מחלת דופיטרן - עיוות בכף היד

מחלת דופיטרן היא עיוות בכף היד שמתפתח לרוב באיטיות לאורך שנים, עד לכיווץ אצבעות המפריע לתפקוד היומי ברמה של אי-יכולת להכניס יד לכיס או ללחוץ יד.
על הסימפטומים, גורמי הסיכון וטיפולים אפשריים - בכתבה המלאה
כתבה פרסומית כתבת חסות


מהי מחלת דופיטרן?מחלת דופיטרן, או בשמה הלועזי Dupuytren`s Contracture, היא עיוות בכף היד המתפתח באיטיות לרוב לאורך שנים. העיוות פוגע ברקמת החיבור מתחת לעור כף היד ויוצר גושים שמתמזגים ויוצרים מעין מיתרים. אלו מתכווצים וגורמים לכיפוף של האצבעות.
עם התרחשותו של כיווץ אצבעות, ישנה הפרעה לתפקוד יומי, עד לרמה של הכנסת יד לכיס או לחיצת יד.
המחלה פוגעת בעיקר באצבעות רביעית (קמיצה) וחמישית (זרת) ובעיקר באנשים ממוצא צפון-אירופאי.

סימפטומים

סימפטומים מוקדמים כוללים הופעה של גומות בעור כף היד והתעבות העור במקומות מסוימים. תתכן הופעה של גושים רגישים למגע, מתחת לעור.
סימפטומים מאוחרים כוללים הופעה של מיתר תת-עורי מכף היד לכיוון האצבעות. עם הזמן, המיתר מתכווץ ומושך את האצבעות הנגועות לכיפוף לכיוון כף היד.
ברוב המקרים, אצבעות רביעית וחמישית מעורבות בתופעה, אך גם האצבע השלישית יכולה להיפגע. אצבעות ראשונה ושניה נפגעות לעיתים נדירות בלבד.
המחלה יכולה לפגוע בשתי הידיים, אך לרוב יד אחת נפגעת באופן חמור יותר.

הגורמים למחלה

אין סיבה ידועה למחלה. חלק מהמחקרים מצביעים על תגובה אוטואימונית, בה הגוף תוקף רקמות עצמיות.
המחלה יכולה להופיע עם פגיעה דומה בכף הרגל (Ledderhose Disease) או באיבר המין הזכרי (Peyronier`s Disease)

מהם גורמי הסיכון?

• מעל גיל 50
• גברים מצויים בסיכון גבוה משמעותית מנשים
• גנטיקה – מוצא צפון אירופאי
• צריכה של טבק ואלכוהול
סוכרת

אבחון

לצורך האבחון, הרופא ממשש את עור היד ובודק את טווחי תנועות האצבעות.
בדיקה פשוטה הנקראת 'מבחן השולחן' כוללת הנחת היד על שולחן, כאשר כף היד מופנית לכיוון השולחן. אם אין רווח בין השולחן ליד, משורש היד ועד לאצבעות, אין כיווץ של האצבעות. במצב זה, ניתן להמשיך ולעקוב בלבד ואין צורך לבצע כל הליך רפואי.

דרכי טיפול

ניתן לחכות עד שהמיתרים גורמים לכיווץ של האצבעות ולהמשיך במעקב רפואי בלבד.
הטיפול הקיים הוא הסרת הרקמה החולה מכף היד בניתוח או חיתוך של המיתרים בלבד, בהתאם לדרגת החומרה של המחלה.
חיתוך המיתרים - על ידי מחט המוחדרת תחת העור, עם או ללא עזרה של US. יתרונותיה של שיטה זו הם שאין חתכים בעור ולרוב אין כמעט צורך בטיפול פיזיותראפי לאחר הפעולה. החיסרון הוא סכנת פגיעה בעצבים תחושתיים של האצבעות או הגידים.
הזרקת אנזימים - לאחרונה החל להיעשות שימוש בהזרקת תרופה בצורת אנזים לאזור המיתרים. תרופה זו גורמת להתרופפות הקשרים בתוך רקמת המיתרים ויום לאחר ההזרקה, הרופא מבצע מניפולציה של האצבעות וקריעה של המיתרים המטופלים עד ליישור האצבעות. בשלב זה, קיימת אפשרות לטפל באצבע אחת בלבד במרווחים של חודש בין טיפול לטיפול.
ניתוח - הסרת הרקמה החולה מכף היד עלולה להיות מסובכת בשל הידבקויות מרובות לרקמות הסובבות וכן שינוי באנטומיה הרגילה של היד, עם הגדלת הסיכון לפגיעה בעצבים ובכלי דם.
היתרון בניתוח הוא שיפור גדול יותר בטווח תנועת האצבעות בהשוואה לשיטת המחט או הזרקת האנזים. החיסרון הוא זמן החלמה ארוך לאחר הניתוח וצורך בטיפול פיזיותראפי ממושך.

