שחזור שד לאחר כריתה – לבחור בפתרון הטוב ביותר

בשל העלייה בשכיחותו של סרטן השד, בעיקר בקרב נשים צעירות, שחזור שד לאחר כריתה הפל לטיפול פופולארי בתחום והזדמנות להתחלה חדשה. פותחו שיטות טיפול ייחודיות לשחזור שד, עליהן נדבר בכתבה המלאה.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 30/04/2019
בשל העלייה בשכיחותו של סרטן השד, בעיקר בקרב נשים צעירות, שחזור שד לאחר כריתה הפל לטיפול פופולארי בתחום והזדמנות להתחלה חדשה. פותחו שיטות טיפול ייחודיות לשחזור שד, עליהן נדבר בכתבה זו.

הרפואה המתקדמת והפתרונות הטכנולוגיים המוצעים במסגרתה, מאפשרים לבצע טיפולים מסוגים שונים, העוזרים להחלמה מהירה יותר ומאפשרים איכות חיים טובה יותר.

בשל שכיחותו הגבוהה של סרטן השד בקרב נשים והעלייה במקרי סרטן זה, בעיקר בקרב נשים צעירות, פותחו שיטות טיפול ייחודיות, המאפשרות להתמודד עם המחלה טוב ונכון יותר. שחזור שד לאחר כריתה הוא אחד הטיפולים הנחשבים פופולאריים מאד במסגרת שיטות הטיפול הקיימות ומהווה הזדמנות להתחלה חדשה.

כיצד זה מתבצע ובאילו מצבים הוא מוצע? על כך בכתבה הבאה.

מתי מבוצע שחזור שד?

העלייה במספר הנשים החולות בסרטן השד הביאה עימה גם עלייה במספר הנשים הפונות לביצוע שחזור שד לאחר כריתה. הפתרונות הרפואיים המוצעים במקרים אלו רבים ומגוונים ביותר וייחודם הוא באפשרות להתאימם באופן המדויק ביותר לצרכים ולרצונות האישה. מכיוון שסרטן שד הוא מחלה מורכבת מאד הדורשת טיפול המותאם באופן המדויק ביותר, ישנה חשיבות רבה למציאת הפתרון הנכון ביותר לאישה המבקשת שחזור שד לאחר כריתה.

את השחזור ניתן לבצע באופן מיידי, בסמוך לכריתה עצמה, או לאחר מכן. למרות יתרונותיהם הרבים של שחזור מיידי, המבוצע בסמוך לכריתה עצמה, כמו תוצאות אסתטיות טובות יותר וכמובן השפעה פסיכולוגית טובה יותר, הבחירה בשחזור שד שלא ברגע הכריתה עצמה נחשבת פופולארית יותר. כמובן שיש לזכור, כי בחירת מועד השחזור תלוי בעיקר במצב האישה, שכן ישנם מצבים בהם שחזור מיידי אינו אפשרי כלל (במקרים בהם ישנן בלוטות נגועות באזורים שונים, כמו בית השחי למשל, וקיים צורך בטיפולי הקרנה משלימים).

האפשרויות

קיימות שיטות שונות לשחזור שד לאחר כריתה. בחירת שיטת השחזור תלויה במנתח עצמו, אך בו זמנית גם באישה המנותחת, תוך התייחסות לגילה, מבנה גופה, גודל שדיה וכן להעדפותיה ורצונותיה באשר לשחזור עצמו:
• שימוש ברקמות קיימות - אחת הדרכים לבצע זאת, באמצעות שחזור שד חלקי, היא על-ידי שימוש ברקמות השד הנותרות או ברקמות מאזורים אחרים, כמו הגב, הבטן או העכוז, בעזרתן ניתן לעצב מחדש את השד עצמו. לשיטה זו, הנקראת אונקופלסטיקה, יתרונות רבים, שכן היא מאפשרת קבלת שד בעל מרקם זהה לשד הטבעי ותחושה טבעית ככל האפשר.

• שחזור באמצעות שתלי סיליקון - אחת השיטות הפופולאריות ביותר, אותה ניתן לבצע הן באופן מיידי, הן בסמוך לכריתת השד והן במועד מאוחר יותר. במסגרת שחזור זה, מוכנס שתל סיליקון מיוחד בדרכים שונות. אחת הדרכים היא ישירות מתחת לעור וכן מתחת לשריר החזה עצמו. אפשרות זו מתאימה במקרים בהם מדובר בחזה גדול ונפח רב. אפשרות אחרת, במקרים בהם מעטפת העור מעטה מדי, היא בעזרת הרחבת הרקמות הקיימות על ידי שתל זמני והזרקת מי מלח כדי להרחיבן, או בעזרת שתל מתנפח.

האפשרויות, כאמור, מגוונות. עם זאת, בחירה מביניהן נעשית בראש ובראשונה בהתאם למצב האישה, רצונותיה ושיקוליה השונים, וכמובן - כל זאת - תוך היוועצות עם הרופא המנתח.


