סימנים ראשונים של אלצהיימר? בחנו עצמכם

כ- 30 מיליון אנשים בעולם ומעל 100,000 אנשים בישראל סובלים מאלצהיימר. אם אתם חושדים בהפרעה בזיכרון שלכם או של אדם קרוב לכם, ענו על השאלות הבאות לזיהוי עצמאי של סימנים ראשונים המצריכים פנייה למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/05/2019


כ- 30 מיליון אנשים בעולם ומעל 100,000 אנשים בישראל סובלים מאלצהיימר. אם אתם חושדים בהפרעה בזיכרון שלכם או של אדם קרוב לכם, ענו על השאלות הבאות לזיהוי עצמאי של סימנים ראשונים המצריכים פנייה למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי.

סימניה הראשונים של אלצהיימר כוללים הפרעות בהליכה, נפילות, שינויים קוגניטיביים, חברתיים והתנהגותיים, קשיי שינה ועוד. המחלה מתפתחת ברוב המקרים אחרי גיל 65. אבחון המחלה מבוצע על-ידי הערכה קלינית, במסגרתה נבחנים המצב התפקודי והקוגניטיבי.

אם אתם חושדים בהפרעה בזיכרון שלכם או של אדם קרוב לכם, ענו על השאלות הבאות לזיהוי עצמאי של סימנים ראשונים המצריכים פנייה למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי:

תנועתיות ותפקוד פיזי

1. האם אתם חווים לאחרונה שינויים בהליכה, במהירות ההליכה או ביציבות?
2. האם יש לכם קושי לקום מהכיסא, להרים חפץ מהרצפה, או להשתמש במדרגות נעות?
3. האם נפלתם או כמעט נפלתם (בבית או בחוץ) בחצי שנה האחרונה?

מאפיינים פיזיולוגיים ונטילת תרופות

4. האם חוויתם לאחרונה שינויים בהרגלי היציאה שלכם (כולל שתן)?
5. האם איבדתם בששת החודשים האחרונים מעל 10% ממשקלכם, ללא ניסיון מכוון?
6. האם עליכם לקחת מעל 6 תרופות שונות ביום?
7. האם מעירים לכם שאתם חוזרים שוב ושוב על הנאמר במהלך שיחה? (בהנחה שאתם לא סובלים מהפרעת שמיעה)

תפקוד קוגניטיבי

8. האם יש לכם קושי לאחרונה לזכור היכן הנחתם חפצים (משקפיים, מפתחות וכדומה)?
9. האם יש לכם קושי לאחרונה לקרוא בשמותיהם של אנשים מוכרים או חפצים יומיומיים, או לשלוף מילים בשיחה?
10. האם בני משפחתכם או חבריכם מעירים לכם לאחרונה על כך שאתם שוכחים דברים?

סימנים נוספים

11. האם אתם חווים קושי בנהיגה למצוא את הדרך, גם בסביבה מוכרת, או בנסיעה בתחבורה ציבורית - לזהות את תחנת היעד שלכם?
12. האם הרגשתם בשבועיים האחרונים עצב, חוסר מרץ, תשישות (חוסר כוח), חוסר אונים או חוסר תקווה?
13. האם אתם חווים לאחרונה קושי לבצע פעולות שביצעתם בעבר, כמו ניקיון, קניות, הכנת ארוחות, נהיגה, ביצוע תשלומים וכדומה?
14. האם יש שינוי לאחרונה בהרגלי השינה שלכם (נדודי שינה, קושי להירדם, יקיצות)?
15. האם יש לכם כאבים או גירודים ללא סיבה גופנית?
16. האם ביקרתם לאחרונה בתדירות גבוהה אצל רופא המשפחה ו/או רופאים מומחים?
17. האם מישהו מבני המשפחה סובל או סבל ממחלות של מערכת העצבים המרכזית (אירוע מוחי, פרקינסון, דמנציה/אלצהיימר, ניוון שרירים)?
18. האם המעטתם לאחרונה באופן משמעותי או הפסקתם פעילויות פנאי (קונצרטים, הצגות, ספורט) או עיסוק בתחביבים אחרים?
19. האם אתם או בני המשפחה מרגישים כי חל שינוי באישיות שלכם?
20. האם הפסקת לאחרונה לצאת מהבית ו/או אין לכם עניין בפעילות חברתית או גופנית?

תוצאות
אם עניתם בחיוב על לפחות 4 שאלות  מכלל השאלות או שעניתם בחיוב על שאלה אחת בכל אחת משלושת קבוצות השאלות הראשונות (שאלות 1-10), מומלץ לפנות למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי כדי לבצע בירור מקיף.
אם לא, סביר להניח כי התפקוד שלכם תקין ותואם את גילכם.

חשוב לציין כי שינויים קוגניטיביים ותפקודיים יכולים להופיע על רקע מגוון סיבות רפואיות ואינם מצביעים בהכרח על אלצהיימר או דמנציה אחרת.5 צעדים במקרה של חשש לאלצהיימר

1. פנייה לאבחון מקצועי – הגורם המוסמך לאבחן אלצהיימר או דמנציה אחרת הוא רופא המתמחה באבחון קוגניטיבי. ירידה קוגניטיבית עלולה לנבוע ממחלות גופניות שונות, מתופעות לוואי תרופתיות, מאינטראקציה בין תרופות וממצבים גופניים אחרים. מומלץ לבצע אבחון גריאטרי כולל כדי לשלול תופעות אלה.