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות בנושא גמישות יתר בכתף שמאל ימית 29/09/2020 00:40
 • גמישות יתר בכתף שמאל ברמה שברגע שאני עושה תנועה עם היד הכתף יוצאת לבד מהמקום בו היא אמורה להיות זה יוצא כאבים לאורך כל היד מהכתף ועד קצוות האצבעות מה עלי לעשות ? יש דרך לסדר את זה ? או רק ניתוח ?

 • + הוסף תגובה
התייעצות בנושא גמישות יתר בכתף שמאל דר' ירון סלע 30/09/2020 13:31
 • שלום רב ימית ותודה על פנייתך ! אשמח לעזור באופו ישיר, אך לשם לכך ימית, עלינו לתאם פגישה. חשוב מאד לבצע בדיקה גופנית לכתפיים. האם יש לך גמישות יתר בכל המפרקים. במידה וכן, אסטרטגיית הטיפול שונה ממצבים בהם אין גמישות יתר במפרקים. האם הפריקות "וולנטריות" ויזומות על ידך או מקריות וללא כוונה. האם היה אירוע חבלתי בעבר ? האם יש בעיות רפואיות אחרות ברקע? (מה המצב הרפואי הכללי) מה גילך ועיסוקך בשגרה ? עבודה פיזית? פעולות ספורטיביות "מסכנות כתפיים" ... וכו' וכו'. בריאות שלמה ימית. כפי שאת רואה, יש הרבה נושא לבירור, והכי הכי חשוב, הבדיקה הגופנית. רק לאחר מכן, יוצאים במסקנות והמשך בירור. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
כאב בזרוע חן 22/07/2020 22:53
 • היי יש לי מזה זמן מה לפעמים כאבים באצבעות בידיים ולעתים נדירות גם זרמים באצבעות בידיים (יד ימין). מזה הרבה זמן יש לי חולשה ביד ימין עצמה בפעולות פשוטות כמו הורדת האנדברקס באוטו.. פתיחת דברים , הרמת נשק במטווחים(אני חיילת) וכו. חשוב לי לציין שיש לי כבר שנה ומשהו כאבים הולכים ובאים מדי פעם בזרוע ימין והם גורמים לי לחולשה ביד באותו רגע גם כן. הפנו אותי לאורטופד ולניורלוג לאורטופד שכחתי לציין את העבודה של הכאב בזרוע שהוא בעיקר מפריע לי כי באותה תקופה שהייתי אצלו, היה לי יותר נראה חשוד הכאבים באצבעות .. והוא אמר שבכף היד הכל תקין. הניורלוג שלח אותי לבדיקת emg ולmri מוח שלהם אני מחכה לבדיקה. רציתי לשאול האם זה לא טוב שלא אמרתי לאורטופד על הזרוע?? אולי הבעיה היא אורטופדית ולא ניורלוגית??? וגם האם בדיקת emg אכן קשורה לזרוע כדי שאוכל לדעת אולי זה משהו של מערכת העצבים בזרוע ולא אורטופודי? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
כאב בזרוע דר' ירון סלע 23/07/2020 12:28
 • שלום רב חן, ותודה על פנייתך ! ללא ספק יש לבצע בירור בכמה כיוונים. יתכן מקור צווארי- ולשם כך ייעוץ מומחה עמוד שדרה (ניתן לדון בפורום עמוד שדרה באתר זה). יש לבצע במינימום צילום צוואר ולעתים מבקשים גם CT צוואר או MRI צוואר ( בהתאם לבדיקה גופנית והחלטת המומחה ). יש לדון עם מומחה כף היד (יש פורום כף היד באתר זה...) בנוגע לבעיות עצביות פריפריות כמו לחץ על עצב מדיאני בתעלה קרפאלית או לחץ אולנרי במרפק או בעיות אחרות. יש מקום לבדיקה גופנית יסודית לאורך כל היד על מנת לנסות ולמקד את הבעיה. פעמים רבות, יש לזכור, יתכן פתולוגיות בכמה מקומות שונים. מצב ההופך את התמונה למורכבת יותר ומאתגרת יותר. כמו כן, נוירולוג בודק בעיות בראש בין השאר. ולכן ה MRI מוח. בדיקת EMG חשובה מאין כמוה, ועליך לבקש EMG מהצוואר הכולל שורשי עצבים ולאורך היד הימנית לרבות עצבים פריפרים כפי שהוסבר מעלה. באשר לכאב בזרוע, יתכן והוא קשור לבעיה העצבית, או בהקשר אחר כמו בעיות בכתף - לדוגמה דלקות או קרעים בגידים בכתף עלולים להקרין לזרוע. אסכם ואומר שבדיקה גופנית יסודית תאיר ותבהיר חלק מהדילמות. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
היי חן 23/07/2020 20:25
 • הייתי בבדיקת הemg . התוצאות יצאו תקינות(עשו לי בדיקה לאורך היד וכף היד אבל לא עשו לי בצוואר כפי שציינת). אם אפילו לדייק את מה שכתבתי לך בפוסט הקודם, עיקר הכאב הוא בשריר הדו ראשי.. כדאי ללכת שוב לאורטופד?

