ניתוח להצמדת אוזניים

ניתוח אוזניים (Otoplasty) נעשה לרוב לתיקון אוזניים בולטות על-ידי הצמדתן לראש או הקטנת גודלן. אם אתם שוקלים ניתוח אוזניים לכם או לילדכם, כתבה זו תבהיר לכם את מהות הניתוח, מתי הוא אפשרי, כיצד מבוצע ומהן התוצאות הצפויות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/04/2019
ניתוח אוזניים, או בכינויו הרפואי Otoplasty, נעשה לרוב לתיקון אוזניים בולטות על-ידי הצמדתן לראש או הקטנת גודלן.

הניתוח מתבצע לרוב בילדים בגילאי 4-14. אוזניים לרוב מתפתחות כמעט במלואן בגילאים 4-6, וניתוח בגיל צעיר ככל הניתן ימנע מהילד סבל מהטרדות.
ניתוח לתיקון אוזניים אפשרי גם במבוגרים ואין סיכונים מיוחדים הקשורים בביצוע הניתוח בגיל 'מאוחר'.

אם אתם שוקלים ניתוח אוזניים לכם או לילדכם, כתבה זו תבהיר לכם את מהות הניתוח, מתי הוא אפשרי, כיצד מבוצע ומהן התוצאות הצפויות.

לא ניתן לענות על כל השאלות, מאחר ורבות מהן ייחודיות למועמד לניתוח. דאגו לשאול את המומחה לכירורגיה פלסטית אליו פניתם לניתוח כל שאלה נוספת או הבהרה לגבי המידע הניתן בסקירה זו.

כל תהליך כירורגי וניתוח כרוך בסיכונים

כאשר הניתוח מתבצע על-ידי כירורג מומחה לכירורגיה פלסטית, הסיבוכים אינם שכיחים ולרוב קטנים ולא משמעותיים. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי בכל ניתוח קיימים סיכונים ניתוחיים.
ישנם סיבוכים כלליים, כגון דימום, זיהום, הצטברות נוזלים מתחת לעור, בעיות בריפוי פצע וצלקות.

בשכיחות נמוכה, קיימת אפשרות להיווצרות קרישי דם מתחת לעור (המטומות), אשר ברוב המקרים נספגים כעבור מספר ימים עד שבועות, ובמקרה הצורך ניתן לנקזן. במקרים נדירים יותר, קיימת אפשרות להתפתחות זיהום עם מעורבות של הסחוס, אשר יכול ליצור רקמת צלקת באזור הניתוח. זיהומים אלו מטופלים באנטיביוטיקה ורק במקרים נדירים זקוקים לניקוז כירורגי.

תכנון הניתוח

רוב המומחים לכירורגיה פלסטית ממליצים להורים להיות קשובים לרגשות הילד לגבי האוזניים הבולטות. לרוב לא מומלץ לבצע את הניתוח, אלא אם כן הילד מוכן לשינוי. ילד אשר לא מרגיש בנוח עם צורת אוזניו ומעוניין בתיקון כירורגי, ישתף יותר פעולה בהכנה לניתוח, במהלך הניתוח ואחריו ויהיה מרוצה יותר מהתוצאות.

בשלב ראשון, הכירורג יעריך את מצב האוזניים ויציע את הטכניקה המתאימה ביותר. כמו כן, הוא יספק הוראות הכנה מדויקות לניתוח.

היכן מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע בחדר ניתוח המאושר על ידי משרד הבריאות. הכירורג יחליט אם נדרש אשפוז לאחר הניתוח או שניתן לשחרר את החולה לביתו לאחר שהייה של 6 עד 8 שעות מתום הניתוח. במידה ומתוכנן אשפוז למשך הלילה, הכירורג יסביר מה יש להכין לקראת הניתוח והאשפוז.

סוגי הרדמה

אם המנותח הוא ילד צעיר, סביר להניח שהכירורג הפלסטי ימליץ על ניתוח בהרדמה כללית, כך שהילד יישן במהלך הניתוח. במקרה של ילדים בוגרים יותר או מבוגרים, ניתן לבצע את הניתוח בהרדמה מקומית, כולל טשטוש, או בהרדמה כללית, כך שהמנותח יהיה רגוע ונטול כאבים לאורך כל הדרך.

מהלך הניתוח

הניתוח אורך בין שעה לשלוש שעות. ניתוחים מורכבים יותר יכולים להימשך זמן רב יותר. מורכבות הניתוח תלויה במצב הקיים. לרוב, הניתוח יתבצע על-ידי חתך (נסתר) מאחורי האוזן, כדי לאפשר חשיפה של סחוס האוזן. לאחר חשיפת הסחוס, הפלסטיקאי יעצב את צורת הסחוס על-ידי חתכים, תפרים או שניהם יחדיו, אשר יעצבו את הסחוס לצורה הרצויה.

לעיתים ייעשה שימוש בחוטים אשר אינם נספגים, על מנת לשמר ולהבטיח את הכיפוף. חוטים אלו יהיו מתחת לעור ולא יהיה צורך להסירם. בחלק מהמקרים יש להסיר חלק מהסחוס כדי לתת צורה טבעית יותר בתום הניתוח.

ישנם מנתחים הנוקטים בגישה הקדמית, בה החתך מבוצע בחלק הקדמי של האוזן ומוסתר בקפלים הטבעיים של האוזן. יתר הגישה דומה, משמע - החלשת הסחוס על ידי חתכים ותפרי קיבוע.

ברוב המקרים, הצלקת תיטשטש עם הזמן וכמעט לא תיראה.
הניתוח יכול להתבצע בשתי אוזניים בו-זמנית, או באוזן אחת בלבד, במידה והשנייה אינה זקוקה לתיקון.

