האם אלרגיה למזון נגרמת מאקזמה?

ממצאי מחקר חדש מצביעים על כך שאלרגיה למזון מתפתחת כתוצאה מגירוי תאי חיסון בעור – ולא במעי כפי שסברה הקהילה המדעית עד כה.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/04/2016

המחקר, שנערך על ידי צוות חוקרים משולב מקינג קולג' לונדון ואוניברסיטת דנדי הסקוטית חשף כי הנגעים והדלקת בעור המאפיינים אקזמה (אטופיק דרמטיטיס) בתינוקות, הם בעלי תפקיד מרכזי בגרימה לרגישות למזון בתינוקות. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת המדעי Journal of Investigative Dermatology.אקזמה היא מצב שכיח הפוקד 10%-15% מהתינוקות. האקזמה מאופיינת בכתמים אדומים ושלפוחיות, וכתוצאה ממנה הופך העור לרגיש, יבש ומגרד. ברוב המקרים תופיע האקזמה על הלחיים ומפרקי הידיים והרגליים של התינוק, אולם היא עלולה להתפשט לרוב חלקי הגוף.


אלרגיה למזון שכיחה אף היא בקרב תינוקות, וההערכה היא שכ-2% מהתינוקות מפתחים אלרגיה למזונות שונים, וביניהם: חלב, ביצים, סויה, אגוזים, בוטנים ושומשום. במקרים קשים האלרגיה עלולה לסכן את חיי התינוק ונדרשת התערבות רפואית דחופה.


מחקרים קודמים הראו כי עמידותה של מערכת החיסון בפני מרכיבים סביבתיים גורמי אלרגיה בקרב אלו הסובלים מרגישויות עוריות כמו אקזמה – נמוכה יותר. במחקר הנוכחי מצאו החוקרים כי תינוקות הסובלים מאקזמה הם בעלי סיכון פי 6 לפתח רגישות לחלב, ביצים ובוטנים.


במסגרת המחקר בחנו החוקרים מדדים שונים שהתקבלו מבדיקות של למעלה מ-600 תינוקות בני שלושה חודשים. בבחינת הרגישות למזונות התגלה כי הרגישות הגבוהה ביותר היא לחלבון ביצה. עוד גילו החוקרים כי ככל שהאקזמה של התינוק חריפה יותר, כך גם הרגישות שלו למזון גבוהה יותר.


כל התינוקות שהשתתפו במחקר ניזונו בתקופת המחקר אך ורק מחלב אם, ומערכת העיכול שלהם עדיין לא נחשפה למזון מוצק. לכן, החוקרים משערים כי עוררות מערכת החיסון בעור הנגרמת כתוצאה מאקזמה גורמת לתגובה חיסונית כלל מערכתית, והיא זו שגורמת בשלב מאוחר יותר להתפתחות של אלרגיה למזונות שונים. עד כה סברו המדענים כי רגישות למזון נובעת מגירוי חיסוני במעי התינוק.


לדברי החוקרים, התהליך הדלקתי בעור המגורה מותיר את תאי החיסון פעילים. התאים נודדים בגוף, וכשהם פוגשים בגורמי אלרגיה סביבתיים – למשל מזון – הם מביאים לתגובה חיסונית הגורמת לאותה אלרגיה.


החוקרים טוענים כי מחקרם מספק עדות חדשה למעורבות של תאי חיסון בעור בהתפתחות תגובות אלרגיות במערכות אחרות ובשלב מאוחר יותר. לדבריהם, העור מספק הגנה מגורמי אלרגיה חיצוניים, וכאשר העור פגוע תאי החיסון שבו נותרים טעונים ומוכנים לתקוף בשלב מאוחר יותר רכיבים חיצוניים לגוף- כמו מזון.


החוקרים מקווים לפתח טיפול חדש לאקזמה בתינוקות שינטרל את אותם תאי חיסון וימנע מהם להגיב למזונות מוצקים הניתנים לתינוק.ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה


פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צילום חזה PA מימי 25/02/2020 08:22
  • עשינו צילום חזה לבן שלי הוא בן 14 וחצי ורשמו בפיענוח: מוקד ראותי קטן בבסיס הימני- כלי דם on face!! אם אפשר להסבר עד שנגיע לתור שלנו לרופא מטפל תודה

  • + הוסף תגובה
שיעול מתמשך אירית 19/02/2020 22:06
  • בתי בת חמש וחצי בגיל שנתיים וחצי עברה ניתוח שקדים ואדנואיד עקב דום נשימה חמור בשינה. מאז כל כחודש וחצי עקב הצטננות / נזלת מתחילה להשתעל באופן מתגבר והולך עד שהשיעול בלתי פוסק ( בעיקר בלילה) אני נאלצת לתת אזניל או בטנזול( 3 כדורים שלושה- חמישה ימים?. בחצי שנה האחרונה כל יום פעמיים נותנת לה אינהלציות ( סטרואידים + ונטולין + מלח) כשהשיעול בלתי פוסק מקבלת כפעם בחודש - חודש וחצי אזניל. השיעול נחלש אך לא נפסק לחלוטין . אני מרגישה שהאזניל לא עוזר לסיים את הבעיה לחלוטין ומנסה לא לתת בטנזול כי זה פוגע בגדילה. עשינו לפני שנתיים בדיקת cf מה עושים?

  • + הוסף תגובה
מניעה עם משאפים אבא לאסמטי 16/02/2020 14:15
  • כמה זמן צריך לטפל טיפול מניעתי, אם כל התקופה היא שקטה ונטולת התקפים? בני בן 16, מפחד להפסיק עם המשאף, מרגיש שממש תלוי בו, תלות לא רציונלית..מטופל כבר מספר שנים, מהילדות.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!