דם בשתן אצל ילדים – מזה אומר?

גילוי דם בשתן יכול להיות מפחיד ביותר, כל שכן אצל ילדים. הסיבות מגוונת ויכולות לנוע מסיבוכי כליות ועד להפרעות מינוריות שלא צפויות להשפיע על בריאותם.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/05/2019


גילוי דם בשתן יכול להיות מפחיד ביותר, כל שכן אצל ילדים. הסיבות מגוונת ויכולות לנוע מסיבוכי כליות ועד להפרעות מינוריות שלא צפויות להשפיע על בריאותם. 


דם בשתן (המטוריה- hematuria) יכול להיות גלוי אך גם סמוי. במקרה של דם סמוי בשתן, הוא לרוב יתגלה הדם בעזרת מקלונים לבדיקת השתן (סטיקים) שהם רגישים מאד לקיום של ההמוגלובין שבכדוריות האדומות.


לא מדובר בתופעה נדירה, במיוחד אם נוהגים לבדוק שתן באופן המוני, למשך באוכלוסיית המועמדים לגיוס לשירות צבאי, שם אפשר למצוא דם חבוי בשתן בבדיקות חוזרות של 3 מתוך 1000 מועמדים לגיוס ללא מחלות רקע ידועות.


מהן הסיבות לדם בשתן?


הסיבות לדם בשתן בילדים שונות מאשר במבוגרים:


כאשר מדובר בדם בשתן אצל מבוגרים, עולה החשיבות של שלילת גידול בכליות או בדרכי השתן כסיבה. אך בילדים אין כמעט מקרים של גידולים בדרכי השתן, אלא רק מקרים נדירים של גידול של הכליה שלרוב לא יסתמן כדם בשתן.


הסיבות לדם בשתן בילדים מתחלקות ל-2:


א.  דם בשתן המלווה בכאבים – למשל במקרה של אבנים או זיהום.

ב.  דם בשתן ללא כאבים – במקרים של מחלות קלות במסננים הקטנים של הכליה: פקעיות הכליה או הגלומרולי.


כמו כן, יכולה להיות נטייה משפחתית למציאת דם בשתן. ברוב המקרים לא תהיה ירידה בתפקוד הכלייתי עם השנים, אך בחלק (קטן) אחר כן יהיה איבוד אטי בתפקוד.
איך מטפלים בדם בשתן אצל ילדים?


לאור אפשרויות אלה, תבוצע בדרך כלל בדיקת אולטרסאונד של הכליות, וכן תיערך בדיקה לקיום דלקת. כמו כן הרופא יחפש סימנים נוספים למחלה בגלומרולי (כגון חלבון בשתן, לחץ דם גבוה או הפרעה בתפקוד הכליות).


בשלב זה יברר הרופא אם יש עדות לדם בשתן בשאר בני המשפחה. גם אם הבירור הראשוני תקין ומדובר במקרה של המטוריה מיקרוסקופית מבודדת ללא תסמינים נוספים, ימליץ בדרך כלל הרופא על מעקב שנתי אחר התפקוד הכלייתי באופן סדיר (בדרך כלל פעם בשנה), עד גמר גדילת הילד.הכתבה בשיתוף עם פרופ' דניאל לנדאו, מנהל מחלקת ילדים ומנהל את השרות לנפרולוגיה של ילדים בביה"ח סורוקה בבאר שבע. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דניאל לנדאו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חסימה בשק הדמעות לתינוקת בת חודש וחצי סיון 29/10/2020 10:34
  • יש לתינוקת שלי חסימה בשק הדמעות על פי הרופאים (עיניים ומשפחה), הרופאת משפחה אומרת שזה להרבה תינוקות ולעשות פשוט עיסויי ועד גיל שנה צריך לעבור ואם לא זאת פרוצדורה אחרת, הרופאת עיניים אומרת שזה חסימה בשק הדמעות אבל לתת אנטיביוטיקה 4 פעמים ביום למשך שבוע כדי שלא יהיה זיהום מההפרשות ולחסור אחרי 10 ימים להעריך את המצב, כל אחד אומר משהו אחר , בהרגשה שלי מעבר לכל העיסויים שכמובן אעשה, לתת אנטיביוטיקה בכמות כזאת לגיל חודש וחצי פחות מרגיש לי נכון והייתי רוצה קודם לנסות את האופציה של בלי אנטיביוטיקה, אבל אם חלילה יהיה זיהום אני יאשים את עצמי, השאלה היא לכמה באמת עובר העניין הזה בלי שימוש באנטיביוטיקה והאם זה ממש חובה?

  • + הוסף תגובה
שיעול מתמשך בבת שנתיים מ 19/10/2020 15:33
  • ביתי בת שנתיים משתעלת מגיל שנה בערך, בעיקר במהלך השינה. פעמים רבות זה מגיע להקאה על מנת לשחרר ליחה. צילום ריאות תקין. זה החל כשהוציאה שיניים אולם נמשך גם אח"כ. היתה הפסקה של חודשיים באביב, חשבנו שזה בגלל שינוי סוג הדיסה אולם זה חזר לאחר מכן. לפני חודש וחצי היתה שוב הפסקה של חודש ואח"כ שוב וחשבתי אולי בגלל שפחות אכלה לבן (מוצרי חלב אחרים המשיכה לאכול, לא חלב ניגר) וניסיתי להפסיק לתת לה ונראה שעזר. נשללה אלרגיה לחלב, אבק, דגנים, תירס וסויה וכן נשללה אפשרות לצליאק. לפני שבועיים היתה לה פריחה שרופא ילדים הגדירה כתגובה לאלרגיה או זיעה. מה כדאי לבדוק?

  • + הוסף תגובה
כאב בזמן נשימה איק 02/10/2020 17:01
  • אני בן 24, יש לי כאב מוזר בריאות/חזה/גב בזמן נשימה, מרגיש כאילו אני נושם אוויר קר וזה גורם לי להשתעל. לא יצאתי מהבית בתקופה האחרונה בכלל ככה שזה כנראה לא קורונה, ואני מעדיף פחות ללכת לרופא פיזית ולבדוק בגלל כל המצב במדינה. מה זה יכול להיות? יש לציין שיש לי אסתמה קלה ולעיתים מאוד רחוקות יש לי קוצר נשימה. אין לי חום או סימפטומים אחרים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!