גבר, 10 סימנים שצריכים לשלוח אותך לרופא

סרטן הערמונית הוא סיבת המוות השנייה בשכיחותה בקרב גברים, אחרי סרטן הריאות. כמו סוגי סרטן רבים, גם לסרטן הערמונית יש סימנים מוקדמים, אבל גברים רבים מעדיפים שלא ללכת לרופא בגלל חשש, בושה או פשוט חוסר מודעות. אבל זה יכול לקרות גם לך, וכדאי שתלמד לזהות את הסימנים.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 02/12/2013


סרטן הערמונית הוא סיבת המוות השנייה בשכיחותה בקרב גברים, אחרי סרטן הריאות. כמו סוגי סרטן רבים, גם לסרטן הערמונית יש סימנים מוקדמים, אבל גברים רבים מעדיפים שלא ללכת לרופא בגלל חשש, בושה או פשוט חוסר מודעות. אבל זה יכול לקרות גם לך, וכדאי שתלמד לזהות את הסימנים. על פי נתונים סטטיסטיים, 1 מתוך 6 גברים יסבול מסרטן הערמונית במהלך חייו, ו-1 מתוך 36 אף ימות כתוצאה מהמחלה. סרטן הערמונית שכיח במיוחד בגברים מבוגרים.

הערמונית (prostate) היא חלק ממערכת הרבייה הגברית, נמצאת מתחת לשלפוחית השתן, ולפני הרקטום (החלק האחרון של מערכת העיכול), ומקיפה את השופכה (המרוקנת את השלפוחית). הערמונית מייצרת חלק מנוזל הזרע.

אילו הסימנים שצריכים להדליק אצלך נורה אדומה?

1. זרימה חלשה או מופרעת (התחלה- הפסקה ואז חזרה) של מתן שתן
2. תחושת לחץ לתת שתן
3. תכיפות במתן שתן (במיוחד בלילה)
4. קושי בהתחלת מתן שתן
5. חוסר יכולת לרוקן לגמרי את השלפוחית
6. כאב או שריפה בעת מתן השתן
7. נוכחות של דם בשתן או בפליטת זרע
8. כאב באגן או בירכיים שאינו עובר
9. חולשה או עייפות
10. חיוורון (ייתכן עקב נוכחות של אנמיה בדם)


עם זאת, יש לזכור שמצבים אחרים יכולים לגרום לאותם הסימפטומים. עם השנים, הערמונית גדלה ועלולה לחסום את השופכה או את השלפוחית. מצב זה עלול לגרום לבעיות במתן שתן או בעיות בקיום יחסי מין, הוא נקרא benign prostatic hyperplasia (BPH) ומדובר במצב שפיר (לא סרטני).

מה קורה אצל הרופא?

בהגיעך לרופא, לאחר שתישאל שאלות הרלוונטיות למצב ולרקע הרפואי והמשפחתי, תבוצע בדיקה גופנית מלאה. בדיקה נוספת שיש לבצע היא מדידת PSA- prostatic specific antigen. חלבון זה נוצר על ידי הערמונית וניתן יהיה למצוא אותו בבדיקת דם. אך יש לזכור שמדד PSA עלול להיות גבוה גם במצבים נוספים כמו זיהום של הערמונית או הגדלה שפירה של הערמונית (BPH).

כמו כן, יש לבצע בדיקת אולטרסאונד של הערמונית. זוהי בדיקה שאינה פולשנית, אך תלויה מאוד במיומנותו של המבצע. האולטרסאונד מאפשר לראות את הרקמה של הערמונית ולהצביע על שינויים. ברוב המקרים, ביופסיה מבוצעת תחת אולטרסאונד ומאפשרת להסתכל על התאים תחת מיקרוסקופ. כך מעמידים את הגידול במדד gleason score שמאפשר לראות כמה הגידול התפשט. המדד הוא מ-2-10, וככל שהמספר נמוך יותר כך הגידול יותר התפשט.

