הצטננות או אלרגיה?

בחורף, כל התעטשות קטנה גורמת לנו להחסיר פעימה. רגע לפני שאתם רצים להכין לעצמכם תה עם דבש ולימון, כמה שאלות שיעזרו לכם לפענח אם אתם סובלים מהצטננות, או שאולי זו בכלל אלרגיה
כתבה פרסומית כתבת חסות


1. שיעולים, עיטושים, או רק אף נוזל?


שלושת הסימפטומים הללו משותפים גם לתגובה אלרגית וגם להצטננות. זאת הסיבה שלא תמיד קל להבחין בין השניים ולעתים קל להתייחס לתגובה אלרגית כאל הצטננות. ישנם סימנים אופייניים נוספים לכל תופעה שיעזרו לכם לאבחן מה גורם לכם להרגיש פחות טוב.


2. העיניים מגרדות?


עיניים צורבות, מגרדות ומגורות בשילוב עם נזלת, שיעול ואף מגורה, מעידות לרוב על תגובה אלרגית. אלרגיה למה? יכולות להיות לכך תשובות רבות, החל מהכלב או החתול הנמצאים בבית, קרדית האבק, תבלין שהיה באוכל, חומר ניקוי חדש שהשתמשתם בו, סבון רחצה חדש ועוד. 


נסו לחשוב האם צרכתם מוצר חדש לאחרונה או נחשפתם לבעל חיים או צמח שלא באתם איתו במגע עד כה.


3. קוצר נשימה או נושמים במהירות?


קוצר נשימה או נשימה מהירה יכולים להעיד גם על הצטננות וגם על אלרגיה. בשני המקרים, כלי הנשימה הופכים צרים יותר, מה שמקשה על הנשימה. אם הנשימה מלווה בצפצופים או חרחורים, יתכן כי מדובר בזיהומים אחרים של דרכי הנשימה, כמו ברונכיטיס או דלקת ריאות. בכל מקרה, כדאי לגשת לרופא לבדיקה.


4. כאב גרון?


אלרגיה לא אמורה להיות מלווה בכאבים ובוודאי לא בכאב גרון. לעומת זאת, הצטננות הנובעת מנגיף או חיידק עלולה לגרום גם לכאב גרון. אחד הסימנים לפעילות של המערכת החיסונית הוא בלוטות לימפה מוגדלות ובעיקר של השקדים הנמצאים בגרון, מה שבמקרים רבים עלול להיות מלווה בכאבים. 


5. קשה לבלוע?


אם אתם חשים קושי בבליעה, או כאב וצריבה בעת הבליעה, עליכם לגשת לרופא, כי יתכן שמדובר בזיהום חיידקי או נגיפי שפיתחו דלקת גרון. בדיקת משטח גרון תאבחן מה הגורם לדלקת והאם יש צורך בטיפול אנטיביוטי.


6. אף נוזל וחום מעל 37.5


אם אתם סובלים מאף נוזל, צמרמורות וגם חום, רוב הסיכויים שמדובר בשפעת. כדאי להגיע לרופא המשפחה כדי לקבל הנחיות לטיפול ולוודא מניעת החמרה של המצב לדלקת ריאות. לרוב, התרופה הטובה ביותר היא מנוחה, שתייה חמה ותזונה של מרק או דייסה. 


7. אנטיביוטיקה עוזרת להעביר הצטננות מהר יותר?


שפעת והצטננות נגרמות לרוב על ידי וירוסים. טיפול אנטיביוטי מטפל בחיידקים, לכן במקרה של שפעת, אנטיביוטיקה לא תקצר את זמן ההחלמה, להיפך - כשהגוף נמצא תחת מתקפה של וירוסים, טיפול אנטיביוטי עלול להאריך את תקופת ההחלמה ולגרום לנו להרגיש רע יותר. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם שפעת היא פשוט לעזוב הכל ולנוח.פורומים שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקררות או אלרגיה איריס 02/04/2020 09:52
  • אני יותר משבוע בבית עם כאבי ראש, גודש בגרון ועייפות נוראיאית לוקחת תרופות נגד אלרגיה אבל זה לא רוצה לעבור. אני עדיין לא מרגישה טוב. לא מרגישה הטבה.

  • + הוסף תגובה
קורנה גרטי אריה 14/03/2020 08:48
  • אני בן 80+ רוצה לדעת מימה אפשר להיזהר + מה מצבי כאשר אני סובל מסכרת לחץ דם

  • + הוסף תגובה
קורנה ברטי אריה 14/03/2020 08:41

הצטרפו לאינדקס הרופאים!