עד כמה הכלב שלך מבין אותך?

בעלי כלבים רבים מאמינים כי חיות המחמד שלהם חכמות ומבינות אותם, ובני האדם מייחסים לכלבים איכויות ותחושות אנושיות, אולם לא נערכו מחקרים שהוכיחו את הנושא באופן מדעי - עד היום.
כתבה פרסומית כתבת חסות


בעלי כלבים רבים מאמינים כי חיות המחמד שלהם חכמות ומבינות אותם, ובני האדם מייחסים לכלבים איכויות ותחושות אנושיות, אולם לא נערכו מחקרים שהוכיחו את הנושא באופן מדעי - עד היום.חוקרים מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת פורטסמות' הבריטית, משערים כי כלבים מסוגלים להבין את ההוויה האנושית וכי הסבירות שכלב יגנוב מזון מהשיש או מהשולחן גבוהה יותר כאשר אין איש בסביבה ואף אחד לא רואה אותו.

בכדי לבחון זאת, עקבו החוקרים אחר אסטרטגיות הכלבים בגניבת המזון בחדרים בעלי תנאי תאורה שונים ומצאו כי כאשר אדם אוסר על כלב לקחת אוכל, הסבירות כי הכלב יפר את הפקודה ויגש לאוכל גבוהה פי 4 בחדר חשוך בהשוואה לחדר מואר. מכאן מקישים המדענים כי הכלבים לוקחים בחשבון את מה שהאדם יכול או לא יכול לראות.

לדברי החוקרים, משמעות הדבר היא שכלבים מבינים כי בני אדם אינם יכולים לראות אותם בחושך - מה שמרמז על כך שהם מבינים את התפישה האנושית לגבי מתי אפשר או אי אפשר לפעול במסגרת התנאים. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת המדעי Animal Cognition.

במסגרת המחקר נבחנו 84 כלבים בני שנה ומעלה, מחציתם זכרים ומחציתם נקבות. הכלבים שנבחרו למחקר היו אלו שהציגו תחושת ביטחון בחושך, בעוד שכלבים אשר חוו חרדה בתנאי חשיכה נפסלו מלהשתתף במחקר. במהלך סדרת הניסויים הוכנסו הכלבים, בנפרד, לתוך חדר בתנאי תאורה שונים כאשר בחדר מונח מזון מפתה. הפקודה שניתנה לכלב היא שאסור לו לגשת למזון. כאשר בחדר שררה חשיכה הכלבים אכלו יותר מזון, ועשו זאת בקצב מהיר יותר מאשר כששררה תאורה בחדר.

איכות הראיה של כלבים בחושך אינה ידועה, אולם ברור מתוצאות ניסוי זה כי כלבים מבדילים בין חושך לאור. לדברי החוקרים הכלבים בוחרים להפר את הפקודה מתי שהם מרגישים שהסיכויים שלהם להיתפס נמוכים יותר. הם עושים זאת על סמך הבנתם כי בני האדם אינם מסוגלים לראות בחושך. עם זאת, מוסיפים החוקרים, כי הבנת
הכלבים מוגבלת להבנה של תנאי השטח "כאן ועכשיו", ולא הבנה עמוקה יותר.

לדברי החוקרים ממצאיהם מאשרים את מה שרבים מבעלי הכלבים מרגישים - שהכלבים שלהם באמת מסוגלים להתאים את התנהגותם לכזו שמותאמת לנקודת המבט האנושית. הממצאים, לדבריהם, מהווים אבן דרך חשובה בהבנת יכולת הכלבים לחשוב - מה שעשוי לתרום רבות לאלו הנעזרים בכלבים בצרכי היום יום שלהם, כמו למשל כלבי נחיה וכמו כן לבעלי כלבים המשמשים חיות מחמד.

הצטרפו לאינדקס הרופאים!