//

אקזמה בידיים

אקזמה בידיים היא מחלת עור נפוצה מאוד וכמעט בלתי מדוברת, אשר בצורת התפרצותה הקשה, יכולה לערער את איכות החיים וההתנהלות היומית של הלוקים בה, לעיתים אף יותר מחולי פסוריאזיס.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 04/08/2019


מחקר בנושא שפורסם ב-Contact Dermatitis מראה כי 10% מהאוכלוסייה סובלים מאקזמה של כפות הידיים. 2-4% מהם, לוקים באקזמה כרונית של כפות הידיים שהטיפול המקובל אינו יעיל עבורם, וסבלם קשה מנשוא. התפרצות קשה של אקזמה בידיים עלולה לגרום לכאבים ולפגוע בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים, לעיתים אף יותר מהסבל שנגרם על ידי פסוריאזיס


התפרצות קשה של אקזמה בכפות הידיים עלולה לגרום ליותר סבל מאשר פסוריאזיס


פרופ' אבנר שמר, רופא עור בכיר מהמרכז הרפואי "שיבא", מסביר כי לא ידוע מה בדיוק גורם להתפרצות האקזמה, אולם היא עלולה להתפתח על רקע חשיפה לחומרים מגרים, אלרגיה ואף מצבי לחץ. התסמינים האופייניים להתפרצות אקזמה קשה כוללים בין היתר יובש בעור, אדמומיות, שלפוחיות, גרד עז, עור מחוספס/קשה, סדקים, חתכים עמוקים וכואבים בעור כף היד.


קראו עוד:     פריחה בעור;    אטופיק דרמטיטיס;    תפרחת או פריחה בעור


הסובלים מאקזמה בידיים לא יכולים לסגור או לפתוח את כף היד ללא כאב וכך מתקשים לבצע אפילו פעולות בסיסיות. זאת מעבר לסבל ולבושה הנחווים בעקבות תגובת הסביבה למראה הפריחה ולמגע ידם, שמובילים גם לפגיעה בחיי העבודה, משפחה ולעיתים אף עלולים להוות נטל כלכלי.


הסימפטומים של אקזמה בידיים והתופעות הנלוות לה:


1. אקזמה של כפות הידיים בצורתה הכרונית גורמת לנגעים עמוקים בכף היד, לגרד וכאבים עזים בעת מגע בכלל ועם מים בפרט. הסימפטומים מתעצמים עד לחוסר תפקוד וקושי לבצע פעולות בסיסיות כמו אלה הדרושות לטיפול שוטף בבית ובמשפחה.


2. כפות הידיים הן שני האיברים הפעילים ביותר בגוף ולכן אנשים הסובלים מאקזמה של כפות הידיים מדווחים על צורך בשינוי תחום העיסוק, כדי להקל הכאבים בידיים.


3. חלק מהסובלים מהמחלה עלולים לפתח תסמיני דיכאון בעקבות המגבלות הקשות המשפיעות על תפקוד חיי היום יום. המלצות לטיפול באקזמה של כפות הידיים: 


1. הטיפול באקזמה של כפות הידיים דורש, בראש ובראשונה, זיהוי ומניעה של גורמים מעוררים.


2. השלב הראשון של הטיפול הוא באמצעות משחות משמנות, שמטרתן לרכך את העור, למנוע את היובש  שגורם לגרד ולפצעים ולהפחית את המגע עם גורמים חיצוניים. 


3. במידה והמצב מחריף, מטפלים במשחות המכילות קורטיזון להקלה על הסימפטומים. אולם אלה מוגבלות בזמן השימוש שכן יעילותן פוחתת עם הזמן. סיבה נוספת שבגללה מגבילים את השימוש בקורטיזון היא שהעור הופך לדק ורגיש והסבל מהמחלה עלול להחריף. 


4. למצבים בהם המשחות הסטרואידיות לא עוזרות, ישנה תרופה לבליעה. התרופה, מבוססת על נגזרת של ויטמין A ומיועדת לטיפול ממוקד במחלה. לרוב, תוצאות טיפול זה מביאות להקלה משמעותית בתופעות המחלה, ולהפוגה ממושכת מתסמיניה.


מחלת אקזמה של כף היד היא מחלה קשה, שיכולה לזכות את החולים בה ב- 100% נכות. רבים מהלוקים בה מדווחים על החלפת מקצוע, נזקים ממשים שהם חווים בשגרת חייהם, חוסר יכולת ליצור קשר זוגי, קושי לטפל בילדים, גירושין ועוד.


ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה


פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שימוש ב-B cure laser עמרי 08/08/2020 13:20
  • שלום רב, האם למי שסבל בשנות השמונים של המאה הקודמת ממלנומה שהוסרה בהצלחה אך מאז סובל מ-Bcc בכל חלקי גופו, רשאי להשתמש ב-B cure laser לשיכוך כאבי גב תחתון? לתשובתך אודה, עמרי ענבר

  • + הוסף תגובה
שימוש ב B cure laser פרופ' אסתר עזיזי 09/08/2020 09:27
  • שלום רב, למיטב ידיעתי אין מניעה מהטיפול הנ"ל לשיכוך כאבי גב תחתון , כל עוד סיבת הכאבים בגב התחתון אינה קשורה בדרך זו או אחרת במלנומה . בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה
שימוש ב-B cure laser עמרי 07/08/2020 17:25
  • שלום רב, האם למי שסבל ממלנומה בשנות השמונים וסובל מאז מ-Bcc רבים, מותר להשתמש ב-B cure laser לשיכוך כאבי גב תחתון? בתודה,

  • + הוסף תגובה
שלום רב בן 21 / בצקתיות וקצת אדמומיות במיטאוס חסוי 05/08/2020 22:20
  • יש לי בחודשים האחרונים בצקתיות סביב פתח השופכה באזור המיאטוס,נבדקתי ע״י רופא עור שכתב בצקתיות קלה באזור המיאטוס ונתן לי משחה שלא עזרה נבדקתי ע״י אורולוג שבדק ואמר שהבצקתיות תקינה לחלוטין אבל היא כבר חודשים באותו מצב (לא מחמירה ולא משתפרת) משחות שאורולוג והרופא עור נתנו לא עזרו,האם זה יכול לקרות כתוצאה ממין אנאלי? (מחלת מין? פטריה) בדיקת רופא מסוים ? יש לציין שיש טיפות סופיות בשתן בגלל זה שלא יוצאות בגלל הבצקתיות הקלה, או שמע זה נשמע משהו תקין

  • + הוסף תגובה
בצקת בקצה השופכה פרופ' אסתר עזיזי 06/08/2020 10:39
  • שלום רב, הפורום מוקדש למלנומה והסרת שומות. ימומלץ להעזר בשירותי הרפואה בקהילה. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!