טיפול במחלות אף וסינוסים

טיפול במחלות אף וסינוסים
כתבה פרסומית כתבת חסות


האם אתה סובל מנזלת? שיעול טורדני ? "נזלת אחורית" (דלף אחור אפי)? צפצופים בריאות? קושי בנשימה דרך האף? אם כן, יתכן מאוד שאתה סובל מסינוסטיס. אלו התסמינים הנפוצים של מחלה זו.

כבר בתחילת המאמר אבקש לציין, בניגוד למה שנהוג לחשוב סינוסטיס גורמת לכאב ראש רק לעיתים רחוקות ועל כן אנשים רבים שסובלים מסינסיטיס שאיננה מאובחנת, מטופלים לשווא במשך שנים במגוון תרופות בעוד שאנשים שסובלים מכאבי ראש מסיבות שונות, מאובחנים בטעות כסובלים מסינוסטיס.

מה הם בעצם סינוסים? סינוסים הם חללים המחוברים לחללי האף באמצעות פתחים קטנים. פתחים אלו חיוניים לבריאות הסינוסים מאחר והם משמשים לאוורורם וניקוזם. מחלות הרירית של האף כגון נזלת אלרגית או פוליפים יכולים לחסום פתחים אלו ולגרום למחלת סינוסים, קרי סינוסיטיס.

כאשר אנו מדברים על נזלת אנו מדברים על הפרשה עודפת של ריריות האף או ריריות האף והסינוסים. הנזלת יכולה להיות שקופה-רירית או צבעונית-מוגלתית. נזלת מהווה תמיד ביטוי למחלת אף וסינוסים. לאדם בריא אין נזלת, הדבר נכון הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים לעומת זאת אין נזלת ללא מחלה. ניתן לטפל בנזלת אך מאחר והיא יכולה להיות ביטוי של מחלות שונות ומשונות, ניתן להציע טיפול רק לאחר בדיקה ואבחון המחלה.

במשך שנים רבות היה נהוג לחשוב שאין טיפול יעיל לנזלת, אטימות האף, לכאב הראש הנלווה ולמחלות הסינוסים. החשיבה היתה שהחולה בתופעות אלו נידון לסבול מהן כל ימי חייו. אך כיום ידוע שהדבר אינו נכון. כיום אנו יכולים לבדוק את האף מבפנים ולאבחן את הסיבה הספציפית למחלה ובהתאם לסיבה להציע את הטיפול המתאים ביותר לכל פציינט.

אומנם האף בולט לפנים אך חללי האף והסינוסים שהם עולם מורכב מצויים בעומק. רק רופא אף אוזן וגרון יכול לבדוק את האף פנימה, לאבחן את המחלה ולהציע טיפול מתאים ונכון. הבדיקה כוללת תמיד גם שימוש באנדוסקופ כלומר סיב אופטי דק. בדיקה אנדוסקופית של האף היא דרך אבחון החיונית ביותר לאבחון המחלה ומהווה חלק בלתי נפרד מבדיקת האף אצל רופא אף אוזן וגרון.

עם זאת אין די בהכנסת אנדוסקופ לאף ויש לדעת כיצד לבדוק את האף, רק מי שמנתח אף וסינוסים יכול להגיע לאבחנה נכונה. בדיקה כזו מאפשרת בחירת טיפול מתאים גם אם יש צורך בטיפול תרופתי, כלומר האם יש צורך לבצע טיפול אנטיביוטי, אנטי-היסטמיני או אחר. למרבה הצער פציינטים רבים מטופלים בתרסיסים שונים שאינם מועילים.

כיצד מתבצע טיפול במקרה של פוליפוזיס של האף והסינוסים? פוליפים באף מקורם בסינוסים. במקרה זה טיפול תרופתי או "שמרני" באמצעות תרסיסים וכדורים איננו יעיל בדרך כלל. גם טיפול בזריקות קורטיזון חסר ערך מאחר והוא מועיל רק לזמן קצר ואיננו שווה את תופעות הלוואי האפשריות של הסטרואידים. לאנשים רבים יש פוליפים באף ובסינוסים והם חיים איתם בשלום וללא כל סבל. לעיתים כאשר הפוליפים גורמים לאטימות של האף בלבד, די בכריתת כמה פוליפים במרפאה מעת לעת כדי לפתור את הבעיה. 

