אקזמה בידיים

אקזמה בידיים היא מחלת עור נפוצה מאוד וכמעט בלתי מדוברת, אשר בצורת התפרצותה הקשה, יכולה לערער את איכות החיים וההתנהלות היומית של הלוקים בה, לעיתים אף יותר מחולי פסוריאזיס.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/08/2019

מחקר בנושא שפורסם ב-Contact Dermatitis מראה כי 10% מהאוכלוסייה סובלים מאקזמה של כפות הידיים. 2-4% מהם, לוקים באקזמה כרונית של כפות הידיים שהטיפול המקובל אינו יעיל עבורם, וסבלם קשה מנשוא. התפרצות קשה של אקזמה בידיים עלולה לגרום לכאבים ולפגוע בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים, לעיתים אף יותר מהסבל שנגרם על ידי פסוריאזיס


התפרצות קשה של אקזמה בכפות הידיים עלולה לגרום ליותר סבל מאשר פסוריאזיס


פרופ' אבנר שמר, רופא עור בכיר מהמרכז הרפואי "שיבא", מסביר כי לא ידוע מה בדיוק גורם להתפרצות האקזמה, אולם היא עלולה להתפתח על רקע חשיפה לחומרים מגרים, אלרגיה ואף מצבי לחץ. התסמינים האופייניים להתפרצות אקזמה קשה כוללים בין היתר יובש בעור, אדמומיות, שלפוחיות, גרד עז, עור מחוספס/קשה, סדקים, חתכים עמוקים וכואבים בעור כף היד.


קראו עוד:     פריחה בעור;    אטופיק דרמטיטיס;    תפרחת או פריחה בעור


הסובלים מאקזמה בידיים לא יכולים לסגור או לפתוח את כף היד ללא כאב וכך מתקשים לבצע אפילו פעולות בסיסיות. זאת מעבר לסבל ולבושה הנחווים בעקבות תגובת הסביבה למראה הפריחה ולמגע ידם, שמובילים גם לפגיעה בחיי העבודה, משפחה ולעיתים אף עלולים להוות נטל כלכלי.


הסימפטומים של אקזמה בידיים והתופעות הנלוות לה:


1. אקזמה של כפות הידיים בצורתה הכרונית גורמת לנגעים עמוקים בכף היד, לגרד וכאבים עזים בעת מגע בכלל ועם מים בפרט. הסימפטומים מתעצמים עד לחוסר תפקוד וקושי לבצע פעולות בסיסיות כמו אלה הדרושות לטיפול שוטף בבית ובמשפחה.


2. כפות הידיים הן שני האיברים הפעילים ביותר בגוף ולכן אנשים הסובלים מאקזמה של כפות הידיים מדווחים על צורך בשינוי תחום העיסוק, כדי להקל הכאבים בידיים.


3. חלק מהסובלים מהמחלה עלולים לפתח תסמיני דיכאון בעקבות המגבלות הקשות המשפיעות על תפקוד חיי היום יום. המלצות לטיפול באקזמה של כפות הידיים: 


1. הטיפול באקזמה של כפות הידיים דורש, בראש ובראשונה, זיהוי ומניעה של גורמים מעוררים.


2. השלב הראשון של הטיפול הוא באמצעות משחות משמנות, שמטרתן לרכך את העור, למנוע את היובש  שגורם לגרד ולפצעים ולהפחית את המגע עם גורמים חיצוניים. 


3. במידה והמצב מחריף, מטפלים במשחות המכילות קורטיזון להקלה על הסימפטומים. אולם אלה מוגבלות בזמן השימוש שכן יעילותן פוחתת עם הזמן. סיבה נוספת שבגללה מגבילים את השימוש בקורטיזון היא שהעור הופך לדק ורגיש והסבל מהמחלה עלול להחריף. 


4. למצבים בהם המשחות הסטרואידיות לא עוזרות, ישנה תרופה לבליעה. התרופה, מבוססת על נגזרת של ויטמין A ומיועדת לטיפול ממוקד במחלה. לרוב, תוצאות טיפול זה מביאות להקלה משמעותית בתופעות המחלה, ולהפוגה ממושכת מתסמיניה.


מחלת אקזמה של כף היד היא מחלה קשה, שיכולה לזכות את החולים בה ב- 100% נכות. רבים מהלוקים בה מדווחים על החלפת מקצוע, נזקים ממשים שהם חווים בשגרת חייהם, חוסר יכולת ליצור קשר זוגי, קושי לטפל בילדים, גירושין ועוד.


ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה


פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שומה שגדלה פתאום ניר 17/02/2020 15:44
  • שלום פרופ' עזיזי, אני גבר בן 45 ויש לי באיזור החזה העליון שומה בצבע חום בהיר שפתאום גדלה. האם זה מעיד על משהו? היא לא עומדת בשום קריטריון וסימני האזהרה של שומות חשודות חוץ מהעובדה שהיא גדלה בזמן האחרון לגודל של כמה מילימטרים בלבד. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
טיפול באפודיקס יניב 16/02/2020 19:59
  • שלום אני מטופל כרגע באפודיקס על המצח והקרקפת קרחת גינגית. כבר 4ימים פעמיים ביום. שאלתי היא... האם חיבים לרחוצ הין מריחות?ולאחר כמה זמן אני אמור לחוש דורף

  • + הוסף תגובה
הסרת מספר sabecious hyperflasia על עור הפנים מיכל 31/01/2020 19:11
  • הי, תהיתי אם רופא עור יכול להסיר sabecious hyperflasia בטכניקת מיקרונידלינג RF או שזה משהו שעושה רק כירורג פלסטי? האם זה חינם דרך הקופת חולים?

  • + הוסף תגובה
הסרת sebaceous hyperplasia פרופ' אסתר עזיזי 06/02/2020 17:49
  • שלום רב, מדובר בנגעים שפירים שהסרתם נעשית במסגרת טיפולים אסתטים. שיטת הטיפול המומלצת נקבעת ונבחרת ע"י הרופא המטפל עפ"י גודל ומיקום הנגעים וכן עפ"י גוון העור של המטופל. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!