כתבה פרסומית כתבת חסות

הולדה בעוולה

רשלנות רפואית בהריון, נקראת בלשון החוק "הולדה בעוולה" הפיצוי שנדרש הוא בגין ילד שנולד עם פגמים קשים, שהיה ניתן לזהות את הפגמים/מומים הללו במהלך ההריון ולבצע הפסקת הריון, וכך למנוע ממנו ומהוריו חיים רצופי כאב וסבל.

דוגמא אחת למקרה
, הינה תסמונת דאון/מונגולואידים- תסמונת השכיחה ביותר בקרב התסמונות שמקורן וסיבתן סטייה כרומוזומלית.תוחלת החיים של לוקיי תסמונת דאון היא כ-49 שנה בלבד. בעלי תסמונת זו נוטים למיתה מוקדמת ב45% מהמקרים, המוות מתרחש בתקופת הילדות.

ישנו סיכון גבוה נוסף והוא לחלות במחלת אלצהיימר בשנות השלושים והארבעים לחייהם. עם זאת, תוחלת החיים של חולים אלו, עלתה באופן משמעותי בעשורים האחרונים בזכות שיפור ניכר בהתמודדות הרפואה עם פגם בלב אצל פעוטות, הנולדים עם תסמונת דאון.

את התסמונת דאון ניתן לזהות בעובר כבר בזמן ההריון
. דוגמא נוספת לסוג של פגם קשה הינו שיתוק מוחין , אשר נגרם במהלך ההריון ולעיתים בעת הלידה, עקב מצוקה עוברית או חוסר חמצן אצל העובר.

בדיקות גנטיות

אחד האמצעים להוכיח רשלנות רפואית בהריון, היא תיעוד הבדיקות הגנטיות השונות שנערכו בזמן ההריון. מקובל שאישה הרה אוגרת את הבדיקות השונות במהלך הריונה בתיק מיועד ,אשר עימו היא מגיעה לבית החולים לבסוף ללדת. בדיקות אלו, אם נעשו לזיהוי פגמים שהנולד סובל מהם, הם עילה לרשלנות רפואית עקב אי דיוק בבדיקות או כישלון הבדיקות.

אחת הבדיקות המוכרות הינה
, דיקור מי שפיר בדיקה זו, נותנת זיהוי ודאי או שוללת בצורה וודאית את קיום תסמונת אצל עובר. היא נעשית בשבועות ההריון הראשונים בלבד ומבוצעת לא לפני שבוע 10, לרוב בסביבות שבוע 14- עקב הסיכונים הכרוכים בבדיקה (כגון הפלה),הבדיקה מוצעת כשהסיכון לאיבוד הריון , נחשב לנמוך ויש חשש אמיתי לפגם גנטי.

בדיקות נוספות הן
, בדיקות סקר גנטיות-( ייעוץ גנטי-) בדיקות גנטיות נעשות לפני הריון או במהלך שלביו הראשונים. מטרת הבדיקות הינה, לאתר נשאים של מחלות קשות, ובמיוחד לאתר זוגות בסיכון, לפני שייוולד להם צאצא החולה באחת המחלות הנבדקות.

בשנים האחרונות חלה התפתחות מהירה בהבנת הבסיס הגנטי במספר גדול של מחלות תורשתיות
, שחלקן קשות וחשוכות מרפא עם תמותה ותחלואה מוקדמים. הבנה זו מספקת כלים לאבחנה של מחלות תורשתיות, ולזיהוי נשאים למחלות אלו.

פסקי דין וחובת ההוכחה

בפסקי דין נקבע, כי אישה העוברת בזמן ההריון את הבדיקות המוצעות לה בסל הבריאות, והן מתבררות כתקינות אך בפועל נולד תינוק שסובל ממום שניתן היה לאבחנו בבדיקה במסגרת פרטית, ניתן לחייב את הרופא וקופת החולים אשר במסגרתה בוצעו לאישה הבדיקות, לפצות את ההורים ואת התינוק הפגוע, וזאת כיון שהייתה מוטלת עליהם החובה להסביר לאישה כי הבדיקה אשר עברה אינה מכסה את כל המומים ושניתן לאתר חלק מן המומים רק במסגרת בדיקה פרטית מחוץ לסל הבריאות.

במקרים רבים של תביעת רשלנות רפואית בהריון
, מוגשת התביעה בחלוף שנים מלידת הילד הפגוע, ובחלק מן המקרים המוסדות הרפואיים מתקשים למצוא את התיעוד של הבדיקות שנערכו בעת ההריון ואת הרישומים.

במקרה של אובדן התיק הרפואי או חסר ברישומים
, הדבר פועל לטובת התובעים כיון שבית המשפט יכול להעביר את נטל ההוכחה מן התובע לנתבע שיצטרך להוכיח כי לא הייתה רשלנות רפואית בהריון.


