סרטן השד: כיצד יודעים אם המחלה חזרה?

סרטן השד עלול לחזור ולהופיע בכל נקודת זמן, אך ברוב המקרים ההישנות מתרחשת ב-3-5 השנים הראשונות לאחר הטיפול. אילו סימנים עלולים להעיד על חזרתו של הגידול הממאיר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 30/05/2019


סרטן השד יכול לחזור להופיע בכל נקודת זמן, אולם ההישנות מתרחשת בדרך כלל בשלוש עד חמש שנים הראשונות לאחר הטיפול הראשוני במחלה. 


סרטן השד יכול לחזור ולהופיע באופן מקומי (באוזר אשר טופל או באזור הצלקת הנותרת לאחר ביצוע כריתת השד) או שהוא חוזר להופיע במקום אחר ברחבי הגוף. המקומות מחוץ לרקמת השד אשר בהם יש נטייה לגידולים להופיע כוללים בין השאר את בלוטות הלימפה, העצמות, הכבד, הריאות או המוח.כיצד אוכל לדעת אם זו חזרה של סרטן השד?

במידה ועברת טיפולים בעקבות תחלואה במחלת סרטן השד, מומלץ מאוד לבצע בדיקה עצמית של השד, ולבדוק גם את אזור השד אשר טופל וגם את השד השני מדי חודש בחודשו. עלייך לדווח באופן מיידי לרופא המטפל בך על כל שינוי שחשת בו. 
אם עברת טיפולים בעקבות תחלואה בסרטן השד, מומלץ לבצע בדיקה עצמית של השד אחת לחודש

השינויים שעלולים להופיע בשד ולהעיד על הישנות המחלה 


·          גילוי אזור אשר שונה במהותו מכל אזור אחר של שני השדיים שלך.

 

·          גילוי גוש או התעבות בתוך או ליד אחד משני השדיים, או בבית השחי, אשר נמצא שם מעבר לפרק זמן של מחזור חודשי אחד.

 

·          שינוי בגודל, צורה או קו המתאר של אחד השדיים.

 

·          גילוי גוש אשר גודלו כגודל גרגיר אפונה קטן..


·          גילוי אזור הדומה בגווניו לשיש הנמצא מתחת לעור.

 

·          שינויים בתחושה או במראה העור של השד או של הפטמה, הכוללים בין השאר עור בעל גומות, כיווצים, מעלה קשקשת או אזור מודלק (בעל גוון אדום, חמים או נפוח)

 

·          הפרשות דמיות או צלולות מן הפטמות.

 

·          הופעת אודם בעור של השד או הפטמה.

 בנוסף לביצוע בדיקה עצמית של השד מדי חודש בחודשו, עלייך להקפיד לבצע בדיקות תקופתיות אצל הרופא המטפל בך. במהלך ביקורים אלה, הרופא המטפל בך יבצע בדיקה של רקמת השד, או יבקש לבצע בדיקות מעבדה או סקירות, וכמו כן הוא ישאל אותך לגבי תסמינים כלשהם אשר הופיעו אצלך. בתחילה בדיקות מעקב אלה יתבצעו כל שלושה עד ארבעה חודשים. ככל העולה תקופת ההחלמה שלך מן המחלה, כך גם יגדלו פרקי הזמן שבין הבדיקות התקופתיות. עלייך להמשיך ולהקפיד למלא אחר ההמלצות לגבי ביצוע בדיקות ממוגרפיה (שאותן מומלץ לבצע בדרך כלל אחת לשנה).כיצד ישפיע הצפי לגבי הישנות המחלה על הטיפולים של סרטן השד?

לאחר ביצוע ניתוח או טיפולי הקרנה, ייקבע הצוות המומחה המטפל בך את הסיכויים להופעה מחודשת של סרטן השד שלך בעתיד במקומות אחרים בגוף שלך. הצוות כולל בדרך כלל רופא אונקולוג, רופא אשר מתמחה ביישום טיפולים ותרופות עבור טיפול בסרטן השד. הרופא האונקולוג, אשר עובד בכפיפה אחת עם הרופא המנתח, יכול להמליץ על טיפול הורמונאלי, טיפולי כימותרפיה, או שילוב של שניהם. טיפולים אלה מיושמים בנוסף, ולא במקום, טיפול מקומי בסרטן השד על ידי כריתה או על ידי מתן טיפולי הקרנה.
כיצד יטפלו בי במקרה של הישנות של סרטן השד?

הטיפול המקומי אשר ייושם במקרה של הישנות סרטן השד הוא בהסתמך על הטיפול הראשוני אשר ניתן לך. במידה ועברת כריתה של הגוש הסרטני, במקרה של הישנות המחלה סביר להניח כי תעברי כריתה מלאה של השד. במידה ועברת כריתה מלאה של השד הנגוע, במקרה של הישנות המחלה באזור הכריתה סביר להניח כי ינסו לכרות את הגידול עד כמה שניתן, וישלימו את הטיפול על ידי מתן של טיפולי הקרנה.


בכל מקרה, יינתן לאחר הניתוח טיפול הורמונאלי, טיפולי כימותרפיה, ו / או טיפולי הקרנה. במידה ומתגלה גידול סרטני בשד הנותר, ייתכן ומדובר בגידול חדש שאינו קשור כלל לגידול הסרטני הראשוני. הטיפול יכול לכלול כריתה של הגוש, כריתה מלאה של השד וסביר להניח שיתווספו לכך טיפולי הקרנה, ו / או טיפולים רב מערכתיים (טיפולי כימותרפיה ו / או טיפולים הורמונאליים).


