צבעי מאכל מגבירים הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

מספר הילדים המאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז גדל בצורה ביותר בעשרות השנים האחרונות. לעלייה זו סיבות שונות, חלקן נובעות ככל הנראה משינויים סביבתיים, הקשורים בין היתר למזון אותו אנו אוכלים.

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/08/2019

מספר הילדים המאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז גדל בצורה משמעותית ביותר בעשרות השנים האחרונות. לעלייה החדה באבחון ההפרעה יכולות להיות סיבות שונות. חלקן נובעות ממודעות הולכת וגוברת להפרעה וחלקן קשורות, ככל הנראה, לשינויים סביבתיים.בשינויים סביבתיים ניתן לכלול, בין היתר, שינויים במערכות החינוך, הרגלי הפנאי (בילוי יותר ארוך מול מסכי הטלוויזיה והמחשב) ושינויים בתזונה. השינויים בתזונה כוללים בין היתר צריכת צבעי מאכל מלאכותיים. במאמר זה נבחן את הקשר שבין צריכת צבעי מאכל מלאכותיים והפרעת קשב וריכוז.השימוש בצבעי מאכל מלאכותיים גדל פי ארבע בממוצע בחמישים השנה האחרונות. צבעי מאכל מלאכותיים מיועדים לתת לאוכל מראה מושך יותר מכפי שהוא באפן טבעי ולשכנע אותנו לצרוך אותו. הם מצויים בשימוש רב באוכל מהיר (ג'אנק פוד), במיצים ממותקים, סוכריות וממתקים, דגני בוקר ועוד.הסיכון לפגיעה בריכוז ובהתנהגות בעקבות שימוש בתוספי מזוןבשנת 1973 טען רופא בשם בנימין פיינגולד כי קשיי התנהגות, ריכוז ולמידה נבעו ממזונות מסוימים ומשימוש בצבעי מאכל וחומרי טעם מלאכותיים. הוא ביסס את דבריו על תצפיות שערך בילדים והמליץ על דיאטה ללא מאכלים אלה. ד"ר פיינגולד אף דיווח בהמשך ששני שליש מהילדים שטיפל בהם השתפרו בעקבות דיאטה זו.


תיאוריו של ד"ר פיינגולד עוררו עניין אצל הורים רבים אך גם התנגדות משמעותית של אנשי תעשיית המזון, אשר טענו כי אין די מחקר רציני לתמוך בדיאטת פיינגולד והעניין בדיאטה פחת בשנות השמונים.


בעשור האחרון הצטברו עדויות ממחקרים נוספים ואמינים יותר אשר הצביעו על כך ששימוש בצבעי מאכל מלאכותיים אכן גורם נזק לילדים עם הפרעת קשב. הנזק מתבטא ביותר עצבנות, חוסר שקט וקשיי שינה.


אולם, נמצא כי לא כל הילדים עם הפרעות קשב וריכוז רגישים להשפעה של צבעי מאכל באותה מידה. ישנם ילדים בעלי רגישות גבוהה יותר לחומרים אלה וישנם ילדים עמידים יותר להשפעות השליליות של צבעי המאכל. בתחילה חשבו כי רק ילדים עם הפרעות קשב עלולים להיות מושפעים לרעה על ידי תוספי מזון מלאכותיים וצבעי מאכל אך לאחרונה התברר אחרת.


במחקר גדול שבוצע בבריטניה נמצא כי צבעי מאכל מלאכותיים עלולים לפגוע בריכוז ובהתנהגות של ילדים באפן כללי, כלומר, גם בילדים ללא הפרעת קשב וריכוז. שוב, יש חלק מהילדים שככל הנראה אינם רגישים לחומרים מלאכותיים במזון אך יש חלק לא מבוטל – בין שמונה אחוזים ועד לשליש מהילדים שכן רגישים לחומרים אלה ונפגעים מהם. חשוב להבהיר שאין הכוונה שהפרעת קשב וריכוז נגרמת על ידי צבעי מאכל, אולם צריכה של חומרים אלה עלולה להחמיר את קשיי הריכוז וההתנהגות אצל ילדים באפן כללי, וכן גם אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז.


חשוב לציין כי אבחון של הפרעת קשב וריכוז הוא עניין כמותי, בדומה למשל לאבחון של יתר לחץ דם. לכולנו יש לחץ דם, הבעיה היא כשהוא גבוה מדי. אדם עם לחץ דם גבולי עלול לעבור את הקו שבין לחץ דם תקין לגבוה בגלל גורמים סביבתיים כמו סטרס או עודף מלח.בצורה דומה יכול גם ילד עם קשיי קשב וריכוז לעבור את גבול האבחון של הפרעת קשב וריכוז בשל צריכה של צבעי מאכל מלאכותיים. מכיוון שלא ידוע על ערך תזונתי חיובי כלשהו בצריכה של צבעי מאכל מלאכותיים נראה שנכון לצמצם ככול האפשר את השימוש בהם.