במידה והבעיה לא נפתרת והפציינט חש סבל מתמשך, אזי הטיפול המתבקש הוא ניתוח. טיפול ניתוחי במחלות אף (Functional Endoscopic Sinus Surgery = FESS) נעשכה באמצעות מכשור אנדוסקופי, בהרדמה כללית או מקומית ללא כאבים של ממש ובמספר ימי אשפוז מעטים. במידה והניתוח מתבצע בהרדמה כללית ומושקעת בו עבודה יסודית ומדוקדקת אזי ששיעור ההישנות של הפוליפים באדם מבוגר הוא כ-10 אחוז בלבד. אצל אדם צעיר שיעור ההישנות גבוה יותר.

מחלות אף וסינוסים גורמות סבל רב, פוגעות באיכות וגורמות לאובדן ימי עבודה. לכן יש חשיבות עצומה לאבחון מדויק וטיפול נכון כדי לפתור את הבעיה בהקדם האפשרי.

פורומים סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אי שיווי משקל מונאם 25/09/2020 15:38
 • שלום , אני בן 25 לפני כשנה וחצי , התחלתי בחוסר יציבות , אחרי כל הבדיקות CT MRI מוח תקינים , ובוצע בדיקה VHIT תקינה גם , כמובן ידוע שיש לי מגיל שנתיים נקב באוזן שמאל , אחרי בדיקת שמיעה יש ירידה קטנה באזן שמאל , ובוצע בדיקות דם תקינים כולל הכל , והחוסר יציבות קורה שאני בהליכה מסובב שמאל ימין או אחורה , מה אפשר לעשות ?

 • + הוסף תגובה
חוסר יציבות מונאם 25/09/2020 15:42
 • אני אציין גם , הייתה רמת ויטמין D נמוכה , ואני נוטל כדורים יש עלייה ברמה אבל עדיין נמוך, אבל אין שיפור במצב

 • + הוסף תגובה
חוסר יציבות יעקב 26/09/2020 13:00
 • שלום רב יש לברר גם רמת ויטמין B12 ותפקודי בלוטת התריס. עברת , לדעתי , מספיק בדיקות כדי להיות די בטוח שאין כאן מקור מדאיג לבעית חוסר היציהות . בדיקת ENG שיכולה בצורה טובה לברר תפקוד המערכת הווסטיבולרית , לדעתי טוב יותר מה VHIT בדיקת הENG בעיתית מאחר ויש הנקב בעור התוף והמבחן הקלורי עם הזלפת מים לאוזן לא מומלץ. הייתי ממליץ פיזיותרפיה ווסטיבולרית לשיפור היציבות .

 • + הוסף תגובה
חוסר יציבות מונים 26/09/2020 13:26
 • שלום , תודה שעניתי לי , נכון בלוטת התריס ו B12 תקינים , אבל לפני בערך שנה עברתי פיזותרפיה ויסתביולארית , וזה שיפור קצת אבל לא בצורה משמעותית , אתה ממליץ לחזור ולעשות עוד פעם ? ( כי הגעתי למצב ארגיש שזה משהו שנתפס בראש החוסר יציבות )

 • + הוסף תגובה
חוסר יציבות מונים 26/09/2020 14:57
 • גם רציתי לשאול , בבקשה , בסיכום ביקור הראשון רשם הרופא - אבחנה מבדלת ( vestibular paroxysma) זה משהו מפחיד או מה?

 • + הוסף תגובה
בהמשך ל כאבי אוזניים וטינטון יוסי 13/09/2020 13:12
 • לגבי בדיקת השמיע - שכחתי לציין שכן ביצעתי אותה - יצאה תקינה, עם הערה אחת - התעלה באוזן שמאל קטנה יותר מתעלה באוזן ימין(אציין שרוב המוחלט של הכאבים/אוזן פקוקה היא בצד שמאל). בנוסף, האבנים ממשיכים לצאת כאשר אני לוחץ על רקמות השקדים - התופעה אינה פסקה כפי שחשבתי. קראתי שאבני שקדים לפעמים באים עם תסמינים דומים לשלי - כאבי אוזניים/גרון וכו... אציין שוב כי כאב הגרון מאוד נקודתי (דקירות מדי פעם בצד שמאל בנקדוה ספציפית - איפשהו בין האוזן לגרון) האם עדיין ממליץ על BERA? האם אתה ממליץ לעשות בירור לגבי האבנים? אציין עוד דבר, כאשר אני לוחץ עם היד על המצח, ומפעיל כוח זה כנגד זה - הטינטון מתגבר משמעותית, זה לא משהו עדין שאפשר להתבלבל יש התגברות משמעותית בעת הלחיצה שנעלמת כאשר אני מרפה מהלחיצה (הטינטון חוזר לעוצמתו. אשמח לתגובתך. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
כאב גרון ואוזניים יעקב 26/09/2020 12:51
 • שלום רב אם הכאב באוזן באותו צד של האבן בשקד יתכן מאד שבוא מוקרן מהשקד. למיטב ידיעתי רק כריתת השקדים יכולה לסיים סופית את בעיית האבנים בשקדים אשר בדרך כלל גורמים גם לריח לא נעים. ניתן לנסות לנקות את השקעים בשקדים עם מטוש טבול במי חמצן 3% באותה תדירות של צחצוח שיניים . אפשר לבצע בדיקת BERA שעוזרת למיקוד מקור הטנטון.

