לנקות בלי לסכן את הבריאות

חג הפסח עומד בפתח וכמדי שנה בתקופה זו, רבים מאיתנו עסוקים בניקיון קפדני של הבית. חשוב מאוד לשמור על כללי בטיחות, אשר יפחיתו את הסיכון להיפצע במהלך הנקיונות. טיפים לניקיון בריא ובטוח
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/04/2014
חג הפסח בפתח וכמו בכל שנה בתקופה זו, רבים מאיתנו עסוקים בניקיון קפדני של הבית, מטעמי כשרות או הזדמנות לנקות. התחושה של בית נקי ומצוחצח היא מספקת וכיפית, לחלקנו מלאכת הניקיון היא אפילו נעימה לכשעצמה. בכל מקרה, חשוב מאוד לא לשכוח לנקות בצורה ששומרת על הבריאות שלנו ולהפחית את הסיכון לנזקים במהלך או בעקבות הניקיון. 

איך לשמור על בריאות המנקים והסובבים במהלך הניקיונות?

בחרו חומרי ניקוי בתבונה - אנשים רבים מעדיפים לנקות בחומרים שאינם נחשבים רעילים, לדוגמא אבקת סודה, חומץ ולימון. ניתן למצוא כיום שלל חומרי ניקוי המבוססים על מוצרים טבעיים. עם זאת, יש לזכור כי גם חומרים טבעיים עלולים להיות רעילים או מסוכנים, במיוחד כאשר הם באים במגע עם העיניים או בשאיפה. קראו את התוויות על מוצרי הניקיון. בנוסף, לא חייבים להשתמש בחומר החזק ביותר לניקיון. אפשר לדלל את המוצרים ועדיין להגיע לתוצאה משביעת רצון.

אל תערבבו חומרי ניקוי - חומרי ניקוי שונים מכילים כימיקלים שונים, אשר עלולים להתרכב ביניהם וליצור תגובה כימית מסוכנת. היצמדו לחומר ניקוי אחד ש'עושה את העבודה'.


הימנעו מריסוס חומרי הדברה בקרבת מזון וכלי אוכל - במידה והתזתם חומרים אלו על כלי אוכל או מזון, שטפו היטב את כלי האוכל וזרקו מיד את המזון בפח סגור או מחוץ לבית.

הקפידו על אוורור וניקיון בחלונות פתוחים – נקודה זו חשובה ביותר, בפרט כשמשתמשים בחומרי ניקיון המכילים רעלנים נדיפים, כמו כלור או אמוניה, שאנו עלולים לשאוף. לכן, רצוי לאפשר זרימת אוויר בבית, או לפחות לשהות בחדר עם דלת פתוחה ומאוורר.


עבדו עם כפפות - חשיפה לחומרים כימיים ושפשוף בעזרת סקוץ' מחוספס עלולים לפגוע בידיכם במידה והן לא מוגנות כראוי. לבשו כפפות בזמן שימוש בחומרים אלו, ככל האפשר. כך, כפות הידיים שלכם תישארנה נעימות למגע ולא יספגו חומרים כימיים שונים או יסבלו מכוויות או שפשופים.

הקפידו לשטוף היטב את המשטחים שניקיתם, למניעת חשיפה עתידית שלכם ושל הדיירים בבית לשאריות כימיקלים.


היו ערניים לסביבה - רוב התאונות במהלך הניקיונות קורות בגלל חוסר תשומת לב לסולם רעוע, רצפה רטובה, סמרטוט לח על הרצפה וכדומה. לכן, שימו לב על מה אתם דורכים, אל תשאירו דליי מים מאחוריכם ואל תשעינו כלי ניקוי כמו מטאטא בצורה רעועה על גבי הקיר, כדי למנוע נפילה שלהם ופגיעה בילדים או בדיירי הבית.

עבדו בקצב נכון - רבים מאיתנו יתפתו לנסות לדחוס את כל העבודה ליום אחד, אולם לפעמים הדבר לא אפשרי. הקפידו על הפסקות תכופות ומנוחה מספקת. כאשר אתם עייפים, הסיכון לפציעה עולה עקב חוסר תשומת לב שלכם לסביבה. לכן, פרסו את הניקיון על פני כמה ימים ואל תתחילו ברגע האחרון.

אחסנו חומרי ניקוי במקום סגור - אם יש בבית ילדים קטנים, רצוי גם לנעול את הארון בו אתם שומרים את חומרי הניקיון. אל תאכסנו או תדללו חומרי ניקוי בכלי אוכל או בבקבוקי שתיה. ילדים סקרנים וגם בעלי חיים עלולים לנסות ולטעום מהנוזלים, או לגרום בטעות לשפיכה של החומר עליהם אשר עלול לגרום לכוויות או נזק בריאותי אחר.

