דלקת בדרכי השתן בילדים: סיבות וטיפול

זיהום בדרכי השתן שכיח אצל ילדים ועלול להעלות את הסיכון לדלקות חוזרות בדרכי השתן ולנזק כלייתי קבוע. לכן, חשוב לתת תשומת לב מיוחדת לדלקות מסוג זה, אפילו יותר מאשר לדלקות אוזניים או גרון

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/05/2019

זיהום בדרכי השתן שכיח אצל ילדים. חשוב לדעת כי הוא עלול לחשוף את הילד לסיכון מוגבר לדלקות חוזרות בדרכי השתן ולנזק כלייתי קבוע. לכן, כדאי לתת תשומת לב מיוחדת לדלקות מסוג זה, אפילו יותר מאשר דלקות אוזניים או גרון


איך נראית דלקת בדרכי השתן?


זיהום בדרכי השתן אצל ילדים עלול להופיע החל מסמוך ללידה ועד גיל ההתבגרות. ככל שהילד צעיר יותר, כך הסימנים יהיו פחותים. במקרים של חום ממקור לא ברור, רופא הילדים יכול לשקול לבצע בירור בנושא דלקת בדרכי השתן.


זיהום בדרכי השתן בא לידי ביטוי בשני אופנים:


- זיהום בשלפוחית השתן (ציסטיטיס), המתאפיין לרוב בחום לא גבוה.


- זיהום המגיע עד הכליה (פיאלונפריטיס), שעלול להיות מלווה בחום גבוה, כאב במותן והקאות.


הגורם העיקרי לזיהום בדרכי השתן הוא חיידק ה"אשריכיה קולי" (חיידק שמקורו הטבעי במעי הגס). כשחיידק זה מגיע לדרכי השתן התחתונות דרך השופכה (הצינור המוביל שתן משלפוחית השתן אל מחוץ לגוף), הוא עלול להתרבות, לחדור לתוך דרכי השתן ולגרום לדלקת. בנות מפתחות יותר דלקות בדרכי השתן, משום שמבנה השפכה שלהן קצר משמעותית בהשוואה לבנים. 


אבחון דלקת בדרכי השתן


כאשר עולה חשד לדלקת בדרכי השתן, הרופא המטפל יבקש לבצע בדיקת שתן כללית לאיתור כדוריות דם לבנות וחיידקים. במקרה זה, תישלח דגימת השתן למעבדה לצורך בדיקת תרבית, בעזרתה יבדקו לאיזו אנטיביוטיקה החיידק רגיש. כשממצאי בדיקת השתן ותלונות המטופל מצביעים על חשד לדלקת, יתחיל הרופא בטיפול אנטיביוטי עד לקבלת תשובת התרבית.

תינוקות או ילדים עלולים לעיתים להקיא את התרופה. במקרים אלו, יופנו לאשפוז להשלים את הטיפול האנטיביוטי דרך הווריד.


דלקות חוזרות בדרכי השתן 


דלקת בדרכי השתן המופיעה בגיל הרך או על-ידי חיידק שאינו חיידק קולי, עלולה לגרום לדלקות חוזרות. במקרה כזה נשאלת השאלה: האם יש לילד שלי בעיית רקע בגללה הוא רגיש יותר מאחרים?


ישנן כמה אפשרויות:


מום מולד


המום העיקרי המגביר את הסיכון לדלקות כאלה נקרא רפלוקס (זרם שתן חוזר) משלפוחית השתן לשופכנים. בנוסף, רפלוקס עלול לגרום להתפתחות של צלקות בכליות. אצל כ- 30% מהילדים הלוקים בדלקות חוזרות בדרכי השתן יתגלה מום מסוג כזה, במיוחד אם הדלקות מופיעות מתחת לגיל שנתיים.


כשמתגלה רפלוקס בדרכי השתן, יעריך הרופא את מידתו (קיימות 5 דרגות חומרה) ואת הסיכוי שיחלוף מעצמו, בהתאם - יקבל הילד טיפול אנטיביוטי מונע. במקרים של צלקות או רפלוקס בדרגה גבוהה, יופנה הילד לתיקון ניתוחי של הרפלוקס (ניתוח רגיל בשיעור הצלחה גבוה), או בשיטה אנדוסקופית, ללא חתכים, בה משנה המנתח את זווית הכניסה של השופכן ועל ידי כך מבטל את הרפלוקס. 