נשים אשר הסרטן חוזר בשנית לאחר פרק זמן ארוך ומתפתח אצלן בעצמות, בריאות, במוח או באיברים אחרים בגופן, מטופלות בדרך כלל בטיפול רב מערכתי. ניתן להמליץ על טיפולי הקרנה או על ניתוח על מנת להקל על תסמינים מסוימים.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם שירות אינפומד מחקר אישי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הישנות מחלת סרטן השד וחשש לגרורה לאה 09/11/2019 12:24
 • ת 74 ברקע סרטן שד לפני 20 שנה – טופל בכריתה של הגידול כולל 3 בלוטות נגועות כולל הקרנות וכימוטרפיה- במעקב כל השנים. בנוסף לפני 7 שנים סרטן ראשוני בבלוטת התריס ובאונה בריאה ניתן טיפול ניתוחי בלבד לאחרונה חלה עלייה בסמנים C125 מ25 ל30 ל40 במהלך חצי שנה(יש לציין בגיל 47 עברתי כריתת רחם ושחלות). נשלחתי לpet ct. בסריקה נמצאו הממצאים הבאים: 1. מצב לאחר למפקטומיה משד ימין עם קליטה פתולוגית במלאות גודל 3.9 ס"מ עומק 2.2 כנראה במיטת הניתוח שנעשה לפני 20 שנה ועבר הקרנות.ללא קשרי לימפה מוגדלים 2. שלד רקמות רכות- קליטה פתלוגית בגוף T7 ללא ממצא- יחד עם זאת מודגמת חוסר הומוגניות קל בקליטה בשלד מרכזי ופריפרי ללא קליטת פתולוגיות מוקדיות נוספות# לא ספסיפי- לא ניתן לשלול גרורה שאלות: 1. האם כל קליטה פטלוגית בפט סיטי – באיזור צלקת- מיטת הניתוח משמעותה ממאירות או לא ניתן לדעת ללא ביופסיה? יש צורך בכריתה השד? 2. מה משמעות סעיף 2- קליטה פתלוגית בגוף T7 ללא ממצא וכו.. כיצד ניתן לאבחן שמדובר בגרורה(כתוב שלא ניתן לשלול)? האם עושים ביופסיה בחוליה?האם יש צורך בהדמיות נוספות?איך ניתן לדעת? תודה רבה על תגובתך

 • + הוסף תגובה
הישנות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/11/2019 09:19
 • הדרך הודאית לדעת היא ביופסיה מהשד אין בעיה לבצע מחוליה גם כן ניתן לבצע, אך יש קושי אם רואים רק בפט/סיטי ולא בסיטי. אפשר לבצע MRI של החוליה המדוברת ואז להתקדם.

 • + הוסף תגובה
מינון טמוקסיפן שרון 07/11/2019 11:59
 • שלום ד"ר בן ברוך לפני 3 שנים היה לי סרטן מסוג פאג'ט בשד שמאל. עברתי ניתוח למפקטומי והקרנות. לפני חודשיים עשיתי שיחזור של השד והקטנה של השד השני ליצירת סימטרייה. בפתולוגיה שנלקחה נמצא ריבוי של תאים מסוג LCIS . האונקולוגית שהייתי אצלה המליצה על על טיפול מניעתי בטמוקסיפן 20 מ"ג. קראתי על מחקר שנעשה ב- 2018 והראה שניתן לקחת מינון של 5 מ"ג ולהגיע לתוצאות דומות במניעה עם הרבה פחות תופעות לוואי. מה עמדתך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
טמוקסיפן ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/11/2019 15:55
 • אכן המחקר העלה ש 5 מ"ג מספק האם לא קיבלת כל טיפול תרופתי אחרי אבחון פאג'ט

 • + הוסף תגובה
טמוקסיפן שרון 07/11/2019 20:53
 • תודה רבה על תשובתך. לא קיבלתי כל טיפול תרופתי אלא רק הקרנות

 • + הוסף תגובה
בדיקה מולקולרית חנה55 07/11/2019 13:56
 • שלום רב. רקע: אני בת 55. עברתי כריתת רחם לפני 7 שנים. מזה 3 שנים גלי חום ללא כל טיפול. אבחנה: ILC 1.3cm grade 2 LCIS er 100% pr 50% her2 negativ ki 5% אחרי הביופסה נמסר לי שאצטרך סידרה של הקרנות אחרי הלמפקטומי. עברתי למפקטומי + כריתת בלוטת הזקיף.  בבלוטת הזקיף נמצא ממצא ממאיר בגודל 0.25 ס"מ. ללא חדירת קופסית.  לאחר קבלת תוצאות מהפתולוגיה, הוחלט לשלוח דגימה מהבלוטה לבדיקה מולקולרית בארה"ב.  השאלה שלי היא מדוע שולחים לבדיקה זו? מה המשמעות?

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/11/2019 15:58
 • אני מניחה ששלחו בדיקת אונקוטייפ הבדיקה תעזור בהחלטה באם יש לתת טיפול כימי וטיפול הורמונלי, או שטיפול הורמונלי מספק כטיפול יחיד בנוסף תקבלי הערכה של מידת סיכון להופעת גרורות ב 10 שנים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!