טיפול שיקומי אורתופדי לפיברומיאלגיה: טריגר פוינט

פיברומיאלגיה היא עייפות שרירים כרונית, המלווה בכאבים. מאחר שטיפול שיקומי-אורתופדי פועל על מערך שרירי הגוף, הוא נותן מענה ישיר לבעיית השרירים המקוצרים, הגורמים לכאבים מקומיים ומוקרנים.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/04/2019
במרכז ההוויה של הטיפול השיקומי הוארתופדי מצויה ההבנה, כי טווחי שרירים הם הבסיס להפגת כאבים ולאיכות חיים טובה יותר.

ראשית, אבקש להבהיר את ראייתי הטיפולית, בגישת השיקום האורתופדי.
כמטפל, אני מרגיש מחויב להעביר לכל מי שבא עימי במגע, כי איני מבצע דבר למעט הכוונה של גופו ורוחו על מנת לממש את יכולתו הטבעית לרפא ולהיטיב עם עצמו.

אין בגופנו או ברוחנו שום כוונה להרע או "לעשות דווקא" וכל פירוש של כאב בצורת "למה זה מגיע לי?", "מה עשיתי שזה קורה לי?" או גרוע מזה, "גופי בוגד בי" הוא הבסיס למעגל הכאב. מטרתי כמטפל היא לשבור מעגל זה, לחזק את רוחו של המטופל ולכוון את גופו לרפא עצמו.
לראייתי, אין כאב רע או טוב. ישנו כאב הבא לאותת לנו על דבר-מה הדורש את התייחסותנו לטיפול.

אמונתי, המבוססת על מאות טיפולים, היא כי הבסיס לחיים הוא תנועה. אנו נולדים עם טווחי שרירים רחבים ומלאים. אם נביט בתינוק, נראה כי יש לו יכולות וטווחי תנועה מדהימים. בקלות ניתן לקחת את כף רגלו הקטנה ולהעביר אותה מעבר לראשו, ללא תחושת התנגדות או מאמץ בשריריו. לאורך השנים, כתוצאה מחבלות פיזיות, טראומות נפשיות, שימוש-יתר, חוסר שימוש וצרות אחרות, מתקצרים טווחי התנועה של שרירינו.

אם נקפיד בכל יום לבצע תנועות מתיחה של כל שרירי גופינו ולטפל בטראומות נפשיות, לא נחווה כמעט כאבים. מאחר ואין זה מעשי, אנו חווים ירידה בטווחי התנועה של השרירים, בהיווצרותן של נקודות טריגר ובכאבים מקומיים ומוקרנים.

מטרת הטיפול השיקומי-אורתופדי היא הגדלה של המודעות לתנועה ולטווחי השרירים, מתוך ההבנה כי הם אחראים לרוב כאבי גופינו.


כיצד זה נעשה?

ראשית, אנו בוחנים את הבעיה לשמה התחלנו את הטיפול וכן את העבר הגופני והנפשי של המטופל.
לאחר מכן, עורכים אבחון של מערך היציבה הכלל-גופני, כולל צורת עמידה, התנהלות יומיומית, סוג העבודה, מבחני שרירים ועוד.

לאחר שאבחנו את השרירים הדורשים התייחסות, אנו מבצעים טיפול הכולל הסבר מפורט על השרירים המטופלים, השפעת ההתנהלות היומיומית על מצבם ועל הדרכים בהן ניתן לשפר את תנועתם בעזרת תרגול יומי, שינוי הרגלים והעלאת המודעות.

בעזרת הטיפול, אנו מחזירים את טווחי התנועה לשרירים ולאט לאט, מלמדים מחדש את מוחנו העתיק, האחראי על כיווצם - מתוך כוונה של הגנה והישרדות, לאפשר טווחי תנועה מוגדלים.
המהירות והתזמון בהם הדבר יקרה תלויים כמעט אך ורק במטופל, במרחב המוגן שלו ובהתמודדותו עם הטיפול והכאבים.


