דם בשתן אצל ילדים – מזה אומר?

גילוי דם בשתן יכול להיות מפחיד ביותר, כל שכן אצל ילדים. הסיבות מגוונת ויכולות לנוע מסיבוכי כליות ועד להפרעות מינוריות שלא צפויות להשפיע על בריאותם.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/05/2019

גילוי דם בשתן יכול להיות מפחיד ביותר, כל שכן אצל ילדים. הסיבות מגוונת ויכולות לנוע מסיבוכי כליות ועד להפרעות מינוריות שלא צפויות להשפיע על בריאותם. 


דם בשתן (המטוריה- hematuria) יכול להיות גלוי אך גם סמוי. במקרה של דם סמוי בשתן, הוא לרוב יתגלה הדם בעזרת מקלונים לבדיקת השתן (סטיקים) שהם רגישים מאד לקיום של ההמוגלובין שבכדוריות האדומות.


לא מדובר בתופעה נדירה, במיוחד אם נוהגים לבדוק שתן באופן המוני, למשך באוכלוסיית המועמדים לגיוס לשירות צבאי, שם אפשר למצוא דם חבוי בשתן בבדיקות חוזרות של 3 מתוך 1000 מועמדים לגיוס ללא מחלות רקע ידועות.


מהן הסיבות לדם בשתן?


הסיבות לדם בשתן בילדים שונות מאשר במבוגרים:


כאשר מדובר בדם בשתן אצל מבוגרים, עולה החשיבות של שלילת גידול בכליות או בדרכי השתן כסיבה. אך בילדים אין כמעט מקרים של גידולים בדרכי השתן, אלא רק מקרים נדירים של גידול של הכליה שלרוב לא יסתמן כדם בשתן.


הסיבות לדם בשתן בילדים מתחלקות ל-2:


א.  דם בשתן המלווה בכאבים – למשל במקרה של אבנים או זיהום.

ב.  דם בשתן ללא כאבים – במקרים של מחלות קלות במסננים הקטנים של הכליה: פקעיות הכליה או הגלומרולי.


כמו כן, יכולה להיות נטייה משפחתית למציאת דם בשתן. ברוב המקרים לא תהיה ירידה בתפקוד הכלייתי עם השנים, אך בחלק (קטן) אחר כן יהיה איבוד אטי בתפקוד.
איך מטפלים בדם בשתן אצל ילדים?


לאור אפשרויות אלה, תבוצע בדרך כלל בדיקת אולטרסאונד של הכליות, וכן תיערך בדיקה לקיום דלקת. כמו כן הרופא יחפש סימנים נוספים למחלה בגלומרולי (כגון חלבון בשתן, לחץ דם גבוה או הפרעה בתפקוד הכליות).


בשלב זה יברר הרופא אם יש עדות לדם בשתן בשאר בני המשפחה. גם אם הבירור הראשוני תקין ומדובר במקרה של המטוריה מיקרוסקופית מבודדת ללא תסמינים נוספים, ימליץ בדרך כלל הרופא על מעקב שנתי אחר התפקוד הכלייתי באופן סדיר (בדרך כלל פעם בשנה), עד גמר גדילת הילד.הכתבה בשיתוף עם פרופ' דניאל לנדאו, מנהל מחלקת ילדים ומנהל את השרות לנפרולוגיה של ילדים בביה"ח סורוקה בבאר שבע. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דניאל לנדאו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תינוק משתעל במשך חודש וחצי משה 12/11/2019 12:12
  • שלום רב תינוק כבן שנה וחודשיים נולד פג, משתעל במשך חודש וחצי, לקחנו פעמיים לרופא שהאזין לריאות ואמר שהכל נשמע תקין, בפעם השניה הפנה לצילום וזה מה שכתוב בפיענוח:צלום בית חזה AP שכיבה, מסובב          ניפוח יתר בראיות. הצללה פריהלרית ­ התעבות דפנות הברונכים סובהלריים במידה קלה מימין. ללא תפליט. צל קרדיוטימי תקין. לדעת הרופא נראה תקין , אבל אמר לחזור אליו עוד כמה ימים שאז יהיה לו עם מי להתייעץ, רציתי לדעת מה זה אומר לדעתך?תודה מראש

  • + הוסף תגובה
משאף כמניעה משה 12/11/2019 09:31
  • אני שנים משתמש המשאף סרטי עד כמניעה, ללא התקפים פעילים. מאוד רוצה להפסיק. לפחות לנסות. מה דעתך? אני בן 19

  • + הוסף תגובה
עישון פסעבי וכושר Yuno 24/10/2019 10:31
  • שלום רב, אני תלמיד כיתה ח, בן 13.עוסק בספורט, וגם בריצה. מתאמן בקביעות. לאחרונה הייתי בין 10-20 דקות, כשבמרחק כמה מטרים ממני ישבו מספר מעשנים. השתדלתי לשאוף כמה שפחות עשן, וגם לשאוף כמה שיותר אוויר כשהם לוקחים הפסקה מעישון.לאחר שעזבתי את המקום הרגשתי מעט חולשה וכאבים ברגליים. השאלה שהיא, מה הנזק שיכל להיגרם לי כתוצאה מהשהייה ליד אותם המעשנים? בפרט הנזק לכושר שלי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!