סרטן השד: כיצד יודעים אם המחלה חזרה?

סרטן השד עלול לחזור ולהופיע בכל נקודת זמן, אך ברוב המקרים ההישנות מתרחשת ב-3-5 השנים הראשונות לאחר הטיפול. אילו סימנים עלולים להעיד על חזרתו של הגידול הממאיר
כתבה פרסומית כתבת חסותסרטן השד יכול לחזור להופיע בכל נקודת זמן, אולם ההישנות מתרחשת בדרך כלל בשלוש עד חמש שנים הראשונות לאחר הטיפול הראשוני במחלה. 


סרטן השד יכול לחזור ולהופיע באופן מקומי (באוזר אשר טופל או באזור הצלקת הנותרת לאחר ביצוע כריתת השד) או שהוא חוזר להופיע במקום אחר ברחבי הגוף. המקומות מחוץ לרקמת השד אשר בהם יש נטייה לגידולים להופיע כוללים בין השאר את בלוטות הלימפה, העצמות, הכבד, הריאות או המוח.כיצד אוכל לדעת אם זו חזרה של סרטן השד?

במידה ועברת טיפולים בעקבות תחלואה במחלת סרטן השד, מומלץ מאוד לבצע בדיקה עצמית של השד, ולבדוק גם את אזור השד אשר טופל וגם את השד השני מדי חודש בחודשו. עלייך לדווח באופן מיידי לרופא המטפל בך על כל שינוי שחשת בו. 
אם עברת טיפולים בעקבות תחלואה בסרטן השד, מומלץ לבצע בדיקה עצמית של השד אחת לחודש

השינויים שעלולים להופיע בשד ולהעיד על הישנות המחלה 


·          גילוי אזור אשר שונה במהותו מכל אזור אחר של שני השדיים שלך.

 

·          גילוי גוש או התעבות בתוך או ליד אחד משני השדיים, או בבית השחי, אשר נמצא שם מעבר לפרק זמן של מחזור חודשי אחד.

 

·          שינוי בגודל, צורה או קו המתאר של אחד השדיים.

 

·          גילוי גוש אשר גודלו כגודל גרגיר אפונה קטן..


·          גילוי אזור הדומה בגווניו לשיש הנמצא מתחת לעור.

 

·          שינויים בתחושה או במראה העור של השד או של הפטמה, הכוללים בין השאר עור בעל גומות, כיווצים, מעלה קשקשת או אזור מודלק (בעל גוון אדום, חמים או נפוח)

 

·          הפרשות דמיות או צלולות מן הפטמות.

 

·          הופעת אודם בעור של השד או הפטמה.

 בנוסף לביצוע בדיקה עצמית של השד מדי חודש בחודשו, עלייך להקפיד לבצע בדיקות תקופתיות אצל הרופא המטפל בך. במהלך ביקורים אלה, הרופא המטפל בך יבצע בדיקה של רקמת השד, או יבקש לבצע בדיקות מעבדה או סקירות, וכמו כן הוא ישאל אותך לגבי תסמינים כלשהם אשר הופיעו אצלך. בתחילה בדיקות מעקב אלה יתבצעו כל שלושה עד ארבעה חודשים. ככל העולה תקופת ההחלמה שלך מן המחלה, כך גם יגדלו פרקי הזמן שבין הבדיקות התקופתיות. עלייך להמשיך ולהקפיד למלא אחר ההמלצות לגבי ביצוע בדיקות ממוגרפיה (שאותן מומלץ לבצע בדרך כלל אחת לשנה).כיצד ישפיע הצפי לגבי הישנות המחלה על הטיפולים של סרטן השד?

