מחלת דופיטרן - עיוות בכף היד

מחלת דופיטרן היא עיוות בכף היד שמתפתח לרוב באיטיות לאורך שנים, עד לכיווץ אצבעות המפריע לתפקוד היומי ברמה של אי-יכולת להכניס יד לכיס או ללחוץ יד.
על הסימפטומים, גורמי הסיכון וטיפולים אפשריים - בכתבה המלאה
כתבה פרסומית כתבת חסות


מהי מחלת דופיטרן?מחלת דופיטרן, או בשמה הלועזי Dupuytren`s Contracture, היא עיוות בכף היד המתפתח באיטיות לרוב לאורך שנים. העיוות פוגע ברקמת החיבור מתחת לעור כף היד ויוצר גושים שמתמזגים ויוצרים מעין מיתרים. אלו מתכווצים וגורמים לכיפוף של האצבעות.
עם התרחשותו של כיווץ אצבעות, ישנה הפרעה לתפקוד יומי, עד לרמה של הכנסת יד לכיס או לחיצת יד.
המחלה פוגעת בעיקר באצבעות רביעית (קמיצה) וחמישית (זרת) ובעיקר באנשים ממוצא צפון-אירופאי.

סימפטומים

סימפטומים מוקדמים כוללים הופעה של גומות בעור כף היד והתעבות העור במקומות מסוימים. תתכן הופעה של גושים רגישים למגע, מתחת לעור.
סימפטומים מאוחרים כוללים הופעה של מיתר תת-עורי מכף היד לכיוון האצבעות. עם הזמן, המיתר מתכווץ ומושך את האצבעות הנגועות לכיפוף לכיוון כף היד.
ברוב המקרים, אצבעות רביעית וחמישית מעורבות בתופעה, אך גם האצבע השלישית יכולה להיפגע. אצבעות ראשונה ושניה נפגעות לעיתים נדירות בלבד.
המחלה יכולה לפגוע בשתי הידיים, אך לרוב יד אחת נפגעת באופן חמור יותר.

הגורמים למחלה

אין סיבה ידועה למחלה. חלק מהמחקרים מצביעים על תגובה אוטואימונית, בה הגוף תוקף רקמות עצמיות.
המחלה יכולה להופיע עם פגיעה דומה בכף הרגל (Ledderhose Disease) או באיבר המין הזכרי (Peyronier`s Disease)

מהם גורמי הסיכון?

• מעל גיל 50
• גברים מצויים בסיכון גבוה משמעותית מנשים
• גנטיקה – מוצא צפון אירופאי
• צריכה של טבק ואלכוהול
סוכרת

אבחון

לצורך האבחון, הרופא ממשש את עור היד ובודק את טווחי תנועות האצבעות.
בדיקה פשוטה הנקראת 'מבחן השולחן' כוללת הנחת היד על שולחן, כאשר כף היד מופנית לכיוון השולחן. אם אין רווח בין השולחן ליד, משורש היד ועד לאצבעות, אין כיווץ של האצבעות. במצב זה, ניתן להמשיך ולעקוב בלבד ואין צורך לבצע כל הליך רפואי.

דרכי טיפול

ניתן לחכות עד שהמיתרים גורמים לכיווץ של האצבעות ולהמשיך במעקב רפואי בלבד.
הטיפול הקיים הוא הסרת הרקמה החולה מכף היד בניתוח או חיתוך של המיתרים בלבד, בהתאם לדרגת החומרה של המחלה.
חיתוך המיתרים - על ידי מחט המוחדרת תחת העור, עם או ללא עזרה של US. יתרונותיה של שיטה זו הם שאין חתכים בעור ולרוב אין כמעט צורך בטיפול פיזיותראפי לאחר הפעולה. החיסרון הוא סכנת פגיעה בעצבים תחושתיים של האצבעות או הגידים.
הזרקת אנזימים - לאחרונה החל להיעשות שימוש בהזרקת תרופה בצורת אנזים לאזור המיתרים. תרופה זו גורמת להתרופפות הקשרים בתוך רקמת המיתרים ויום לאחר ההזרקה, הרופא מבצע מניפולציה של האצבעות וקריעה של המיתרים המטופלים עד ליישור האצבעות. בשלב זה, קיימת אפשרות לטפל באצבע אחת בלבד במרווחים של חודש בין טיפול לטיפול.
ניתוח - הסרת הרקמה החולה מכף היד עלולה להיות מסובכת בשל הידבקויות מרובות לרקמות הסובבות וכן שינוי באנטומיה הרגילה של היד, עם הגדלת הסיכון לפגיעה בעצבים ובכלי דם.
היתרון בניתוח הוא שיפור גדול יותר בטווח תנועת האצבעות בהשוואה לשיטת המחט או הזרקת האנזים. החיסרון הוא זמן החלמה ארוך לאחר הניתוח וצורך בטיפול פיזיותראפי ממושך.

פורומים מדרסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מדרסים במכון מור שני 22/10/2020 13:13
 • שלום, קיבלתי הפנייה מהאורטופד לבצע מדרסים בגלל כאבי ברכיים ןפלטפוס. ראיתי שמבוטחי כללית יכולים לעשות מדרס במכון מור בעלות של 60 שח בלבד. האם זה מומלץ? או שהזול יעלה בסוף ביוקר.. תודה!

 • + הוסף תגובה
מחיר מדרסים אורתוטיסט שמואל להב 22/10/2020 14:28
אז לא מומלץ ? שני 25/10/2020 13:23
מדרסים מאור 19/10/2020 16:07
 • היי, כאבי רגליים , גב תחתון כאבי רגלים שמגיע לי עד המפסעת סוליה של נעל בצד אחד משופשף יותר מהצד השני באופן משמעותי , בדיקות דם שתן תקינות ללא בעיות האם יש צורך בדרסים? האם יש סיכוי שזה בגלל זה?!

 • + הוסף תגובה
מדרסים וכאבים אורתוטיסט שמואל להב 19/10/2020 16:59
 • היי מאור, יתכן שיש קשר ואולי אין. אם אתה מתגורר במרכז תגיע אלי ואנסה לעזור לך. למי שמגיע מהפורום הבדיקה ללא עלות. לתיאום צלצל 0522450955. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
פלטפוס, עקמת בגב ומדרסים ירון 18/10/2020 10:41
 • היי, אני בן 16.5 ויש לי פלטפוס ועקמת בגב. אני צריך לרכוש מדרסים. רציתי לשאול בבקשה: 1) להערכתך איזה פרופיל רפואי אתה חושב שזה יתן לי בצבא ? 2) האם הצבא רוכש (מממן) מדרסים ? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
פרופיל צבאי אורתוטיסט שמואל להב 18/10/2020 11:01
 • היי ירון, נדמה לי שהפרופיל בסביבות 62, לא בטוח. הצבא עוזר במדרסים פשוטים מאד. עדיף שתעשה מדרסים לפני הגיוס כדי שתוכל להתאים אותם בניחותא לרגל ולהסתגל אליהם. אשמח לייעץ לך ללא תשלום אם תגיע אלי, לתיאום: 03-6121070 בהצלחה, שמוליק-מכון אורטופדי ברזילי-להב , ר"ג

 • + הוסף תגובה
תודה רבה לך ירון 18/10/2020 15:20
 • התקשרתי ולא היה מענה אז השארתי הודעה עם טלפון לחזרה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!