לא רק סוכר גבוה: הפרעות בתפקוד המיני בחולי סוכרת - מדוע זה קורה ואיך אפשר לטפל?

הפרעות זקפה הנה בעיה נפוצה באוכלוסיה בכלל, ובחולי סוכרת בפרט. כיום ניתן לתת טיפול לחולים הסוכרתיים ולהשיבם לחיי מין מלאים ומספקים.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/05/2019


הפרעות זקפה היא בעיה נפוצה באוכלוסיה בכלל, ובחולי סוכרת בפרט. כיום ניתן לתת טיפול לחולים הסוכרתיים ולהשיבם לחיי מין מלאים ומספקים.

נראה כי ידוע לנו הרבה על סוכרת. במהלך הטיפול אנו כל כך עסוקים בשמירה על רמות הסוכר בדם, דיאטה, לקיחת תרופות מתאימות ועוד, אך ישנן תופעות לוואי מסוימות שנעלמות מן העין. אחת ההשלכות של סוכרת על כלי הדם מתבטאת בהפרעה בתפקוד המיני.

מדוע זה קורה?

רמת סוכר גבוהה בדם מתמשכת גורמת לנזק לטווח ארוך ולפגיעה במערכות שונות. כגון, מערכת העצבים; מערכת הלב וכלי הדם ועוד.

נוירופתיה הנה פגיעה בתפקוד המערכת העצבית ומאופיינת במספר תופעות שונות. כגון, הפרעות בתחושה עד כאב; הפרעות מוטוריות עד כדי ניוון שרירים; הפרעות במערכת העצבים האוטונומית (מערכת אשר עליה אין לנו שליטה). המערכת האוטונומית קשורה ומעורבת בעצבוב הפנימי של כלי הדם הקטנים, שרירי שלפוחית השתן ומערכת המין.

ווסקולופתיה הנה פגיעה במערכת הווסקולרית (עורקים וורידים) הגורמת לשינויים בכלי הדם בכלל וכלי הדם הקטנים במערכת המין בפרט עד כדי הפרעה למנגנון הזקפה.

ב-Diabetic autonomic neuropathy הנזק העצבי במערכת האוטונומית של מערכת המין בחולה סוכרת, יגרום להפרעה ניכרת בזקפה. הפגיעה היא בעצבוב המערכת האוטונומית באזור הסקרום (גב תחתון) המשותף למנגנון הזקפה ולהתרוקנות כיס השתן. אולם, אצל החולה הסוכרתי ישנה במקביל גם פגיעה בכלי הדם הקטנים (נזק ווסקולופתי) הדקיקים המספקים דם וחמצן לעצבים באזור הבטן התחתונה. עצבים אלה, שאחראים גם למנגנון הזקפה נפגעים במיוחד אצל חולה הסוכרת ובעקבות כך, נפגע התפקוד המיני.

הסבר נוסף לפגיעה הקשה בתפקוד המיני אצל חולי סוכרת נובע מכך שהנוירופתיה ו/או הווסקולופתיה גורמים לירידה בתפקודו של אותו האנזים הנחוץ ליצור של חמצן חנקני. כאשר ישנה ירידה ביצירת חמצן חנקני, יורדת כמות ה-GMP, שהוא מרכיב חיוני להרפיית השריר החלק באיבר המין. הרפיה זו דרושה להופעת הזקפה. פירוק GMP, שממילא רמתו נמוכה, ע"י אנזים PDE5 גורם לירידת זקפה מהירה.

בחולה סוכרת המנסה לקיים יחסי מין הזקפה הראשונית המיידית שמופיעה היא בד"כ חלשה בעוצמתה. אולם, כאשר אצל הסוכרתי כבר מופיעה הזקפה הראשונית היא נעלמת בצורה די מהירה. ההסבר לכך, בנוסף לנאמר לעיל, הנזק ברמה העורקית גורמת להחלשת העוצמה של הזקפה המידית וכאשר מתווסף לכך גם פגיעה וורידית, כלומר, דליפה / בריחת דם מהגופים המחילתיים בפין אזי תעלם הזקפה במהירות.

