כך תמנעו מחלות לב, שבץ או התקף לב

שבץ מוחי, מחלות לב או התקף לב באים עם גורמי סיכון לא מעטים. לא הכל ניתן למנוע באופן מוחלט, אך שינויים באורח החיים הכוללים תזונה נכונה, הפסקת עישון והורדת רמות הלחץ הנפשי, יכולות לתרום למניעת שבץ, התקף לב או מחלות לב.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019

שבץ מוחי, מחלות לב או התקף לב כרוכים בגורמי סיכון לא מעטים. לא את כולם אפשר למנוע באופן מוחלט, אבל שינויים באורח החיים, במיוחד תזונה נכונה, הפסקת עישון והורדת הלחץ הנפשי, יכולים בהחלט לתרום למניעה של שבץ, התקף לב או מחלות לב.

הפסיקו לעשן
אם אתם מעשנים, הפסיקו. אם מישהו מבני המשפחה מעשן, עודדו אותו להפסיק. אנחנו יודעים שזה לא קל, אבל להחלים מהתקף לב או משבץ או לחיות כל החיים עם מחלת לב כרונית – קשים הרבה יותר.
התחייבו להפסיק ובאם אתם מרגישים צורך בעזרה מקצועית בנושא, השיגו אותה.

עברו לתזונה בריאה יותר
תזונה בריאה היא אחד מכלי הנשק הטובים ביותר נגד מחלות של מערכת הלב וכלי הדם (מחלות קרדיווסקולאריות). סוגי המזון (והכמות) שאתם אוכלים יכולים להשפיע על גורמי סיכון נוספים, שגם עליהם ניתן לשלוט, ביניהם כולסטרול, לחץ דם, סוכרת ומשקל עודף. 

למה הכוונה בתזונה בריאה יותר?
מאכלים מזינים, עשירים בויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים וחומרים מזינים אחרים ודלים יחסית בקלוריות. בפועל, מדובר בתזונה עשירה בירקות, פירות, דגנים מלאים ומזונות עשירים בסיבים תזונתיים, דגים, בשר רזה ומוצרי חלב נטולי שומן או דלי שומן.
כדי לשמור על משקל בריא, יש לשלב את התזונה הבריאה עם פעילות גופנית, בהתאם למשקל הגוף, כך שתשרפו את הקלוריות שאתם צורכים.

הורידו את רמת הכולסטרול בדם
שומן שמצטבר בעורקים הוא אסון שיתגשם. במוקדם או במאוחר, הוא יכול לגרום להופעת התקף לב, או שבץ. יש להפחית את צריכת השומן הרווי, שומן טראנס והכולסטרול ולהתחיל לזוז. 

אם אינכם מצליחים להוריד את המספרים באמצעות תזונה ופעילות גופנית בלבד, קיימות תרופות שיכולות לפתור את הבעיה. יש ליטול אותן בדיוק על פי הנחיות הרופא. להלן הרמות הרצויות:

כולסטרול כולל צריך להיות ברמה של פחות מ- 200 mg/dL

כולסטרול LDL ('כולסטרול רע')
אם אתם בסיכון נמוך למחלת לב, רמת ה-LDL צריכה להיות מתחת ל- 160 mg/dL.
אם אתם בסיכון בינוני למחלת לב, רמת ה- LDL צריכה להיות מתחת ל- 130 .mg/dL
אם אתם בסיכון גבוה למחלת לב (כולל אנשים הלוקים במחלת לב או בסוכרת): רמת ה- LDL צריכה להיות מתחת ל- 100 mg/dL.

כולסטרול HDL ('כולסטרול טוב')
צריך להיות ברמה של 40 mg/dL ומעלה אצל גברים, או 50 mg/dL ומעלה אצל נשים.

טריגליצרידים
צריכה להיות ברמה נמוכה מ- 150 mg/dL.

הורידו את לחץ הדם
זהו הגורם מספר 1 לשבץ. שבץ הוא הרוצח השלישי בחשיבותו ואחד הגורמים המובילים לנכות. ההחלמה משבץ קשה במקרה הטוב, במקרים אחרים, אתם עלולים להישאר נכים לכל החיים. הפסיקו להשתמש במלח, השתמשו בתרופות שלכם על פי המלצות הרופא שלכם ותתחילו לזוז. המספרים הללו צריכים לרדת ולהישאר נמוכים. המטרה היא פחות מ- 120/80 mmHg.

הקפידו לעסוק בפעילות גופנית מידי יום
מחקרים הוכיחו שפעילות גופנית במשך 30 דקות לפחות, חמישה ימים בשבוע או יותר, יכולה לסייע בהורדת לחץ הדם, בהורדת הכולסטרול ובשמירה על משקל בריא ותקין. אבל עדיף קצת ממאומה. אם אינכם עוסקים כלל בפעילות גופנית, התחילו לאט. גם 10 דקות בכל פעם יכולות להועיל למצבכם הבריאותי. מחקרים הוכיחו שאנשים שהגיעו גם לרמה מתונה בלבד של כושר גופני, נוטים הרבה פחות למות בגיל צעיר, מאשר אנשים ברמת כושר נמוכה.

