בוצעה השתלת מעי דק הראשונה בישראל

בית חולים בילינסון בפתח תקווה הצטרף לרשימת המרכזים הרפואיים בהם בוצעה השתלת מעי דק, ניתוח המאפשר שיפור מקצה לקצה באיכות חייהם של מבוגרים וילדים הסובלים מכשל בתפקוד המעי
כתבה פרסומית כתבת חסות


ב- 1902, כאשר זוכה פרס הנובל, אלכס קרל, הצליח להשתיל חלקי מעי דק בכלבים, אף אחד לא חלם שיום אחד רופאים יצליחו לבצע השתלות מעי דק בבני אדם. היום זה הגיע, השבוע בישראל, כאשר בית חולים בילינסון בפתח תקווה הצטרף לרשימת המרכזים הרפואיים בהם בוצעה השתלת מעי דק ועורר הדים ולא מעט סקרנות על התהליך, שעד לאחרונה היה מדע בדיוני.


השתלת מעי דק מיועדת למטופלים הסובלים מכשל בתפקוד המעי (intestine failure) ומהווה הזדמנות לשיפור איכות החיים של מטופלים רבים הסובלים מתופעות לוואי של הזנה תוך ורידית בשגרת היומיום ואף נתונים בסכנת חיים עקב תת ספיגה. פעמים רבות מדובר בילדים הגדלים בבתי חולים וכעת יכולים לחזור ללמוד בבית הספר או במבוגרים שאינם יכולים לצאת מהבית והשתלת מעי היא תקוותם היחידה לשוב לחיים תקינים.


מהו המעי הדק?


מעי דק הוא אחד מאיברי מערכת העיכול, הממוקם בחלל הבטן בהמשך לקיבה ולפני המעי הגס ואורכו כ- 6-7 מטרים. במעי הגס מתבצעים רוב תהליכי הפרוק והספיגה של המזון שאנו אוכלים.


כשל של המעי הדק


כשל של המעי הדק מתבטא בחוסר יכולת לפרק ולספוג מזון. לצערנו, לא מעט מחלות עלולות לגרום למצב זה. 


הגורמים השכיחים אצל מבוגרים נכללים תחת ההגדרה של תסמונת המעי הקצר, בה המטופל סובל ממעי קצר מדי עקב מצב מולד או עקב ניתוחים בהם הוסרו קטעים של המעי, כמו חוסר אספקת דם למעי הגורמת לנמק של לולאת מעיים, מחלת קרוהן מתקדמת או טראומות שונות.


הגורמים השכיחים אצל ילדים כוללים גסטרוסקיכיס (gastroschisis) - פגם מולד הגורם להימצאות לולאות מעי מחוץ לדופן הבטן, דלקת מעי נימקית השכיחה בעיקר אצל פגים וכן תסביב המעי (volulos).


כשל של המעי הדק מתבטא בתת ספיגה של מזון לדם. לכן, ללא טיפול הולם, אנשים בעלי כשר של המעי הדק עלולים לסבול מתת תזונה מסכנת חיים.


מה נעשה עד היום?


בשנת 1968 הומצאה TPN - שיטת הזנה המאפשרת מתן תמיסת מזון דרך ורידים מרכזיים. השימוש בשיטה צבר תאוצה בקרב מטופלים שסבלו מכשל במעי הדק. TPNהיה פתרון קסם לתת הספיגה, אשר עד אז היתה חשוכת מרפא.


עם זאת, הזנה דרך ורידים מרכזיים כרוכה בתופעות לוואי משמעתיות כגון זיהומים, כשל כבדי ועוד. כמו כן, שיטה זו מחייבת לפעמים תנאי אשפוז ופוגעת משמעותית באיכות החיים של המטופלים.


למה לא השתילו עד היום מעי דק?


מעי דק מכיל בתוכו בלוטות לימפה רבות וכן קהילת חיידקים גדולה. רוב ההשתלות הסתיימו בדחיית השתל על ידי מערכת החיסון של המטופל. התפתחות המחקר הרפואי הולידה תרופות מדכאות מערכת חיסונית אשר הצליחו לדכא את דחיית השתל ובכך הפכו השתלות מעי דק לטיפול מצליח.


השתלת מעי דק


גם כיום, השתלת מעי דק נחשבת לניתוח מסובך. לפני הניתוח, המטופל מקבל תרופות המדכאות את מערכת החיסון להעלאת סיכויי קליטת השתל. במהלך הניתוח, חלקים מהמעי הכושל מוסרים ובמקומם מושתל מעי דק בריא של תורמים אנושיים. תהליך ההחלמה מייגע, אך בסופו המטופל מסוגל לפרק ולספוג מזון ללא תלות בהזנה תוך ורידית.


האם הניתוח מתאים לכל מטופל?


ישנם מטופלים שלא יהיו מועמדים להשתלת מעי, ביניהם מטופלים הסובלים מסרטן מפושט במערכת העיכול, כשל חיסוני, מחלות זיהומיות פעילות וכן חולי לב עבורם קיים חשש כי לא יוכלו לעמוד בהליך הקשה.


מה הסיכויים והסיכונים של הניתוח?


השתלת מעי דק יכולה להסתיים בתופעות לוואי שונות, מדימומים, זיהומים חיידקיים או ויראליים, דליפות ועד דחיית השתל על ידי המטופל המקבל. 


פיתוח תרופות חדשות לדיכוי המערכת החיסונית וכן תכניות הכשרה חדשניות עבור מנתחים מהווים מקור לאופטימיות באשר לסיכויי הצלחה גבוהים יותר של ניתוח זה בהווה ובעתיד.פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כמה שעות ניתוח תיקון צניחת מעיים דוד 16/10/2020 10:02
  • לד''ר שלום כמה שעות בדרך כלל לוקח ניתוח תיקון צניחת מעיים מהבטן

  • + הוסף תגובה
פיסטולה פרי אנלית מורכבת רויטל 15/10/2020 16:25
  • שלום בעלי סובל כבר מס' שנים מפיסטולה פרי אנלית מורכבת בצורת אוכף הפיסטולה הגיע כבר לממדי של 12 ס"מ בצד אחד ו4 ס."מ מצד שני היא גם כל הזמן מפרישה , כואבת וגורמת להרגשה כללית לא תקינה . נעשו בדיקות למעי הדק והגס : קלונסקופיה , MRI , וקפסולה שכולם יצאו תקינות ללא מחלת מעי לפי פיענוח . פרוטולוג בכיר אמר שכרגע לא ינותח עד שלא ימצאו ממה נובעת הפיסטולה . השאלה שלי , מה יכולה להגיע פיסטולה כזאת גדולה ? ואיזה עוד בדיקות ניתן לעשות ? המצב עם הפיסטולה רק הולך ומחמיר עם הזמן . אשמח לתשובה רויטל

  • + הוסף תגובה
ניתוח תיקון צניחת מעיים דוד 14/10/2020 12:31
  • כמה זמן אחרי ניתוח תיקון צניחת מעיים ( שכולל כריתה) המטופל חוזר לשגרת חיים ? האם לאחר הניתוח המטופל יהיה מותר לאכול כרגיל כל מה שאכל לפני הניתוח ( השאלה היא האם בגלל הכריתה יהיה צורך בשינוי ) ?

  • + הוסף תגובה
לתוספת לנ''ל דויד 14/10/2020 22:16
תוספת 2 דוד 15/10/2020 16:06
  • נאמר לי שיש גם תוספת של רשת , האם היא יוצרת כאבים ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!