וירוס הפפילומה – עובדות ומיתוסים

סל הבריאות לשנת 2019 השאיר בחוץ את חיסון ה-HPV המורחב כנגד זנים נוספים של וירוס הפפילומה. איך נדבקים בווירוס? מה התסמינים להידבקות? האם יבלות באיברי המין הם סימן מוקדם לסרטן צוואר הרחם? כל העובדות והמיתוסים על וירוס הפפילומה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 06/01/2019
וירוס (נגיף) הפפילומה הוא נדיר

לא נכון!

וירוס הפפילומה (HPV) הוא מחלת המין הנפוצה ביותר בימינו. ישנם מעל 100 סוגים של וירוס הפפילומה, מעל 40 מהם מועברים ביחסי מין. סוגים מסוימים של וירוס הפפילומה יכולים לגרום ליבלות באיברי המין או באיברי גוף שונים, כמו הידיים. בנוסף, וירוס הפפילומה יכול גם לגרום להתפתחות של סוגי סרטן שונים, דוגמת סרטן הפין, סרטן החלחולת (רקטום) או סרטן הגרון.
ניתן לחלות בסרטן צוואר ברחם בעקבות הידבקות בסוג אחד של וירוס הפפילומה


לא נכון!


קיימים למעלה מ-100 זנים שונים של וירוס הפפילומה (HPV), 40 מהם מועברים ביחסי מין. סוגים מסוימים של וירוס הפפילומה, במיוחד זנים 16 ו- 18, יכולים לגרום לסרטן צוואר הרחם, בעוד שסוגים אחרים יכולים לגרום ליבלות באיברי המין או באיברי גוף שונים, כמו הידיים. בנוסף, וירוס הפפילומה יכול גם לגרום להתפתחות של סוגי סרטן שונים, דוגמת סרטן הפין, סרטן החלחולת (רקטום) או סרטן הגרון.וירוס הפפילומה מדבק ביחסי מין וגינליים בלבד

לא נכון!

וירוס הפפילומה מועבר על ידי סוגים שונים של מגע של איברי המין, כלומר – יחסי מין וגינליים, מין אורלי, מין אנאלי או מגע של איברי המין זה בזה. בנוסף, הווירוס יכול להיות מועבר ביחסי מין הומוסקסואליים (של אנשים בני אותו המין) או הטרוסקסואליים. יבלות סביב הפין או שק האשכים בגברים והפרשות וגינליות בנשים - מעידות בוודאות על כך שנדבקתם בווירוס

לא נכון!

רוב האנשים לא יודעים שהם נושאים את הווירוס. אם אתם רואים בליטות קטנת בשרניות, בצורת כרוביות סביב איברי המין שלכם, יתכן כי אתם נושאים את אחד מסוגי הפפילומה הגורמים ליבלות. עם זאת, יתכן כי אתם נושאים את הווירוס למרות שאין כל סימן לכך.
בנוסף, יבלות באיברי המין יכולות לנבוע מבעיות עור אחרות שאינן מועברות ביחסי מין. יבלות באיברי המין אינן מעלות את הסיכון לסרטן צוואר הרחם, היות שהן נגרמות כתוצאה מסוגים שונים של וירוס הפפילומה. 


בדיקת פאפ ובדיקת HPV לווירוס הפפילומה יכולים לעזור לקבוע האם אתם נושאים את הווירוס והאם כנשים אתן בסיכון לסרטן צוואר הרחם.שימוש בקונדום מונע את האפשרות להידבק בווירוס הפפילומה

לא נכון!

הדרכים למנוע הידבקות הווירוס הן להימנע לחלוטין ממגע מיני, שימוש נכון וקבוע בקונדום וחיסון נגד הווירוס. קונדומים עשויים לייטקס עשויים להפחית את הסיכון להידבק ולהדביק אחרים בווירוס הפפילומה, במידה ועושים בהם שימוש נכון בכל מגע מיני, מתחילתו ועד סופו. 


דרך נוספת לשמור על עצמכם מהידבקות היא להגביל את כמות השותפים המיניים שלכם. החיסון יכול לסייע במניעה של סוגים מסוימים של הווירוס אשר עלולים להוביל להתפתחות של סרטן צוואר הרחם ויבלות של איברי המין. עם זאת, אתם יכולים להידבק בוירוס על ידי מגע של אזורים שאינם מוגנים על ידי קונדום. אם אתם או השותפים המיניים שלכם רואים יבלות באיברי המין, הימנעו מקיום יחסי מין עד לקבלת טיפול והשלמתו. מגע של העור הוא דרך ההתפשטות של וירוס הפפילומה.

וירוס הפפילומה. שימוש בקונדום לא מונע הדבקה
אם אתם נושאים את הווירוס, אך לא רואים כל סימן, אתם בטוחים מלהדביק אחרים בווירוס

לא נכון!

אתם יכולים להדביק אחרים בוירוס גם אם אין לכם סימנים וסימפטומים. לרוב האנשים אין סימנים של ההידבקות בוירוס – הם עדיין יכולים להדביק בו אחרים.


כמה זמן אחרי קיום יחסי מין עם אדם שנושא את הוירוס אפשר להידבק?

אין משמעות לזמן שעבר מרגע קיום יחסי מין אם אדם שנושא את וירוס הפפילומה, מבחינת הידבקות אפשרית. הוירוס יכול להיות בגופכם גם אם עברו שנים מהפעם האחרונה בה קיימתם יחסי מין עם אדם לו הוירוס. מעל חצי מהאנשים הפעילים מינית נושאים בגופם את הווירוס בשלב כזה או אחר בחייהם.


