טיפול שיקומי אורתופדי לפיברומיאלגיה: טריגר פוינט

פיברומיאלגיה היא עייפות שרירים כרונית, המלווה בכאבים. מאחר שטיפול שיקומי-אורתופדי פועל על מערך שרירי הגוף, הוא נותן מענה ישיר לבעיית השרירים המקוצרים, הגורמים לכאבים מקומיים ומוקרנים.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 30/04/2019
במרכז ההוויה של הטיפול השיקומי הוארתופדי מצויה ההבנה, כי טווחי שרירים הם הבסיס להפגת כאבים ולאיכות חיים טובה יותר.

ראשית, אבקש להבהיר את ראייתי הטיפולית, בגישת השיקום האורתופדי.
כמטפל, אני מרגיש מחויב להעביר לכל מי שבא עימי במגע, כי איני מבצע דבר למעט הכוונה של גופו ורוחו על מנת לממש את יכולתו הטבעית לרפא ולהיטיב עם עצמו.

אין בגופנו או ברוחנו שום כוונה להרע או "לעשות דווקא" וכל פירוש של כאב בצורת "למה זה מגיע לי?", "מה עשיתי שזה קורה לי?" או גרוע מזה, "גופי בוגד בי" הוא הבסיס למעגל הכאב. מטרתי כמטפל היא לשבור מעגל זה, לחזק את רוחו של המטופל ולכוון את גופו לרפא עצמו.
לראייתי, אין כאב רע או טוב. ישנו כאב הבא לאותת לנו על דבר-מה הדורש את התייחסותנו לטיפול.

אמונתי, המבוססת על מאות טיפולים, היא כי הבסיס לחיים הוא תנועה. אנו נולדים עם טווחי שרירים רחבים ומלאים. אם נביט בתינוק, נראה כי יש לו יכולות וטווחי תנועה מדהימים. בקלות ניתן לקחת את כף רגלו הקטנה ולהעביר אותה מעבר לראשו, ללא תחושת התנגדות או מאמץ בשריריו. לאורך השנים, כתוצאה מחבלות פיזיות, טראומות נפשיות, שימוש-יתר, חוסר שימוש וצרות אחרות, מתקצרים טווחי התנועה של שרירינו.

אם נקפיד בכל יום לבצע תנועות מתיחה של כל שרירי גופינו ולטפל בטראומות נפשיות, לא נחווה כמעט כאבים. מאחר ואין זה מעשי, אנו חווים ירידה בטווחי התנועה של השרירים, בהיווצרותן של נקודות טריגר ובכאבים מקומיים ומוקרנים.

מטרת הטיפול השיקומי-אורתופדי היא הגדלה של המודעות לתנועה ולטווחי השרירים, מתוך ההבנה כי הם אחראים לרוב כאבי גופינו.


כיצד זה נעשה?

ראשית, אנו בוחנים את הבעיה לשמה התחלנו את הטיפול וכן את העבר הגופני והנפשי של המטופל.
לאחר מכן, עורכים אבחון של מערך היציבה הכלל-גופני, כולל צורת עמידה, התנהלות יומיומית, סוג העבודה, מבחני שרירים ועוד.

לאחר שאבחנו את השרירים הדורשים התייחסות, אנו מבצעים טיפול הכולל הסבר מפורט על השרירים המטופלים, השפעת ההתנהלות היומיומית על מצבם ועל הדרכים בהן ניתן לשפר את תנועתם בעזרת תרגול יומי, שינוי הרגלים והעלאת המודעות.

בעזרת הטיפול, אנו מחזירים את טווחי התנועה לשרירים ולאט לאט, מלמדים מחדש את מוחנו העתיק, האחראי על כיווצם - מתוך כוונה של הגנה והישרדות, לאפשר טווחי תנועה מוגדלים.
המהירות והתזמון בהם הדבר יקרה תלויים כמעט אך ורק במטופל, במרחב המוגן שלו ובהתמודדותו עם הטיפול והכאבים.


הקשר לפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה מוגדרת - אך חשוב מכך - מורגשת כעייפות שרירים כרונית, המלווה בכאבים קבועים ומשתנים ברחבי הגוף. כיום ניתן להצביע על קשר ישיר בין לחץ, ברמות ובהקשרים שונים, לפיברומיאלגיה. המצב בו הגוף מוסט בצורה כה דרמטית ממצב המוגדר כבריא, מורגש כהיחלשות מוחלטת של הגוף ואבדן כמעט מלא של יכולת השליטה עליו.