ומה אם מתגלה סרטן?

החדשות הטובות הן שניתן לטפל בסרטן הערמונית! הטיפול תלוי גם הוא בשלב של המחלה, רצון המטופל והרקע הרפואי של המטופל.
אפשרויות הטיפול מגוונות מאוד, כאשר במצבים מסויימים מומלץ לעקוב ולהמתין, בעוד שבמצבים אחרים האופציה העדיפה היא ניתוח (בעיקר בחולים שבריאותם הכללית טובה) או קרינה, כימותרפיה וטיפולים ביולוגיים.
סוגי הניתוחים כוללים:
- Radical prostatectomy – ניתוח בו מסירים את הערמונית, את הרקמה המקיפה אותה וה-seminal vesicle.
- Pelvic lymphadenctomy – הסרה של הבלוטות הלימפטיות באגן.
- TRUP- Transurethral resection of the prostate – הסרה של רקמה מהפרוסטטה באמצעות רטרוסקופ המוכנס דרך השופכה. אפשרי לטיפול גם בBPH.

לניתוחים גם תופעות לוואי אפשריות כמו אימפוטנציה, זליגה של שתן או צואה, קיצור מסויים של הפין (נדיר במיוחד) ובקע מפשעתי.

אפשרות נוספת לטיפול היא באמצעות קרינה. כאשר הקרינה יכולה להתבצע באופן חיצוני, או באופן פנימי- על ידי החדרת חלקיקים המוכנסים לאיזור הגידול ומקרינים מבפנים כלפי הגידול.

המטופלים בקרינה נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן הרקטום והשלפוחית, בעיות אימפוטנציה ושתן.
כמו כן, ישנה גם אפשרות של טיפולים הורמונליים וכימותרפיים.

פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציסטוסקופיה סיוון 06/06/2020 11:40
  • שלום, האם ניתן לאבחן באמצעות ציסטוסקופיה פיסטולה בין השופכן לנרתיק או רק פיסטולה בין השלפוחית לנרתיק? תודה