2. פנייה לעמותת עמד"א – במידה ומתקבל אבחון חיובי לאלצהיימר או דמנציה אחרת, מומלץ לפנות לעמותת עמד"א, המהווה גוף תומך במשפחות החולים בהיבטים השונים של מידע נדרש, קבוצות תמיכה לחולים ולמשפחות החולים, פעילויות העשרה, ייעוץ ועוד.

3. טיפול תרופתי – מומלץ להתחיל בטיפול התרופתי בשלב מוקדם ככל האפשר, כדי להאט את קצב התקדמות המחלה. יש להיות ערניים לשינויים במצבו של החולה ולהקפיד על טיפול תרופתי המתאים להנחיות הרפואיות המעודכנות, תוך שילוב שתי קבוצות התרופות הקיימות כיום בישראל, כבר מהשלב בו מופיעות הפרעות בתפקוד היומיומי, מעבר לפגיעה בזיכרון.

4. טיפול שאינו תרופתי – כדאי להיוועץ במומחה לגבי שילוב של בעלי מקצוע מתחום הפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ותעסוקה, קלינאות תקשורת, גרונטולוגיה, פסיכולוגיה ואחרים במידת הצורך, כדי לשפר את איכות חייו של החולה ולשמור על תפקודו.

5. בירור זכויות לתמיכה סיעודית – ביצוע בדיקה מול הרשויות באשר לזכאות לתמיכה סיעודית מלאה או חלקית לצורך עזרה למטפל העיקרי בטיפולו בחולה.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר רון בן יצחק, מומחה בגריאטריה, פסיכוגריאטר ומנהל רפואי ״בשיבה בריאה״. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רון בן יצחק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיית זכרון לאמי אמירית 23/10/2020 23:10
 • אמי בת 85, החלה מידי פעם לשאול אותה שאלה מספר פעמים. או במקרה אחר בלבלה עם זכרון של אביה שנפתר מלפני 35 שנה, מקרה שגרם לי לחשוב אם משהו לא בסדר אצל אמי. מה ניתן לעשות? לא בטוחה שאמי תבין את הלחץ שלי למקרה.

 • + הוסף תגובה
שינוי בהתנהגות המתלווה לירידה בחשיבה ד"ר רון בן יצחק 24/10/2020 13:04
 • שלום רב בהמשך לשינויים שאת חווה בהתנהגות של אמך, ייתכן והמדובר בתופעה הפיכה. מצב הפיך קשור לנטילת תרופה או שינויים מיטאבוליים מחסור בויטאמינים\מינראלים\ שינויים אנדוקריניים באבחנה המבדלת בגיל זה (סיכוי של 35%-30%) להתחלת תהליך דימנטיבי מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
בן 95 שלאחרונה בעל התקפי כעס פנימיים חביבה 08/10/2020 21:37
 • לפני כחודש, אבא נפל וקיבל מכה בלחי ללא נפיחות או דימום חיצוני. מאז הוא נחלש מאוד ואיבד את הביטחון ללכת לבד ומתקשה יותר בשליטה בסוגרים. עם הזמן הוא מתאושש אבל מאוד לאט. מידי פעם הוא מקבל התקפי גירוד והמלווים בכעס פנימי או חרדה. רופא שביקר בבית המליץ לא לאשפז אותו לבדיקות בגלל התקופה וגם אם ימצאו משהו, הרבה לא ניתן לעשות מפאת גילו.נשמח לקבל חוות דעתך

 • + הוסף תגובה
מצב לאחר נפילה- חבלת ראש ד"ר רון בן יצחק 09/10/2020 12:04
 • שלום רב חבלת ראש בגיל זה מחייבת בצוע בדיקת CT מוח ללא חוומר ניגודי על מנת לשלול הימאטומה סוב-דוראלית. אני מציע להיבדק במהרה עלידי צוות רב מקצועי. על מנת לקבל החלטה טיפולית תרופתית ולא-תרופתית בברכת סופ"ש מהנה ומועדים לשמחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
החלפת צינור זונדה יעקב 09/10/2020 10:55
 • אימי קשישה דמנטית המוזנת בזונדה דרך האף מזה כחודשיים בשל קשיי בליעה. הרופאה המטפלת טוענת שאין צורך להחליף את צינורית הזונדה מדי תקופה. היתכן? מעיון בחומר מקצועי הנמצא באינטרנט אני למד שצריך להחליף צינורית מדי שבועים עד חודש.מה הטיפול הנכון?

 • + הוסף תגובה
החלפת גוף זר? ד"ר רון בן יצחק 09/10/2020 12:00
 • שלום רב עקרונית הגישה היא למנוע החלפות הכנסה והוצאה מיותרים..... מאחר וכל החדרה עשויה להביא עימה החדרה של זיהומים. אני מציע לדבוק בשיטת עבודה אחת של הגורם המטפל ולהאמין בשיטתו ובדרך העבודה שלו. בהצלחה רון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!