מאחר ששיטת הטיפול השיקומי-אורתופדי פועלת על מערך שרירי הגוף, היא נותנת מענה ישיר לבעיית השרירים המקוצרים הגורמים לכאבים נוספים, חלקם מקומיים ואחרים מוקרנים.

בטיפול שלאחר האבחון, אנו מבצעים לחיצות על נקודות טריגר הגורמות להגדלה מיידית של טווחי התנועה של השרירים עליהם אנו עובדים. הגדלת טווחי התנועה לא מבשרת מיד על הפחתת הכאב, מאחר שאותו מוח עתיק האחראי על הישרדותנו לא תמיד יאפשר שחרור כה מהיר, במיוחד במצב של פיברומיאלגיה שהינו, כאמור, מצב קיצוני למדי של ניסיון הגנה של אותה מערכת.
למרות זאת ולאחר התמדה בטיפולים ובמיוחד בהתנהלות ובעבודה עצמית, המערכת לומדת ומאפשרת הגדלה של טווחי התנועה והקלה על כאבי הגוף.


לסיכום,
בשיטת השיקום האורתופדי אנו מחזירים את שרירי הגוף לטווחי תנועה מלאים כמה שיותר ובכך מפחיתים כאבי שרירים, כאבים מוקרנים וכאבים אחרים.
החזרת יכולת התנועה הטבעית לגוף תאפשר לו להשתמש ביכולתו הטבעית לשפר ולרפא את עצמו.
במצב של פיברומיאלגיה, אנו מבצעים מיפוי של כאבי הגוף ומפחיתים את הכאבים, תוך שימת דגש על החזרת המטופל לשגרת חייו בצורה המהירה ביותר.


הכתבה בשיתוף עם מר גבעון פלד, מומחה בטיפולים להפגת כאב ושיקום. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מר גבעון פלד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מדרסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נפיחות בכף הרגל נפי 23/07/2019 11:43
 • שלום רב. לאחר טיסה מארה"ב התנפחו כפות הרגליים והחלק התחתון של השוק. רגל שמאל מעט יותר מימין. אני סוכרתי מאוזן 6.1 - 5.9 H1C, באמצעות תרופת גלוקומין. לאחר יומיים הנפיחות ירדה. האם מומלץ לגרוב גרביים אלסטיות בטיסה הבאה גם אם היא 4-5 שעות ויתכן גם טיסת המשך של כשעה? כמו כן במידה וכן, אזי כמה לפני הטיסה יש לגרוב את הגרביים ומתי להסירם? תודה רבה על ההתייחסות.

 • + הוסף תגובה
נפיחות בצקתית עקב טיסה אורתוטיסט שמואל להב 23/07/2019 13:30
 • שלום לך, כל טיסה, כולל זו לאילת מחייבת גרבי טיסה עד הברך. אם הם לא עוזרות אזי צריך גרביים אלסטיות. אפשרי לגרוב כבר בשדה התעופה ולהוריד לאחר הנחיתה. שים לב, לעיתים בשעות אחה"צ הרגלים נפוחות, אן כך הוא יש לגרוב גרב אלסטית גם במהלך היום הרגיל. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
נפיחות כף הרגל נפי 23/07/2019 13:34
new feet אילנה 18/02/2019 15:20
 • שלום רב, יש המלצה על מכון טוב של מדרסים בפתח תקווה? מישהו נתקל בNEW FEET שמוכרים מדרסים ב99 ש"ח? נשמע כמו בלופ... אשמח להכוונה. תודה

 • + הוסף תגובה
רמאים בעז 23/02/2019 20:06
 • סתם רמאים, תזהרו מהם. עשו לי בדיקות מפוקפקות וממש ניסו למכור לי מדרסים יקרים שהם מחממים עם מפזר חום ואומרים לך שזה ישר מותאם לרגל שלך. ממש רמאות, מומולץ להיזהר

 • + הוסף תגובה
new feet לירון 27/02/2019 13:23
 • גם אני כמו בועז, הלכתי לפגישת ייעוץ וגם לי זה הרגיש מכו רמאות, עם גישה אובר-מכירתית שיצרה אצלי סלידה מהרגע הראשון שנכנסתי לשם. עם זאת, נתנו לי לנסות את המדרס ואני לא יכולה להתעלם מהנוחות של המדרס הזה, שלא יצא לי להתקל בה עם מדרסים אחרים. מצד אחד, לא רוצה לשים את מיטב כספי אצל רמאים, מצד שני, איך אני שמה את ידי על המדרסים הממש נוחים הללו?