הטיפול בחולי הסוכרת


הטיפול בחולי סוכרת נגזר על פי רמת הנזק והפגיעה שנגרמה, הן בהיבט של המערכת הווסקולארית (כלי הדם) והן בהיבט של המערכת הנוירולוגית (עצבית) והשפעתם היחסית על כלי הדם והעצבים באיבר המין. אצל חולי סוכרת הסובלים ממחלה קרדיו-ווסקולארית יש הפרעת זקפה הקשה ביותר כאשר הם גם מעשנים למעלה מ- 20 שנה. אולם, שילוב סוכרת עם מחלת לב גורם אף הוא להפרעה בזקפה יותר מאשר בחולה סוכרתי ללא מחלת לב.

ישנם מספר סוגי טיפול הניתנים לחולי סוכרת. כל טיפול חייב להיות מותאם לפי רמת הנזק/ההפרעה שישנה בתפקוד המיני.טיפול תרופתי

קבוצת תרופות מעכבי אנזים PDE5.

תפקידו הראשוני של האנזים, כאמור לעיל, הוא לפרק את GMP ולהביא לסיום הזקפה.
אולם, אם נעכב אנזים זה, יתמהמה פירוק ה GMP והזקפה תתמשך.

בקבוצה זו קיימות 3 תרופות הניטלות דרך הפה (בבליעה):

* סילדנפיל (ויאגרה), שהיא הראשונה שפותחה והידועה ביותר

* טדאלאפיל (סיאליס)

* ורדנאפיל (לויטרה)

שתי התרופות האחרונות קיימות מספר שנים והצטבר גם עליהם מידע רב.

הרופא המטפל בעל הניסיון והידע צריך לבחון ולהחליט איזה סוג כדור מתאים: לאיזה מטופל בהתאם לגילו ומצבו הכללי, בהתאם לרמת סוכר בדם המטופל ובהתאם לתופעות הלוואי של הסוכרת שקיימות באותו מטופל.
פרסומים רפואיים מדברים על רמות תגובה משתנות לתרופות השונות. קיימים מאמרים המוכיחים את יעילות תרופת הלוויטרה בחולי סוכרת ואפילו אלו המטופלים באינסולין. מאידך, מתן יומי של סיאליס עשוי לסייע בחולים עם סכרת מאוזנת לפי דיווחים אחרים בספרות.

טיפול הזרקתי לאיבר המין

בחולי סוכרת, שאסור להם ליטול את התרופות הנ"ל מסיבות שונות. או חולי סוכרת שתרופות אלו לא הועילו להם ולא הצליחו להשיג זקפה או במטופלים, שתופעות הלוואי לתרופות היו קשות (נופיעות אצל 40%- 50% מכלל חולי הסוכרת). לחולים אלה מומלץ להתחיל טיפול תרופתי בהזרקות. דהיינו, הזרקות לגוף המחילתי באיבר המין לפני קיום מגע מיני.

תרופות ההזרקה נמצאות בשימוש שנים רבות. כגון, פפברין; פנטולאמין ופרוסטגלאנדין (PGE1) מוזרקות לפני המגע המיני כל אחד לחוד או בשילוב ביניהם והם ניתנות כטיפול לטווח ארוך.

טכניקת ההזרקה, צורת ההזרקה והמינון המדויק הן אישיות לכל מטופל. השילובים בין התרופות השונות והמינונים מותאמים במיוחד בהתאם לצורך. הצלחת טיפול זה היא גבוהה ושיעוריה עומדים על למעלה מ-90%.

