מה חדש בטיפול בסרטן הערמונית והפרעות בתפקוד המיני?

סרטן הערמונית הוא השכיח ביותר בגברים בישראל ומתפתח בעיקר מעל גיל 50. מאחר והאבחון נעשה כיום באנשים צעירים יותר והטיפול יעיל יותר, מופנית תשומת לב רבה לאיכות החיים וחיי המין של המטופל לאחר הטיפול

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 11/04/2013
ד"ר נחום זילבר
ד"ר נחום זילבר הוא אורולוג מומחה, מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה, אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר, מנהל ורופא ראשי ברשת מרפאות און, אבי השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ. תחומי טיפול עיקריים: אין אונות, חוסר זיקפה, זיקפה חלשה או לא מספקת
הצג טלפון מספר מקשר
סרטן הערמונית הוא השכיח ביותר בגברים בישראל ומתפתח בעיקר מעל גיל 50. מאחר והאבחון נעשה כיום באנשים צעירים יותר והטיפול יעיל יותר, מופנית תשומת לב רבה לאיכות החיים וחיי המין של המטופל לאחר הטיפול.
התחלואה בסרטן הערמונית בעלייה מתמדת ובכל חודש מתגלים בישראל כ- 200 מקרים חדשים. סוגי הטיפולים הרבים בסרטן הערמונית מתמקדים ביעילותן של שיטות הטיפול השונות ורמת הריפוי המושגת באמצעותם.

בעבר, לאחר ניתוחים רדיקליים של ערמונית עם ממאירות ממוקמת, הופיעו סיבוכים של אי-שליטה על מתן שתן ובעיקר אימפוטנציה מוחלטת בקרב 100% מהמנותחים. כיום, הגישה הניתוחית הננקטת בזמן כריתה רדיקאלית של הערמונית היא הימנעות מפגיעה בעצב העובר בסמוך למעטפת הערמונית. בעקבות זאת, ישנה שכיחות נמוכה יותר של מקרי הופעת אימפוטנציה.

מאחר ואבחון סרטן הערמונית נעשה כיום באנשים צעירים יותר והטיפול במחלה הממוקמת נעשה יעיל יותר, מופנית תשומת הלב רבה יותר לאיכות החיים של המטופל בשנים שלאחר הטיפול. לכן, על הרופא להתייחס לסוגיית התפקוד המיני ואיכות חייו של המטופל ולבחור בגישה טיפולית, כדי שאלו לא יפגעו בעתיד.

לעומת זאת, במחלה מתקדמת לא ממוקמת, מטרת הטיפול היא למנוע סיבוכים ולהקל על הכאבים. במצב זה, ניתן טיפול הורמונלי המוריד את רמת האנדרוגנים (טסטוסטרון בדם) וגורם להיעלמות הזקפה ולאבדן התשוקה.

הפרעה בתפקוד מיני לפני טיפול בסרטן הערמונית
• פסיכולוגית - בקרב חולי סרטן הערמונית ישנם כאלה החוששים כי פעילות מינית תגרום להם כאב, תגרה את הסרטן, או אף תגרום להעברת הסרטן לבת הזוג. כל אלו מופרכים מיסודם! כמו-כן, בעקבות הידיעה על מחלת סרטן הערמונית המקננת בגופו, מופיעים אצל החולה פעמים רבות דיכאון וירידה בתשוקה או אף תחושה של ירידה במשיכתה של בת הזוג אליו, כך שהתפקוד המיני נפגע ממגוון כיוונים וסיבות.

• פיזיולוגית - במצב של מחלה מתקדמת גרורתית, ישנם כאבים בשלד או חולשת שרירים כללית, העלולים לגרום לירידה ניכרת בתפקוד המיני על רקע הפרעות עצביות ווסקולאריות.

הפרעות בתפקוד המיני לאחר טיפול בסרטן הערמונית
אלו משתנות בהתאם לסוג הטיפול:
• טיפול הורמונאלי – תרופתי או ניתוחי, גורם לסירוס מוחלט ואימפוטנציה מוחלטת.
• ניתוח כריתה רדיקאלית של הערמונית (Radical Prostatectomy), עם שימור העצב או ללא שימור העצבוב, גורם לפגיעה בתפקוד המיני בקרב 30-100% מהמטופלים.
טיפול קרינתי חיצוני – גורם לפגיעה ב- 50% מחולי סרטן הערמונית הממוקם.
• טיפולים קרינתיים ממוקמים, בראכיתרפיה וניתוח קריו (קירור) - הפגיעה היא בכ- 25% מהמטופלים.

