שחזור חלל הפה – לתפקוד מלא ולמראה טוב יותר

מהו ניתוח לשחזור חלל הפה? באילו תנאים ניתן לבצעו ועד כמה הוא באמת יכול לאפשר חזרה למצב קודם, הן מבחינה אסטית והן תפקודית.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/05/2019
מהו ניתוח לשחזור חלל הפה? באילו תנאים ניתן לבצעו ועד כמה הוא באמת יכול לאפשר חזרה למצב קודם, הן מבחינה אסטית והן תפקודית.

במקרים של סרטן בחלל הפה, שאיננו נפוץ באופן יחסי, נדרשים טיפולים שונים, המאפשרים התמודדות באופן הנכון ביותר. טיפולים אלה, המושפעים מסוג הסרטן, ממיקומו ומדרגת חומרתו, כוללים גם ניתוחים כירורגים שונים, כמו ניתוח שחזור חלל הפה. זאת, כמובן, לצד טיפולים אחרים כמו טיפולי כימותרפיה או טיפולי קרינה שונים. הבחירה בניתוח של שחזור חלל הפה, במצבים אלה, נועדה לאפשר איכות חיים טובה יותר ומראה אסתטי יותר.

השיקולים השונים, אליהם יש להתייחס בטרם הניתוח

ניתוח שחזור חלל הפה, כולל במסגרתו מספר שיקולים שונים, על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר. השיקול המרכזי הוא האיברים החסרים בחלל הפה ומידת פגיעתו של אזור זה. ישנם איברים שתפקודם נפגע, שלא מוזרם להם דם באופן תקין, שיש צורך בשחזורם על מנת לאפשר את תפקודם המלא ועוד. במקביל, כדי לאפשר שחזור נכון, המוביל למראה אסתטי טבעי ככל האפשר, יש להתייחס לאיברים השונים, ליחס ביניהם, לפרופורציות הנכונות ולכל ההיבטים האסתטיים הקשורים בניתוח מסוג זה.

כיצד מתבצע ניתוח שחזור חלל הפה

ניתוח שחזור חלל הפה, בדומה לניתוחים אחרים בתחום כירורגיה פלסטית משחזרת, עושה שימוש ברקמות הנלקחות מהסביבה הקרובה או מאזורים מרוחקים יותר, כמו למשל אזור האגן, ממנו נלקחת עצם שריר ועוד. לאחר לקיחתן של רקמות אלו הן מותאמות באופן מדויק אל האזור החסר ומקובעות אליו באמצעות פלטות מיוחדות. במקרים בהם לא ניתן לבצע את השחזור באמצעות רקמות קיימות, נעשה שימוש בתותבות מלאכותיות, הכוללות סיליקון או חומרים אחרים.

מכיוון שבחלל הפה איברים שונים בעלי חשיבות רבה ותפקוד, שהכרחי להתנהלותנו היומיומית, מדובר בשחזור מורכב מאד, הדורש את בחינתו מהיבטים שונים. במקרים של שחזור הלסת התחתונה למשל, חשוב לאפשר את תפקודה המלא הקשור בלעיסה וביכולת לשאת עומסים גבוהים. ולכן, יש להתייחס לכך במסגרת תהליך השחזור ולבחור בכל האמצעים שיאפשרו ללסת לעשות זאת.

לבחור בפתרונות המתקדמים ביותר והרופא המנתח המתאים

ניתן לבצע ניתוחי שחזור גם במקרים של מומים מולדים או מצבי טראומה שונים המצריכים ניתוח לשחזור חלל הפה. כך או כך בעת בחירת הרופא המנתח לביצוע שחזור חלל הפה, חשוב להתייחס למספר פרמטרים שונים, על מנת לאפשר את הצלחתו של ההליך. ראשית, חשוב לוודא כי מדובר ברופא מנתח בעל ניסיון עשיר בתחום השחזורים, לרבות שחזורים מיקרו כירורגיים. במקביל, יש לזכור כי לעיתים מדובר בתהליך ארוך טווח. לכן חשוב לוודא שיוצע ליווי צמוד של הרופא והצוות הרפואי לאורך כל הדרך, החל משלב הייעוץ הראשוני ועד שלב ההחלמה.

ניתוח שחזור חלל הפה איננו ניתוח פשוט, אך בחירה נכונה של הרופא המנתח תאפשר ליהנות מהתוצאות הטובות ביותר.