הקשר לפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה מוגדרת - אך חשוב מכך - מורגשת כעייפות שרירים כרונית, המלווה בכאבים קבועים ומשתנים ברחבי הגוף. כיום ניתן להצביע על קשר ישיר בין לחץ, ברמות ובהקשרים שונים, לפיברומיאלגיה. המצב בו הגוף מוסט בצורה כה דרמטית ממצב המוגדר כבריא, מורגש כהיחלשות מוחלטת של הגוף ואבדן כמעט מלא של יכולת השליטה עליו.

מאחר ששיטת הטיפול השיקומי-אורתופדי פועלת על מערך שרירי הגוף, היא נותנת מענה ישיר לבעיית השרירים המקוצרים הגורמים לכאבים נוספים, חלקם מקומיים ואחרים מוקרנים.

בטיפול שלאחר האבחון, אנו מבצעים לחיצות על נקודות טריגר הגורמות להגדלה מיידית של טווחי התנועה של השרירים עליהם אנו עובדים. הגדלת טווחי התנועה לא מבשרת מיד על הפחתת הכאב, מאחר שאותו מוח עתיק האחראי על הישרדותנו לא תמיד יאפשר שחרור כה מהיר, במיוחד במצב של פיברומיאלגיה שהינו, כאמור, מצב קיצוני למדי של ניסיון הגנה של אותה מערכת.
למרות זאת ולאחר התמדה בטיפולים ובמיוחד בהתנהלות ובעבודה עצמית, המערכת לומדת ומאפשרת הגדלה של טווחי התנועה והקלה על כאבי הגוף.


לסיכום,
בשיטת השיקום האורתופדי אנו מחזירים את שרירי הגוף לטווחי תנועה מלאים כמה שיותר ובכך מפחיתים כאבי שרירים, כאבים מוקרנים וכאבים אחרים.
החזרת יכולת התנועה הטבעית לגוף תאפשר לו להשתמש ביכולתו הטבעית לשפר ולרפא את עצמו.
במצב של פיברומיאלגיה, אנו מבצעים מיפוי של כאבי הגוף ומפחיתים את הכאבים, תוך שימת דגש על החזרת המטופל לשגרת חייו בצורה המהירה ביותר.


הכתבה בשיתוף עם מר גבעון פלד, מומחה בטיפולים להפגת כאב ושיקום. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מר גבעון פלד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבר קטן בעצם / מפרק כף הרגל עדי 18/02/2020 17:18
  • שלום רב יש לי שבר קטן בעצם הקונאיפורס הלטרלית במשטח המפרקי שלה במפרק 3/mtpj . שאלה איך אפשר לטפל בשבר?גבס קיבוע או בתודה מראש עדי

  • + הוסף תגובה
עזרה בפיענוח בדיקת mri Galit 14/02/2020 17:53
  • שלום קיבלתי תשובה מבדיקת mri שעשיתי לקרסול אשמח לעזרתך לפיענוח הבדיקה אני לפני החלטה האם לגשת לניתוח ויקח זמן עד שאראה את האורטופד . התוויה קלינית: ידוע על נזק לגיד ה-TP , להערכה חוזרת טרום ניתוחית. ממצאים: קואליציה סחוסית ידועה קלקנאו-נביקולרית. עדיין בצקת לשדית פוקאלית במרכיב הסופרו מדיאלי של כיפת הטלוס. ללא פגם אוסטאוכונדראלי מובהק. יתכן נזק OCD דרגה 1. עדיין נוזל במעטפת הגידים הפלקסורים כביטוי לטנוסינוביטיס. עדיין אות חריג פסי בחיבור גיד ה-TP אל הנביקולה (סדרה 6 חתך 16). עצם נביקולרית אקססורית מטיפוס 2. הגידים הפרונאלים תקינים. יתר הגידים הפלקסורים שמורים. הרטינקולום הפלקסורי תקין. הדלטואיד שמור. סינדסמוזיס תקין. הרצועות הלטרליות תקינות. בצקת לשדית טלרית סביב הפצט הסוב-טלרי האחורי כביטוי לסטרס מכני. בצקת קלה בסינוס טרזי. גיד האכילס מודגם תקין. ללא בורסיטיס רטרו קלקנאית. שומן קגר שמור. אוס-טריגונום. נוזל בכמות מוגברת ברצס האחורי של המפרק הטיביו טלרי. עיבוי ידוע של המרכיב המדיאלי בפסציה הפלנטרית . תודה לכם .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!