אל תשאירו דברים בפח - ילדים עלולים להוציא מהפח שאריות של חומרי ניקוי, תרופות ישנות שזרקתם, או כלים חדים או מזוהמים. לכן, רוקנו את הפחים הביתיים מדי יום ואל תשאירו חומרים בעלי פוטנציאל סיכון גבוה ללא כיסוי הולם או ללא השגחתכם. מה עושים במצבי חירום?

במקרה של בליעה ושאיפת חומרים נדיפים - מומלץ שלא לגרום להקאה, כיוון שפעולה זו עלולה להחמיר את הנזק. פנו מיד לקבלת טיפול רפואי, כדי למנוע פגיעה במערכת העיכול במקרה של בליעה, או נזק לדרכי הנשימה במקרה של שאיפה. הקפידו על מתן שתיה לנפגעים בהכרה מלאה.

במקרה של מגע עם חומרי ניקוי, יש לשטוף את האזור בכמות רבה של מים, למשך כמה דקות, מתחת למים זורמים.
במקרה של כוויה באזור, ניתן למרוח משחת הרגעה כמו אלו-וורה. במקרה של כוויה חמורה, יש לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי.

ניקיון נעים ובטוח וחג שמח.


פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זריקה בהנקה שיר 16/02/2020 10:33
  • שלום, רציתע לדעת האם מותר לקבל זריקת דיפרוספאן כאשר אני מניקה? האם זה יכול לפגוע בתפוקת החלב או בתינוק? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
מינון יתר של סטרונאז יותם 16/02/2020 10:26
  • אני במשך שנים צורך סטרונאז לטיפול בנזלת אלרגית כתוצאנ מאלרגיה לקרדית האבק, בעקרון אמורים להשתמש כל יום ב2 לחיצות לכל נחיר אבל אני השתמשתי והייתי משתמש בכמות שהיא פי 3-4 מהכמות הזאת ולפעמים אפילו יותר אך לא הייתי משתמש בכל יום ככה שהייתי מסיים בקבוקון של תרסיס בחודש -חודשיים , האם גרמתי לעצמי נזק? ראיתי באינטרנט על תסמונת קושינג או תת פעילות של בלוטת האדרנל האם זה יכול לקרות מאופן לקיחה כזה? או האם יכולות להיווצר בעיות אחרות כתוצאה מכך? יש לציין שאני בן 24 ולוקח את התכשיר בערך מגיל 14. האם אני אמור כל יום להשתמש בתכשיר במינון שצריך וזה יהיה עדיף(המינון הגבוה יותר איפשר לי לא להשתמש כל יום)? תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לתפוא א 15/02/2020 14:38
  • בת 35 בהריון שני, אלרגיה לתפוא דרגה 2 בפעם האחרונה שבדקו בגיל 30. סובלת גם מחרדה אבל לא מטופלת תרופתית. מספר תגובות לאחרגיה בעבר כולל שוק אנפילקטי בילדות, ויש לי הרבה חרדה סביב הנושא. לאחרונה אתמול לפני כ14 שעות אכלתי במסעדה ולא נראה שהיה משהו שמסוכן לי אך בכל זאת בלחץ וקצת מגרדת בידיים, טיפה אדום היה ועבר,לא לוקחת טלפסט כרגע בגלל ההיריון (באלרג'י יש עמילן ואסור לי היות ויכול להיות מתפוא), לעיתיםמרגישה משהו פנימי בגרון אבל זה גם קורה לי הרבה מחרדה סביב הנושא ועובר... איך אפשר לדעת האם מדובר בתגובה אלרגית אמיתית או נטו חרדה? איך מבדילים? כמה זמן אחרי כביכול חשיפה לאלרגן יכולה להיות תגובה ומתי אפשר להירגע סופית? האם טלפסט בטוח בהריון? הבנתי שהדעות חלוקות... ואפיפן?

  • + הוסף תגובה
חרדה ד"ר קובי שדה 15/02/2020 23:50
  • זה נשמע יותר כמו חרדה . אלרגיה תתבטא מיידית ולא אחרי 14 שעות ... אם אינך בטוחה, הגיעי למרפאתי לבירור. מותר לקחת את התרופות שציינת

  • + הוסף תגובה
תודה ושאלה א 16/02/2020 09:56
  • תודה קודם כל. האם אתה מקבל דרך קופ"ח? אשמח לפרטים לבירור. ובמידה וישנה תגובה אלרגית קלה בטווח שעתיים כמו פריחה מקומית קטנה, ולא מטפלים בכדור או משהו, היא יכולה להחמיר למצב מסוכן לאחר יום יומיים או לא? (במקרה כזה שאין חנק או משהו אלא תחושות שהן ספק אלרגיה ספק חרדה). האם רופא יכול להגיד באופן וודאי אם מדובר בתגובה אלרגית או לא גם לאחר זמן כזה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!