 • + הוסף תגובה
טינטון וכאבי אוזניים יוסי 11/09/2020 14:35
 • שלום ד"ר, לפני כ 10 חודשים חלה טינטון קבוע שנמשך עד היום באוזן שמאל, הדבר לווה בכאבי ראש, MRI מח יצא תקין (ההפניה הייתה למוח בלבד לא לאוזן) - כאבי הראש חלפו לאחר כמה שבועות, הטינטון נשאר. לפני כחודשיים - - הטינטון התחזק - החל תחושה של אוזן "פקוקה" כאילו יש לי חפץ באוזן. - החלו כאבי אוזנים/גרון - תחושת דקירות שבאות וחולפות. - כאבי צוואר קדמי. כל התופאות החלו והתגברו במהלך החודשיים בעיקר בצד שמאל אך גם בימין. רופא אאג טוענת שהכל תקין. בדיקות דם בסיסיות - תקינות. רנטגן צוואר - תקין. אולטרסאונד צוואר- בלוטות לימפה מוגדלות - תגובתיות בלבד(כמו שהרופא כתב - הרופאים לא ייחסו לזה חשיבות). דבר היחיד שראיתי מבדיקה עצמית - מחיטוט בשקדים יצאו אבנים קטנות, לא משהו שרואים בהתבוננות בלבד, אלה יש צורך ללחוץ על הרקמות - קרה סך הכל פעמיים, כבר לא יוצאים אבנים שאני לוחץ על הרקמות. אני יציין שרופא אאג - רק התבוננה, לא לחצה על הרקמות וכו.. שורה תחתונה - אני אובד עצות, מרגיש לי שזה רק מחמיר עם הזמן ואף אחד לא מצליח לעזור לי.

 • + הוסף תגובה
טנטון יעקב 12/09/2020 08:48
 • לא כתבת לגבי בדיקת שמיעה - נתון חשוב ביותר . לגבי האבנים הקטנות מהשקדים - תופעה ידועה של הצטברות שארית אוכל וקילוף תאים בתוך שקעים בשקדים בד"כ אחרי דלקות בעבר. אם זה גורם לריח לא נעים, מעבר להוצאת "אבנים אלה - גרגור עם מי מלח עוזר . היו גם מקרים מעטים של כריתת שקדים מסיבה זו. באשר לטנטון אם מחמיר , כדאי לבצע BERA ולפיה לשקול צורך במעקב MRI.

 • + הוסף תגובה
בדיקת שמיעה יוסי 13/09/2020 08:56
 • לגבי בדיקת השמיע - שכחתי לציין שכן ביצעתי אותה - יצאה תקינה, עם הערה אחת - התעלה באוזן שמאל קטנה יותר מתעלה באוזן ימין(אציין שרוב המוחלט של הכאבים/אוזן פקוקה היא בצד שמאל). בנוסף, האבנים ממשיכים לצאת כאשר אני לוחץ על רקמות השקדים - התופעה אינה פסקה כפי שחשבתי. קראתי שאבני שקדים לפעמים באים עם תסמינים דומים לשלי - כאבי אוזניים/גרון וכו... אציין שוב כי כאב הגרון מאוד נקודתי (דקירות מדי פעם בצד שמאל בנקדוה ספציפית - איפשהו בין האוזן לגרון) האם עדיין ממליץ על BERA? האם אתה ממליץ לעשות בירור לגבי האבנים? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
עוד משהו ד"ר.... יוסי 13/09/2020 09:15
 • אציין עוד דבר, כאשר אני לוחץ עם היד על המצח, ומפעיל כוח זה כנגד זה - הטינטון מתגבר משמעותית, זה לא משהו עדין שאפשר להתבלבל יש התגברות משמעותית בעת הלחיצה שנעלמת כאשר אני מרפה מהלחיצה (הטינטון חוזר לעוצמתו ה"רגילה") לא יודע אם זה רלוונטי - עדיך להגיד מאשר לא...

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!