סימנים לבעיות ראייה בילדים קטנים

זיהוי בעיות ראייה בילדים קטנים הוא עניין לא פשוט. ישנם ילדים המכווצים את העיניים, מתיישבים קרוב מדי לטלוויזיה ומשפשפים את עיניהם. אך יש ילדים שלא מראים שום סימן לכך שאינם רואים טוב.
מה עלינו כהורים לדעת בנושא על מנת לפעול בזמן?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 16/01/2014


זיהוי בעיות ראייה בילדים קטנים הוא עניין לא פשוט. ישנם ילדים המכווצים את העיניים, מתיישבים קרוב מדי לטלוויזיה ומשפשפים את עיניהם. אך יש ילדים שלא מראים שום סימן לכך שאינם רואים טוב.
מה עלינו כהורים לדעת בנושא על מנת לפעול בזמן?בחודשים הראשונים לחייהם, תינוקות יכולים לראות היטב רק חפצים שקרובים אליהם - עד 25 ס"מ מהפנים שלהם. רק מגיל 12 שבועות ראייתם, מתחילה להשתפר והם רואים היטב גם דברים מרוחקים. אחר כך, מפתחים הילדים תפיסה תלת-מימדית, קואורדינציית עין-יד ויכולת להעריך מרחקים. עד גיל שנה וחצי, בעיות ראייה הן נדירות יחסית.

'הסימנים השקטים' לבעיות ראייה בילדים
בעיות ראייה מתעוררות בגילאי 18 חודשים עד 4 שנים. בטווח גילאים זה, קיימות שתי בעיות עיקריות:
1. עין פוזלת, המופיעה בקרב 3-5% מהילדים. במצב זה, הסימנים כוללים עין שאינה ממוקמת באופן סימטרי יחסית לעין השניה.
2. חוסר יכולת מיקוד, כאשר עין אחת רואה למרחק רב מהשניה. מצב זה קורה בקרב 2-3% מהילדים. קשה לאבחן אותו, היות שהילדים לא יודעים שהם יכולים לראות באופן ממוקד יותר ולכן לא מתלוננים.

בעיות אלו לא נראות מבהילות, אך אם אינן מטופלות העין ה'חזקה' יותר (זו שיכולה לראות רחוק יותר, או להתמקד טוב יותר) הופכת להיות העין הדומיננטית. המוח מתחיל להתעלם ממראות המגיעים מהעין ה'חלשה' יותר והעצבים הקשורים אליה מפסיקים להתפתח.
בגיל 9-10, אובדן הראייה בעין החלשה הוא קבוע ואינו ניתן לתיקון. זהו המצב הנקרא 'עין עצלה' / אמבליופיה (Amblyopia) והוא ניתן למניעה כאשר מאבחנים את המצב בשלב מוקדם על-ידי בדיקת ראייה.

הבדיקה נעשית על-ידי רופא המשפחה, רופא הילדים או מומחה ברפואת עיניים. חשוב שהבדיקה תתבצע בגיל מוקדם. איגוד האופטומטריסטים בארה"ב ממליץ על עריכת הבדיקה המלאה בגיל 3 שנים.

אם בבדיקה הראשונית נמצאה בעיה בראייה, השלב הבא הוא בדיקה מעמיקה יותר אצל רופא מומחה ברפואת עיניים. אם בבדיקה המעמיקה מזהים עין עצלה, ישנם כמה טיפולים אפשריים.

הטיפול השמרני
כולל רטייה על העין, טיפות עיניים מתאימות, או עדשות משקפיים מיוחדות. מטרת הטיפול היא לטשטש את הראייה בעין ה'חזקה' וכך לגרום לעין העצלה לעבוד קשה יותר ולמוח לפתח את הקשרים העצביים הקשורים לראייה באמצעות עין זו. העדשות המיוחדות יכולות לשפר את הפוקוס (מיקוד) של העין העצלה. הטיפול השמרני נמשך עד שהעין העצלה מתפקדת כראוי. עבור רוב הילדים, פירוש הדבר ענידת הרטייה למשך כשנה, אולם יתכן כי הטיפול יימשך זמן רב יותר.
השימוש ברטייה קשה בשבועות הראשונים, כי היא למעשה גורמת לילד לראות פחות טוב והוא מסתמך על העין החדשה בלבד. הילד עלול להיות מתוסכל ולכן חשוב לחזור ולהסביר לו על חשיבות הטיפול ולעודד אותו לכל אורך הטיפול.

