טינטון – מה צריך וכדאי לדעת

ע' הוא גבר בן 40, אשר הגיע למרפאתי לפני כשבועיים. הוא סיפר לי שלפני כחודש נכח באירוע משפחתי בו הושמעה מוזיקה רועשת. ע' מעולם לא אהב מוזיקה רועשת ואחרי כל אירוע כזה, כך סיפר לי, סבל מצלצולים באוזניים ותחושת ירידה בשמיעה, שחלפו למחרת היום. הפעם הזו הייתה שונה.
כתבה פרסומית כתבת חסות


ע' הוא גבר בן 40, אשר הגיע למרפאתי לפני כשבועיים. הוא סיפר לי שלפני כחודש נכח באירוע משפחתי בו הושמעה מוזיקה רועשת. ע' מעולם לא אהב מוזיקה רועשת ואחרי כל אירוע כזה, כך סיפר לי, סבל מצלצולים באוזניים ותחושת ירידה בשמיעה, שחלפו למחרת היום.

הפעם הזו הייתה שונה. כשיצא מהאירוע אמנם חש את אותם צלצולים וירידת שמיעה אך למחרת – הצלצולים לא חלפו. ע' אובחן כסובל מטינטון ע"י רופא המשפחה שלו והופנה לטיפול במרפאת הטינטון.

טינטון היא תחושה סובייקטיבית שבה אדם שומע צליל בעוד צליל כזה אינו נשמע ע"י הסובבים אותו.מסתבר שאם ניקח 10 אנשים ונכניס אותם לחדר שקט במיוחד, אטום לרעש, 8 או 9 מהם ידווחו שהם שומעים צליל כלשהו שאליו לא שמו לב קודם. ככל הנראה לכ-10% מהאוכלוסייה יש טינטון קבוע. לרוב, אותו צליל אינו מפריע לאותם אנשים. עם זאת – לכ-1% מהאוכלוסייה גורם הטינטון להפרעה בחיי היום-יום.

אנשים הסובלים מטינטון מתארים מגוון רחב של צלילים. הם יכולים לתאר שריקה, צפצוף ציפורים, זמזום של מתח גבוה, רחש של מנוע ועוד. את הצליל הם יתארו כנשמע באוזן אחת, בשתיהן או במקום כלשהו בראשם, ללא יכולת למקם בדיוק את הצליל.

גורמים רבים יכולים לגרום להופעת טינטון. ירידה בשמיעה היא בהחלט גורם סיכון להופעת טינטון וחשיפה לרעש חזק עלולה לגרום לירידה בשמיעה. לא לכל אדם הסובל מירידה בשמיעה יש טינטון אך ל-20% מהאנשים הסובלים מירידה קשה בשמיעה עד כדי חירשות יש טינטון.

עוד גורמים אפשריים הם שעווה באוזניים, זיהומים באוזניים וכן גידולים שפירים של עצב השמיעה. מחלות של מפרק הלסת, מחלות הגורמות לכאבים בשרירי הפנים והצוואר או חבלה לצוואר יכולים גם הם לגרום לטינטון. לעיתים אנשים מתארים טינטון פועם, כזה שנשמע כמו דפיקות לב. טינטון כזה יכול לנבוע מכך שהאדם שומע את פעימות הלב של עצמו. יש תרופות שעלולות לגרום לטינטון.

חלק מהאנשים מתארים גם רגישות יתר לרעש – תופעה המכונה היפראקוזיס. תופעה זו מופיעה יחד עם טינטון אך לעיתים גם בלעדיו. אנשים אלו מתארים כאבים באוזניים בזמן חשיפה לרעש חזק או לסוגי רעש מסוימים.

רוב האנשים מתרגלים לטינטון שבועות עד חודשים לאחר הופעתו, ולמעשה מוחם ממשיך לפעול ללא הפרעה תוך הפיכת הטינטון לבלתי נשמע כמעט.

לגבי חלק מהאנשים אין הדבר כך, וההפרעה שגורם להם הטינטון רק מתגברת. הם עלולים לסבול מהפרעה לריכוז, לשינה, הם מתארים לעיתים תחושת חרדה וחולשה כללית. אלו עלולים לגרום להחמרה בטינטון, וחוזר חלילה.

