סימנים ראשונים של אלצהיימר? בחנו עצמכם

כ- 30 מיליון אנשים בעולם ומעל 100,000 אנשים בישראל סובלים מאלצהיימר. אם אתם חושדים בהפרעה בזיכרון שלכם או של אדם קרוב לכם, ענו על השאלות הבאות לזיהוי עצמאי של סימנים ראשונים המצריכים פנייה למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/05/2019
כ- 30 מיליון אנשים בעולם ומעל 100,000 אנשים בישראל סובלים מאלצהיימר. אם אתם חושדים בהפרעה בזיכרון שלכם או של אדם קרוב לכם, ענו על השאלות הבאות לזיהוי עצמאי של סימנים ראשונים המצריכים פנייה למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי.

סימניה הראשונים של אלצהיימר כוללים הפרעות בהליכה, נפילות, שינויים קוגניטיביים, חברתיים והתנהגותיים, קשיי שינה ועוד. המחלה מתפתחת ברוב המקרים אחרי גיל 65. אבחון המחלה מבוצע על-ידי הערכה קלינית, במסגרתה נבחנים המצב התפקודי והקוגניטיבי.

אם אתם חושדים בהפרעה בזיכרון שלכם או של אדם קרוב לכם, ענו על השאלות הבאות לזיהוי עצמאי של סימנים ראשונים המצריכים פנייה למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי:

תנועתיות ותפקוד פיזי

1. האם אתם חווים לאחרונה שינויים בהליכה, במהירות ההליכה או ביציבות?
2. האם יש לכם קושי לקום מהכיסא, להרים חפץ מהרצפה, או להשתמש במדרגות נעות?
3. האם נפלתם או כמעט נפלתם (בבית או בחוץ) בחצי שנה האחרונה?

מאפיינים פיזיולוגיים ונטילת תרופות

4. האם חוויתם לאחרונה שינויים בהרגלי היציאה שלכם (כולל שתן)?
5. האם איבדתם בששת החודשים האחרונים מעל 10% ממשקלכם, ללא ניסיון מכוון?
6. האם עליכם לקחת מעל 6 תרופות שונות ביום?
7. האם מעירים לכם שאתם חוזרים שוב ושוב על הנאמר במהלך שיחה? (בהנחה שאתם לא סובלים מהפרעת שמיעה)

תפקוד קוגניטיבי

8. האם יש לכם קושי לאחרונה לזכור היכן הנחתם חפצים (משקפיים, מפתחות וכדומה)?
9. האם יש לכם קושי לאחרונה לקרוא בשמותיהם של אנשים מוכרים או חפצים יומיומיים, או לשלוף מילים בשיחה?
10. האם בני משפחתכם או חבריכם מעירים לכם לאחרונה על כך שאתם שוכחים דברים?

סימנים נוספים

11. האם אתם חווים קושי בנהיגה למצוא את הדרך, גם בסביבה מוכרת, או בנסיעה בתחבורה ציבורית - לזהות את תחנת היעד שלכם?
12. האם הרגשתם בשבועיים האחרונים עצב, חוסר מרץ, תשישות (חוסר כוח), חוסר אונים או חוסר תקווה?
13. האם אתם חווים לאחרונה קושי לבצע פעולות שביצעתם בעבר, כמו ניקיון, קניות, הכנת ארוחות, נהיגה, ביצוע תשלומים וכדומה?
14. האם יש שינוי לאחרונה בהרגלי השינה שלכם (נדודי שינה, קושי להירדם, יקיצות)?
15. האם יש לכם כאבים או גירודים ללא סיבה גופנית?
16. האם ביקרתם לאחרונה בתדירות גבוהה אצל רופא המשפחה ו/או רופאים מומחים?
17. האם מישהו מבני המשפחה סובל או סבל ממחלות של מערכת העצבים המרכזית (אירוע מוחי, פרקינסון, דמנציה/אלצהיימר, ניוון שרירים)?
18. האם המעטתם לאחרונה באופן משמעותי או הפסקתם פעילויות פנאי (קונצרטים, הצגות, ספורט) או עיסוק בתחביבים אחרים?
19. האם אתם או בני המשפחה מרגישים כי חל שינוי באישיות שלכם?
20. האם הפסקת לאחרונה לצאת מהבית ו/או אין לכם עניין בפעילות חברתית או גופנית?

תוצאות
אם עניתם בחיוב על לפחות 4 שאלות  מכלל השאלות או שעניתם בחיוב על שאלה אחת בכל אחת משלושת קבוצות השאלות הראשונות (שאלות 1-10), מומלץ לפנות למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי כדי לבצע בירור מקיף.
אם לא, סביר להניח כי התפקוד שלכם תקין ותואם את גילכם.

חשוב לציין כי שינויים קוגניטיביים ותפקודיים יכולים להופיע על רקע מגוון סיבות רפואיות ואינם מצביעים בהכרח על אלצהיימר או דמנציה אחרת.5 צעדים במקרה של חשש לאלצהיימר

1. פנייה לאבחון מקצועי – הגורם המוסמך לאבחן אלצהיימר או דמנציה אחרת הוא רופא המתמחה באבחון קוגניטיבי. ירידה קוגניטיבית עלולה לנבוע ממחלות גופניות שונות, מתופעות לוואי תרופתיות, מאינטראקציה בין תרופות וממצבים גופניים אחרים. מומלץ לבצע אבחון גריאטרי כולל כדי לשלול תופעות אלה.

