סימנים ראשונים של אלצהיימר? בחנו עצמכם

כ- 30 מיליון אנשים בעולם ומעל 100,000 אנשים בישראל סובלים מאלצהיימר. אם אתם חושדים בהפרעה בזיכרון שלכם או של אדם קרוב לכם, ענו על השאלות הבאות לזיהוי עצמאי של סימנים ראשונים המצריכים פנייה למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/05/2019


כ- 30 מיליון אנשים בעולם ומעל 100,000 אנשים בישראל סובלים מאלצהיימר. אם אתם חושדים בהפרעה בזיכרון שלכם או של אדם קרוב לכם, ענו על השאלות הבאות לזיהוי עצמאי של סימנים ראשונים המצריכים פנייה למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי.

סימניה הראשונים של אלצהיימר כוללים הפרעות בהליכה, נפילות, שינויים קוגניטיביים, חברתיים והתנהגותיים, קשיי שינה ועוד. המחלה מתפתחת ברוב המקרים אחרי גיל 65. אבחון המחלה מבוצע על-ידי הערכה קלינית, במסגרתה נבחנים המצב התפקודי והקוגניטיבי.

אם אתם חושדים בהפרעה בזיכרון שלכם או של אדם קרוב לכם, ענו על השאלות הבאות לזיהוי עצמאי של סימנים ראשונים המצריכים פנייה למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי:

תנועתיות ותפקוד פיזי

1. האם אתם חווים לאחרונה שינויים בהליכה, במהירות ההליכה או ביציבות?
2. האם יש לכם קושי לקום מהכיסא, להרים חפץ מהרצפה, או להשתמש במדרגות נעות?
3. האם נפלתם או כמעט נפלתם (בבית או בחוץ) בחצי שנה האחרונה?

מאפיינים פיזיולוגיים ונטילת תרופות

4. האם חוויתם לאחרונה שינויים בהרגלי היציאה שלכם (כולל שתן)?
5. האם איבדתם בששת החודשים האחרונים מעל 10% ממשקלכם, ללא ניסיון מכוון?
6. האם עליכם לקחת מעל 6 תרופות שונות ביום?
7. האם מעירים לכם שאתם חוזרים שוב ושוב על הנאמר במהלך שיחה? (בהנחה שאתם לא סובלים מהפרעת שמיעה)

תפקוד קוגניטיבי

8. האם יש לכם קושי לאחרונה לזכור היכן הנחתם חפצים (משקפיים, מפתחות וכדומה)?
9. האם יש לכם קושי לאחרונה לקרוא בשמותיהם של אנשים מוכרים או חפצים יומיומיים, או לשלוף מילים בשיחה?
10. האם בני משפחתכם או חבריכם מעירים לכם לאחרונה על כך שאתם שוכחים דברים?

סימנים נוספים

11. האם אתם חווים קושי בנהיגה למצוא את הדרך, גם בסביבה מוכרת, או בנסיעה בתחבורה ציבורית - לזהות את תחנת היעד שלכם?
12. האם הרגשתם בשבועיים האחרונים עצב, חוסר מרץ, תשישות (חוסר כוח), חוסר אונים או חוסר תקווה?
13. האם אתם חווים לאחרונה קושי לבצע פעולות שביצעתם בעבר, כמו ניקיון, קניות, הכנת ארוחות, נהיגה, ביצוע תשלומים וכדומה?
14. האם יש שינוי לאחרונה בהרגלי השינה שלכם (נדודי שינה, קושי להירדם, יקיצות)?
15. האם יש לכם כאבים או גירודים ללא סיבה גופנית?
16. האם ביקרתם לאחרונה בתדירות גבוהה אצל רופא המשפחה ו/או רופאים מומחים?
17. האם מישהו מבני המשפחה סובל או סבל ממחלות של מערכת העצבים המרכזית (אירוע מוחי, פרקינסון, דמנציה/אלצהיימר, ניוון שרירים)?
18. האם המעטתם לאחרונה באופן משמעותי או הפסקתם פעילויות פנאי (קונצרטים, הצגות, ספורט) או עיסוק בתחביבים אחרים?
19. האם אתם או בני המשפחה מרגישים כי חל שינוי באישיות שלכם?
20. האם הפסקת לאחרונה לצאת מהבית ו/או אין לכם עניין בפעילות חברתית או גופנית?

תוצאות
אם עניתם בחיוב על לפחות 4 שאלות  מכלל השאלות או שעניתם בחיוב על שאלה אחת בכל אחת משלושת קבוצות השאלות הראשונות (שאלות 1-10), מומלץ לפנות למרפאה המתמחה באבחון קוגניטיבי כדי לבצע בירור מקיף.
אם לא, סביר להניח כי התפקוד שלכם תקין ותואם את גילכם.