לאחר ביצוע ניתוח או טיפולי הקרנה, ייקבע הצוות המומחה המטפל בך את הסיכויים להופעה מחודשת של סרטן השד שלך בעתיד במקומות אחרים בגוף שלך. הצוות כולל בדרך כלל רופא אונקולוג, רופא אשר מתמחה ביישום טיפולים ותרופות עבור טיפול בסרטן השד. הרופא האונקולוג, אשר עובד בכפיפה אחת עם הרופא המנתח, יכול להמליץ על טיפול הורמונאלי, טיפולי כימותרפיה, או שילוב של שניהם. טיפולים אלה מיושמים בנוסף, ולא במקום, טיפול מקומי בסרטן השד על ידי כריתה או על ידי מתן טיפולי הקרנה.
כיצד יטפלו בי במקרה של הישנות של סרטן השד?

הטיפול המקומי אשר ייושם במקרה של הישנות סרטן השד הוא בהסתמך על הטיפול הראשוני אשר ניתן לך. במידה ועברת כריתה של הגוש הסרטני, במקרה של הישנות המחלה סביר להניח כי תעברי כריתה מלאה של השד. במידה ועברת כריתה מלאה של השד הנגוע, במקרה של הישנות המחלה באזור הכריתה סביר להניח כי ינסו לכרות את הגידול עד כמה שניתן, וישלימו את הטיפול על ידי מתן של טיפולי הקרנה.


בכל מקרה, יינתן לאחר הניתוח טיפול הורמונאלי, טיפולי כימותרפיה, ו / או טיפולי הקרנה. במידה ומתגלה גידול סרטני בשד הנותר, ייתכן ומדובר בגידול חדש שאינו קשור כלל לגידול הסרטני הראשוני. הטיפול יכול לכלול כריתה של הגוש, כריתה מלאה של השד וסביר להניח שיתווספו לכך טיפולי הקרנה, ו / או טיפולים רב מערכתיים (טיפולי כימותרפיה ו / או טיפולים הורמונאליים).


נשים אשר הסרטן חוזר בשנית לאחר פרק זמן ארוך ומתפתח אצלן בעצמות, בריאות, במוח או באיברים אחרים בגופן, מטופלות בדרך כלל בטיפול רב מערכתי. ניתן להמליץ על טיפולי הקרנה או על ניתוח על מנת להקל על תסמינים מסוימים.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם שירות אינפומד מחקר אישי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מה זה? נורית 04/10/2020 12:24
hypo גבוה אבישי 25/08/2020 11:24
  • היי אני בחור בן 42 לאחרונה ירדתי 50 קילו במשקל. ביצעתי בדיקות דם שיגרתיות שכל הבדיקות יצאו תקינות חוץ מ 2 בדיקות שהם - hemolobin - 13.4 קצת פחות מהנורמה. hypo - 14.7 שזה קצת יותר מהנורמה. הרופאה רוצה שאני יעשה בדיקות נוספות - complete blood , iron , ferritin ואולי אצטרך לעשות קולונוסקפיה. אני חושש שמדובר על משהו חמור? מה אומרות התוצאות והאם יש סיבה לדאגה?

  • + הוסף תגובה
אנמיה ד"ר רונן ברנר 04/10/2020 00:23
  • שלום אבישי. יש משמעות גדולה לסיבה לירידה במשקל. האם יזומה או לא ואם יזומה באיזה אופן. תוצאות הבדיקות מעידות על אנמיה קלה שיש לבדוק את סיבותיה. הרופאה תבצע בירור אנמיה ובהתאם לתוצאות תחליט על בדיקות העזר הנוספות.

  • + הוסף תגובה
עצירות יעל 03/09/2020 17:24
  • לפני קולונוסקופיה - האם רק עצירות, בלי שום תסמינים אחרים יכולה להעיד עם סרטן המעי הגז עם לימפה?

  • + הוסף תגובה
עצירות ד"ר רונן ברנר 04/10/2020 00:16
  • שלום יעל. לעיתים סרטן המעי הגס מאובחן בבדיקת סקר בחולים ללא סימפטומים. כך שהתשובה היא כן.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!