אוסטאופרוזיס-טיפול משולב

אוסטאופרוזיס-טיפול משולב

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 19/10/2010
אוסטאופורזיס, בתרגום מילולי התרככות העצמות, היא תופעה של התדלדלות העצם . יש הרבה סיבות לכך והפיתרון לתופעה זו דורש טיפול משולב כפי שנראה בהמשך. הסיבות הידועות למחלת אוסטאופרוזיס הן, חילוף חומרים לא סדיר, ספיגה לא טובה במעי הדק, שינויים הורמונאליים (אצל נשים), תרופות (קורטיזון וכדומה) וכן חוסר פעילות בגיל מבוגר. האבחון לתופעה מתבצע אך ורק באמצעות צילום רנטגן ממוקד לחוליות הגב התחתונות (לומבריות) ובצוואר עצם הירך.

הטיפול המשולב נגד אוסטאופורוזיס מכיל בתוכו תזונה נכונה, פעילות גופנית, טיפולים טבעיים ובעיקר מודעות לבעיה. בחלק של המודעות חשוב מאוד להטמיע אצל המטופל אחריות למצבו לא מתוך אשמה אלא מתוך הצורך שלו לקחת אחריות, יוזמה ולהיות פעיל באופן אקטיבי כדי לשנות את המצב. מטופל שיקח אחריות כדי לשנות את המצב, ירצה להיות יותר פעיל ומעורב כדי לשפר את המצב הגופני שלו. אצל מטופל כזה, הסבירות להצלחת הטיפול תהיינה גבוהות יותר. 

מטופל אשר מודע לחומרת הבעיה שלו וכן למידת ההשפעה שלו עליה, יפעל ביתר יוזמה ועוצמה, יהיה מעורב יותר בתהליך, יישאר קשוב לאורך זמן וימלא בדבקות אחר המלצות הרופא.

כאשר אנו מדברים על תזונה, יש להדגיש ולהסביר למטופל את חשיבות התזונה הבריאה מעבר לתזונה הטיפולית שנדרשת ממנו בזמן הטיפול. יש להזכיר למטופל לאכול 3 ארוחות ביום הארוחות צריכות להיות אחידות ומאוזנות (רצוי ארוחות קטנות), יש לציין בפניו לאכול אותן לאט, וכן שאסור לו לשתות בזמן האכילה. במצב בו המטופל סובל מחוסר סידן, יש להדגיש בפניו את חשיבות צריכת מוצרי חלב שעשירים בסידן, ירקות מאודים, ירקות ירוקים כמו אפונה, ברוקולי, שעועית ירוקה וכדומה.  

תוספי מזון מומלצים גם הם לאנשים שסובלים מחוסר סידן, אם זאת טרם קראתי מחקר שמוכיח באופן חד משמעי שסוג אחד של סידן אפקטיבי יותר מסוג אחר.  מניסיוני תוספי סידן הם הכי פחות משמעותיים לשיפור הסידן בעצם.

כפי שצוין בתחילת המאמר פעילות גופנית גם היא חשובה מאוד לחיזוק העצמות. פעילות כמו אירובי, יוגה, פילאטיס ואימוני כושר מומלצים מאוד. יוגה למשל חשובה מאוד שכן היא מדגישה ומפתחת את אומנות הנשימה יותר מכל שאר השיטות. 

נשימה מניעה את כל המערכות הפיזיולוגיות בגוף דרך הפעלה מבוקרת של הסרעפת אשר מפעילה גם את זרימת הדם, החמצן וחילוף החומרים בגוף. גם פעילות איזומטרית וקינטית עם משקולות קטנות או בלעדיהם, יחזקו את השרירים והגידים. בתחילה אולי יחוש המטופל כאב אך עם התחזקות השלד הכאב יעבור.