כיצד ניתן לצמצם את צריכת צבעי המאכל?המפתח לצמצום השימוש בצבעי מאכל מלאכותיים הוא מודעות צרכנית. בארץ ובאירופה, ריכוזים והימצאותם של צבעי מאכל במזון מצויינים על גבי האריזה יחד עם שאר מרכיבי המזון. הם מצוינים במספר סידורי ולפניו האות E (כמו E102 –שהוא טרטרזין שמעניק למזון צבע צהוב בגוון לימון,E131 – שמעניק צבע כחול ואסור לשימוש בארה"ב, ועוד).כשאתם יוצאים לקניות חשוב לחפש את רשימת המרכיבים הכתובה באותיות הקטנות על האריזה, לקרוא אותה ולוודא שהמוצר שאתם קונים אינו מכיל צבעי מאכל מלאכותיים.בשל המודעות הגוברת לנזק האפשרי של צבעי מאכל מלאכותיים ישנו שימוש הולך וגובר בתחליפים טבעיים. במקרה כזה יצויין על האריזה ברשימת המרכיבים שהמוצר מכיל צבע מאכל טבעי ולעיתים זה ילווה בכיתוב בולט בנוסח "מכיל מרכיבים טבעיים בלבד" או "ללא צבעי מאכל מלאכותיים". כיום ניתן למצוא מאכלים רבים כולל ממתקים וחטיפים שהם נקיים מצבעי מאכל מלאכותיים. הפחתת השימוש בחומרים אלה יכולה לסייע לחלק מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז וגם לילדים ללא אבחנה זו.


לקריאה נוספת:

Artificial food colors and attention-deficit/hyperactivity symptoms: conclusions to dye for. Neurotherapeutics. 2012 Jul;9(3):599-60


Food additives and hyperactive behaviour in 3-year-old and 8/9-year-old children in the community: a randomised, double-blinded, placebo-controlled trial. Lancet. 2007 Nov 3;370(9598):1560-7.


Meta-analysis of attention-deficit/hyperactivity disorder or attention-deficit/hyperactivity disorder symptoms, restriction diet, and synthetic food color additives. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2012 Jan;51(1):86-97.


פורומים, הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רעב קיצוני בסיום השפעת הריטלין רשף 13/08/2019 08:09
 • שלום רב. אני מאובחן ב-ADHD ולוקח ריטלין LA 40 מ"ג. במהלך היום אני לא מרגיש רעב (או צמא) ורק בסיום השפעת הריטלין (בסביבות 18:00) אני מרגיש רעב קיצוני וצמא. כמות האוכל הממוצעת היומית שלי: בוקר (שעה 07:00. לפני לקיחת הריטלין): - קערת קורנפלקס עם חלב (לא מסיים את החלב) - כוס קפה צהריים (סביבות השעה 12:00. מכריח את עצמי לאכול): - חזה עוף - כף (כף הגשה גדולה) אורז - קצת טחינה - קצת סלט - קפה ארוחה בשעה 18:00+ארוחת ערב: כל מה שבא ליד עקב הרעב הקיצוני שאני חווה בסיום השפעת הריטלין, אני מגיע למצב של עליה קלה במשקל. השאלה שלי: האם יש דרך להתמודד עם הרכב הקיצוני הזה בסיום השפעת הריטלין? תודה רבה, רשף

 • + הוסף תגובה
רעב בסוף השפעת הריטלין ד"ר גלעד חבצלת 17/08/2019 11:22
 • שלום רב! הריטלין כידוע פוגע בתאבון במשך השפעתו. כאשר הוא מפסיק להשפיע התאבון חוזר ולכן אתה מרגיש תחושת רעב. כדי לנסות להתגבר על העניין אני ממליץ לך לאכול לפני לקיחת הריטלין יותר ממה שאתה אוכל. כלומר לאכול ארוחת בוקר יותר גדולה ומזינה. פרט לכך נסה לאכול משהוא לפני שאתה "נופל" לרעב הגדול. הכוונה שתאכל משהוא מזין גם בשעה 1600 . עדיף לחם מדגנים מלאים או שיפון. כך תרגיש פחות רעב ב1800 . בהצלחה

