הצטננות או אלרגיה?

בחורף, כל התעטשות קטנה גורמת לנו להחסיר פעימה. רגע לפני שאתם רצים להכין לעצמכם תה עם דבש ולימון, כמה שאלות שיעזרו לכם לפענח אם אתם סובלים מהצטננות, או שאולי זו בכלל אלרגיה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/04/2016

1. שיעולים, עיטושים, או רק אף נוזל?


שלושת הסימפטומים הללו משותפים גם לתגובה אלרגית וגם להצטננות. זאת הסיבה שלא תמיד קל להבחין בין השניים ולעתים קל להתייחס לתגובה אלרגית כאל הצטננות. ישנם סימנים אופייניים נוספים לכל תופעה שיעזרו לכם לאבחן מה גורם לכם להרגיש פחות טוב.


2. העיניים מגרדות?


עיניים צורבות, מגרדות ומגורות בשילוב עם נזלת, שיעול ואף מגורה, מעידות לרוב על תגובה אלרגית. אלרגיה למה? יכולות להיות לכך תשובות רבות, החל מהכלב או החתול הנמצאים בבית, קרדית האבק, תבלין שהיה באוכל, חומר ניקוי חדש שהשתמשתם בו, סבון רחצה חדש ועוד. 


נסו לחשוב האם צרכתם מוצר חדש לאחרונה או נחשפתם לבעל חיים או צמח שלא באתם איתו במגע עד כה.


3. קוצר נשימה או נושמים במהירות?


קוצר נשימה או נשימה מהירה יכולים להעיד גם על הצטננות וגם על אלרגיה. בשני המקרים, כלי הנשימה הופכים צרים יותר, מה שמקשה על הנשימה. אם הנשימה מלווה בצפצופים או חרחורים, יתכן כי מדובר בזיהומים אחרים של דרכי הנשימה, כמו ברונכיטיס או דלקת ריאות. בכל מקרה, כדאי לגשת לרופא לבדיקה.


4. כאב גרון?


אלרגיה לא אמורה להיות מלווה בכאבים ובוודאי לא בכאב גרון. לעומת זאת, הצטננות הנובעת מנגיף או חיידק עלולה לגרום גם לכאב גרון. אחד הסימנים לפעילות של המערכת החיסונית הוא בלוטות לימפה מוגדלות ובעיקר של השקדים הנמצאים בגרון, מה שבמקרים רבים עלול להיות מלווה בכאבים. 


5. קשה לבלוע?


אם אתם חשים קושי בבליעה, או כאב וצריבה בעת הבליעה, עליכם לגשת לרופא, כי יתכן שמדובר בזיהום חיידקי או נגיפי שפיתחו דלקת גרון. בדיקת משטח גרון תאבחן מה הגורם לדלקת והאם יש צורך בטיפול אנטיביוטי.


6. אף נוזל וחום מעל 37.5


אם אתם סובלים מאף נוזל, צמרמורות וגם חום, רוב הסיכויים שמדובר בשפעת. כדאי להגיע לרופא המשפחה כדי לקבל הנחיות לטיפול ולוודא מניעת החמרה של המצב לדלקת ריאות. לרוב, התרופה הטובה ביותר היא מנוחה, שתייה חמה ותזונה של מרק או דייסה. 


7. אנטיביוטיקה עוזרת להעביר הצטננות מהר יותר?


שפעת והצטננות נגרמות לרוב על ידי וירוסים. טיפול אנטיביוטי מטפל בחיידקים, לכן במקרה של שפעת, אנטיביוטיקה לא תקצר את זמן ההחלמה, להיפך - כשהגוף נמצא תחת מתקפה של וירוסים, טיפול אנטיביוטי עלול להאריך את תקופת ההחלמה ולגרום לנו להרגיש רע יותר. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם שפעת היא פשוט לעזוב הכל ולנוח.פורומים, שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצללה בrml לימור 03/07/2019 14:29
  • ביצעתי היום צילום ריאות. התשובה שקיבלתי: הודגמה הצללה בRML אין עדות לתפליט פלוירלי . אין עדות להרחבת המדיאסטינום והשערים . צל הלב בגדר הנורמה . הסרעפת בעמדה תקינה זו דלקת ריאות? הופניתי בגלל יום גבוה ושיעול

  • + הוסף תגובה
חולה פעם שלישית בתוך חודש רוחה 20/06/2019 13:45
  • שלום כבר 3 פעמים שאני חולה ברצף תוך חודש. חום נמוך עייפות גדולה,תחושה כללית של חולי הפעם הראשונה קרתה בהמשך להתקף ורטיגו ובחילות חזק שארך כ 6 שעות ,שקרה לפי הרופאה המטפלת בעקבות כאב גב שהשפיע על הצוואר. נשארתי במיטה יומיים עם חום נמוך ותשישות. פעם שנייה רק חום ותשישות. והפעם עשיתי תנועה לא נכונה , כאב חזק פילח את גבי,עברתי לילה ללא שינה עם בחילות,נאלצתי לתפקד בבוקר, והפכתי שוב חולה כבר יומיים של חום ותשישות.האם יכול להיות שזו מחלת הנשיקה או סתם עייפות של מערכת החיסון. לא מזמן ערכתי בדיקות דם והכל בסדר.

  • + הוסף תגובה
CMV ואלכוהול מיכל 16/05/2019 08:40
  • היי,באוקטובר אובחנתי כחולה במחלת הנשיקה, ומאז לא הכרתי שום תסמינים ואני מרגישה בסדר. באוקטובר ערך הigm היה 1.07 וכעת הוא 1.37. ערך הigg גם נשאר דומה, 185 באוקטובר וגם היום. ערך הCRP היה 32 וכעת הוא 6.20 (קבוע מזה 3 חודשים). האם מותר לי כעת לשתות אלכוהול? מאז אוקטובר נמנעתי מכך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!