הפלות ספונטניות בשליש הראשון להריון

הפלה ספונטנית (לא מתוכננת) במהלך השליש הראשון להיריון מתרחשת בכ- 15-20% מההריונות. הסיבות להפלות מגוונות והן נחלקות לשלושה סוגים עיקריים. בכתבה זו נדבר על סוגי ההפלות השונים ונפרט את מה שחשוב לדעת על כל אחת
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/05/2019
הפלה ספונטנית (לא מתוכננת) במהלך השליש הראשון להיריון מתרחשת בכ- 15-20% מההריונות. הסיבות להפלות מגוונות והן נחלקות לשלושה סוגים עיקריים. בכתבה זו נדבר על סוגי ההפלות השונים ונפרט את מה שחשוב לדעת על כל אחת.

הסיבות להפלה טבעית בשליש הראשון להריון כוללות התפתחות לא תקינה של העובר (מסיבה גנטית או אחרת), מחלה של האם (לדוגמא, סוכרת לא מאוזנת, מחלות של מערכת החיסון ועוד), מבנה אנטומי שונה של הרחם (מחיצה רחמית במיוחד), נטייה לקרישיות יתר וסיבות נוספות.

ברובם המכריע של המקרים, גם לאחר שתי ואפילו שלוש הפלות רצופות, יש סיכוי גבוה להיריון ולידה תקינים בהיריון הבא.

ניתן לדבר על שלושה סוגים עיקריים של הפלות ספונטניות בשליש הראשון להריון:

הפלה שלמה

מצב בו כל תוכן ההיריון נפלט והרחם נותר ריק, כלומר - תהליך ההפלה הסתיים. במצב זה, האישה חווה דימום, המלווה לעיתים בקרישי דם וכאבים המזכירים כאבי וסת.
בבדיקת אולטרסאונד ניתן לראות קו רירית רחם דק וחלל רחם ריק מתוכן.
במצב זה, יש לוודא ירידה של רמת הורמון ההיריון (BETA HCG) כדי לשלול מצבים נדירים של הריון חוץ-רחמי.
אין צורך להמתין לפני ניסיון נוסף להיכנס להריון. יש לזכור ליטול חומצה פולית.

הפלה בלתי שלמה

מצב בו נפלט רק חלק מתוכן ההיריון, האישה חווה דימום וכאבים המזכירים וסת, צוואר הרחם פתוח ויתכן כי הדימום נמשך.
בבדיקת אולטרסאונד ניתן לזהות חלקי הריון בחלל הרחם.
יש לרוקן את תוכן הרחם למניעת שארית היריון בחלל הרחם ולעצירת הדימום. ניתן לבצע זאת בעזרת תרופה (ציטוטק - CYTOTEC) הגורמת לכיווץ חזק של הרחם ולפליטה של תוכן ההיריון. עם זאת, יש לזכור כי בחלק מהמקרים יישאר ברחם תוכן העלול לגרום לבעיות ארוכות טווח ועל כן יש לבצע מעקב רפואי של כמה ימים ושבועות.
לחילופין, ניתן לבצע גרידה של חלל הרחם, בה מרוקנים את חלל הרחם מתוכן הריוני. פעולה זו היא קצרה יחסית, מתבצעת לרוב בהרדמה ולאחר התאוששות של כמה שעות, לרוב יכולה האישה לחזור לשגרה.הפלה בוששת (MISSED ABORTION)

מצב בו לא נצפה דופק בעובר בבדיקת אולטרסאונד, במהלך השליש הראשון להיריון. ברוב המקרים, האישה אינה חשה בדבר ולעיתים אף מדווחת על שיפור בתחושת הבחילות והיעלמות התחושות הקשורות להיריון.

במצב זה ישנן שלוש אפשרויות. האחת - פחות רצויה - היא לא לעשות דבר. בסופו של דבר, תתרחש הפלה, לעיתים שלמה ולעיתים בלתי שלמה, אשר תחייב התערבות. מעבר לתחושה הלא נעימה של נוכחות היריון לא תקין ברחם, במקרים נדירים ישנם סיבוכים הקשורים לרקמת היריון מתה הנותרת זמן רב ברחם.