הכתבה בחסות ד"ר אהרן עמיר, מומחה לכירורגיה פלסטית.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אהרן עמיר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אחרי ניתוח הרמה והגדלת חזה אריאלה 09/07/2019 17:47
 • היי :) אני כשבעה חודשים אחרי ניתוח הגדלה והרמת חזה. בשבוע האחרון, מאוד שורף לי בפטמות. תהיתי אם יכול להיות שזה קשור לניתוח (רגנרציה של תאי העצב באזור?). אציין ששללתי סיבות אחרות שיכולות לגרום לזה (אינני בסמיכות למחזור, לא החלפתי גלולות או משהו בסגנון), וכן שאין סימפטומים נראים לעין. תודה רבה ויום נעים!

 • + הוסף תגובה
אחרי ניתוח הרמה והגדלת חזה פרופ' ליאור הלר 13/07/2019 08:33
 • שלום אריאלה. רגנרציה של עצבים יכולה להיות בהחלט סיבה לתחושה של שריפה או צריבה בפטמות אבל הגנרציה של עצבים לא מתרחשת באותו קצב בדיוק בשני השדים כך שאם תחושת השריפה התחילה באותו הזמן בשתי הפטמות סביר להניח שהסיבה היא שונה. הייתי מציע לחפש סיבה חיצונית כמו שפשוף או גירוי של בגד או חזייה חדשה או פעילות חדשה ומאומצת שעשית כמו הליכה ממושכת, סחיבה של משהו כבד או פעילות ספורט. בברכה

 • + הוסף תגובה
הרמה והקטנה חן 18/07/2019 05:28
 • שלום לפני שלושה שבועות החלפתי שתלים לאחר 15 שנה לקטנים יותר ל225 מ 325 .הכל יפה עד כאן . אתמול עשיתי סקס עם בעלי ולא כאב לי כלל. לפנות בוקר קמתי עם כאב חד בשד שמאל למטה מין לחץ בחזה מתחת לתפר רגיש וכואב גם בלחיצה . מה זה אומר ומה לעשות?

 • + הוסף תגובה
הרמה והקטנה פרופ' ליאור הלר 20/07/2019 09:36
 • שלום חן לפי תיאור הכאב סביר להניח שנוצר לחץ באזור הניתוח וזה גורם לגירוי של עצב ולסוג הכאב החד. במקרה כזה צריך לתת למקום לנוח וסביר להניח שהכאב יחלוף. אפשרות נוספת היא שהלחץ גרם לדימום מקומי אבל במקרה כזה יש נפיחות וסימנים כחולים. אם הנפיחות היא לא משמעותית גם במקרה כשה צריך לתת למקום לנוח והדם ייספג. בכל מקרה מדובר באזור שעבר ניתוח צריך להימנע מלחץ מוגבר על המקום משךכ4-6 שבועות. בברכה

 • + הוסף תגובה
הגדלת חזה רותם 10/07/2019 12:42
 • שלום, הבנתי שהכנסת השד יכולה להיות מעל השריר או מתחת לשריר. חוץ מעצם העובדה שמתחת לשריר ההחלמה קשה יותר מה היתרונות לכך וכמובן מה מומלץ לעשות?

 • + הוסף תגובה
הגדלת חזה פרופ' ליאור הלר 13/07/2019 08:29
 • שלום רותם אכן קיימת טכניקה ניתוחית בה מכניסים את השתל מעל השריר (כלומר מתחת לשד) , מתחת לשריר ושילוב ביניהם (DUAL PLANE). לכל אחת מהשיטות יש יתרונות וחסרונות. הכנסת השתל מעל השריר היא פרוצדורה יותר קלה עם תהליך החלמה יותר מהיר ופחות כאבים. הטכניקה הזאת מתאימה כאשר למטופלת יש מספיק רקמת שד במיוחד בחלק העליון של השד (עובי רקמה מעל 2 ס"מ) כך שרקמת השד מכסה בצורה טובה את השתל ונותנת לשד מראה טבעי. סיבה נוספת להכנסת השתל מעל השריר היא כאשר המטופלת רוצה שד יותר "טבעי" כך שכאשר השד יצנח קצת גם השתל ירד עם השד. למעשה השתל והשד מתפקדים כיחידה אחת. כאשר למטופלת יש רקמת שד "דקה" מנסים לגייס עוד שכבת רקמה ובמקרים אלה מכניסים את השתלים מתחת לשריר הפקטורליס. זהו ניתוח מעט יותר מורכב, מלווה בכאבים קצת יותר משמעותיים. אחת הבעיות היא שכיווץ או הפעלה של השרירים עלול להזיז את השתלים ואז יש מראה שכאילו השדיים זזים לצדדים או כלפי מעלה. מרכיבים נוספים קשורים להחלטת מיקום השתל קשורה להיווצרות קופסית כאשר מתחת לשריר הסיכוי להיווצרות קופסית קצת יותר קטן. כפי שאת רואה יש מספר שיקולים לכל כיוון וקצת קשה לפרט את כולם במסגרת מדור זה. חשוב לבחור מנתח שייקח את כל השיקולים הרלוונטיים בחשבון ויתאים את הטכניקה הניתוחית כולל בחירת השתל למבנה הגוף שלך ולמה שאת רוצה להשיג בניתוח זה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
שתלים וקפסולות יעל 20/06/2019 11:41
 • היי האם לאחר הוצאת שתלים וקפסולות שעושים בדיקות הדמייה תקופתיות בשד אפשר להתבלבל בין צלקות פנימיות/חיצוניות שנעשו כתוצאה מהניתוח ולחשוב שזה גידול/גוש? האם בבדיקות הדמייה רואים בבירור שזה צלקת?

