מחלות לב וגורמי הסיכון שלהן

מחלות לב וגורמי הסיכון שלהן

כתבה פרסומית כתבת חסות

חלק מגורמי הסיכון של מחלות לב הם מולדים ולכן בלתי הפיכים ולא נתונים לשליטתנו, אולם חלק גדול יותר מגורמי הסיכון הם הפיכים. 

מודעות ואורח חיים בריא בשילוב טיפול תרופתי יכולים להפחית את השפעתם של גורמים אלו ואף לעצור התפתחות מחלות לב ששורשיהן גנטיות.

גורמי סיכון לא הפיכים:

גיל: גברים מגיל 45 ונשים מגיל 55 נכנסים באופן אוטומטי לקבוצת סיכון.

היסטוריה משפחתית: גברים ונשים שיש במשפחתם נטייה גנטית של מחלות לב נחשבים אף הם לקבוצת סיכון.חשוב להבין שגם גורמי הסיכון הבלתי הפיכים אמנם גזרת הגורל, אבל מידת השפעתם ועוצמת הביטוי הרפואי שלהם כן תלויים בנו.

הגורמים הללו לא מובילים בהכרח אל מחלות לב. הקפדה על אורח חיים בריא, יחד עם בדיקות שגרתיות אצל הרופא וטיפול תרופתי במקרה הצורך יכולים למנוע את התפרצות המחלה.

 

גורמי סיכון הפיכים:

גורמים אלו נמצאים בשליטתנו. טיפול בהם עשוי להוביל להאטה משמעותית בתהליך התקדמות מחלת טרשת העורקים.מחקרים רבים הוכיחו כי האטת התהליך יכולה לתרום לשיפור איכות ואורך החיים של חולים שונים.

 

השמנה- מחקרים מראים כי עודף משקל ועודפי שומן, במיוחד סביב איזור המותניים, מגדילים את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם.כדי להימנע ממצב של השמנה יש להקפיד על דיאטה עשירה בירקות ופירות, בסיבים תזונתיים ובדגים.

כמו כן, מומלץ לאמץ אורח חיים הכולל פעילות גופנית מספר פעמים בשבוע.

עודף שומנים בדם- עודף כולסטרול רע ורמת טריגליצרידים (שומני הדם) גבוהה עלולים לגרום להצטברות של שומנים בדופן כלי הדם שגורמת להיווצרות טרשת עורקים.

כדי להיזהר מעודף כולסטרול עלינו להמעיט באכילת מוצרים שומניים מן החי כגון בשר אדום, ביצים וגבינות שמנות. רצוי גם להימנע מאלכוהול, המעלה את רמת הטריגליצרידים בדם.

אנשים בעלי נטייה לרמת כולסטרול גבוהה צריכים להיבדק באופן קבוע אצל רופא כדי לעקוב ולשמור על רמה תקינה.

עישון- מעבר לנזקי העישון המוכרים והידועים, העישון עלול לגרום להגברת הצמתת טסיות הדם, דבר המאיץ את התקרשותו ובעצם עלול להוביל להתפתחות של טרשת עורקים.

חשוב לדעת כי כשליש ממקרי המוות ממחלת לב נגרמים מעישון. הפסקת העישון מקטינה את הסיכון ללקות במחלת לב עד כדי היעלמותו בתוך שנתיים עד חמש שנים מהפסקת העישון.

יתר לחץ דם- לחץ דם גבוה מביא לפגיעה מתמשכת בכלי הדם ועלול לגרום לחסימתם – חסימה זו היא טרשת עורקים. הסיבות ללחץ דם גבוה הן שונות, אך גם פה אורח חיים בריא בשילוב עם תזונה נכונה ותרופות עוזרים להוריד את ערכי לחץ הדם לרמתם התקינה. 