האפשרות השנייה היא טיפול תרופתי. ניתן לטפל בציטוטק, בעיקר כאשר ההיריון יחסית בתחילתו (שבוע 7). עם זאת, טיפול זה כרוך בדימומים וכאבים בשל התכווצויות חזקות של הרחם. יש לזכור, שכ- 20% תאלצנה לעבור בסופו של דבר גרידה כדי לרוקן באופן סופי שאריות הריון שנותרו ברחם. אם האישה בחרה בטיפול תרופתי, יש להקפיד על מעקב צמוד למשך מספר שבועות כדי לוודא שכל תוכן ההיריון נפלט.

האפשרות השלישית היא גרידה של הרחם, לרוב בהרדמה. ראשית, יש להרחיב מעט את צוואר הרחם ואז לרוקן את חלל הרחם בעזרת ואקום ובסופו של דבר בגרידה עדינה של קירות הרחם, כדי לוודא שלא נותרו שאריות של ההיריון בחלל הרחם. הסיבוכים הכרוכים בפעולה מתרחשים בסבירות נמוכה מאוד וכוללים בין היתר דימום, זיהום, הישארות של רקמת היריון ברחם וניקוב של קיר הרחם.
פעולה זו נחשבת לבטוחה יחסית ומבוצעת בבית חולים ציבורי או פרטי, על ידי רופא נשים מיומן.


הכתבה בשיתוף עם פרופ' אריאל מני, מומחה במיילדות גניקולוגיה ובעיות פריון, מנהל חדרי הלידה בבי"ח ליס, מרצה בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אריאל מני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
היקף ראש קטן איציק 12/02/2020 18:28
  • גיל הריון ביום הבדיקה 36w5d היקף ראש (hc)מ"מ 303 מתאים לשבוע 33w2d תחום הנורמה 31w-36 w מה זה אומר ומה צריך לעשות תודה

  • + הוסף תגובה
היקף ראש קטן ד"ר יוחנן שמעוני 15/02/2020 18:16
  • יש חשיבות לדעת עוד הרבה נתונים כדי לתת תשובה כיאותץ רצוי שיבדקו זאת ורק אז ניתן לדעת איך להתיחס לנתונים

  • + הוסף תגובה
ראש קטן איציק 16/02/2020 18:06
מחזור 27 מיטל 14/02/2020 08:00
  • שלום רב, פניתי לגינקולוגית על מנת ולקבל הפנייה ל IVF סבב שני . אני ביום ה 27( מחזור סדיר בין 27- 29 יום ) למחזור בבדיקה וגינאלית ממצא זקיק 14, רירית 7 ללא נוזל. האם יתכן שבשלב זה של החודש אלו תהינה התוצאות ?

  • + הוסף תגובה
מחזור 27 ד"ר יוחנן שמעוני 15/02/2020 18:17
סקירת מערכות שניה Htul 11/02/2020 17:11
  • שלום רב אני בשבוע 22 להריון, ביצעתי היום סיקרת מערכות שנייה. בבדיקה נצפה כי גודל המוחון הוא 21ממ׳, מתאים לשבוע 20.3. נשלחתי לבדיקת אולטרסאונד מורחב לאיתור מומים, התור הקרוב שנמצא לי הוא רק בעוד 3 שבועות ואני מאוד לחוצה. הייתי רוצה לדעת מה הסטטיסטיקה והסיכוי לגבי מומים לפי התוצאה שקיבלתי היום ומה הסטטיסטיקה לזיהוי מומים בבדיקה המורחבת. תודה.

  • + הוסף תגובה
סקירת מערכות Hatul 11/02/2020 17:15
סקירת מערכות ד"ר יוחנן שמעוני 15/02/2020 18:13
סקירת מערכות שנייה ד"ר יוחנן שמעוני 15/02/2020 18:11
  • לא ניתן לענות בלי שתבוצע בדיקה מורחבת לאיתור מומים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!