 • + הוסף תגובה
נוחות בשימוש עם המדרסים אורתוטיסט שמואל להב 27/02/2019 16:18
 • שלום לכולן, לא תמיד נוח זה טוב !!! תחשבי שהקשת האורכית בכף הרגל שוקעת מאד, זה ברור שכל מדרס שינסה להחזיק את הקשת וימנע את שקיעתה יהיה לא נוח (עד שמתרגלים אליו) לעומת מדרס "פרווה" שעשוי מחומרים רכים וכתוצאה מכך לא מרים/תומך את הקשת ולכן מאד נוח, אלא שמדרס כזה יכול להזיק לטווח ארוך ולקלקל את הברכיים, התכווצויות שרירים בשוק, כאבי גב ועייפות מהירה (אחרי עמידה של כשעה חייבים לשבת ולנוח) . לפחות אילנה גרה, להבנתי, בפתח תקוה שזה קרוב למכון שלי שנמצא ברמת גן, אשמח אם תגיעו אלי לייעוץ, ולמי שמגיע מהפורום זה בחינם, ונראה איך אנחנו יכולים לעזור לכם. בתיאום כמובן: 03-6121070. בריאות שלמה, להב שמואל

 • + הוסף תגובה
תחפשי מדרסים ביומכאניים בעז 27/02/2019 16:30
 • נראה לי שמה שהיה לך נוח זה סוג המדרסים היקרים שהם מציעים, מדרסים ביומכאניים. הרבה מכונים מיצרים כאלו ועושים התאמה מדוייקת לרגל במקום לחמם עם מפזר חום.

 • + הוסף תגובה
סוגי מדרסים ביו מכאניים אורתוטיסט שמואל להב 26/04/2019 14:35
 • יש הרבה סוגי מדרסים העונים לשם ביו מכאניים. רצוי להגיע למקום שיש לו תעודה של משרד הבריאות הנקראת "הכרת מעמד". שם יש מקצוען שלמד ועבר בחינות של משרד הבריאות הישראלי. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
התאמת מדרסים-רק אצל מי שלמד ויש לו תעודת "הכרת מעמד" של משרד הבריאות !! אורתוטיסט שמואל להב 24/02/2019 18:45
 • אילנה אם תירצי אשמח לעזור לך. אנחנו, מכון אורטופדי ברזילי-להב, יושבים בביאליק 79 פינת ז'בוטינסקי ברמת גן.לתיאום 03-621070. אשמח לעזור לך. שמואל להב

 • + הוסף תגובה
אישית.. לא הייתי שם את הגב והברכיים שלי .. אני 02/03/2019 20:43
 • הייתי נמנע ממדרסים זולים מדי.. גם מיקרים מדי... זול עולה ביוקר.. ואם זה עולה בבריאות.. יותר מפחיד.

 • + הוסף תגובה
מדרסים לבעיה בגב וקריסה בשתי כפות רגליים קרן 02/07/2019 20:01
 • רציתי לשאול יש לי בעיה בגב בלט בקע דיסק בגב תחתון וקריסות בשתי כפות רגליים האם מדרס יכול לעזור לי בבעיות האלה יש לי גם עכשיו כאבים לרגל ימין וקריסה חיצונית ברגל הזאת האם יש קשר בין שני הדברים לפני כמה ימים חטפתי התקף וכרגע אני משובתת הולכת עם קביים וכאבים ברגל ימין אין לי חיים אחרי שיפור עצום אחרי החלמה מהתקף האחרון ?

 • + הוסף תגובה
איכות חיים אורתוטיסט שמואל להב 02/07/2019 22:52
 • שלום קרן, יכול להיות קשר בין הכאבים, קשה לדעת, אם תגיעי אלי נוכל לייעץ נכון יותר, מי שמגיע מהפורום זכאי לבדיקה בחינם. לתיאום: 036122070 בקשי תור לשמוליק. אשתדל לעזור לך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!