כל מה שצריך לדעת על ניתוח לשחזור גולגולת

במקרים של מומים מולדים, עיוותים שונים, או במצבים של פציעה וטראומה, מוצעים פתרונות רפואיים מתקדמים במיוחד העושים שימוש בטכנולוגיה מובילה. ניתוח לשחזור גולגולת נמנה עליהם ומאפשרים ליהנות מתוצאות מצוינות במיוחד. מה חשוב לדעת על ניתוח לשחזור גולגולת?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 30/04/2019
במקרים של מומים מולדים, עיוותים שונים, או במצבים של פציעה וטראומה, מוצעים פתרונות רפואיים מתקדמים במיוחד העושים שימוש בטכנולוגיה מובילה. ניתוח לשחזור גולגולת נמנה עליהם ומאפשרים ליהנות מתוצאות מצוינות במיוחד. מה חשוב לדעת על ניתוח לשחזור גולגולת?

ניתוח לשחזור גולגולת, המוצע על-ידי מנתחים המתמחים בתחום זה, איננו ניתוח פשוט, אך בזכות הרפואה המתקדמת ניתן לבצעו, תוך בחינת ההיבטים השונים הקשורים במבנה הגולגולת ומצבה, הדורש ניתוח זה.

מתי יש צורך בניתוח לשחזור גולגולת?

הגולגולת מורכבת ממקבץ עצמות שטוחות רבות, המחוברות אחת לשנייה בעזרת תפרים מיוחדים, שיוצרים יחד הגנה מלאה על מוח האדם. הגולגולת מגנה על מוחנו מפני פגיעות שונות ומקביל מאפשרת גם תפקוד יעיל של האיברים השונים הנמצאים בפנים, שכן היא מחברת בין כל השרירים המפעילים אותם.

ניתוח לשחזור גולגולת נדרש במקרים בהם מתגלים חללים, הנקראים גם 'סינוסים', בין אם כתוצאה ממום מולד, מחלות סרטן וכריתת גידולים ממאירים או שפירים, או כתוצאה מתאונות דרכים או פגיעות אחרות. לעיתים, ניתוח לשחזור גולגולת דורש ניתוח מקדים של שחזור הקרקפת, על מנת להשיג זרימת דם טובה יותר ולעיתים הוא מתבצע באופן עצמאי.

כיצד מתבצע הניתוח?

את ניתוח השחזור ניתן לבצע בכמה דרכים שונות. במקרים בהם מדובר בחלל קטן של עד שמונה ס"מ, ניתן להשתמש בעצמות הגולגולת עצמן הסמוכות לאזור בו קיים החלל. במידה ונעשה שימוש בעצמות אלו, מתבצעת התאמה מלאה לאזור החלל ולאחר מכן קיבוע העצמות בעזרת ברגים, פלטות או חומרים מיוחדים הנספגים בעצם ומאפשרים את קיבועה באופן מלא.

לעיתים נעשה שימוש גם בעצמות הנלקחות מאזורים אחרים, כמו הצלעות, עצם האגן ועוד. שימוש בעצמות אלו נדיר יותר, בשל חשיבותן של העצמות במהלך ההתנהלות היומיומית ובתרומתן לתפקוד המלא.

במקרים בהם מדובר בחללים גדולים או בחסרים משמעותיים, נעשה שימוש בחומרים סינתטיים שונים, כמו רשת מתכת אותה מקבעים בעזרת ברגים מיוחדים, או שתל סינתטי מחומרים שונים כמו פוליאתילן, למשל, המותאם באופן מדויק לחלל הקיים. על מנת לאפשר התאמה מלאה של שתלים אלה, מתבצעת הדמיה מקדימה של החללים בגולגולת ונעשה תכנון מדוקדק של השתל כדי שיתאים באופן מושלם. אחד היתרונות של שתלים אלה הוא בכך שהם מאפשרים לכלי הדם עצמם ולרקמת החיבור לצמוח מחדש ולכן גם מאפשרים לשתל החדש להיקלט טוב יותר.

הבטחת הצלחתו של ההליך

הפתרונות הרפואיים המתקדמים המוצעים בתחום זה מוכיחים את יעילותם ומאפשרים התאמה מלאה ודיוק מרבי למצבו של המנותח. הידע הרב שהצטבר בתחום ויכולתם המקצועית הגבוהה של מנתחים, המתמחים בתחום זה של שחזור אברים, לרבות שחזור גולגולת, מאפשרים קבלת תוצאות מצוינות ובמקביל הנאה מאיכות חיים גבוהה.
פנייה לרופאים מנתחים בעלי ניסיון וידע בתחום היא הדרך הטובה ביותר לעבור הליך רפואי מסוג זה.


הכתבה בחסות ד"ר אהרן עמיר, מומחה לכירורגיה פלסטית.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אהרן עמיר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חשד לנגע בשפתיים פריחאת מדחת 04/07/2019 00:38
  • יש לי פצע שהתחיל כי הרפס עיגול קטן אבל עכשיו זה ממשיך לגדול לעוד עיגול ליד מחובר אילו שיש באמצע כזה צבע צהבהב לא יודע זה מהעישון או מהפצע

  • + הוסף תגובה
שלום פרחיאת ד"ר נבות גבעול 07/07/2019 14:00
נגע ע"ג הרירית הבוקלית משמאל גלית 02/07/2019 18:00
  • בבדיקת רופא פה ולסת: נגע בצבע רירית תקין בקוטר 8 מ"מ, נראה כפיברומה קלינית. ללא שיניים עם תלוליות חדות באזור. קשריות לימפה תת לסתיות לא נמושות. מה זה אומר? מה החשד?

  • + הוסף תגובה
שלום גלית ד"ר נבות גבעול 02/07/2019 18:47
  • אין צורך לדאוג. ממליץ להוריד את הנגע, כיוון שהוא גדל בעקבות דיפדוף נוסף.

  • + הוסף תגובה
יציאה חלקית של צינורית בלוטת הרוק דודו 23/06/2019 21:33
  • שלום ד"ר, אחי עבר אנדוסקופיה של בלוטת הרוק עקב היצרות של בלוטת הרוק לפני 3 ימים והשאירו לו צינורית בפנים על מנת לשמור על מעבר של רוק כפי שהבנתי , הבעיה הנוכחית שתפר 1 מהתפרים נקרע וחלק מהצינורית יצא מתחת ללשון ,מה לעשות? זה מסוכן? , ניסנו להתקשר לתורן על מנת לברר מה עושים אבל לא היה מענה, בבוקר ננסה שוב ,אבל לפחות שנדע מה לעשות בנתיים, ותודה רבה .

  • + הוסף תגובה
שלום דודו ד"ר נבות גבעול 25/06/2019 11:04
  • לא מדובר במשהו מסוכן. ממליץ ליצור קשר עם הרופא להוצאת הנקז

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!