  • + הוסף תגובה
כאב באשך ימין בהליכה אור 05/06/2020 21:25
  • שלום דוקטור, שמי אור ואני בן 24. הבעיה: יש לי כאב באזור אשך ימין בהליכה שבדרך כלל עובר בשכיבה. זה מאוד מקשה על חיי היום-יום שלי - אחרי הליכה של כמה עשרות מטרים אני נאלץ מרוב כאב לעצור ולעמוד כדי שהכאב יפחת. אני אפילו לא מבצע פעילות מיוחדת מלבד הליכה ולכן לא ברורה לי מהות הכאב עם תנועה שהולך ובא. שמתי לב גם שכשאני לא משפיך למשך זמן, עוצמת הכאב תהיה פחותה יותר, ואילו בתקופות שבהן אני יותר פעיל מינית אז הכאב גובר. היסטוריה רפואית: הכאב התחיל לפני כמה חודשים ונמשך עד היום. בגיל 14 היו לי כאבים באזור ואובחן אצלי בקע מפשעתי ווריקוצלה דרגה 1. גם לפני הגיוס נבדקתי אצל הרופא בבקו"ם ועל ידי כירורג ונמצא שיש בקע. עם זאת, בבדיקה פיזית של אורולוג ובאולטרסאונד שביצעתי לאחרונה (כפי שמפורט בהמשך) לא נמצא הממצא הזה - לא אותר שום בקע. בגיל 20 גם חוויתי כאבים דומים מאוד באשכים והאורולוג איבחן דלקת ונתן דוקסיציקלין לשבועיים והכאבים חלפו. פניתי גם לאותו אורולוג כשהכאב התחיל לפני מספר חודשים, קיבלתי שוב את אותו המרשם (למרות שלא זיהה דלקת או ממצא מיוחד, אמר שכדאי לנסות), אך במקרה הזה, על אף שהייתה הטבה בתדירות הכאב עם סיום האנטיביוטיקה, הכאבים לא נעלמו לחלוטין כמו בפעם הקודמת ועם הזמן התגברו בעוצמתם. אלה תוצאות האולטרסאונד שביצעתי לאחרונה: אשך ימין - בגודל תקין ובמרקם אחיד. ללא נוזל יתר סביבו. האפידידימיס בגודל תקין , מרקמו אחיד. בצמוד וככל הנראה מחוץ לאשך ימין הודגם מבנה ללא זרימות, הכולל מוקד אקוגני בקוטר 5 מ"מ ובסמוך חלל ציסטי בקוטר 6 מ"מ, טיבו אינו ברור. ייתכן ומקורם באפידידימיס.  אשך שמאל - בגודל תקין. במרקם אחיד, ללא נוזל יתר סביבו. האפידידימיס בגודל תקין , בראש האפידידימיס הודגם מבנה אנאקואי מעוגל בגודל 0.3 ס"מ, מתאים לציסטה. בדיקת דופלר אשכים - זרימת דם עורקית תקינה בשני האשכים.  אולטרסאונד מפשעות - ללא עדות לבקע בעת בדיקה. ללא עדות ללימפאדנופתיה חשודה.  אבחנה מבדלת: הכאבים אינם ממוקדים ונוכחים גם בבטן ימין התחתונה ובאזור המפשעה. החליטו לשלוח אותי ל-CT בטן ואגן, שם אותר ספונדילוליטזיס באזור S1-L5, אך ללא ממצא נוסף. אני לא יודע אם כאבי גב תחתון יכולים להשפיע בצורה כזו על כאב באשך. מה הלאה: לאחר חזרה לרופא, טען שמדובר בתוצאות תקינות ושיש להמשיך מעקב. עם זאת, כאמור, אני עדיין חווה כאבים חזקים ומעוניין בפיתרון. אשמח לסיועך כדי להכווין אותי כיצד להמשיך מכאן (בדיקות מומלצות? כיוונים אחרים?). תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
כאב חד באשך ימין רוני 04/06/2020 10:09
  • שלום אני מעל 60 וסובל כחודשיים מכאב באשך ימין. ב US אשכים הודגמו זרימות עורקיות וורידיות תקינות,וציסטה בראש האפידידימוס בקוטר 0.5 מ"מ.אין עדות להידרוצלה ולוריקוצלה. בנגיעה בציסטה הכאב מתגבר. נשלל גם בקע מפשעתי כדור ליריקה לא מפחית את הכאב. האם רלוונטי הזרקת סטרואידים במרפאת כאב? או שרק כריתת ציסטה תפתור הבעיה?

  • + הוסף תגובה
ציסטה באשך דר' שמואל רויזמן 04/06/2020 22:19
  • כאב באשך זו נושא שכיח וקשה לטיפול, תמיד יש לשלול אירוע אקוטי או אבחנה אחרת, לעתים בעיות גב יכולות להקרין לאשכיים, אין עדויות ממשיות שכריתת ציסטה קטנה כמו המתוארת יכולה להפיג את הכאב, ניתן לשקול הזרקה של אלחוש לעצבוב האשך. בכל מקרה במקרה שלך הייתי מחכה, כאב כרוני מוגדר ככזה אם נמשך מעל חצי שנה. #בברכה, דר' רויזמן שמואל, אורולוג מנתח, מומחה באורולוגיה תפקודית ושיחזורית,רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים שמיר (אסף הרופא) https://drshmuelroizman.infomed.co.il/

  • + הוסף תגובה
כאב חד באשך ימין -מידע נוסף רוני 05/06/2020 08:02
  • תודה על ההסבר. גילו אצלי בבדיקת CT עמוד שדרה מותני, בלט דיסק במרווח L3-L4 שלוחץ על שק התקאלי- האם לזה התכוונת שבעיית גב מקרינה על כאב באשך?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!