כאבי גב תחתון – גורמי הסיכון

כאבי גב תחתון – גורמי הסיכון
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019

כאבי גב תחתון בדרך כלל נגרמים כתוצאה משילוב בין מאמץ יתר, מתיחת שרירים, או פגיעה בשרירים, או ברצועות שתומכות בעמוד השדרה. במקרים אחרים, נפוצים פחות, כאבי גב תחתון נגרמים כתוצאה ממחלה, או ממום בעמוד השדרה.

קיומו של גורם סיכון, מעלה את הסיכויים להתפתחות כאבי גב תחתון. ככל שקיימים יותר גורמי סיכון, כך גובר הסיכוי להתפתחות של כאבי גב.


גורמי סיכון שאינם ניתנים לשינוי כוללים:

גיל העמידה (הסיכון יורד לאחר גיל 65).

גברים סובלים יותר מנשים עקב כאבי גב.

היסטוריה משפחתית של כאבי גב.

פגיעה קודמת בגב.

היריון. נשיאת העובר בתקופת ההיריון, מפעילה לחץ משמעותי על הגב.

שברי דחיסה קודמים בעמוד השדרה.

ניתוחים קודמים בגב.

בעיות מולדות בעמוד השדרה.גורמי סיכון שניתנים לשינוי, באמצעות שינויים באורח החיים, או באמצעות טיפול רפואי כוללים:

מצב קבוע של חוסר פעילות גופנית.

עיסוק בעבודה, או בפעילות אחרת שדורשת ישיבה ממושכת, הרמת משקלות כבדים, כיפוף או סיבוב, תנועות חוזרות ונשנות, או רטט מתמיד, כמו שימוש במקדח מסוים, או נהיגה בסוגים מסוימים של ציוד כבד.

עישון. מעשנים נוטים יותר, מאשר אנשים שאינם מעשנים, לסבול מכאבים בגב התחתון.

השמנת יתר. משקל גוף עודף, במיוחד סביב המותניים, עלול להפעיל לחץ על הגב, אם כי טענה זו טרם הוכחה. אולם, במקרים רבים, אצל אנשים בעלי משקל עודף המצב הגופני ירוד, שריריהם חלשים והם גמישים פחות. כל אלה עלולים להוביל לתחושת כאבי גב תחתון.

יציבה לא נכונה. רפיון כשלעצמו אינו יכול לגרום כאבי גב, אולם לאחר שהגב נמתח או נפגע, יציבה לא נכונה עלולה להחמיר את הכאב.

מתח נפשי. על פי האמונה הרווחת, מתח וגורמים נפשיים אחרים משחקים תפקיד חשוב בגרימת כאבים בגב התחתון, במיוחד כאשר מדובר בכאבים כרוניים בגב התחתון. אנשים רבים מכווצים את שרירי הגב באופן בלתי מודע, כאשר הם נתונים במתח נפשי.

דיכאון ממושך.

שימוש ארוך טווח בתרופות שמחלישות את העצמות, כמו למשל קורטיקוסטרואידים.הכתבה בשיתוף עם ד"ר גד ולן, המנתח הראשי ביחידה לניתוחי עמוד שדרה בביה"ח סורוקה. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גד ולן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הליכה עקומה אושרת 25/02/2020 17:18
  • לבתי בת ה-16.5 ישנה הליכה שבה היא דורכת על החלק הפנימי של העקבים ולא במרכז העקב, ניתן לראות זאת בסוליות הנעלים כאשר החלק הפנימי של עקב הנעל שחוק יותר. מסתמן שגם בני בן ה-13.5 דורך על החלק הפנמי של העקב אך רק ברגל אחת. אני יודעת שקיימים מדרסים ונעלים מתקנות להליכה לא נכונה. אשמח לדעת אם אורטופד בקופת חולים יוכל לתת הבחנה ומענה לכך או שרצוי לפנות לאורטופד ילדים/אורטופד ממוחה לכף הרגל/אורטופד מומחה לגב?

  • + הוסף תגובה
שבר קטן בעצם / מפרק כף הרגל עדי 18/02/2020 17:18
  • שלום רב יש לי שבר קטן בעצם הקונאיפורס הלטרלית במשטח המפרקי שלה במפרק 3/mtpj . שאלה איך אפשר לטפל בשבר?גבס קיבוע או בתודה מראש עדי

  • + הוסף תגובה
עזרה בפיענוח בדיקת mri Galit 14/02/2020 17:53
  • שלום קיבלתי תשובה מבדיקת mri שעשיתי לקרסול אשמח לעזרתך לפיענוח הבדיקה אני לפני החלטה האם לגשת לניתוח ויקח זמן עד שאראה את האורטופד . התוויה קלינית: ידוע על נזק לגיד ה-TP , להערכה חוזרת טרום ניתוחית. ממצאים: קואליציה סחוסית ידועה קלקנאו-נביקולרית. עדיין בצקת לשדית פוקאלית במרכיב הסופרו מדיאלי של כיפת הטלוס. ללא פגם אוסטאוכונדראלי מובהק. יתכן נזק OCD דרגה 1. עדיין נוזל במעטפת הגידים הפלקסורים כביטוי לטנוסינוביטיס. עדיין אות חריג פסי בחיבור גיד ה-TP אל הנביקולה (סדרה 6 חתך 16). עצם נביקולרית אקססורית מטיפוס 2. הגידים הפרונאלים תקינים. יתר הגידים הפלקסורים שמורים. הרטינקולום הפלקסורי תקין. הדלטואיד שמור. סינדסמוזיס תקין. הרצועות הלטרליות תקינות. בצקת לשדית טלרית סביב הפצט הסוב-טלרי האחורי כביטוי לסטרס מכני. בצקת קלה בסינוס טרזי. גיד האכילס מודגם תקין. ללא בורסיטיס רטרו קלקנאית. שומן קגר שמור. אוס-טריגונום. נוזל בכמות מוגברת ברצס האחורי של המפרק הטיביו טלרי. עיבוי ידוע של המרכיב המדיאלי בפסציה הפלנטרית . תודה לכם .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!