במידה והמטופלים שומרים על כל הכללים המתאימים, לא יופיעו סיבוכים או תופעות לוואי. המטופל מקבל מזרקים קטנים עם מחט דקיקה ובו החומר שהותאם אך ורק לו. בשלבים הראשונים עובר המטופל תרגול עצמי במרפאה ובבית עד לקביעת המינון המדויק והמתאים ביותר. חשוב שהרופא המטפל יהיה מומחה בנושא ויודע להדריך ולעקוב אחרי כל מטופל בהתאם לתוצאות.

ישנם מטופלים שבמקביל לטיפול הזריקתי, ניתן לראות אצל גם ירידה ברמת הסוכר. ברגע שהמטופל מאוזן היטב מבחינת הסוכרת, ניתן לנסות פעם נוספת להתחיל טיפול בכדורים (טיפול פומי).

בעבר היו ניסיונות של טיפול באמצעות משאבות ואקום המולבשות על האיבר או מריחת משחות שונות על האיבר או בתוכו שכיום לא משתמשים בהם יותר.

טיפול ניתוחי

אותם מטופלים שהסוכרת שלהם אינה מאוזנת בצורה בולטת או לחלופין לא קיימו יחסי מין במשך שנים רבות והטיפולים בכדורים או בזריקות אצלם אינם עולים יפה. במקרים אלה, נין לבצע טיפול כירורגי של השתלת תותב לתוך הפין (בכ- 5%-1% מבין החולים האלה). באמצעות התותב ניתן להגיע למגע מיני. עם זאת, ישנם סיבוכים הקשורים לתותב עצמו שהם מרובים יותר בחולי סוכרת.


הכתבה בחסות ד"ר נחום זילבר, אורולוג מומחה, מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה, אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר, מנהל ורופא ראשי ברשת מרפאות און.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר נחום זילבר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציסטוסקופיה סיוון 06/06/2020 11:40
  • שלום, האם ניתן לאבחן באמצעות ציסטוסקופיה פיסטולה בין השופכן לנרתיק או רק פיסטולה בין השלפוחית לנרתיק? תודה

