צבעי מאכל מגבירים הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

מספר הילדים המאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז גדל בצורה ביותר בעשרות השנים האחרונות. לעלייה זו סיבות שונות, חלקן נובעות ככל הנראה משינויים סביבתיים, הקשורים בין היתר למזון אותו אנו אוכלים.

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/08/2019

מספר הילדים המאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז גדל בצורה משמעותית ביותר בעשרות השנים האחרונות. לעלייה החדה באבחון ההפרעה יכולות להיות סיבות שונות. חלקן נובעות ממודעות הולכת וגוברת להפרעה וחלקן קשורות, ככל הנראה, לשינויים סביבתיים.בשינויים סביבתיים ניתן לכלול, בין היתר, שינויים במערכות החינוך, הרגלי הפנאי (בילוי יותר ארוך מול מסכי הטלוויזיה והמחשב) ושינויים בתזונה. השינויים בתזונה כוללים בין היתר צריכת צבעי מאכל מלאכותיים. במאמר זה נבחן את הקשר שבין צריכת צבעי מאכל מלאכותיים והפרעת קשב וריכוז.השימוש בצבעי מאכל מלאכותיים גדל פי ארבע בממוצע בחמישים השנה האחרונות. צבעי מאכל מלאכותיים מיועדים לתת לאוכל מראה מושך יותר מכפי שהוא באפן טבעי ולשכנע אותנו לצרוך אותו. הם מצויים בשימוש רב באוכל מהיר (ג'אנק פוד), במיצים ממותקים, סוכריות וממתקים, דגני בוקר ועוד.הסיכון לפגיעה בריכוז ובהתנהגות בעקבות שימוש בתוספי מזוןבשנת 1973 טען רופא בשם בנימין פיינגולד כי קשיי התנהגות, ריכוז ולמידה נבעו ממזונות מסוימים ומשימוש בצבעי מאכל וחומרי טעם מלאכותיים. הוא ביסס את דבריו על תצפיות שערך בילדים והמליץ על דיאטה ללא מאכלים אלה. ד"ר פיינגולד אף דיווח בהמשך ששני שליש מהילדים שטיפל בהם השתפרו בעקבות דיאטה זו.


תיאוריו של ד"ר פיינגולד עוררו עניין אצל הורים רבים אך גם התנגדות משמעותית של אנשי תעשיית המזון, אשר טענו כי אין די מחקר רציני לתמוך בדיאטת פיינגולד והעניין בדיאטה פחת בשנות השמונים.


בעשור האחרון הצטברו עדויות ממחקרים נוספים ואמינים יותר אשר הצביעו על כך ששימוש בצבעי מאכל מלאכותיים אכן גורם נזק לילדים עם הפרעת קשב. הנזק מתבטא ביותר עצבנות, חוסר שקט וקשיי שינה.


אולם, נמצא כי לא כל הילדים עם הפרעות קשב וריכוז רגישים להשפעה של צבעי מאכל באותה מידה. ישנם ילדים בעלי רגישות גבוהה יותר לחומרים אלה וישנם ילדים עמידים יותר להשפעות השליליות של צבעי המאכל. בתחילה חשבו כי רק ילדים עם הפרעות קשב עלולים להיות מושפעים לרעה על ידי תוספי מזון מלאכותיים וצבעי מאכל אך לאחרונה התברר אחרת.


במחקר גדול שבוצע בבריטניה נמצא כי צבעי מאכל מלאכותיים עלולים לפגוע בריכוז ובהתנהגות של ילדים באפן כללי, כלומר, גם בילדים ללא הפרעת קשב וריכוז. שוב, יש חלק מהילדים שככל הנראה אינם רגישים לחומרים מלאכותיים במזון אך יש חלק לא מבוטל – בין שמונה אחוזים ועד לשליש מהילדים שכן רגישים לחומרים אלה ונפגעים מהם. חשוב להבהיר שאין הכוונה שהפרעת קשב וריכוז נגרמת על ידי צבעי מאכל, אולם צריכה של חומרים אלה עלולה להחמיר את קשיי הריכוז וההתנהגות אצל ילדים באפן כללי, וכן גם אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז.


חשוב לציין כי אבחון של הפרעת קשב וריכוז הוא עניין כמותי, בדומה למשל לאבחון של יתר לחץ דם. לכולנו יש לחץ דם, הבעיה היא כשהוא גבוה מדי. אדם עם לחץ דם גבולי עלול לעבור את הקו שבין לחץ דם תקין לגבוה בגלל גורמים סביבתיים כמו סטרס או עודף מלח.בצורה דומה יכול גם ילד עם קשיי קשב וריכוז לעבור את גבול האבחון של הפרעת קשב וריכוז בשל צריכה של צבעי מאכל מלאכותיים. מכיוון שלא ידוע על ערך תזונתי חיובי כלשהו בצריכה של צבעי מאכל מלאכותיים נראה שנכון לצמצם ככול האפשר את השימוש בהם.


