פרכוסי חום בילדים

פרכוסי חום הם הסיבה העיקרית לפרכוסים בילדים. לרוב מדובר בתופעה שפירה, אך יש לשלול זיהום רציני כגורם לפרכוסים. לכן, כל ילד החווה פרכוס וחום חייב להיבדק בקפדנות, במיוחד עם הפרכוס הראשון.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 10/07/2019
פרכוסי חום, או בשמם הלועזי - Febrile Convulsions, הם הסיבה העיקרית לפרכוסים בילדים. לרוב מדובר בתופעה שפירה, אך יש לשלול זיהום רציני כגורם לפרכוסים. לכן, כל ילד החווה פרכוס וחום חייב להיבדק בקפדנות, במיוחד עם הפרכוס הראשון.

פרכוסי חום הם נדירים לפני גיל 9 חודשים ולאחר גיל 6 שנים. שיא ההופעה הוא בגילאי 14עד 18 חודשים ושכיחות התופעה היא 4% מכלל הילדים.

פרכוס חום פשוט כרוך לרוב בעלייה של טמפרטורת הגוף מעל 39 מעלות. הוא מתבטא בתנועות בלתי-רצוניות וגלגול עיניים ומסתיים לרוב תוך כמה שניות. פרכוסי חום מסובכים נמשכים מעל 15 שניות ולעיתים מופיעים במחצית הגוף בלבד.

פרכוסים ארוכים וחוזרים, המלווים בחום גבוה, עלולים להיות ביטוי לזיהום במערכת העצבים המרכזית (דלקת קרום המוח חיידקית או ויראלית).

בפרכוסי חום קיים לעיתים סיפור משפחתי: הורים או אחים שסבלו מאותה תופעה. במקרים אלה, הפרכוס עלול להופיע ברמת חום נמוכה יותר.

פרכוסי חום אינם קשורים לירידה אינטלקטואלית, אך קשורים לשכיחות מעט גבוהה יותר של אפילפסיה בעתיד.

בפרכוס המלווה בחום גבוה, החשוד כנגרם עקב זיהום במערכת העצבים, יש לבצע דיקור מותני ולבדוק את נוזל השדרה.

הטיפול בפרכוסי חום כולל, בראש ובראשונה, חיפוש סיבה לחום והרגעת המשפחה המודאגת. כמו כן, יש לתת טיפול מתאים להורדת החום. טיפול אנטי פרכוסי (בוליום) ניתן במקרים של פרכוסים ממושכים בני 5 דקות ומעלה בלבד.

במקרים של פרכוסי חום חוזרים, טיפול אנטי פרכוסי קבוע היה מקובל בעבר, אך אינו נהוג כיום, למעט במקרים מיוחדים.
במקרים של פרכוסים חוזרים וכאשר ההורים חרדים ביותר, אפשר לתת לילד ואליום / אסיוול להקטנת הסיכון לחזרה של הפרכוס. התרופה יכולה להינתן בכל מחלת חום, במינון של0.3 מ"ג לק"ג, שלוש פעמים ביום, עד לסיום המחלה.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר יורם נוימן, מנהל המכון להמטואונקולוגיה ילדים וסגן מנהל המחלקה להמטואונקולוגיה ילדים להשתלות מח-עצם בבי"ח לילדים ע"ש ספרא בתל השומר. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יורם נוימן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עצירת נשימה הילה 16/05/2019 12:44
  • שלום, שמתי לב שלעיתים בשינה עמוקה בני בן 3 שבועות עוצר נשימתו ל7-8 שניות וכשהיא חוזרת זה מלווה בצפצוף.כך זה חוזר על עצמו עד שמתעורר. האם זה נורמלי?

  • + הוסף תגובה
נשימות עמוקות כל כמה שניות דודי 16/04/2019 21:07
  • שלום וברכה, בחודש האחרון החלה תופעה אצל בתי בת ה-9, הילדה שואפת שאיפה גדולה כל כמה נשימות. הדבר מלחיץ, כאילו משהו אינו כשורה באספקת האוויר לריאותיה. הילדה ילדה בריאה בד"כ, ספורטאית ונמרצת... מה ולמה יכולה להיות התופעה הזו ?

  • + הוסף תגובה
נשימות עצוקות.תכופות, פיהוקים, עייפות חולשה אפרת 24/03/2019 17:43
  • שלום, בני החייל, בן 19, חווה תחושת מחסור בחמצן, לוקח נשימות.עמורות כל כמה דקות, מפהק לעיתים תכופות, עייף מאוד וחלש. זה נמשך כבר ימישה ימים, והחל לאחר צניחה ממטוס בצבא וסחיבת.ציוד כבד במאמץ.פיזי גהוה ובתנאי קןר. בדיקות רנטגן ריאה לא העלו תוצאה של דלקת ריאות. הסימנים החיוניים תקינים, סטורציה בדם ואקג תקין. לא נערכו בדיקות דם. ראו אותו כבר שני רןפאים שלא מצליחים לאבחן את הבעיה. יודע אולי מה הבעיה ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!