  • + הוסף תגובה
כאב באשך ימין בהליכה אור 05/06/2020 21:25
  • שלום דוקטור, שמי אור ואני בן 24. הבעיה: יש לי כאב באזור אשך ימין בהליכה שבדרך כלל עובר בשכיבה. זה מאוד מקשה על חיי היום-יום שלי - אחרי הליכה של כמה עשרות מטרים אני נאלץ מרוב כאב לעצור ולעמוד כדי שהכאב יפחת. אני אפילו לא מבצע פעילות מיוחדת מלבד הליכה ולכן לא ברורה לי מהות הכאב עם תנועה שהולך ובא. שמתי לב גם שכשאני לא משפיך למשך זמן, עוצמת הכאב תהיה פחותה יותר, ואילו בתקופות שבהן אני יותר פעיל מינית אז הכאב גובר. היסטוריה רפואית: הכאב התחיל לפני כמה חודשים ונמשך עד היום. בגיל 14 היו לי כאבים באזור ואובחן אצלי בקע מפשעתי ווריקוצלה דרגה 1. גם לפני הגיוס נבדקתי אצל הרופא בבקו"ם ועל ידי כירורג ונמצא שיש בקע. עם זאת, בבדיקה פיזית של אורולוג ובאולטרסאונד שביצעתי לאחרונה (כפי שמפורט בהמשך) לא נמצא הממצא הזה - לא אותר שום בקע. בגיל 20 גם חוויתי כאבים דומים מאוד באשכים והאורולוג איבחן דלקת ונתן דוקסיציקלין לשבועיים והכאבים חלפו. פניתי גם לאותו אורולוג כשהכאב התחיל לפני מספר חודשים, קיבלתי שוב את אותו המרשם (למרות שלא זיהה דלקת או ממצא מיוחד, אמר שכדאי לנסות), אך במקרה הזה, על אף שהייתה הטבה בתדירות הכאב עם סיום האנטיביוטיקה, הכאבים לא נעלמו לחלוטין כמו בפעם הקודמת ועם הזמן התגברו בעוצמתם. אלה תוצאות האולטרסאונד שביצעתי לאחרונה: אשך ימין - בגודל תקין ובמרקם אחיד. ללא נוזל יתר סביבו. האפידידימיס בגודל תקין , מרקמו אחיד. בצמוד וככל הנראה מחוץ לאשך ימין הודגם מבנה ללא זרימות, הכולל מוקד אקוגני בקוטר 5 מ"מ ובסמוך חלל ציסטי בקוטר 6 מ"מ, טיבו אינו ברור. ייתכן ומקורם באפידידימיס.  אשך שמאל - בגודל תקין. במרקם אחיד, ללא נוזל יתר סביבו. האפידידימיס בגודל תקין , בראש האפידידימיס הודגם מבנה אנאקואי מעוגל בגודל 0.3 ס"מ, מתאים לציסטה. בדיקת דופלר אשכים - זרימת דם עורקית תקינה בשני האשכים.  אולטרסאונד מפשעות - ללא עדות לבקע בעת בדיקה. ללא עדות ללימפאדנופתיה חשודה.  אבחנה מבדלת: הכאבים אינם ממוקדים ונוכחים גם בבטן ימין התחתונה ובאזור המפשעה. החליטו לשלוח אותי ל-CT בטן ואגן, שם אותר ספונדילוליטזיס באזור S1-L5, אך ללא ממצא נוסף. אני לא יודע אם כאבי גב תחתון יכולים להשפיע בצורה כזו על כאב באשך. מה הלאה: לאחר חזרה לרופא, טען שמדובר בתוצאות תקינות ושיש להמשיך מעקב. עם זאת, כאמור, אני עדיין חווה כאבים חזקים ומעוניין בפיתרון. אשמח לסיועך כדי להכווין אותי כיצד להמשיך מכאן (בדיקות מומלצות? כיוונים אחרים?). תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
כאב חד באשך ימין רוני 04/06/2020 10:09
  • שלום אני מעל 60 וסובל כחודשיים מכאב באשך ימין. ב US אשכים הודגמו זרימות עורקיות וורידיות תקינות,וציסטה בראש האפידידימוס בקוטר 0.5 מ"מ.אין עדות להידרוצלה ולוריקוצלה. בנגיעה בציסטה הכאב מתגבר. נשלל גם בקע מפשעתי כדור ליריקה לא מפחית את הכאב. האם רלוונטי הזרקת סטרואידים במרפאת כאב? או שרק כריתת ציסטה תפתור הבעיה?

  • + הוסף תגובה
ציסטה באשך דר' שמואל רויזמן 04/06/2020 22:19
  • כאב באשך זו נושא שכיח וקשה לטיפול, תמיד יש לשלול אירוע אקוטי או אבחנה אחרת, לעתים בעיות גב יכולות להקרין לאשכיים, אין עדויות ממשיות שכריתת ציסטה קטנה כמו המתוארת יכולה להפיג את הכאב, ניתן לשקול הזרקה של אלחוש לעצבוב האשך. בכל מקרה במקרה שלך הייתי מחכה, כאב כרוני מוגדר ככזה אם נמשך מעל חצי שנה. #בברכה, דר' רויזמן שמואל, אורולוג מנתח, מומחה באורולוגיה תפקודית ושיחזורית,רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים שמיר (אסף הרופא) https://drshmuelroizman.infomed.co.il/

  • + הוסף תגובה
כאב חד באשך ימין -מידע נוסף רוני 05/06/2020 08:02
  • תודה על ההסבר. גילו אצלי בבדיקת CT עמוד שדרה מותני, בלט דיסק במרווח L3-L4 שלוחץ על שק התקאלי- האם לזה התכוונת שבעיית גב מקרינה על כאב באשך?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!