בעיה תפקודית של דרכי השתן


במקרה כזה, הקפדה על ריקון סדיר של השלפוחית, תירגול שרירי רצפת האגן והימנעות מעצירות יכולים לעזור משמעותית. 


סיכונים לטווח הארוך


ברוב המקרים, הנטייה לזיהום בדרכי השתן חולפת כבר בילדות. אצל בנות מתבגרות ונשים צעירות עולה מחדש הסיכון לזיהום בדרכי השתן עם התחלת קיום יחסי מין. במקרים בהם הדלקות חולפות, אך קיימים ממצאים לצלקות בכליות, יעריך הרופא את היקפן:


צלקת בכלייה אחת - במצב כזה עלול להתפתח יתר לחץ דם במהלך החיים, ולכן יומלץ על מעקב של הרופא המטפל. 


צלקות בשתי כליות - כשדלקות חוזרות עקב רפלוקס לא מטופלות, הן יגרמו להתפתחות צלקות בשתי הכליות. גם במקרה זה, התפקוד הכלייתי יהיה תקין במהלך הילדות, אך עם הגיל (בגלל גדילת הגוף או עקב שינויים הורמונליים) עלולים להופיע סימנים של "עומס" על הכליות המצולקות, הבאים לידי ביטוי בעלייה של לחץ הדם, הופעת חלבון בשתן ובגיל מבוגר יותר גם ירידה בתפקוד הכלייתי. הכתבה בשיתוף עם פרופ' דניאל לנדאו, מנהל מחלקת ילדים ומנהל את השרות לנפרולוגיה של ילדים בביה"ח סורוקה בבאר שבע. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דניאל לנדאו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אורולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות תרבית לימור 12/11/2019 10:36
  • שלום רב, לביתי יש תכיפות במתן שתן. תרבית שתן שלילית. רמת לויקוציטים כדאי לעשות בירור נוסף? שתן-כללי PH (U) 5 8 יחידות: 5 Nitrit (U) NEGATIVE Ketone (U) NEGATIVE Glucose (U) NEGATIVE Urobilinogen (U) 2 1 יחידות: mg/dL0 Bilirubin (U) NEGATIVE Protein (U) 10.0 mg/dL Leucocytes (U) 250 10 יחידות: cell/µl0 Erythrocytes (U) NEGATIVE בקטריולוגיה Urine Culture תרבית שלילית

  • + הוסף תגובה
דחיפות בצורך במתן שתן טל 04/09/2019 15:26
  • שלום, בשבוע האחרון בני בן ה-6 התחיל ללבוש תחתוני בוקסר במקום תחתונים רגילים. במקביל אני שמה לב שפחות או יותר מאותו הזמן הוא התחיל לרוץ יותר לשירותים (פיפי). בדר"כ היתה לו נטייה להתאפק עם הפיפי, אבל נראה כי בזמן האחרון לא מצליח להתאפק וכשיש לו הוא חייב לעשות. האם יכול להיות קשר בין זה שהחלפנו לו את סוג התחתונים לצורך לעשות פיפי?

  • + הוסף תגובה
דם בצואה ילדה בת 6 ענת 17/06/2019 09:35
  • בחודש האחרון לעיתים ישנה תופעה קצת מדאיגה של דם בצואה של ביתי בת ה-6 כמות הדם ממש קטנה ולא ניראת בניגוב , ממש על גביי הצואה סימני דם טרי ,בביקור אצל הרופאה נתנה לי בדיקות דם ,ודם סמוי בצואה ספירת הדם יצאה תקינה ,ועדיין ממתינה לתשובה הדם סמוי , וטיפול באבקה על מנת לרכך את הצואה רציתי לדעת האם כמות כזו קטנה יש לה חשיבות ומצריכה טיפול אחר או שניתן להמשיך ולחכות שיעבור לבד . יש לציין גם כי ביתי לא סובלת כלל מכאבי בטן שלשולים או חום , אשמח לתשובה בהקדם , תודה ענת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!