וירוס הפפילומה יכול לגרום לסרטן צוואר הרחם, סרטן הפין וסרטן הפה

נכון.

סרטן צוואר הרחם הוא הסרטן הנפוץ ביותר שנגרם על ידי וירוס הפפילומה. לכן, חשוב מאוד לנשים לבצע בדיקות פאפ באופן שגרתי, המאתרות תאים חריגים בצוואר הרחם. חיסון פפילומה הניתן באופן נכון ובזמן יכול להגן מפני כמה סוגים של הווירוס, העלולים לגרום להתפתחות של סרטן צוואר הרחם, סרטן של איברי המין, סרטן הפות וסרטן החלחולת (רקטום). עם זאת, החיסון אינו בטוח לשימוש על ידי נשים בהריון.


סוגים אחרים של וירוס הפפילומה עלולים להוביל לסוגי סרטן נפוצים אחרים, ביניהם סרטן הפה.מאיזה גיל אפשר להתחסן ואיפה?

ביוני 2013 החליט משרד הבריאות כי בנות המסיימות בשנה זו כיתה ח' יוכלו לקבל את חיסון נגד נגיף הפפילומה בלשכות הבריאות ברחבי הארץ, על חשבון משרד הבריאות ובהתאם להכללת החיסון בסל הבריאות, החל מספטמבר 2013. בוועדת סל הבריאות 2013 הוחלט על הוספת החיסון נגד נגיף הפפילומה לשגרת החיסונים של תלמידי בית הספר. כיום גם בנים בכיתה ח' יכולים לקבל את החיסון במסגרת שגרת החיסונים בבית הספר.אפשר להידבק בוירוס הפפילומה גם אם קיימתם מגע מיני עם אדם אחד בלבד

נכון.

אתם יכולים בהחלט להפחית את הסיכון שלכם להידבק בווירוס על ידי קיום יחסי מין עם אדם אחד בלבד, אך גם אז אתם לא בטוחים לגמרי מסכנת ההידבקות. הדרך הוודאית היחידה להימנע לחלוטין מהידבקות בווירוס היא להימנע מכל סוג של מגע מיני.


מה כולל החיסון נגד נגיף הפפילומה?

החיסון ניתן בזריקה לזרוע, בשלוש מנות – השנייה ניתנת חודש לאחר הראשונה והשלישית ניתנת חצי שנה לאחר הראשונה.
תופעות הלוואי האפשריות לאחר קבלת החיסון הן לרוב קלות, חולפות מהר ומופיעות אצל אחוז קטן מהאנשים המקבלים את החיסון.
תופעות לוואי מקומיות כוללות כאב מקומי, נפיחות ואודם באזור ההזרקה. תופעות לוואי כלליות כוללות כאב ראש, שרירים, פרקים ובטן, בחילות, שלשולים והקאות וחום גבוה מרגע קבלת החיסון ועד 15 יום לאחר מכן.


יש להמתין כ- 20 דקות לאחר קבלת החיסון בקרבת הצוות הרפואי למקרה של תגובה אלרגית או תגובה חריפה אחרת. בכל מקרה של תגובה חריגה לאחר מכן, יש לפנות לצוות רפואי וליידע על קבלת החיסון.


יבלות באיברי המין הן סימן מוקדם לסרטן

לא נכון.

יבלות באיברי המין אינן סרטניות. סוגי וירוס הפפילומה הגורמים ליבלות באיברי המין אינם גורמים ליבלות באיברי גוף אחרים או לסרטן. בנשים, יבלות באיברי המין יכולים להופיע בתוך או סביב הווגינה ופי הטבעת, על צוואר הרחם וסביב הפות. בגברים, יבלות באיברי המין יכולים להופיע על הפין, שק האשכים ופי הטבעת. הן יכולות להיות בולטות או שטוחות, גדולות או קטנות, בודדות או בקבוצות.


פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת קולונוסקופיה סיגל 27/09/2020 20:10
  • שלום אני עברתי בדיקת קולוסקופיה הבדיקה יצאה בסדר רק הרופא אמר לי שלקח ביופסיות האם זה אומר שהוא ראה משהוא או שזה רק לדגימה? הופנתי לבדיקה מכיוון ש3 חודשים אני סובלת מכאבי בטן ושלשולים. בדיקות דם וצואה יצאו תקינים. השאלה שלי היא על הביופסיה כי זה מטריד אותי. האם בכל בדיקת קולוסקופיה לוקחים ביופסיה או שרק רואים משהוא חריג?

  • + הוסף תגובה
ניתוח הסרת גידול ממאיר ממעי הגס יהודה 19/09/2020 20:02
  • שלום,בחודש מאיהוצא לי גידול ממאיר ממעי הגס ונעשתה כריתה של 7 ס"מ כעבור חודש וחצי נסגרה הסטומה הזמנית,מאז סגירת הסטומה לפני 3 חודשים פעילות המעיים אינה סדירה סובל מיציאות מרובות או פליטות קטנות,נמצא בטיפול ביופידבק,לחיזוק האגן,כמה זמן עובר עד שהמעי חוזר לפעילות סדירה,על תשובתך

  • + הוסף תגובה
דם סמוי בצואה-חיובי ראובן 14/09/2020 14:59
  • שלום רב,בן 64.בדיקה שגרתית שנתית לפני כ-3 חודשים גילתה דם סמוי בצואה.אין סימפטומים אחרים ומרגיש טוב.נקבעה לי קולונוסקופיה בקרוב אך לא בטוח שאוכל להגיע והמועד הבא בערך עוד 3 חודשים.האם דחייה צריכה להלחיץ ? מהידוע לי תוצאת הבדיקה אינה בהכרח מעידה על סרטן.תודה רבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!