אחת הסיבות השכיחות להיחלשות הזקפה עד לנפילתה תוך כדי מגע מיני היא דליפה וורידית (Venous leakage). בבסיס תופעה זו עומד פיברוזיס (הצטלקות הרקמה), המתרחש במספר מצבים פתולוגיים שונים:
• הנזק לעורקי הפין נגרם בשל חוסר אספקת דם מתמשכת הגורמת להופעת פיברוזיס ובעקבותיה לדליפה וורידית מוגברת תוך כדי זקפה.
• בנזק עצבי לעצבים האחראים למנגנון הזקפה נעלמת הזקפה הספונטנית, זרימת הדם יורדת וגורמת לאיסקמיה ופיברוזיס של רקמה.
• בנזק קרינתי לרקמות נגרמות באופן ישיר צלקות בכלי הדם וכתוצאה מכך נפגעת המערכת הוורידית באיבר המין ונגרמת פגיעה במנגנון של כלי דם אלו.

התופעה גוברת עוד יותר, כאשר אין כלל הופעה של זקפה ביום ובלילה ואז ישנה ירידה בזרימת הדם לגוף הספוגי בפין בשילוב ירידה באספקת חמצן מקומית לרקמה, הגורמת ליצירת פיברוזיס. פיברוזיס ברקמה הוורידית מופיע בשל שקיעה מקומית מוגברת של חלבון (Transforming Factor Beta1) הנוצר בכמות גבוהה באיסקמיה.

כיום, ישנם מספר טיפולים הניתנים לחולה המנותח כבר במהלך הפוסט-ניתוחי. ניתן לתת מינון נמוך של טאדאלאפיל (סיאליס, בשמה המסחרי) באופן יום-יומי למשך מספר שבועות לאחר הניתוח, גם אם אין כמובן כל מגע מיני. כמו כן, במקומות רבים מזריקים לאחר הניתוח זריקה לפין כל יום במינון נמוך על מנת להשיג זקפה בעוצמה טובה, כאשר מקימים מגע מיני לאחר הניתוח.
מטרת כל הטיפולים הללו היא לשמר את זרימת הדם בפין ולאפשר למנותח לקיים מגע מיני 4-6 שבועות לאחר הניתוח, או לאחר אחד הטיפולים האחרים שהוזכרו לעיל.
במקרה של כשלון בהשגת זקפה ספונטנית, המטופל יכול לקבל טיפול תרופתי, כגון: ויאגרה, לוויטרה וסיאליס.

הפתרון האולטימטיבי
כאשר אינה מושגת זקפה מספקת לצורך חדירה, למרות השימוש באחד מכדורים אלו, הפתרון האולטימטיבי הוא הזרקות לפין (ICI). יעילותן של הזרקות אלו בחולי סרטן הערמונית שעברו ניתוח רדיקלי או קרינתי לסוגיו הן 90% ומעלה בקרב מטופלים אלה.
על איכות חייהם של חולי סרטן הערמונית לעמוד לנגד עיניו של הרופא המטפל ולערב את המטופל בבחירת שיטת הטיפול המתאימה לו, בהתאם למצבו הנוכחי ומחשבה על איכות חייו בעתיד.

לראיון של ד"ר זילבר בתוכנית הטלוויזיה 'בריאות 10' בנושא סרטן הערמונית:
http://www.youtube.com/watch?v=snxxKy7KINw
מאת: ד"ר נחום זילבר, אורולוג מנתח, מומחה לטיפול בבעיות בתפקוד מיני
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר נחום זילבר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום תפקוד מיני

ד"ר רן לין

ד"ר רן לין
רופא מומחה לאורולוגיה בבית החולים רמב"ם, רופא מחוזי, רופא טלרפואה ואחראי על תאונות עבודה בקופת חולים מאוחדת.תחומי מחקר: סרטן כיס השתן, הפרעות בתפקוד המיני, פוריות הגבר. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פליטת זרע
 • יאיא
 • 04/04/2019 16:16
 • עקמת בפין
 • הסובל
 • 30/03/2019 01:00
 • לאחרונה גיליתי דיש לי עקמת בפין כלפי מעלה .מהעטרה הפין מתעקם כלפי מעלה...אין בעייה בנתינת שתן...אבל הפין התקצר משמעותית....כל שגם קשה להנות ולקיחם יחסי מין....שאלתי האם כדאי וניתן לנתח או לפתור בעייה זו בדרך כלשהיא..שגודלו יחזור למה שהיה? תודה מראש...

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר דב אנגלשטיין ד"ר דב אנגלשטיין
מומחה לאורולוגיה ואונקו-אורולוגיה קרא עוד
ד"ר נחום זילבר ד"ר נחום זילבר
אורולוג מנתח. מומחה לטיפול בתפקוד מיני קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