שאפו למשקל בריא
השמנת יתר היא מגפה , לא רק בקרב מבוגרים, אלא גם בקרב ילדים. מגפה מתרחשת כאשר בעיה בריאותית יוצאת משליטה ותוקפת אנשים רבים. דיאטות משוגעות ותוספי מזון אינם התשובה. 

תזונה טובה, איזון בין צריכת הקלוריות והפעילות הגופנית הן הדרך היחידה לשמירה על משקל בריא לאורך זמן. השמנת יתר מעלה את הסיכון לכולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה ולהתנגדות לאינסולין, תופעה שמעידה על התפתחות של סוכרת מטיפוס 2 – אותם הגורמים שמעלים את הסיכון לחלות במחלות של מערכת הלב וכלי הדם. כאשר יודעים מהי מסת הגוף (BMI), ניתן לקבוע אם המשקל תקין.

טפלו בסוכרת
מחלות לב וכלי הדם הן הגורם המוביל בגרימת מוות כתוצאה מסוכרת. בקרב חולי הסבירות להתפתחות של מחלת לב וכלי הדם גבוהה פי שניים עד ארבעה, מאשר בקרב כלל האוכלוסייה, זאת בשל מגוון גורמי סיכון, כולל לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, עישון, השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית.

הפחיתו את המתח
מדענים מסוימים מצאו קשר בין הסיכון לסבול מפני מחלת לב כלילית ובין מתח בחיי האדם, שעלול להשפיע על גורמי הסיכון של מחלת לב ו/או שבץ. לדוגמא, אנשים שנמצאים במתח גבוה, עלולים להפריז באכילה, להתחיל לעשן, או לעשן יותר מאשר היו מעשנים לולא היו נמצאים במתח גבוה. מחקרים אף הוכיחו שמתח גבוה בקרב אנשים צעירים, מוביל לסיכון ללחץ דם בגיל המעבר.

הגבילו את צריכת האלכוהול
שתייה מופרזת של משקאות אלכוהוליים, עלולה להעלות את לחץ הדם ולהוביל לאי ספיקת לב, או לשבץ. היא יכולה לתרום גם לרמה גבוהה של טריגליצרידים, לגרום לקצב לב בלתי שגרתי ולהשפיע על התפתחות של מחלת הסרטן ושל מחלות נוספות. 

היא עלולה להוביל להשמנת יתר, לאלכוהוליזם, להתאבדות ולתאונות. הסיכון לחלות במחלת לב בקרב אנשים ששותים כמויות מתונות של אלכוהול (בממוצע משקה אחד ביום לנשים ושני משקאות ליום לגברים) נמוך, מאשר אצל אנשים שאינם שותים כלל. יחד עם זאת, לא מומלץ שאנשים שאינם שותים אלכוהול יתחילו לצרוך אלכוהול, או שאנשים שנוהגים לשתות משקאות אלכוהוליים, יגדילו את הכמויות שהם צורכים.

פורומים קרום הלב פריקרד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת גרון וקרום הלב ג 13/01/2020 15:40
  • אני נגד אנטיביוטיקה, גם בדלקת גרון חיידקית. עובר לבד.. האם נכון שהחיידק עלול להתיישב בקרום הלב??

  • + הוסף תגובה
דלקת בקרום הלב יהלי 07/12/2019 23:03
  • לפני כשנה וחצי בבדיקת אקו לב נמצא נוזל בכמות מינימלים בקרום הלב. בחירי הקרדיולוגים בארץ התעלמו מכך ואמרו שאין לכך משמעות. כאבים בחזה יוחסו לסיבות שונות אך לא לפריקרדיטיס. בחודש אוגוסט לאחר שהכאבים בחזה התעצמו מאד עברתי בירור מקיף -צנטור וירטואלי ו mri לב. נמצא נוסל בכמות קטנה עד בינונית בקרום הלב והאדרה מאוחרת כביטוי לדלקת בקרום הלב. ניתן לי טיפול בנירוסין 14 יום וכולכיצין פעם ביום למשך חודש. לא הרגשתי הטבה. הגדילו לי את מינון הקולכיצין לפעמיים ביום. אין שיפור. יש לי נוגדנים בדם לסקלורדמה מוגבלת ויתכן שהדלקת קשורה למחלה האוטואימונית. האם יש טיפול שונה מסטרואידים במקרה כמו שלי?

  • + הוסף תגובה
לב ועישון דור 05/12/2019 09:32
  • ד"ר שלום, אני מעשן כבד, כמובן רוצה להפסיק. האם יש קשר לנוזל שנמצא אצלי בקרום??

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!