 • + הוסף תגובה
שתלים וקפסולה פרופ' ליאור הלר 21/06/2019 01:06
 • שלום יעל המאפיינים הרנטגניים של תהליך גידולי וצלקת הם שונים כך שהסיכוי להתבלבל בין צלקת לגידול הוא קטן. כדי שפר את דיוק האבחנה ניתן לפעמים להשתמש בשילוב של אמצעי הדמיה כמו MRI ואולטראסונד או ממוגרפיה. במקרים בהם עדיין קיימת אי ודאות אפשר לעשות ביופסיה כך שהסיכוי לטעות בין שתי האבחנות שציינת הוא קטן בברכה

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים עם קפסולות יעל 26/06/2019 12:18
 • האם גם בהגדלת חזה נוצרות צלקות פנימיות /חיצוניות כמו בהוצאת שתלים וקפסולות?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים וקפסולה פרופ' ליאור הלר 28/06/2019 08:42
 • שלום יעל כל ניתוח בשד יכול באופן תיאורטי ליצור צלקות פנימיות. אם הניתוח עובר חלק, ללא דימום או זיהום הסיכוי לצלקות פנימיות בעקבות הגדלה הוא סיכוי קטן מאד. כיום הרדיולוגים יודעים לאבחן בוודאות גבוהה מקרים בהם מדובר בצלקת או תהליך גידולי. בברכה

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים עם קפסולות יעל 28/06/2019 17:38
 • רגע אז הבנתי נכון יש אפשרןת שגם בניתוח של הוצאת שתלים וקפסולות כל עוד אין דימום או זיהום בכלל לא יווצרו צלקות פנימיות?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים עם קפסולות פרופ' ליאור הלר 01/07/2019 08:41
 • קיימת אפשרות שלא תיווצר צלקת. בדרך כלל נוצרת צלקת כזו או אחרת אבל כפי שציינתי רדיולוגים יודעים לאבחן בקלות אם מדובר בצלקת או ממצא מסוג אחר. בברכה

 • + הוסף תגובה
האם גם בניתוחי הקטנת חזה יש צלקות יעל 02/07/2019 10:35
 • הבנתי אותך. דבר נוסף האם גם בניתוחי הקטנת חזה נוצרות צלקות ואפילו יותר צלקות מניתוחי הוצאת שתלים? ואם כן אז למה בטפסים של הקטנת חזה לא כתוב הסעיף הזה שאפשר להתבלבל בין רקמת צלקת לגידול כמו שמופיע בטפסים להוצאת משתל שד?

 • + הוסף תגובה
האם בניתוח הקטנת חזה יש צלקות פרופ' ליאור הלר 06/07/2019 09:16
 • שלום יעל בכל ניתוח בכל איבר בגוף קיים סיכוי שייווצרו צלקות פנימיות כמו שבכל חתך בעור קיים סיכוי להיווצרות צלקות. מידת היווצרות הצלקות תלויה במספר רב של גורמים שמתוארים בפרקים נרחבים בספרי הרפואה ואני לא חושב שכאן המקום להיכנס לכל הסיבות. בהקטנת חזה יש חתכים יותר ארוכים ויותר נראים לעין מאשר בהגדלת חזה ולכן נושא הצלקות מקבל יותר דגש בניתוח הקטנת שדים. בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!