בריאות התפקוד הפיזיולוגי חשוב גם בהקשר של מערכת העיכול, ספיגה והמערכת ההורמונאלית של הגוף. כל השיטות ברפואה טבעית מתייחסות אליהן. רפואה סינית, מרדיאנים ודופק, נטורפרתיה, הומיאופתיה וכמובן כירופרקטיקה וקרניו-סקראל מדגישים את הזרימה העצבית וזרימת ה CSF בתעלת עמוד השדרה הראשית ומערכת העצבים הפריפרית אל כל עצם ופרק בגוף. 

בסיכומו של דבר, שילוב של מודעות, תזונה, פעילות גופנית ושיפור חילוף החומרים של מערכת העיכול, הם משמעותיים ביותר לטיפול במחלת אוסטאופורזיס. שיטות הטיפול הטבעיות מציעות מגוון רחב של אפשרויות לערב את המטופל בטיפול כדי לעזור לו להגיע לתוצאות טובות יותר.

פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בילבול. נינה 08/11/2019 23:23
  • שלום. אימי בת 87,עצמאית בתפקוד,עם הפרעות זכרון קלות בקרע. נוטלת קסנקס ,נוקטורנו 3.5,קונטרולוק ,קרדילות ואליקוויס. אתמול הייתי עדה לתופעה שהלחיצה אותי: היא התבלבלה ולקחה כדור נוקטורנו 7.5 מ"ג,לא נטלה קסנקס. עכבןר כמה דקות היא החלה לדהר עם עצמה,החלה לשוטט בבית,שאלה איפו היא נמצאת ומדוע נמצאת במקום זה..זכרה שמות הילדים והנכדים. נרדמה כעבור רבע שעה -עשרים דקות.. המצב הלחיץ אותי מאוד. שאלה : האם יתכן שכל הץופעות הללו מגרמו מ-7.5 מ"ג נוקטןרנו או שמדובר במשהו הרבה יותר בעייתי ? ץודה

  • + הוסף תגובה
בעיות בזיכרון טווח קצר חן 28/10/2019 10:16
  • שלום, לאמא שלי בבתקופה האחרונה (אזור שנה) החלה תופעה של שכחה בטווח קצר. אחרי חצי שעה של שיחה נניח, היא יכולה לא לזכור פרט מהותי. מעבר לכך מצב בריאותי תקין. היא מעשנת ונוהגת לשתות 2 כוסות יין בערב ולעיתים להתעורר בלילה ולטול ואבן. לפני שנה הלכנו לייעוץ פסיכוגריטרי והתוצאות הראו מדדים מינמלים אך לא מצביעים על בעיה והומלץ לנו להגיע שוב כחצי שנה מאוחר יותר. האם יש קשר בין צריכת האלכוהול והואבן אחרי כמה שעות לבעיה בזיכרון ? היא נוהגת לעשות זאת כבר בערך 5 שנים.

  • + הוסף תגובה
אבחון הפרעה בזיכרון ד"ר רון בן יצחק 07/11/2019 07:20
  • שלום רב קיים קשר בין צריכת אלכוהול ונטילת כדורים ממשפחת הבנזודיאזפינים. מעבר לכך רצוי לחפש סיבות מיטאבוליות הפיכות נוספות. מציע לעבור אבחון גריאטרי כוללני מידי חצי שנה ולעקוב אחר התוצאות המתקבלות באותם כלי מדידה בהצלחה ד"ר בן יצחק

  • + הוסף תגובה
חוות דעת פסיכוגאטריה יעל 25/10/2019 08:56
  • שלום רב, האם ניתן לקבל חו״ד פסיכגאטריה לביהמ״ש רק , על פי רשימת תרופות פסכיאטריות , וכן על פי דוח רפואי שרשום בו בין היתר כי סבי ז״ל סבל מדכאון פוסטטראומתי במשך שנים רבות . תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה
חוות דעת פסיכוגריאטרית ד"ר רון בן יצחק 07/11/2019 07:18
  • בוקר טוב לא ברורה לי שאלתך: התייחסות שונה במידה והסבא בחיים. האם המדובר בחוו"ד פוסט-מורטם? עקרונית נדרשת חוו"ד המתייחסת למצב רגשי, חשיבתי, תפקודי, רפואי בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!