חזרה לשגרה

ילדים בוגרים ומבוגרים מתאוששים וחוזרים לביתם כמה שעות לאחר הניתוח. ילדים צעירים יתאשפזו למשך לילה יחיד, על מנת לאפשר השגחה טובה יותר והתאוששות נטולת כאבים עד לחלוף השפעת חומרי ההרדמה הכללית.
לאחר הניתוח, הראש לרוב יהיה חבוש בתחבושות מרופדות, במטרה לעצב את האוזניים, למנוע דמם, להפחית כאבים ולזרז את הריפוי. האוזניים יהיו נפוחות ואף יכאבו כמה ימים. הוראות וטיפול למניעת הכאבים יינתנו על ידי הפלסטיקאי המנתח.

התפרים העוריים מאחורי האוזן יוסרו או ייספגו תוך שבוע עד שבועיים.
רצוי להימנע מכל מאמץ למשך חמישה ימים עד שבוע וכן להימנע מכל פעילות אשר יכולה לגרום לכיפוף או פגיעה באוזניים, למשך כחודש ימים.
רוב המבוגרים יכולים לחזור לעבודה כעבור חמישה ימים עד שבוע. ילדים יכולים לחזור לבית הספר כעבור שבוע, אך עליהם להיות זהירים בשעת משחק.
רצוי לא לישון על האוזן המנותחת למשך שבוע עד עשרה ימים.
לרוב יהיה צורך בחבישה מיוחדת לתמיכה במנח האוזן למשך פרק זמן של עד שבועיים. יש להשתמש בחבישה בתחילה בכל שעות היום ולאחר מכן בשעות הלילה בלבד, למשך 4 עד 6 שבועות.

בעיות אחרות בצורת האוזניים

מלבד אוזניים בולטות, קיימות בעיות נוספות בצורת האוזן אשר ניתן לתקן באמצעות כירורגיה פלסטית. בעיות אלו כוללות:
LOP EAR - כאשר קצה האוזן מקופל ונוטה קדימה
CUPPED EAR - כאשר האוזן קטנה במיוחד
SHELL EAR (אוזן קונכייה) - כאשר קיימת השטחה של רוב כיפופי האוזן והיווצרות של אוזן בצורת קונכייה.

כירורגיה פלסטית יכולה לתקן בעיות בתנוך האוזניים, כמו תיקונים של תנוך קצר, מוארך, בולט או קרוע ואף ליצור אוזן שלמה במקרים של מומים מולדים או תאונות.

במקרים נדירים בלבד, התיקון עלול להותיר צלקות גרועות מהמצב המקורי. שאלו והיוועצו בכירורג פלסטי בנושא יעילות הכירורגיה במקרה שלכם.

אוזניים בעלות מראה טבעי יותר

רוב המטופלים נהנים מתוצאות טובות ומשינוי משמעותי לאחר הניתוח. יש לזכור כי מטרת הניתוח היא לשפר, אך לא ניתן להגיע לשלמות. לכן, אין לצפות לשתי אוזניים בעלות סימטריה מושלמת, מכיוון שהדבר אינו אפשרי ובנוסף, זהו אינו מצב או מראה טבעי.
אם דיברתם ודנתם עם הפלסטיקאי שלכם לפני הניתוח על מה שניתן יהיה להשיג בניתוח וציפיותיכם תאמו את התוצאות האפשריות, סביר להניח שתהיו מרוצים מתוצאות הניתוח.


הכתבה בחסות פרופ' אבשלום שלום, מנהל היחידה לניתוחי מוז (MOHS) ואבחון נגעים פגמנטרים במחלקה לכירורגיה פלסטית, המרכז הרפואי אסף הרופא.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אבשלום שלום השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מלנומה מורן 04/02/2020 09:45
  • שלום רב, אשמח לחוות דעת לתוצאות הבדיקות של בעלי מלנומה ממאירה של העור עובי הגידול: 0.4 מ"מ קלארק רמה 2 נראה שחיקה מוקדמת של האפידרמיס פיברוזיס. תגובה לימפוציטית צפופה וכמה מלנופאגים בדמיס הפפילרי. אין שום עדות לקיומו של נבוס שכיח מראש. מספר המיטוזות לכל 1 מ"מ: פחות מ -1 השוליים מעורבים במלנומה ממאירה במקום השולי ביותר הוא 0.1 ס"מ. שלילי להתפשטות כלי הדם. שלילי לחלל הנקבי. תאי הנגע חיוביים לכתמי mart1 ו- sox10

  • + הוסף תגובה
מלנומה ד"ר עופר ארנון 09/03/2020 22:28
ניתוח מוס לא בפנים נוי 09/03/2020 17:06
  • האם משתמשים בטכניקה זו גם לגידול שיש בבטן? מה יתרונות ניתוח מוס עפ"נ הסרה כירורגית רגילה? תודה

  • + הוסף תגובה
מה זה ניתוח מוהס ד"ר עופר ארנון 09/03/2020 22:26
תוצאות ביופסיה הורדת נקודת חן אנונימית 18/02/2020 02:28
  • לאחר הורדה )shave method) של נקודת חן בגב חזרה תשובת הביופסיה כך Compound melanocytic nevus ,dysplastic type (Clark’s nevus) with severe atypia with spitzoid features and lymphocytic infiltrates. האם מדובר במצב סרטני (מלנומה) טרום סרטני?? הומלץ לחזור על הביופסיה לוודא שוליים נקיים ומעקב

  • + הוסף תגובה
לא מדובר בסרטן ד"ר עופר ארנון 08/03/2020 10:36
  • אף אם אין התיחסות לשולי הכריתה \ כדי לבצע כריתה נוספת. רפואה שלמה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!