 • + הוסף תגובה
לוקח רטלין בבוקר ולא נרדם כל הלילה Guy 17/08/2019 11:22
 • שלום יש לי שאלה שזמן רב איני מוצא תשובה עבורה אז אולי אתה תוכל לשפוך קצת אור על הבעיה שלי, אני סובל מADHD ולוקח רטלין באופו קבוע כבר 6 שנים במינון של 80 mg בשחרור מושהה , לפני כחצי שנה סבלתי מדלקות במעי הגס ועברתי ניתוח חירום שכלל כריתה של חלק מהמעי הגס, ולמשך כחצי שנה הייתי עם סטומה , בתקופה זו לקחתי חצי מכמות הרטלין שהייתי לוקח שזה 40mg אבל תופעה חדשה נוצרה , לקחתי את הרטלין בבוקר וכל הלילה לא הצלחתי להירדם , שאלתי את הרופאים בבית חולים בו אושפזתי ולאף אחד לא היה מושג , לפני כיותר משלושה שבועות העברתי ניתוח לסגירת הסטומה , אבל התופעה עדיין חוזרת על עצמה ויוצרת קושי עבורי , אני צריך לקבוע תור לנירולוג אבל התור כנראה יקבע למועד מאוחר ואני לקראת ראיונות עבודה כך שאני חייב ללמוד ולהכין את עצמי לפני ואז אין לי ברירה אני שוב עושה שימוש ברטלין ולא נרדם בלילות. האם יש הסבר הגיוני לתופעה?

 • + הוסף תגובה
בעיית קשב וריכוז חמורה ומציאת התרופה הנכונה vort 04/08/2019 18:18
 • שלום, שאלה גם לבעלי נסיון ולא רק לרופאים.. אני בן 44, עם הפרעת קשב חמורה מהילדות שנבדקה ונמצאה רק בגיל 30+. בשביל ללמוד או לפעמים לעבוד בשעות מאוחרות ולקחת ישיבות עמוסות נהגתי לקחת ריטלין וזה היה בדרך כלל עוזר (1 ל4 נטילות היה עושה את ההפך). הריטלין גרם לתופעות לוואי קשות אחרי ש'ירד' ולמשך כמה ימים זה הורגש, התבטא בחולשה, עייפות, עצבנות וחוסר שקט. אחרי ששמעתי על אטנט ביקשתי מהרופא שלי לנסות וההשפעה מאד דומה, אך תופעות הלוואי נשארו דומים, אוליי טיפה פחותים אבל לא משמעותית. אני לוקח רק מדי פעם (ממוצע פעם בשבועיים), והכמות שמשפיעה עליי היא מועטה (חצי כדור בד"כ). האם קיים משהו חדש ומתקדם יותר שעושה פחות תופעות לוואי? חייב לציין גם שניסיתי המון דרכים טבעיות ותזונתיות, גם לאורך זמן (כולל לקיחת סוגים שונים של אצטיל ל קרניטין) אך שום דבר לא הביא לתוצאות דומות לתרופות. כל עצה או טיפ יתקבלו בברכה, תודה.

 • + הוסף תגובה
אהה אריק 06/08/2019 23:14
תודה רבה vort 07/08/2019 10:35
 • תודה רבה אך חושש מטיפול קבוע שניתן לאורך זמן כיוון שהצורך שלי הוא מדי פעם (פעם בשבוע / שבועיים) ולכן תרופה קבועה יכולה להביא להמון תופעות לוואי, לא?

 • + הוסף תגובה
טיפול להפרעת קשב ללא תופעות לואי ד"ר גלעד חבצלת 08/08/2019 12:34
 • לכל סטימולנט (כדור לטיפול בהפרעת קשב) יכולות להיות תופעות לואי. התפקיד שלנו למצוא את התרופה שתיתן את התגובה הטובה ביותר ועם מה שפחות תופעות לואי. לכל מטופל יש תגובה שלו. במקרה שלך כאשר אתה לא רוצה טיפול קבוע בטוח שלא כדאי לתת סטרטרה כי אותה צריך לקחת כל יום ומשפיעה רק אחרי חודש. אם לא ניסית ויואנס מציע לך לנסות רק תדע שזה משפיע ל 12 שעות. מתחילים ב30 מג ליום ועולים לפי התגובה.

 • + הוסף תגובה
תודה ד"ר גלעד vort 08/08/2019 15:55
 • תודה רבה על תשובתך. אנסה לבקש מהרופא שלי ויואנס מקווה שניתן לקבלה בקופת החולים שלי (כללית).

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!