//

ט"ו בשבט - הכללים לשמירה על השיניים

איך להוציא קליפה שנתקעת בין השיניים? מאיזה גיל אפשר להתחיל לאכול את מטעמי החג? מה אומרת רגישות בשיניים בזמן אכילת פירות יבשים? איך לשמור על בריאות השיניים מבלי להתנזר מגרעינים ופירות יבשים? כל הטיפים
כתבה פרסומית כתבת חסות


אחרי פירות יבשים - צחצחו שיניים 


יש לצחצח שיניים אחרי אכילת פירות יבשים. פירות יבשים מכילים כמות גדולה של סוכר, נוטים להיצמד לשיניים לזמן רב ו"מסייעים" בהתפתחות של עששת (ריקבון השיניים).


רגישות בשיניים באכילת פירות יבשים? 


רגישות בשיניים בעת אכילת פירות יבשים מתוקים (כמו תאנים, תמרים, צימוקים) יכולה להצביע על "חור" בשן. במקרה כזה, מומלץ לפנות לבדיקה אצל רופא השיניים.


מאיזה גיל אפשר לאכול את מטעמי החג?


אין לתת לילדים מתחת לגיל 3 פיצוחים מכל סוג, במיוחד לא בוטנים וגרעינים, מחשש לחנק. לילדים גדולים יותר, אפשר לתת בהשגחה פירות יבשים לא קשים או אגוזים קלופים.


קליפות שנתקעות בין השיניים


במקרה שנתקעת לכם פיסת קליפה בין השיניים, הוציאו אותה בעדינות בעזרת קיסם דנטלי או חוט דנטלי. היזהרו שלא לעשות זאת בפעולה פעולה אגרסיבית מדי, העלולה לגרום לפציעה או לדימום של החניכיים.


מפצח האגוזים - סכנה לשיניים


אין לפצח אגוזים בעזרת השיניים! פעולה זו עלולה לגרום לסדקים או שברים בשיניים, עד למצב של צורך בטיפול שורש בשן או עקירה שלה. 


יש לכם כתרים?


החרסינה של הכתר עלולה להישבר מפיצוח אגוז וכתוצאה מכך לגרום נזקים בלתי הפיכים לכתר, העלולים לדרוש מכם להחליף אותו.


שבירת שן


במקרה של שבירת שן בעקבות אכילת אגוזים, יש לפנות מיד לרופא השיניים כדי למנוע טיפול שורש במקרה של חשיפת מוך השן (כלי דם ועצבים).


שיהיה לכולנו חג שמח, טעים ובריא.פורומים רפואת שיניים כללית

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כתר שנפל משה 15/08/2015 20:11
  • שלום לפני כשנה וחצי נפל לי כתר של שן (מס 15) שהחזיק 8 שנים. הרופא בדק ואמר שהשן רקובה והוא ממליץ לעקור אותה (כירורגית). עקב שיקולים כספיים ביקשתי שידביק שוב ואם ארגיש שהאיזור של השן כואב או קורה משהו אבוא מיד לעקירה. הוא הדביק את הכתר ושם דבק זמני איכותי והמליץ שאם ייפול שוב אבוא לעקור ולא להדביק. ההדבקה החזיקה שנה וחצי עד היום שזה נפל. השאלה שלי היא כזו: כאשר שאלתי אותו אז כשהכתר נפל פעם ראשונה למה לא להחזיר את הכתר למקום? הוא אמר שבגלל הריקבון הוא מודאג מאיבוד עצם. אבל אפשר לשער שכל השיניים שהוא שם להם כתרים כבר לפחות 7 שנים ויש לי עוד 4 כאלו - השיניים מתחת לכתרים הם סוג של רקובות... אז אני שואל בעצם למה לא להחזיר גם הפעם את הכתר שנפל היום? ואפילו לשים דבק קבוע הפעם? מה יכול לקרות? האם אובדן עצם זה משהו שבא לידי ביטוי בכאב או סוג של רוצח שקט? ומכאן הדאגה? מה הבעייתיות בדבק קבוע האם זה הבדל משמעותי במידה ורוצים להסיר את הכתר? אני מתנצל על אורך ההודעה ותודה רבה על מתן הדעה והעזרה.

כשנרגעה הסערה הייתי שאננה 13/07/2015 21:07
  • בת 30, ברקע מנשך עמוק. הייתה דלקת חניכיים עד שטופלה באנטיביוטיקה, ובאותו זמן גם דלקת חזקה במפרק הלסת שטופלה באתופן ועכשיו פיזיותרפיה ועוד. במנשך קשה לטפל. הבעיה שלי עכשיו היא שבעקבות הדלקות נוצרה נפיחות באיזו רקמה או משהו שנראה כמו וריד נפוח, בחך שליד החניכיים העליונות בדיוק איפה שהמנשך שלי נסגר. לכן חודש אחרי כל הבלאגן אני עדיין לא יכולה ללעוס או לסגור את הפה. סד לילה רק מחמיר את הכאבים. האם אפשר לטפל ספציפית באותה רקמה? נגיד להיפטר ממנה או להרגיע את הנפיחות?

עקירת שן עם דלקת זוהר 16/06/2015 12:51
  • שלום. יש לי דלקת בשן והומלץ לי לעקור מכיוון שהשורש לא תקין. אתמול רופא השיניים הוציא לי רק חלק מהשן חצי שורש מכיוון שהכאב במהלך העקירה היה בלתי נסבל אף על פי 6,7 זריקות שקיבלתי,הוא עצר את הטיפול ונתן לי אנטיביוטיקה שתרגיע את הדלקת ושאחזור בעוד שבוע להמשך העקירה.שאלתי:האם זה תקין לעקור שן עם דלקת?האם בשבוע הבא שאעקור שוב אסבול כך שוב מכאבים? תודה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!