הכתבה בחסות ד"ר אהרן עמיר, מומחה לכירורגיה פלסטית. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אהרן עמיר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אוטיזם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוטיזם בגיל הרך שיר 08/12/2018 23:09
 • שלום,שמעתי על מרכז מפנה להתערבות מוקדת באוטיזם עד גיל שנתיים והייתי שם לשמוע, והבנו מהם שכ 75 אחוז מהפעוטות שטופלו שם משולבים במסגרת החינוך הרגילות וכאלה שאף מיזערו לחלוטין את סיפטומי האוטיזם, במקום צריך לשהות בו כ 3 שבועות ההואים והילד. איני מוצאת מידע על אנשים שהיו שם, האם מישהו מכיר ויכול להמליץ??? אני מבולבלת כי בהתפתחות הילד אמרו לי לא לפנות לשם אבל זה באמת מקום יחיד מסוגו. האם מישהו מכיר? שמע?

 • + הוסף תגובה
מרכז מפנה אפרת אשר 17/06/2019 23:58
 • שהינו שם 3 שבועות. עלה לנו 50,000 ש"ח ולא עזר בכלל

 • + הוסף תגובה
מבחן IQ לילדתי על הספקטרום רוני 04/04/2019 23:43
 • אני אמא לילדה על הספקטרום האוטיסטי, בגירה בת 21, ומעוניינת לדעת - היכן ניתן לבצע מבחני אינטליגנציה רשמיים ממאבחן מורשה? כי באינטרנט מופיע ידע רק על מבחנים חובבניים באונליין.

 • + הוסף תגובה
אח אוטיסט שאלות על אוטיזם 09/12/2016 09:10
 • אחי אוטיסט שאינו מטופל, ובנוסך סובל משלל בעיות בריאות אחרות. מה יהיה כשהוריי לא יהיו בחיים ? היום הם בני 70. מה אני ואחותי יכולות לעשות היום ומה נוכל לעשות כשהוריי כבר לא יהיו (הם לא פונים לעזרה בנושא, למרות שהוא יושב בבית שלהם כבר עשרות שנים ללא מעש ועוסק רק בטקסים).

 • + הוסף תגובה
מנסה לעזור יעל 18/04/2017 22:04
 • שלום, אני מניחה שאחיך בוגר. נשאלת השאלה האם עבר אבחון? או שאתה החלטת שהוא אוטיסט? אם אובחן כאוטיסט עלייך לפנות לאלו"ט= האגודה לילדים אוטיסטים. יש הוסטלים גם לאוכלוסייה הבוגרת. מוטב להכניס אותו כעת למסגרת. אני רק ארחיב ואומר: אחותי אוטיסטית והורי בני 70 היא מגיל ינקות הייתה במוסדות לא ראויים כי לא הייתה קיים המושג הזה אוטיסט ואז כשאיבחן אותה מישהו מחו"ל לא היה הרבה מה לעשות עם המידע הזה. הורי השקיעו בה המון מלמידה אבל חבל שהיא מבובזת והייתה במוסדות שגם התעללו בה. באלו"ט היכן שהיא נמצאת לא תמצא קשירות למיטה או מזרקים וגם אסור למדריך להרים יד. הם מאוד קפדניים בנושא. אבל קחו בחשבון עם כל הצער שבדבר שתמיד אתם צריכים להיות עם יד על הדופק זה לא פנסיון 5 כוכבים. עד היום אימי מבקרת אותה כמה פעמים בשבוע ורואה הרבה לקויות בטיפול בתזונה במקלחות אבל יש המון יתרנות זה הבית שלה זה לא מוסד עם מיטת ברזל של בית חולים ולכל חבר יש חדר משלו ומוציאים אותם החוצה לחצר וגם מחוץ להוסטל ויש טיולים ופעילויות ומוסיקה דבר שממש אבל ממש לא היה קיים במסגרות בתי חולים. שיהיה בהצלחה

 • + הוסף תגובה
מנסה לעזור אנסטסיה 07/12/2018 21:22
 • שלום. קודם כל, אני רוצה לומר לך כל הכבוד שאת מנסה להתמודד עם עניין לא פשוט זה מבעוד מועד. האם לאחיך יש אוטיזם בדרגה קלה או קשה? נכון להיום, אחת השיטות היעילות ביותר לטיפול באוטיזם היא טיפול התנהגותי או שיטת ניתוח התנהגות (ABA – Applied behavior analysis). טיפול ABA היא תוכנית לימוד אינטנסיבית המבוססת על טכנולוגיות התנהגותיות ושיטות הוראה. נהוג לחשוב כי טיפול ABA יעיל רק בעבודה עם ילדים צעירים. אבל זה לא בהכרח נכון. לדוגמא, קרול של, מומחה בתחום עזרה למבוגרים עם אוטיזם, טוענת כי טיפול ABA הינו יעיל גם עבור מבוגרים. לכן, אני ממליצה לך למצוא איש מקצוע המתמחה ב טיפול ABA ולעבוד בכיוון זה. אנשים עם אוטיזם בדרגות קלות בהרבה מקרים יכולים להשתלב בעבודות מסוימות – למשל עבודות עם מידה רבה של חזרתיות שבה יש צורך לחזור על אותן פעולות עשויות להתאים לאוטיסטים מבוגרים . במקרה ולאחיך אוטיזם בדרגה קשה, כדאי לשקול טיפול רפואי קבוע. בכל אופן, הייתי ממליצה לקבל ייעוץ מקצועי מלא מפסיכולוג ופסיכיאטר. וגם לשים לב לקהילות עבור אוטיסטים מבוגרים. בהצלחה לך! אנסטסיה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!