חשוב לציין כי שינויים קוגניטיביים ותפקודיים יכולים להופיע על רקע מגוון סיבות רפואיות ואינם מצביעים בהכרח על אלצהיימר או דמנציה אחרת.5 צעדים במקרה של חשש לאלצהיימר

1. פנייה לאבחון מקצועי – הגורם המוסמך לאבחן אלצהיימר או דמנציה אחרת הוא רופא המתמחה באבחון קוגניטיבי. ירידה קוגניטיבית עלולה לנבוע ממחלות גופניות שונות, מתופעות לוואי תרופתיות, מאינטראקציה בין תרופות וממצבים גופניים אחרים. מומלץ לבצע אבחון גריאטרי כולל כדי לשלול תופעות אלה.

2. פנייה לעמותת עמד"א – במידה ומתקבל אבחון חיובי לאלצהיימר או דמנציה אחרת, מומלץ לפנות לעמותת עמד"א, המהווה גוף תומך במשפחות החולים בהיבטים השונים של מידע נדרש, קבוצות תמיכה לחולים ולמשפחות החולים, פעילויות העשרה, ייעוץ ועוד.

3. טיפול תרופתי – מומלץ להתחיל בטיפול התרופתי בשלב מוקדם ככל האפשר, כדי להאט את קצב התקדמות המחלה. יש להיות ערניים לשינויים במצבו של החולה ולהקפיד על טיפול תרופתי המתאים להנחיות הרפואיות המעודכנות, תוך שילוב שתי קבוצות התרופות הקיימות כיום בישראל, כבר מהשלב בו מופיעות הפרעות בתפקוד היומיומי, מעבר לפגיעה בזיכרון.

4. טיפול שאינו תרופתי – כדאי להיוועץ במומחה לגבי שילוב של בעלי מקצוע מתחום הפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ותעסוקה, קלינאות תקשורת, גרונטולוגיה, פסיכולוגיה ואחרים במידת הצורך, כדי לשפר את איכות חייו של החולה ולשמור על תפקודו.

5. בירור זכויות לתמיכה סיעודית – ביצוע בדיקה מול הרשויות באשר לזכאות לתמיכה סיעודית מלאה או חלקית לצורך עזרה למטפל העיקרי בטיפולו בחולה.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר רון בן יצחק, מומחה בגריאטריה, פסיכוגריאטר ומנהל רפואי ״בשיבה בריאה״. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רון בן יצחק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
amylase מעט גבוה י 21/09/2020 15:29
 • שלום, אמי בת 90 וסבלה לפני שנים רבות מדלקות אקוטיות בלבלב. כעת תוצאת בדיקת amylase בדם הייתה 128 כשהנורמה היא עד 100. האם יש לכך משמעות? היא סובלת מירידה בתיאבון. היא אמורה להתחיל כעת זריקת פרוליה ואני חוששת מההשפעה האפשרית על הלבלב. תודה.

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת י 21/09/2020 15:32
 • האם זה בעייתי לקבל זריקת פרוליה במקרה של תת פעילות של בלוטת התריס? תודה.

 • + הוסף תגובה
פרוליה וחיסון שפעת י 15/09/2020 23:05
 • שלום, האם אפשר לקבל זריקת פרוליה (ראשונה) וחיסון שפעת בו זמנית או שרצוי להפריד ביניהם בגלל תופעות לוואי אפשריות? תודה.

 • + הוסף תגובה
שלוב זריקות ד"ר רון בן יצחק 16/09/2020 10:07
 • שלום רב אין לי ידע בנושא ולא מצאתי המלצה בספרות המקצועית המתייחסת לשלוב. מנסיוני הקליני, לא מומלץ לבצע גם וגם. מציע לבצע את הזריקות (שאינן דחופות) באינטרוואל זמן של שבועיים לפחות בין מועדי ההזרקה בברכת שנה טובה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש אא 12/09/2020 21:29
 • שלום אימי בת 89 סובלת מכאבי ראש בתדירות גבוהה היינו אצל נירולוג ועשו לה צילום סיטי שיצא תקין אבל עדיין יש כאבי ראש ייתכן שזה פסיכולוגי אבל האם יש אבחון נוסף שנוכל לברר את מקור הכאב ראש הזה? תודה

 • + הוסף תגובה
כאב ראש- חריף? כרוני? ד"ר רון בן יצחק 15/09/2020 16:49
 • שלום רב כאב ראש עשוי להיות ביטוי לאבחנה מבדלת נרחבת גופנית ורגשית אני מציע לעבור הערכה גריאטרית כוללנית על מנת לברר האם גורמים פסיכו-ביו סוציאליים מהוים גורם משמעותי באטיולוגיה. בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!