גורם משמעותי נוסף בשיפור לחץ הדם הוא הפחתת לחץ. אנשים שחווים לחץ ומתח נפשי בתחומי החיים השונים סובלים לעיתים מלחץ דם גבוה. במרוץ המטורף בין העבודה, המשפחה והחיים בכלל, חשוב לשמור על שעות שינה, מנוחה נכונה ופעילויות שמרגיעות אותנו: יוגה, מדיטציה או תחביבים אחרים שטובים לגוף ולנפש.

פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול תרופתי לאחר ניתוח מעקפים ענבל 16/11/2019 20:49
 • שלום, אבי בן 72, היה מעשן כבד ללא מחלות רקע ועבר ניתוח מעקפים לפני חודשיים. כשהשתחרר קיבל הוראה לטיפול תרופתי בקרדילוק, אספרין, ליפיטור ולוסק. בביקורת של שבועיים לאחר השחרור מביה"ח(3 שבועות מהניתוח) בסיכום הביקור נרשמו שתי תרופות בלבד- קרדילוק וליפיטור. הורי לא זוכרים בוודאות את ההנחיות. האם הגיוני שלא צריך יותר אספירין ולוסק? מצבו הכללי טוב.

 • + הוסף תגובה
תיקון- הניתוח היה לפני חודש ענבל 16/11/2019 22:03
 • הניתוח שאבי עבר היה לפני חודש ולא חודשיים כפי שכתבתי.

 • + הוסף תגובה
אספירין לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 17/11/2019 21:33
 • ענבל שלום, הסיכוי שמישהו יפסיק אספירין (וכן לוסק) מיד לאחר הניתוח וללא סיבה מוצדקת נמוך מאוד ומחייב בדיקה. אחת מהסיבות יכולה להיות סיפור של כיב כזה או אחר במערכת העיכול בגינה אותו רופא נמנע מלחדש את הטיפול. הייתי מציע לפנות למחלקה המנתחת בהקדם ופשוט לשאול. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
דוח פיענוח הולטר לב ארמונד 14/11/2019 10:42
 • בסיכום תוצאות הבדיקה הנ"ל נאמר בשעות הלילה והבוקר נצפו קטעי סינוס ברדיקרדיה מינימלית של 40 לדקה מה משמעות

 • + הוסף תגובה
הולטר לב ד"ר דוד יעקובי 17/11/2019 06:41
 • ארמונד שלום, בהיעדר פרטים נוספים עלייך או על ההתוויה לבדיקה שבוצעה- המשמעות היא שבאותו לילה הייתה האטה של קצב הלב עד 40/דקה. עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת שתעברו יחד על עברך הרפואי והטיפול התרופתי על מנת לקבל החלטות לגבי ההמשך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
אוושה בלב בילדים אמא של איתי 10/11/2019 21:27
 • ד"ר יעקובי שלום רב, הבן שלי בן 5 ש', בבדיקה שגרתית אצל הרופאה היא טוענת שהיא שומעת אוושה בלב והפנתה לבדיקה אצל קרדיולוג. אציין כי בגיל 3 חודשים הוא נבדק אצל קרדיולוג (עקב חשד למחיצה לא סגורה בסקירת מערכות בהיריון) שמצא כי הבדיקה תקינה והלב מתפקד היטב (אפילו לא המליץ מעקב). אני רוצה לדעת אם זה הגיוני שתתגלה פתאום אוושה בלב, כי אני ממש מודאגת. בתודה, אמא של איתי.

 • + הוסף תגובה
אוושה בילדים ד"ר דוד יעקובי 11/11/2019 06:27
 • אמא של איתי שלום, אוושה בלב איננה ממצא נדיר בילדים אך אני בהחלט מבין את חששותייך. אין דרך לאשש או לשלול הימצאות פגם בין עלייתי/חדרי אלא ע״י ביצוע בדיקת אקו (בין השאר). במידה ונעשה אקו בגיל 3 חודשים ונמצא תקין, הסיכוי כי מדובר בפגם גדול אינו גבוה. חשוב גם לזכור כי דווקא פגם קטן עלול לגרום לאוושה חזקה יותר. אשמח לעדכון לאחר הבדיקה. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!