הפלות ספונטניות בשליש הראשון להריון

הפלה ספונטנית (לא מתוכננת) במהלך השליש הראשון להיריון מתרחשת בכ- 15-20% מההריונות. הסיבות להפלות מגוונות והן נחלקות לשלושה סוגים עיקריים. בכתבה זו נדבר על סוגי ההפלות השונים ונפרט את מה שחשוב לדעת על כל אחת

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/05/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' אריאל מני
פרופ' אריאל מני מומחה במיילדות גניקולוגיה ובעיות פריון, מנהל את חדרי הלידה בבית החולים ליס ובעל מעמד אקדמי בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרסם מעל 60 מאמרים בספרות המקצועית.
הצג טלפון מספר מקשר
i
הפלה ספונטנית (לא מתוכננת) במהלך השליש הראשון להיריון מתרחשת בכ- 15-20% מההריונות. הסיבות להפלות מגוונות והן נחלקות לשלושה סוגים עיקריים. בכתבה זו נדבר על סוגי ההפלות השונים ונפרט את מה שחשוב לדעת על כל אחת.

הסיבות להפלה טבעית בשליש הראשון להריון כוללות התפתחות לא תקינה של העובר (מסיבה גנטית או אחרת), מחלה של האם (לדוגמא, סוכרת לא מאוזנת, מחלות של מערכת החיסון ועוד), מבנה אנטומי שונה של הרחם (מחיצה רחמית במיוחד), נטייה לקרישיות יתר וסיבות נוספות.

ברובם המכריע של המקרים, גם לאחר שתי ואפילו שלוש הפלות רצופות, יש סיכוי גבוה להיריון ולידה תקינים בהיריון הבא.

ניתן לדבר על שלושה סוגים עיקריים של הפלות ספונטניות בשליש הראשון להריון:

הפלה שלמה

מצב בו כל תוכן ההיריון נפלט והרחם נותר ריק, כלומר - תהליך ההפלה הסתיים. במצב זה, האישה חווה דימום, המלווה לעיתים בקרישי דם וכאבים המזכירים כאבי וסת.
בבדיקת אולטרסאונד ניתן לראות קו רירית רחם דק וחלל רחם ריק מתוכן.
במצב זה, יש לוודא ירידה של רמת הורמון ההיריון (BETA HCG) כדי לשלול מצבים נדירים של הריון חוץ-רחמי.
אין צורך להמתין לפני ניסיון נוסף להיכנס להריון. יש לזכור ליטול חומצה פולית.

הפלה בלתי שלמה

מצב בו נפלט רק חלק מתוכן ההיריון, האישה חווה דימום וכאבים המזכירים וסת, צוואר הרחם פתוח ויתכן כי הדימום נמשך.
בבדיקת אולטרסאונד ניתן לזהות חלקי הריון בחלל הרחם.
יש לרוקן את תוכן הרחם למניעת שארית היריון בחלל הרחם ולעצירת הדימום. ניתן לבצע זאת בעזרת תרופה (ציטוטק - CYTOTEC) הגורמת לכיווץ חזק של הרחם ולפליטה של תוכן ההיריון. עם זאת, יש לזכור כי בחלק מהמקרים יישאר ברחם תוכן העלול לגרום לבעיות ארוכות טווח ועל כן יש לבצע מעקב רפואי של כמה ימים ושבועות.
לחילופין, ניתן לבצע גרידה של חלל הרחם, בה מרוקנים את חלל הרחם מתוכן הריוני. פעולה זו היא קצרה יחסית, מתבצעת לרוב בהרדמה ולאחר התאוששות של כמה שעות, לרוב יכולה האישה לחזור לשגרה.הפלה בוששת (MISSED ABORTION)

מצב בו לא נצפה דופק בעובר בבדיקת אולטרסאונד, במהלך השליש הראשון להיריון. ברוב המקרים, האישה אינה חשה בדבר ולעיתים אף מדווחת על שיפור בתחושת הבחילות והיעלמות התחושות הקשורות להיריון.

במצב זה ישנן שלוש אפשרויות. האחת - פחות רצויה - היא לא לעשות דבר. בסופו של דבר, תתרחש הפלה, לעיתים שלמה ולעיתים בלתי שלמה, אשר תחייב התערבות. מעבר לתחושה הלא נעימה של נוכחות היריון לא תקין ברחם, במקרים נדירים ישנם סיבוכים הקשורים לרקמת היריון מתה הנותרת זמן רב ברחם.