פורומים, הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבוע 15 טיסה עם המטומה מאשה 14/11/2019 19:14
 • שלום, אני עם המטומה שקטנה ב אולטראסאונד האחרון מ60*35 (בשקיפות הרופא קבע שזו הפרדות קרומים). באולטרסאונד לאחר 10 ימים המטומה קטנה 50*15 זאת לאחר שבשבוע 10 היה לי דימום (דם אדום) ומאז ועד לפני יומיים בעיקר הפרשות חומות וכיווצים בבטן שבנתיים כבר פחתו לגמרי. עוד שבוע מתוכננת לי טיסה לאירופה האם אפשר לטוס....למה בכלל יש מניעה כזו לנשים עם המטומה? האם זה בגלל הטיסה, הביטוח? האם יעזור לדחות את הטיסה?

 • + הוסף תגובה
המטומה וטיסה דר' יפעת גדות 14/11/2019 23:43
 • שלום רב. כשיש המטומה וכאבים (שהם ככל הנראה צירים) מה שצריך לעשות זה לנוח בבית. לא ללכת הרבה ברגל, לא להתאמץ, לא לקיים יחסי מין. אני לא ממליצה לטוס לחול. בחול את ככל הנראה לא תנוחי. כאשר יש המטומה וכאבים ממשיכים זה בדרך כלל גורם להמטומה להשאר "פעילה" ומונע מההמטומה לקטון משמעותית. המטומה הוא מצב בדרך כלל של הפרדות קרומים קטנה מה שעלול לגרום להפלה או בהמשך ההריון ללידה מוקדמת ולכן חשיבות המנוחה המקסימלית לתקופה ארוכה של מספר חודשים. בכל מקרה כאשר טסים לחול צריך לטוס למקום שנותן שירותי רפואה טובים ולהיות עם ביטוח בריאות טוב. ככלל אני לא ממליצה להיות בחול אחרי שבוע 24. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על התשובה המהירה מאשה 15/11/2019 08:20
 • האם הטיסה עצמה היא זו שמסכנת (לחץבמטוס) או העובדה שהולכים/ מסתובבים לרוב יותר בטיול? אשמח מאוד גם להתייחסות על בדיקת במי שפיר בעת המטומה. האם לאחר שההמטומה נעלמת אפשר להתייחס להיריון ככל היריון רגיל?

 • + הוסף תגובה
מי שפיר וההמטומה מאשה 15/11/2019 06:56
 • בהמשך למה ששאלתי, אני מעוניינת לשאול אם מתוכננת לי בדיקת מי שפיר לשבוע 18 האם אפשר לעשות אותה אם ההמטומה הצטמצמה או לחלופין נספגה לגמרי? תיקון ההמטומה שלי עכשיו שבוע 15 הצטמצמה 50אורך*0.6 רוחב תודה

 • + הוסף תגובה
נטילת אספירין בשל BMI גבוה דּניאלה 13/11/2019 17:58
 • שלום רב: בהריון ראשון, BMI 35 רופא נשים חדש אליו עברתי אמר שעליי ליטוול אספירין (הקודם לא אמר דבר). הבדיקות תקינות, האם יש צורך? האם ניתן לעשות בדיקות כלשהן ואז להחליט? אציין שאני במהלך שבוע 16 (קראתי שאספירין יש ליטול לפני שבוע 16 כדי שיהיה אפקטיבי). תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
אספירין וbmi 35 בהריון ראשון דר' יפעת גדות 13/11/2019 20:21
 • שלום רב. מטרת אספירין היא למניעת רעלת הריון. אספירין מוריד את הסיכוי לכך ב70%. רעלת הריון היא מחלה קשה שעלולה לגרום לנזקים לאשה ההרה ולגרום להאטה משמעותית בגדילת העובר. לעיתים יש צורך ביילוד מוקדם לאור החמרת הרעלת והסיכון לאשה. גורמי סיכון לרעלת הן הריון ראשון, השמנת יתר, גיל מבוגר, גיל צעיר, יתר לחץ דם, סכרת , הריון מרובה עוברים ועוד. לאור כך שאת לקראת לידה ראשונה ועם bmi 35 אני ממליצה על מתן אספירין 100 מג ליום למניעת רעלת . מומלץ להתחיל טיפול בין שבוע 12 ל16. לאור היותך בשבוע 16 אני ממליצה להתחיל טיפול בימים הקרובים . במידה ותבצעי דיקור מי שפיר יש להפסיק טיפול שבוע לפני הדיקור ולחדש יום אחרי. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
שאלון קצר לנשים בהריון ועד 3 חודשים אחרי לידה אביגיל 12/11/2019 22:51
 • נשמח להשתתפותכן!!! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexEfliSBCHO32cTJ3nYsOaz1dn9aMmCf9iCae18_6LvtqFww/viewform?vc=0&c=0&w=1

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!