מתפתחים בהנקה: חלב אם מכיל מעל ל-700 סוגי חיידקים

מחקר חדש מגלה כי חלב אם, המשמש כמקור ההזנה העיקרי של תינוקות רבים, מכיל מעל 700 זנים שונים של חיידקים. למרבה ההפתעה, חלב אם מיד לאחר הלידה מכיל את מספר החיידקים הרב ביותר.
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר חדש מגלה כי חלב אם, המשמש כמקור ההזנה העיקרי של תינוקות רבים, מכיל מעל 700 זנים שונים של חיידקים. למרבה ההפתעה, חלב אם מיד לאחר הלידה מכיל את מספר החיידקים הרב ביותר.המחקר נערך על ידי חוקרים מ"המכון לכימיה חקלאית ומדעי המזון" (IATA-CSIC) בוולנסיה שבספרד וממצאיו פורסמו בכתב העת המדעי American Journal of Clinical Nutrition.

באופן טבעי גוף האדם מאכסן מינים רבים של חיידקים. מכלול החיידקים והמיקרואורגניזמים השוכנים בגופנו מכונה מיקרוביום (microbiome), ולו תפקיד מכריע במגוון רחב של תהליכים ביולוגים המתרחשים בגופינו.

דרך ניתוח ההרכב הגנטי של החיידקים, הצליחו החוקרים להרכיב תמונה מדוייקת של כלל אוכלוסיות החיידקים הקיימות בחלב אם ושל המגוון המאוד רחב של זני החיידקים המועברים לתינוק דרכו בהנקה.

מהמחקר עולה כי ההרכב החיידקי של חלב אם מעצב את אופי אוכלוסיות החיידקים שיתפתחו בעתיד בגוף התינוק. עם זאת, החוקרים מציינים כי בשלב מחקרי זה תפקידם המדוייק של החיידקים בחלב אם עדיין אינו ידוע.

באיזה שלב חלב אם הכי מועיל?

לצורך המחקר בחנו החוקרים דגימות של חלב אם מיד לאחר הלידה, חודש לאחר הלידה ושישה חודשים לאחר הלידה. את דגימות החלב העבירו החוקרים למכשור מתקדם הבוחן את רצף הנוקלאוטידים (אבני הבניין של החומר התורשתי) לצורך ריצוף הדנ"א בקנה מידה גדול.מספר החיידקים הרב ביותר נמצא בקולוסטרום, החלב הראשוני והעשיר בחומרי הזנה המיוצר בבלוטות החלב של האם מיד לאחר הלידה. ממצא זה הפתיע את החוקרים מכיוון שדווקא מיד לאחר הלידה, כשהרך הנולד נמצא בשלב התפתחותי רגיש ביותר, זנים רבים ומגוונים של חיידקים מועברים לגופו בהנקה דרך החלב.

ממצא מרכזי נוסף של המחקר הוא כי חלב אם של אמהות הסובלות מעודף משקל מכיל פחות זני חיידקים. כמו כן, סוג הלידה גם כן השפיע על התפתחות המיקרוביום בחלב האם. ההרכב החיידקי בחלב אם של נשים אשר ילדו בניתוח קיסרי שתוכנן מראש נמצא שונה מזה של אלו שעברו לידה נרתיקית. עם זאת, ההרכב החיידקי בחלב של נשים שעברו ניתוח קיסרי שלא תוכנן מראש נמצא דומה מאוד לחלב האם של נשים שילדו בלידה נרתיקית.

לדברי החוקרים, ממצא זה מרמז כי הסטטוס ההורמונלי של האם בזמן הלידה משפיע על ההרכב החיידקי בחלב. לפיכך נראה כי היעדר אותות פיזיולוגיים של עקה, כמו כן אותות הורמונליים יחודיים המאפיינים את תהליך הלידה, משפיעים על מגוון החיידקים בחלב.

החוקרים מסכמים כי החיידקים הנמצאים בחלב אם מהווים את תשתית המיקרוביום של מערכת העיכול של התינוק. בימים אלו עומלים החוקרים על פיצוח המנגנון הביולוגי דרכו תורמים החיידקים למטבוליזם של התינוק לעיכול יעיל יותר של החלב, וכמו כן לתרומתם בבניית מערכת החיסון של היילוד.

פורומים הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
וריד ימין ושמאל איילת 13/09/2020 11:25
  • שבוע 16 להריון עשינו סקירה מוקדמת ואמרו לנו לעשות אקו לב עוברי ויעוץ גנטי..מכיוון שוריד שמאל נשאר וימין נספג..האם יש ממה לחשוש??

  • + הוסף תגובה
וריד טבורי ימיני מתמיד איילת 13/09/2020 14:01
מי שפיר מאיה 12/09/2020 19:55
  • שלום דר אני בת 36 שבוע 17 כל הבדיקות תקינות סקר ראשון שני , שקיפותמעורםית וסקירה ראשונה. האם למרות זאת כדאי לי לעשות דיקור מי שפיר? כמה הבדיקה מסוכנת? תודה

  • + הוסף תגובה
דימום שבוע 5 כינרת 09/09/2020 00:50
  • שלום רב הייתי ב3 הריונות שהסתיימו בין שבוע 5 ל8 אבל תמיד היה שק ריק וזה הסתיים לצערי. מה יכולה להיות הסיבה ואילו בדיקות אני צריכה לעשות. חייבת לציין שאני בטיפולי ivf והריון אחד היה מהקפאה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!