דם בשתן אצל ילדים – מזה אומר?

גילוי דם בשתן יכול להיות מפחיד ביותר, כל שכן אצל ילדים. הסיבות מגוונת ויכולות לנוע מסיבוכי כליות ועד להפרעות מינוריות שלא צפויות להשפיע על בריאותם.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/05/2019

גילוי דם בשתן יכול להיות מפחיד ביותר, כל שכן אצל ילדים. הסיבות מגוונת ויכולות לנוע מסיבוכי כליות ועד להפרעות מינוריות שלא צפויות להשפיע על בריאותם. 


דם בשתן (המטוריה- hematuria) יכול להיות גלוי אך גם סמוי. במקרה של דם סמוי בשתן, הוא לרוב יתגלה הדם בעזרת מקלונים לבדיקת השתן (סטיקים) שהם רגישים מאד לקיום של ההמוגלובין שבכדוריות האדומות.


לא מדובר בתופעה נדירה, במיוחד אם נוהגים לבדוק שתן באופן המוני, למשך באוכלוסיית המועמדים לגיוס לשירות צבאי, שם אפשר למצוא דם חבוי בשתן בבדיקות חוזרות של 3 מתוך 1000 מועמדים לגיוס ללא מחלות רקע ידועות.


מהן הסיבות לדם בשתן?


הסיבות לדם בשתן בילדים שונות מאשר במבוגרים:


כאשר מדובר בדם בשתן אצל מבוגרים, עולה החשיבות של שלילת גידול בכליות או בדרכי השתן כסיבה. אך בילדים אין כמעט מקרים של גידולים בדרכי השתן, אלא רק מקרים נדירים של גידול של הכליה שלרוב לא יסתמן כדם בשתן.


הסיבות לדם בשתן בילדים מתחלקות ל-2:


א.  דם בשתן המלווה בכאבים – למשל במקרה של אבנים או זיהום.

ב.  דם בשתן ללא כאבים – במקרים של מחלות קלות במסננים הקטנים של הכליה: פקעיות הכליה או הגלומרולי.


כמו כן, יכולה להיות נטייה משפחתית למציאת דם בשתן. ברוב המקרים לא תהיה ירידה בתפקוד הכלייתי עם השנים, אך בחלק (קטן) אחר כן יהיה איבוד אטי בתפקוד.
איך מטפלים בדם בשתן אצל ילדים?


לאור אפשרויות אלה, תבוצע בדרך כלל בדיקת אולטרסאונד של הכליות, וכן תיערך בדיקה לקיום דלקת. כמו כן הרופא יחפש סימנים נוספים למחלה בגלומרולי (כגון חלבון בשתן, לחץ דם גבוה או הפרעה בתפקוד הכליות).


בשלב זה יברר הרופא אם יש עדות לדם בשתן בשאר בני המשפחה. גם אם הבירור הראשוני תקין ומדובר במקרה של המטוריה מיקרוסקופית מבודדת ללא תסמינים נוספים, ימליץ בדרך כלל הרופא על מעקב שנתי אחר התפקוד הכלייתי באופן סדיר (בדרך כלל פעם בשנה), עד גמר גדילת הילד.הכתבה בשיתוף עם פרופ' דניאל לנדאו, מנהל מחלקת ילדים ומנהל את השרות לנפרולוגיה של ילדים בביה"ח סורוקה בבאר שבע. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דניאל לנדאו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עישון פסעבי וכושר Yuno 24/10/2019 10:31
  • שלום רב, אני תלמיד כיתה ח, בן 13.עוסק בספורט, וגם בריצה. מתאמן בקביעות. לאחרונה הייתי בין 10-20 דקות, כשבמרחק כמה מטרים ממני ישבו מספר מעשנים. השתדלתי לשאוף כמה שפחות עשן, וגם לשאוף כמה שיותר אוויר כשהם לוקחים הפסקה מעישון.לאחר שעזבתי את המקום הרגשתי מעט חולשה וכאבים ברגליים. השאלה שהיא, מה הנזק שיכל להיגרם לי כתוצאה מהשהייה ליד אותם המעשנים? בפרט הנזק לכושר שלי.

  • + הוסף תגובה
צפצוף בנשימה מעיין87 19/10/2019 23:16
  • שלום, בתי בת חודש וחצי, לעיתים (למשל אם אני מרימה אותה כאשר נרדמת אחרי האוכל) פתאום אני שומעת מעין השתנקות,צפצוף קל בנשימה. לא ברור לי מה זה והאם תקין? כאשר נושמת באופן כללי הכל נשמע כרגיל,אין לה שום חרחורים או בעיות דומות... זה לפעמים מבהיל אותי...מדובר בממש שניות בודדות של הצפצוף. כאשר היתה בת שבוע,בבדיקה שגרתית אצל רופאת הילדים היא רשמה שהריאות נקיות. האם שכיח? יעבור עם הזמן? אני דואגת. תודה,מעיין

  • + הוסף תגובה
רעות רעות 18/10/2019 22:02
  • שלום, יש לי אסתמה בינונית ואלרגיה לאבק. בבניין הצמוד עומדים להתחיל תהליך של הוספת מרפסות שמש. רציתי בבקשה לברר:במידה וכל היום החלונות בדירה יהיו סגורים כשהם עובדים. ונאמר שלוש שעות אחרי שהם יסיימו לעבוד בערב נפתח חלונות ונאוורר את הבית, האם האבק שהיה באוויר נשאר אחרי 3-4 שעות? אני תוהה האם כדאי לשנה לעבור דירה ואז לחזור, או שהפיתרון הזה כן יעיל. תודה מראש!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!