 • + הוסף תגובה
כאב בבייספס דר' ירון סלע 23/07/2020 20:31
 • במידה ולא בוצעה בדיקת מומחה כתף עד היום, אני ממליץ גם להיבדק על ידי מומחה כתף. בהצלחה !

 • + הוסף תגובה
עדכון בדיקת EMG דר' ירון סלע 30/09/2020 13:23
 • שלום רב חן, ותודה על העדכון. בהחלט כן. נא להיבדק בשנית. עבר זמן רב ויתכן שינויים בממצאי הבדיקה. כמו כן, חשוב לבדוק את הצוואר. יש לבקש EMG כולל שורשי עצבי הצוואר. ויש להיבדק עם הדמייה רלוונטית לצוואר לפי הנחיית נוירוכירורג או אורתופד עמוד שדרה. בהצלחה ובריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
בנוסף חן 23/07/2020 20:28
 • יש לציין שהנוירולןגית נתנה לי גם mri צוןאר אך הצבא ביטל לי את התקציב עבורו.. ולא אישר לי את הבדיקה ולצערי אני רואה לפי הדברים שכתבת שדווקא הוא חשוב מאוד.. יותר מההקשר של המוח בסיפור

 • + הוסף תגובה
MRI צוואר דר' ירון סלע 30/09/2020 13:24
הייתי אצל מומחה זרוע חן 29/09/2020 23:55
 • היי, הייתי שוב אצל אורתופד מומחה זרוע, עשה לי רנטגן ואמר שהכל תקין. הרופאה בצבא נתנה לי פיזיותרפיה ביד ומקווים שזה יעזור. אני עדיין חוששת שזה לא יעזור כי זה כאבים שמקרינים לי בזרוע ובכף היד ויש לציין שגם אני סובלת מכאבי גב לפעמים . בדיקות צוואריות לא עשו לי כלל

 • + הוסף תגובה
כאמור, כדאי לבצע בדיקות עמוד שדרה דר' ירון סלע 30/09/2020 13:25
 • חבל שלא בצעו, נא להיבדק על ידי מומחה עמוד שדרה כולל בדיקות שהוא ימליץ לצוואר וגב עליון. בהצלחה !

 • + הוסף תגובה
כאבי כתפיים דליה 28/09/2020 15:07
 • סובלת מאוד מכאבים - באוגוסט במרפאת כאב תל השומר הזריקו לי סטרואידים תחת שיקוף מאז עשיתי המון צילומים לפני שבוע רופא ראומטלוג נתן לי כדורי פרמידינוזון האמת זה התחיל להקל על הכאבים השאלה שלי :ביום חמישי שוב במרפאת כאב יש לי הזרקה שניה האם אני צריכה ללכת למרות הכדורים? אני לוקחת 10 מג ביום

 • + הוסף תגובה
כאבי כתפיים דר' ירון סלע 28/09/2020 15:10
 • שלום רב דליה, ותודה על פנייתך ! דליה, קשה לענות לך על שאלתך החשובה, מבלי לדעת מה האבחנה ומה המקור לבעיה הכרונית בכתפיים. מה המידע שניתן לך עד כה? האם נבדקת על ידי מומחה כתף שסיפק לך אבחנה ? טיפול בכאב מאד חשוב. אך חשוב לא פחות לשאוף לאבחנה ברורה ולנסות לתת מזור בהתאם. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
כאבי כתפיים דליה 29/09/2020 12:05

הצטרפו לאינדקס הרופאים!