האפשרות השנייה היא טיפול תרופתי. ניתן לטפל בציטוטק, בעיקר כאשר ההיריון יחסית בתחילתו (שבוע 7). עם זאת, טיפול זה כרוך בדימומים וכאבים בשל התכווצויות חזקות של הרחם. יש לזכור, שכ- 20% תאלצנה לעבור בסופו של דבר גרידה כדי לרוקן באופן סופי שאריות הריון שנותרו ברחם. אם האישה בחרה בטיפול תרופתי, יש להקפיד על מעקב צמוד למשך מספר שבועות כדי לוודא שכל תוכן ההיריון נפלט.

האפשרות השלישית היא גרידה של הרחם, לרוב בהרדמה. ראשית, יש להרחיב מעט את צוואר הרחם ואז לרוקן את חלל הרחם בעזרת ואקום ובסופו של דבר בגרידה עדינה של קירות הרחם, כדי לוודא שלא נותרו שאריות של ההיריון בחלל הרחם. הסיבוכים הכרוכים בפעולה מתרחשים בסבירות נמוכה מאוד וכוללים בין היתר דימום, זיהום, הישארות של רקמת היריון ברחם וניקוב של קיר הרחם.
פעולה זו נחשבת לבטוחה יחסית ומבוצעת בבית חולים ציבורי או פרטי, על ידי רופא נשים מיומן.


הכתבה בשיתוף עם פרופ' אריאל מני, מומחה במיילדות גניקולוגיה ובעיות פריון, מנהל חדרי הלידה בבי"ח ליס, מרצה בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אריאל מני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום גניקולוגיה

ד"ר בוריס סחנוביץ

ד"ר בוריס סחנוביץ
מומחה לגינקולוגיה ולמיילדות. מבצע את כל סוגי בדיקות האולטרסאונד הגינקולוגי והמיילדותי. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שחכתי גלולה
 • ש
 • 21/05/2019 18:43
 • הי ד"ר אני בת 23 ו נוטלת גלולות מינס אני נוטלת בכל שעה גלולה לפי הסדר קרה ושחכתי לקחת גלולה ויום אחרי קיבלתי מחזור בלילה אני אמורה לסוע לחופשה אז המשכתי את הגלולות רגיל ולקחתי אפילו שתיים באותו יום של אחרי כדי לנסות להפסיק את המחזור יש אפשרות לעצור את המחזור? אוסיף ואציין שלפי המראה המחזור מאוד יבש וחום אבל לא עומד להסתיים

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מחזור או דימום בתחילת הריון
 • אנונימית
 • 21/05/2019 10:05
 • מה ההבדל בין דימום לתחילת הריון ומחזור ואם אפשר להתבלבל בינהם? אם ניראה שהמחזור הגיע בזמן ונמשך כרגיל, אבל אני עדיין מודאגת ואשמח לדעת את ההבדלים בינהם

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דימום עם גלולות
 • מרינה
 • 20/05/2019 13:34
 • שלום דר אני מרינה בת 26 לוקחת יאז פלוס כבר 5 חודשים (לפניכן לקחתי זואלי) וכשאני מתחילת חפיסה חדשה אז כמה ימים או שבוע הכל בסדר ואז פיתאום מתחילים דימומים עד לקבלת המחזור כאשר שבוע לפני המחזור הדימום אף מתגבר ... הגניקולוג שלי המליץ לי להפסיק לחודש שימוש בגלולות ולחזור כרגיל אבל לא הסביר לי למה לעשות את זה אז זה נראה לי די מוזר הייתי רוצה לקבל דעה נוספת האם זה נשמע בסדר להפסיק את הגלולות לחודש או שאני חייבת ללכת להבדק בדחיפות או לעשות משהו אחר ? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' אדריאן אלנבוגן פרופ' אדריאן אלנבוגן
מנהל היחידה להפריה חוץ גופית
בי"ח הלל יפה קרא עוד
איה מדיקל רפואת נשים מתקדמת איה מדיקל רפואת נשים מתקדמת
איה מדיקל - רפואת נשים מתקדמת בריאות האישה במרכז קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