כיצד ניתן לצמצם את צריכת צבעי המאכל?המפתח לצמצום השימוש בצבעי מאכל מלאכותיים הוא מודעות צרכנית. בארץ ובאירופה, ריכוזים והימצאותם של צבעי מאכל במזון מצויינים על גבי האריזה יחד עם שאר מרכיבי המזון. הם מצוינים במספר סידורי ולפניו האות E (כמו E102 –שהוא טרטרזין שמעניק למזון צבע צהוב בגוון לימון,E131 – שמעניק צבע כחול ואסור לשימוש בארה"ב, ועוד).כשאתם יוצאים לקניות חשוב לחפש את רשימת המרכיבים הכתובה באותיות הקטנות על האריזה, לקרוא אותה ולוודא שהמוצר שאתם קונים אינו מכיל צבעי מאכל מלאכותיים.בשל המודעות הגוברת לנזק האפשרי של צבעי מאכל מלאכותיים ישנו שימוש הולך וגובר בתחליפים טבעיים. במקרה כזה יצויין על האריזה ברשימת המרכיבים שהמוצר מכיל צבע מאכל טבעי ולעיתים זה ילווה בכיתוב בולט בנוסח "מכיל מרכיבים טבעיים בלבד" או "ללא צבעי מאכל מלאכותיים". כיום ניתן למצוא מאכלים רבים כולל ממתקים וחטיפים שהם נקיים מצבעי מאכל מלאכותיים. הפחתת השימוש בחומרים אלה יכולה לסייע לחלק מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז וגם לילדים ללא אבחנה זו.


לקריאה נוספת:

Artificial food colors and attention-deficit/hyperactivity symptoms: conclusions to dye for. Neurotherapeutics. 2012 Jul;9(3):599-60


Food additives and hyperactive behaviour in 3-year-old and 8/9-year-old children in the community: a randomised, double-blinded, placebo-controlled trial. Lancet. 2007 Nov 3;370(9598):1560-7.


Meta-analysis of attention-deficit/hyperactivity disorder or attention-deficit/hyperactivity disorder symptoms, restriction diet, and synthetic food color additives. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2012 Jan;51(1):86-97.


פורומים, הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחפש תרופה להפרעות קשב וריכוז חיים 19/10/2019 11:47
  • שלום, שמי חיים, בן 30, סטודנט. אני נוטל כיום קונצרטה 72 מ"ג ב-2 כדורים של 36 מ"ג. זה כרגע הדבר היחיד שמשפיע עליי. נטילה של כדור אחד במינון 36 מ"ג לא ממש משפיע עליי. הבעיה היא כזו: ה-72 מ"ג שאני לוקח עובד כ12 שעות, והרבה פעמים אני לא באמת צריך 12 שעות, זה יותר מדי, אלא אני צריך למשל 4-8 שעות. האם קיימת תרופה שתוכל לענות על בקשתי? הערה: ריטלין במינון 40 מ"ג לא השפיע עליי גם.

  • + הוסף תגובה
תרופה להפרעת קשב ל4-8 שעות ד"ר גלעד חבצלת 21/10/2019 19:38
  • חיים שלום רב! לא ברור משאלתך אם הריטלין שלקחת הוא ארוך טווח או קצר טווח. על כל פנים, בהנחה שלקחת ריטלין לטווח קצר, ritalin la יכול בהחלט לעזור לך. נסה מינון של 40 מ"ג ואם לא עוזר תעלה ל 50 על ידי צירוף של כדור 40 וכדור 10 .

  • + הוסף תגובה
בחירת רופא מטפל בadhd ליה 20/10/2019 13:12
  • שלום, עד כה טופלתי אצל נוירולוג כללי במרפאת האם שלי (כללית), אולם כרגע אני מרגישה שאיני מאוזנת תרופתית, ונאמר לי על ידי נוירוכירורג כי עלי לפנות לרופא שמתעסק בהפרעות קשב באופן מיוחד. לאיזה רופא מומלץ לפנות בנוגע לשינוי מינון וסוג התרופה להפרעות הקשב? נוירולוג-קשב/ נוירופסיכולוג/ פסיכיאטר? והאם אחד עדיף על האחר. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
שלום רב, יש לי בעיה חמורה שאני סובל ממנה קשה כבר 10 שנים חיים 11/10/2019 21:46
  • שלום רב, יש לי בעיה חמורה שאני סובל ממנה קשה כבר 10 שנים! יש לי רעד בראש בעיקר בקצה הראש איפה שמתחילה מערכת העצבים, הרעד הזה מחמיר שאני בלחץ, וגם שאני מזיז את הראש לצדדים, וגם בבוקר שאני קם, ויש לי גם קליקים קטנים בזמן הזזת הראש בצורות מסוימות, הבעיה הזאת מפריעה לי לתפקוד היום יומי ואני מרגיש שהחוט השדרה שנכנס לראש לא יציב ורופף ואני יכול לשחק איתו ולעשות קליקים חופשי כנראה הוא התנתק מהחיבורים, בנוסף הצוואר שלי נוטה קצת קדימה, עשיתי מלא תרגילים הלכתי להמון רופאים ולאף אחד אין פיתרון, מי יכול לעזור לי? אני מוכן לשלם כמה שצריך בשביל פיתרון לסיוט המוזר הזה שלא נגמר, תודה רבה לעוזרים, חיים

  • + הוסף תגובה
קליקים בזמן הזזת הראש!? ד"ר גלעד חבצלת 17/10/2019 11:16
  • התופעות שלך מאד מוזרות וגם התאור. אין זה עניין לפורום זה. מציע לשאול בפורום בריאות הנפש.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!