פרכוסי חום בילדים

פרכוסי חום הם הסיבה העיקרית לפרכוסים בילדים. לרוב מדובר בתופעה שפירה, אך יש לשלול זיהום רציני כגורם לפרכוסים. לכן, כל ילד החווה פרכוס וחום חייב להיבדק בקפדנות, במיוחד עם הפרכוס הראשון.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/07/2019
פרכוסי חום, או בשמם הלועזי - Febrile Convulsions, הם הסיבה העיקרית לפרכוסים בילדים. לרוב מדובר בתופעה שפירה, אך יש לשלול זיהום רציני כגורם לפרכוסים. לכן, כל ילד החווה פרכוס וחום חייב להיבדק בקפדנות, במיוחד עם הפרכוס הראשון.

פרכוסי חום הם נדירים לפני גיל 9 חודשים ולאחר גיל 6 שנים. שיא ההופעה הוא בגילאי 14עד 18 חודשים ושכיחות התופעה היא 4% מכלל הילדים.

פרכוס חום פשוט כרוך לרוב בעלייה של טמפרטורת הגוף מעל 39 מעלות. הוא מתבטא בתנועות בלתי-רצוניות וגלגול עיניים ומסתיים לרוב תוך כמה שניות. פרכוסי חום מסובכים נמשכים מעל 15 שניות ולעיתים מופיעים במחצית הגוף בלבד.

פרכוסים ארוכים וחוזרים, המלווים בחום גבוה, עלולים להיות ביטוי לזיהום במערכת העצבים המרכזית (דלקת קרום המוח חיידקית או ויראלית).

בפרכוסי חום קיים לעיתים סיפור משפחתי: הורים או אחים שסבלו מאותה תופעה. במקרים אלה, הפרכוס עלול להופיע ברמת חום נמוכה יותר.

פרכוסי חום אינם קשורים לירידה אינטלקטואלית, אך קשורים לשכיחות מעט גבוהה יותר של אפילפסיה בעתיד.

בפרכוס המלווה בחום גבוה, החשוד כנגרם עקב זיהום במערכת העצבים, יש לבצע דיקור מותני ולבדוק את נוזל השדרה.

הטיפול בפרכוסי חום כולל, בראש ובראשונה, חיפוש סיבה לחום והרגעת המשפחה המודאגת. כמו כן, יש לתת טיפול מתאים להורדת החום. טיפול אנטי פרכוסי (בוליום) ניתן במקרים של פרכוסים ממושכים בני 5 דקות ומעלה בלבד.

במקרים של פרכוסי חום חוזרים, טיפול אנטי פרכוסי קבוע היה מקובל בעבר, אך אינו נהוג כיום, למעט במקרים מיוחדים.
במקרים של פרכוסים חוזרים וכאשר ההורים חרדים ביותר, אפשר לתת לילד ואליום / אסיוול להקטנת הסיכון לחזרה של הפרכוס. התרופה יכולה להינתן בכל מחלת חום, במינון של0.3 מ"ג לק"ג, שלוש פעמים ביום, עד לסיום המחלה.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר יורם נוימן, מנהל המכון להמטואונקולוגיה ילדים וסגן מנהל המחלקה להמטואונקולוגיה ילדים להשתלות מח-עצם בבי"ח לילדים ע"ש ספרא בתל השומר. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יורם נוימן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חימום בבית והתקפים אמא של יהל 19/01/2020 11:22
  • שלום, בני בן 5, אסמטי. מטופל. לאחרונה, נראה שההתקפים חוזרים, מוחמרים. האם יכול להיות קשר לחימום הבית? לא מוצאת סיבה אחרת.. אשמח לדעתך.

  • + הוסף תגובה
ילדה בת 3 יושנת כל היום מירי 12/01/2020 23:29
  • כבר ארבעה ימים שהבת שלי ישנה במשך היום כמה שעות חוץ משנת לילה ארוכה ומלאה. היא בלי מצב רוח. תיאבון מופחת וחלשה מתמיד. אין לה חום. וגם אין תסמינים אחרים (לפי בדיקת רופא היום) יכול להיות שמדובר בדלקת ריאות סמויה שלא רואים מלמעלה?או משהו אחר? אציין שלפני כשבוע היה לה חום למשך יום ועבר. גם לפני שבועיים היה חום למשך יום אחד כמו כן היו בשבוע קודם שיעולים וחירחורים אבל עכשיו אין כלום. רק ילדה חלשה וחיוורת. אשמח לתשובה מהירה תודה:) ורק בריאות

  • + הוסף תגובה
שיעול טורדני חוזר עדי 28/12/2019 00:19
  • שלום, הבת שלי בת כמעט 3, סובלת משיעול טורדני חוזר כמעט כל פעם כשמצטננת. בהתקף הקודם הגענו למצב שנאלצה לקבל בטנזול כדי לעצור את ההתקף. בהמלצת רופא ריאות קיבלנו פרוטוקול טיפול לפיו בעת התקף ינתן טיפול במשאף פלקסוטייד 125 וונטולין. ביום הראשון 4 פעמים ביום 2 לחיצות מכל משאף . לאחר מכן אם יש שיפור יורדים בכמויות אני קצת מוטרדת מהעובדה שפלקסוטייד 125 ניתן בדכ מגיל מבוגר יותר ורוצה לדעת האם פרוטוקול טיפול כזה הוא מקובל במצבים כאלה? האם בהשוואה בודיקורט באינהלציה הוא מינון גבוה יותר? תודה רבה עדי

  • + הוסף תגובה
טיפול בהתקף אסטמה דר גיא 01/01/2020 20:46
  • הדרך הטובה ביותר לטפל באסטמה היא לטפל בסיבה. במידה ולא מוצאים את הסיבה ניתן לטפל בתוצאה ונראה שקיבלתם פרוטוקול טיפולי לכזה. השימוש בפליקסוטייד 125 בגיל זה והמינונים סבירים בהחלט

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!