בדיקה ע"י רופא אף-אוזן-גרון מומלצת לכל מי שסובל מטינטון. רופא זה ישלח את המטופל, לפי הצורך לבדיקות שונות וימליץ על דרכים להקל על הטינטון.

ע', שביקר במרפאתי, קיבל הסבר אודות טינטון והמלצות כיצד להתנהג ביום-יום. בביקור חוזר במרפאה לאחר מספר חודשים סיפר לנו כי הטינטון אמנם קיים אך כמעט ואינו שומע אותו כל היום, כך שאינו מפריע לו כלל.

פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורונה מלי 01/09/2020 03:12
  • בני בן ה 15 יצא חיובי לקרונה ואיבד את חוש הטען וחוש הריח. איך אוכל לעזור לו?

  • + הוסף תגובה
מנייר שרונה 03/08/2020 07:18
  • שלום רב. אני סובלת ממנייר, כך איבחן אותי הרופא אא"ג שלי ממכבי. הרופא נתן לי כדורים בשם "ביטאהיסטין טבע" לטיפול למשך חודשיים. אני לא רואה שום שינוי או שיפור למרות שהפסקתי בהוראתו לאכול מזון עם מלח וכו'. המנייר מנטרל אותי כיוון שהסחרחורות לא מאפשרות לי תפקוד תקין וזה מתחיל כמובן מהרעשים הנוראיים באוזן. השאלה אם ישנו ניתוח שמומלץ לעשות או תרופה אחרת שתעזור. אני ממש סובלת מהמצב. אשמח לתשובה מהמומחים. תודה.

  • + הוסף תגובה
מנייר ד"ר יקי כהן 19/08/2020 10:55
  • פחות בתחום שלי ממליץ ללכת לא.א.ג מומחה ולא לרופא כללי של הקופה . תחפשי מישהו שמתמחה באוזניים

  • + הוסף תגובה
צרידות רונן 18/08/2020 17:00
  • שלום, אני צרוד מזה מספר שנים, לאחר תקופה ארוכה של עבודה במוקדים טלפוניים. פגישות עם קלינאית תקשורת לא הועילו. צריך לציין שאני משתעל וסובל מכחכוך בגרון בתדירות גבוהה, והקלינאית אמרה לי שזה משפיע, אך לא עלה בידי להפחית תופעות אלה, גם לאחר החלפת הטיפול התרופתי לשיעול ולאסטמה. בבדיקת סטרובוסקופיה נקבע כי קיים מרווח גלוטי צר בפונציה, וכן קיימים ממצאים התומכים בסולקוס חד/דו צדדי. הומלץ לי להזריק רדיאס למיתרי הקול בהרדמה מקומית, או שומן מהבטן בהרדמה כללית. טרם החלטתי האם לעשות זאת. אני בקושי מדבר במהלך היום, ובכל זאת - כשאני מדבר עם מישהו, הקול צרוד, גם במשפטים מעטים. אחת למספר שבועות אני צריך להעביר הרצאה קצרה של 10-15 דקות בפני מספר אנשים, והגרון קורס אחרי 2-3 דקות בלבד. שאלותיי: 1. האם יש דרך לגרום לכך שהקול יתפקד ברציפות ובאיכות טובה למשך כרבע שעה, בימים ספציפיים (אחת לחודש) שבהם אני זקוק לכך? תרופה כלשהי / תרופת סבתא וכו'? 2. באופן כללי יותר, האם לדעתך נכון להתקדם עם הזרקה למיתרי הקול? האם יש אפשרויות נוספות? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 19/08/2020 09:08
  • רונן שלום, לגבי הזרקות ניתן לעשות אותן גם במקומית וגם כללית אין היום צורך לעשות שאיבת שומן ולהזריק. בכדי לייעץ לך כמו שצריך אני חייב לראות את הסולקוס שנצפה אצלך לראות היכן הוא ממוקם על המיתר. לרוב הזרקה ועיבוי של המיתרים יאפשר סגירה שלהם והפקת קול בקלות אתה מומזן להגיע למרפאתי לחוות דעת נוספת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!