הטיפול הניתוחי בשרירי העין העצלה

מומלץ כאשר אין שיפור בעקבות שימוש ברטייה, בטיפות או בעדשות.

מתי לחשוד כי מדובר בזיהום או סיבוך אחר?
כאשר הילד משפשף את עיניו, דומע, ישנה נפיחות סביב העיניים, אדמומיות, מוגלה, רגישות לאור, בליטה של העיניים, אישונים רוטטים לצדדים, עפעפיים צנוחים, או גופים בצבע לבן-צהוב באישונים.
אם יש כל שינוי בעיניים של הילד, או תלונות על ראייה, אל תחכו עד גיל 3 שנים כדי לקחת אותו לרופא עיניים - עשו זאת מיד. אם אתם מודאגים, עדיף להיות בטוחים כי אין דבר המסכן את הראייה של ילדכם.

פורומים אופטומטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקשת חוות דעת צליל 15/08/2020 22:57
  • לבן שלי בן 5 נמצא דרמויד בעין ימין מה שגרום לו לצילנדר גבוהה מאוד של 8.5 , לאחר בדיקת כמה רופאים הוחלט כי לא ניתן לנתח ,והפיתרון היליגי הוא עדשת מגע ,וסגירות ברטייה , הילד צמש מתקשה לשים אחרי יומיים של הרכבה עדשה טיפולית התפתחה דלקת בעין , מאס עברו כמה יצים עד דהחלימה אבל הילד צמש לא בשל לעדשת מגע הוא ממש סוהל ,ההורדת של העדשה והרכבה ממש קשים .. מה אתה מציע ?האם לדעתך יש לי פיתרון נוסף ? האם אתה יכול להםנות אותי למומחה שיכול לעזור לי ?

  • + הוסף תגובה
דרמויד דר' מיכאל כינורי 16/08/2020 06:44
  • צליל שלום, אכן בעיה....אני מבין שהילד בן 5 (שנים?) מה היה עד עכשיו? עם צילינדר של 8.5 ללא כל תיקון תהיה לו עין מאוד עצלה גם אם עכשיו ננסה לתקן את הבעיה. ייתכן שצריך לשקול שוב פתרון ניתוחי אך צריך לבדוק את הילד. אצלנו בתל השומר יש רופא שמתמחה במצבים מסוג זה.

  • + הוסף תגובה
רואה טוב רק במרכז המשקפיים קרן 03/08/2020 16:56
  • שלום. לבני, בן 14, יש מספר גבוה במשקפיים. כל שנה עולה לו כמעט במספר שלם. לאחרונה עלה לו המספר (בעין ימין 0625- צילינדר 050- AX 60 ובעין שמאל 0650- צילינדר 050- AX 95, VA 6, PD 61). עשינו לו אצל האופטמטריסט משקפיים חדשים, בהם הוא רואה טוב, אך עשו לו עדשות 1.61 - יחסית עבות. הזמנתי לו מחו"ל משקפיים נוספים באותו מרשם עם עדשות דקות יותר - 1.67. הוא טוען שבמשקפיים שהגיעו מחו"ל הוא רואה טוב רק ממרכז המשקפיים. מה יכולה להיות הבעיה? דרך אגב, רק אחרי יום שלם הוא שם לב לכך. בהתחלה הוא אמר שהמספר מדוייק והוא רואה טוב. תודה

  • + הוסף תגובה
משקפיים דר' מיכאל כינורי 07/08/2020 07:47
  • יכול להיות שההבדל נובע מזה שהעדשות הן ספריות ( spheric) ולא א-ספריות ( aspheric), ייתכן הבדל במרחק בין האישונים, ציפויים וכו׳. היתרונות בהזמנת משקפיים מחו״לבברורים אך החסרון העיקרי הוא שאין ״אבא ואמא״ אחראיים למשקפיים (זה נכון כמובן לכל מוצר, לאו דווקא משקפיים....).

  • + הוסף תגובה
קושי להסתכל על דברים חדים ומשופעים דני 28/07/2020 15:23
  • כשאני מתעייף קשה לי מאוד להסתכל על דברים חדים ודברים קרובים ביחס למשהו אחר (כמו מדף בולט) וכן הקריאה נעשית קשה. (במצבים אלו לעיתים יש כאבים בעיניים) האם זה מראה על בעיה כלשהי ? אשמח לתשובה . תודה!

  • + הוסף תגובה
קושי להסתכל דר' מיכאל כינורי 28/07/2020 22:53

הצטרפו לאינדקס הרופאים!