2. פנייה לעמותת עמד"א – במידה ומתקבל אבחון חיובי לאלצהיימר או דמנציה אחרת, מומלץ לפנות לעמותת עמד"א, המהווה גוף תומך במשפחות החולים בהיבטים השונים של מידע נדרש, קבוצות תמיכה לחולים ולמשפחות החולים, פעילויות העשרה, ייעוץ ועוד.

3. טיפול תרופתי – מומלץ להתחיל בטיפול התרופתי בשלב מוקדם ככל האפשר, כדי להאט את קצב התקדמות המחלה. יש להיות ערניים לשינויים במצבו של החולה ולהקפיד על טיפול תרופתי המתאים להנחיות הרפואיות המעודכנות, תוך שילוב שתי קבוצות התרופות הקיימות כיום בישראל, כבר מהשלב בו מופיעות הפרעות בתפקוד היומיומי, מעבר לפגיעה בזיכרון.

4. טיפול שאינו תרופתי – כדאי להיוועץ במומחה לגבי שילוב של בעלי מקצוע מתחום הפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ותעסוקה, קלינאות תקשורת, גרונטולוגיה, פסיכולוגיה ואחרים במידת הצורך, כדי לשפר את איכות חייו של החולה ולשמור על תפקודו.

5. בירור זכויות לתמיכה סיעודית – ביצוע בדיקה מול הרשויות באשר לזכאות לתמיכה סיעודית מלאה או חלקית לצורך עזרה למטפל העיקרי בטיפולו בחולה.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר רון בן יצחק, מומחה בגריאטריה, פסיכוגריאטר ומנהל רפואי ״בשיבה בריאה״. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רון בן יצחק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בילבול. נינה 08/11/2019 23:23
  • שלום. אימי בת 87,עצמאית בתפקוד,עם הפרעות זכרון קלות בקרע. נוטלת קסנקס ,נוקטורנו 3.5,קונטרולוק ,קרדילות ואליקוויס. אתמול הייתי עדה לתופעה שהלחיצה אותי: היא התבלבלה ולקחה כדור נוקטורנו 7.5 מ"ג,לא נטלה קסנקס. עכבןר כמה דקות היא החלה לדהר עם עצמה,החלה לשוטט בבית,שאלה איפו היא נמצאת ומדוע נמצאת במקום זה..זכרה שמות הילדים והנכדים. נרדמה כעבור רבע שעה -עשרים דקות.. המצב הלחיץ אותי מאוד. שאלה : האם יתכן שכל הץופעות הללו מגרמו מ-7.5 מ"ג נוקטןרנו או שמדובר במשהו הרבה יותר בעייתי ? ץודה

  • + הוסף תגובה
בעיות בזיכרון טווח קצר חן 28/10/2019 10:16
  • שלום, לאמא שלי בבתקופה האחרונה (אזור שנה) החלה תופעה של שכחה בטווח קצר. אחרי חצי שעה של שיחה נניח, היא יכולה לא לזכור פרט מהותי. מעבר לכך מצב בריאותי תקין. היא מעשנת ונוהגת לשתות 2 כוסות יין בערב ולעיתים להתעורר בלילה ולטול ואבן. לפני שנה הלכנו לייעוץ פסיכוגריטרי והתוצאות הראו מדדים מינמלים אך לא מצביעים על בעיה והומלץ לנו להגיע שוב כחצי שנה מאוחר יותר. האם יש קשר בין צריכת האלכוהול והואבן אחרי כמה שעות לבעיה בזיכרון ? היא נוהגת לעשות זאת כבר בערך 5 שנים.

  • + הוסף תגובה
אבחון הפרעה בזיכרון ד"ר רון בן יצחק 07/11/2019 07:20
  • שלום רב קיים קשר בין צריכת אלכוהול ונטילת כדורים ממשפחת הבנזודיאזפינים. מעבר לכך רצוי לחפש סיבות מיטאבוליות הפיכות נוספות. מציע לעבור אבחון גריאטרי כוללני מידי חצי שנה ולעקוב אחר התוצאות המתקבלות באותם כלי מדידה בהצלחה ד"ר בן יצחק

  • + הוסף תגובה
חוות דעת פסיכוגאטריה יעל 25/10/2019 08:56
  • שלום רב, האם ניתן לקבל חו״ד פסיכגאטריה לביהמ״ש רק , על פי רשימת תרופות פסכיאטריות , וכן על פי דוח רפואי שרשום בו בין היתר כי סבי ז״ל סבל מדכאון פוסטטראומתי במשך שנים רבות . תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה
חוות דעת פסיכוגריאטרית ד"ר רון בן יצחק 07/11/2019 07:18
  • בוקר טוב לא ברורה לי שאלתך: התייחסות שונה במידה והסבא בחיים. האם המדובר בחוו"ד פוסט-מורטם? עקרונית נדרשת חוו"ד המתייחסת למצב רגשי, חשיבתי, תפקודי, רפואי בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!