אוסטאופרוזיס-טיפול משולב

אוסטאופרוזיס-טיפול משולב
כתבה פרסומית כתבת חסות


אוסטאופורזיס, בתרגום מילולי התרככות העצמות, היא תופעה של התדלדלות העצם . יש הרבה סיבות לכך והפיתרון לתופעה זו דורש טיפול משולב כפי שנראה בהמשך. הסיבות הידועות למחלת אוסטאופרוזיס הן, חילוף חומרים לא סדיר, ספיגה לא טובה במעי הדק, שינויים הורמונאליים (אצל נשים), תרופות (קורטיזון וכדומה) וכן חוסר פעילות בגיל מבוגר. האבחון לתופעה מתבצע אך ורק באמצעות צילום רנטגן ממוקד לחוליות הגב התחתונות (לומבריות) ובצוואר עצם הירך.

הטיפול המשולב נגד אוסטאופורוזיס מכיל בתוכו תזונה נכונה, פעילות גופנית, טיפולים טבעיים ובעיקר מודעות לבעיה. בחלק של המודעות חשוב מאוד להטמיע אצל המטופל אחריות למצבו לא מתוך אשמה אלא מתוך הצורך שלו לקחת אחריות, יוזמה ולהיות פעיל באופן אקטיבי כדי לשנות את המצב. מטופל שיקח אחריות כדי לשנות את המצב, ירצה להיות יותר פעיל ומעורב כדי לשפר את המצב הגופני שלו. אצל מטופל כזה, הסבירות להצלחת הטיפול תהיינה גבוהות יותר. 

מטופל אשר מודע לחומרת הבעיה שלו וכן למידת ההשפעה שלו עליה, יפעל ביתר יוזמה ועוצמה, יהיה מעורב יותר בתהליך, יישאר קשוב לאורך זמן וימלא בדבקות אחר המלצות הרופא.

כאשר אנו מדברים על תזונה, יש להדגיש ולהסביר למטופל את חשיבות התזונה הבריאה מעבר לתזונה הטיפולית שנדרשת ממנו בזמן הטיפול. יש להזכיר למטופל לאכול 3 ארוחות ביום הארוחות צריכות להיות אחידות ומאוזנות (רצוי ארוחות קטנות), יש לציין בפניו לאכול אותן לאט, וכן שאסור לו לשתות בזמן האכילה. במצב בו המטופל סובל מחוסר סידן, יש להדגיש בפניו את חשיבות צריכת מוצרי חלב שעשירים בסידן, ירקות מאודים, ירקות ירוקים כמו אפונה, ברוקולי, שעועית ירוקה וכדומה.  

תוספי מזון מומלצים גם הם לאנשים שסובלים מחוסר סידן, אם זאת טרם קראתי מחקר שמוכיח באופן חד משמעי שסוג אחד של סידן אפקטיבי יותר מסוג אחר.  מניסיוני תוספי סידן הם הכי פחות משמעותיים לשיפור הסידן בעצם.

כפי שצוין בתחילת המאמר פעילות גופנית גם היא חשובה מאוד לחיזוק העצמות. פעילות כמו אירובי, יוגה, פילאטיס ואימוני כושר מומלצים מאוד. יוגה למשל חשובה מאוד שכן היא מדגישה ומפתחת את אומנות הנשימה יותר מכל שאר השיטות. 

נשימה מניעה את כל המערכות הפיזיולוגיות בגוף דרך הפעלה מבוקרת של הסרעפת אשר מפעילה גם את זרימת הדם, החמצן וחילוף החומרים בגוף. גם פעילות איזומטרית וקינטית עם משקולות קטנות או בלעדיהם, יחזקו את השרירים והגידים. בתחילה אולי יחוש המטופל כאב אך עם התחזקות השלד הכאב יעבור.

בריאות התפקוד הפיזיולוגי חשוב גם בהקשר של מערכת העיכול, ספיגה והמערכת ההורמונאלית של הגוף. כל השיטות ברפואה טבעית מתייחסות אליהן. רפואה סינית, מרדיאנים ודופק, נטורפרתיה, הומיאופתיה וכמובן כירופרקטיקה וקרניו-סקראל מדגישים את הזרימה העצבית וזרימת ה CSF בתעלת עמוד השדרה הראשית ומערכת העצבים הפריפרית אל כל עצם ופרק בגוף. 

בסיכומו של דבר, שילוב של מודעות, תזונה, פעילות גופנית ושיפור חילוף החומרים של מערכת העיכול, הם משמעותיים ביותר לטיפול במחלת אוסטאופורזיס. שיטות הטיפול הטבעיות מציעות מגוון רחב של אפשרויות לערב את המטופל בטיפול כדי לעזור לו להגיע לתוצאות טובות יותר.

פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר איזון ורצון לישון אריה 01/06/2020 00:45
  • שלום אבא בן 83 שנים. עם מסתם אורטאלי. לפני 4 עבר ניתוח להסרת גידול שפיר בשלפוחית השתן. היה פעיל וחיוני. ב3 חודשים האחרונים רוצה יותר לישון , מתעייף מהר. מטופל תרופתית ב:סטונרון לחוסר איזון, קרדילוק ואלקוויס לדילול. התיאבון שלו בינוני. הוא מתקשר ודינמי אבל מאבד עניין מהר. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה
קטטר קבוע נתן 31/05/2020 08:49
  • שלום...אימי נמצאת בבית כבר חודש עם קטטר שתן...שאלתי מה סדר הפעולות הנדרש במעדה וברצוננו לנסות גמילה מהקטטר...האם ישנן תרופות שיש צורך לקחת במקביל? ומה עלינו לעשות כדי להימנע ממצב שבו, לאחר הסרת הקטטר יגרמו בעיות במתן שתן...כלומר במידה ויהיה צורך בהחזרת הקטטר...תודה.

  • + הוסף תגובה
ייעוץ בנוגע לאימי, אישה בת 68 בל 26/05/2020 00:00
  • שלום רב אני שואלת עבור אימי, אישה בת 68. חולת סכרת שהחריפה לה לפני מעל כשנתיים. מטופלת מטופלת בתרופות ג'ארדינס, טרוגלודק ואיזומפיק. וקרדילוק ללחץ דם. כתוצאה מהסכרת העיניים נפגעו, יש לה בצקות והיא מקבלת זריקות לתוך העיניים כבר שנתיים. ועדיין לא יודעים מתי הסוף.. שאלתי היא כזאת..מאז ההחנרה בסכרת היא שבר כלי. כאבי שרירים, כאבי פרקים, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות, חולשה, רצון לישון כל הזמן. לאחר פנייה לרופאת משפחה, נאמר לאימי שזנ כתוצאה מתרופות. האם יכול להיות שאיכות החיים כ"כ תפגע בגלל הטיפול לסכרת ( שכן התאזנה בזכות התרופות) לאיזה רופאה או הפנייה לבדיקה עלינו לבקש כדי לעשות לה בדיקות מקיפות ולנסות לעלןת על הבעיה? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
חולת סוכרת עם ריבוי תלונות ד"ר רון בן יצחק 26/05/2020 22:12
  • שלום רב מבין את המצוקה הגדולה. אמא סובלת מירידה תפקודית וריבוי תלונות. אני מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית ובה התייחסות למצב רפואי, תרופתי, מנטאלי קוגניטיבי, פיזיקאלי וסוציו-ביולוגי. בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!